مقایسه بخاری گودال آتش یا آتشکده (Fire pit) و شومینه فضای باز

0

سیستم‌های گرمایشی مختلفی وجود دارند که افراد می‌توانند از آن‌ها استفاده نمایند. اما امروز سیستم‌های مدرنی پدید آمده‌اند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توانیم به بخاری گودال آتش و شومینه‌ها اشاره نماییم. اما همان‌طور که می‌دانید هر یک از این سیستم‌ها، با دیگری متفاوت است. ما در این مطلب قصد داریم به مقایسه بخاری گودال آتش و شومینه فضای باز بپردازیم و شما را با هر یک از این سیستم‌های گرمایشی آشنا نماییم. با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

مقایسه بخاری گودال آتش و شومینه فضای باز

برای مقایسه بخاری گودال آتش (Fire pit) و شومینه فضای باز باید بگوییم که استفاده از هر دوی این تجهیزات گرمایی در فضاهای باز و غیر سرپوشیده رواج دارد، اما بخاری گودال آتش وسیله‌ای دست ساز است که با فراهم آوردن برخی وسایل ساده می‌توان آن را به زیبایی ساخت. این در حالی است که ساخت شومینه‌های فضای باز معمولا توسط کارخانه‌های ساخت تجهیزات حرارتی و گرمایشی و با به کارگیری فناوری‌ها و ابزارآلات تخصصی صورت می‌گیرد و ساخت آن به شکل دست ساز و انفرادی، آنچنان متداول نیست.

امروز سیستم های گرمایشی مختلفی وجود دارند که می توانند در فضای باز مورد استفاده قرار گیرند
امروز سیستم های گرمایشی مختلفی وجود دارند که می توانند در فضای باز مورد استفاده قرار گیرند

همانطور که گفته شد، از آنجا که بخاری گودال آتش را می‌توان وسیله‌ای دست ساز دانست و اغلب خود افراد قادر به ساخت آن با وسایل گوناگون هستند، قیمت آن نیز نسبت به شومینه فضای باز که توسط کارخانه‌های مختلف طراحی و ساخته می‌شوند، ارزان‌تر است و این مهم‌ترین تفاوت در مقایسه بخاری گودال آتش و شومینه فضای باز است. البته در صورتی که خودتان قادر به ساخت Fire pit نباشید، می‌توانید ساخت این بخاری را به افراد متخصص بسپارید. اما متریال‌های لازم جهت ساخت این بخاری تغییری نخواهد کرد و شما تنها موظف به پرداخت دستمزد خواهید بود.
حالا که تفاوت و شباهت این دو سیستم را از مقایسه بخاری گودال آتش و شومینه فضای باز دریافتید، بهتر است با هر یک از این ابزارهای گرمایشی به شکل مجزا آشنا شوید و بدانید هر کدام از این ابزارهای گرمایشی چه ویژگی‌هایی دارند.

بخاری گودال آتش است که وسیله ای دست ساز محسوب می شود و می تواند فضای مطبوعی را فراهم سازد.
یکی از سیستم های گرمایشی که در فضای باز مورد استفاده قرار می گیرد، بخاری گودال آتش است که وسیله ای دست ساز محسوب می شود و می تواند فضای مطبوعی را فراهم سازد.

بخاری گودال آتش چیست؟

اگر تمایل دارید که روزهای سرد پاییزی یا زمستانی را در فضایی باز در کنار خانواده و دوستانتان سپری کنید و به خاطر سرمای زیاد و عدم وجود تجهیزات گرمایی در فضای خارج از خانه، این کار برای شما دشوار است، می‌توانید خودتان دست به کار شوید و یک بخاری گودال آتش زیبا در فضای حیاط خانه یا ویلای خود بسازید. بخاری گودال آتش برای گرم کردن فضایی که جمع‌های خانوادگی و دوستانه در آن تشکیل می‌شود و یا برای گذراندن شب‌های سرد و حتی برای پخت غذا به کمک شما خواهد آمد.

بیشتر بدانید راهنمای نگهداری از شومینه فضای باز

فضایی که بخاری گودال آتش در آن برپا می شود، می بایست از امنیت کافی برخوردار بوده و همچنین به دور از درختان و وسایل آتش زا قرار گیرد.
فضایی که بخاری گودال آتش در آن برپا می شود، می بایست از امنیت کافی برخوردار بوده و همچنین به دور از درختان و وسایل آتش زا قرار گیرد.

برای انتخاب مکان ساخت بخاری گودال آتش چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

  • توجه داشته باشید که قبل از ساخت بخاری گودال آتش لازم است ویژگی‌های فضای ساخت آن را بررسی کرده و جایی را انتخاب کنید که امنیت کافی داشته باشد و به طور کلی فضای مناسبی برای ساخت این بخاری باشد.
  • به جهت و میزان وزش باد توجه کنید تا مکان بخاری به گونه‌ای نباشد که شدت وزیدن باد در آن اثر گذاشته و شعله‌های آتش را به سمت خانه یا اجزای قابل اشتعال اطراف خود، حرکت دهد.
  • بخاری گودال آتش خود را در مکانی بسازید که دور از درختان و خانه و وسایلی باشد که امکان آتش گرفتن آن‌ها وجود دارد.
  • توجه کنید زمینی که قصد ساختن Fire pit در آن را دارید باید کاملا صاف و مسطح باشد.
  • در صورتی که می‌خواهید دور این بخاری صندلی بچینید، باید فاصله صندلی‌ها تا بخاری را حدود ۲.۵ متر در نظر بگیرید و فاصله خانه و درختان و دیگر اجزا تا بخاری نیز کمتر از ۴ متر نباشد.

ساخت بخاری گودال آتش چگونه است؟

یکی از مهم‌ترین مواردی که در مقایسه بخاری گودال آتش و شومینه فضای باز باید بدانید این است که برای ساختن این بخاری وجود وسایلی مثل سنگ ریزه، شن، سیمان، سنگ‌های مخصوص ساخت محوطه، آجرنسوز، بلوک های بتنی، متر، تراز، رنگ، چکش و بیل لازم است.

نکات ضروری ساخت: قطر این گودال باید حدود ۱ تا ۱.۵ متر و عمق آن ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر در نظر گرفته شود. سپس دور این گودال سنگ‌هایی را بریزید و ارتفاع آن‌ها را به ۳۰ سانتی‌متر برسانید و آنگاه دیواره‌ای از سنگ‌ها به وجود می‌آید و بعد جدار داخلی آن را به ضخامت ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر با سیمان پوشش دهید. (البته به جای سیمان می توانید از فلز ضد آتش هم استفاده کنید)

شومینه فضای باز از جمله سیستم های گرمایشی هستند که می توانند در فضای باز مورد استفاده قرار گیرند و فضای سرد بیرون را مطبوع و گرم سازند.
شومینه فضای باز از جمله سیستم های گرمایشی هستند که می توانند در فضای باز مورد استفاده قرار گیرند و فضای سرد بیرون را مطبوع و گرم سازند.

شومینه فضای باز چیست؟

شومینه‌های فضای باز را می‌توان جزء اصلی‌ترین اجزای تشکیل دکوراسیون فضای سبز در روزهای سرد به شمار آورد‌. این شومینه‌ها از انواع سنگ‌ها و همچنین فلزهای مختلف ساخته می‌شوند. این شومینه‌ها فقط در حیاط، باغ و باغچه کاربرد ندارند و می‌توانید از آن‌ها برای گرما بخشیدن به محیط تراس، بالکن و پاسیو نیز استفاده کنید. شومینه فضای باز هم وسیله‌ای است که با آن می‌توان در روزها و شب‌های سرد، فضاهای سبز و محیط خارج از خانه را به محیطی گرم برای دورهمی‌ها و جمع‌های خانوادگی و دوستانه مبدل کرد.

بیشتر بدانید علت دود دادن شومینه هیزمی چیست؟

زمینی که شومینه فضای باز در آن قرار می گیرد، می بایست صاف باشد و درون آن هیچ پوشش گیاهی وجود نداشته باشد.
زمینی که شومینه فضای باز در آن قرار می گیرد، می بایست صاف باشد و درون آن هیچ پوشش گیاهی وجود نداشته باشد.

برای انتخاب مکان قرار دادن شومینه فضای باز چه نکته‌هایی باید رعایت شود؟

  • زمینی که شومینه در آن قرار می‌گیرد، باید عاری از هرگونه پوشش گیاهی باشد.
  • زمینی که شومینه را روی آن قرار می‌دهید، باید صاف و مسطح باشد.
  • در صورتی که محیط خارج از خانه کوچک است باید دیواری دور این شومینه بکشید تا حرارت آن به درختان یا دیگر اجزای موجود در محیط آسیب نزند.
  • توجه داشته باشید سوختی که برای شومینه‌های مختلف استفاده می‌شود، با هم متفاوت است و برای هر شومینه نسبت به مدل و نوع ساخت آن، باید از سوخت مخصوص به همان شومینه استفاده شود.

این شومینه‌های فضای باز در انواع مختلف شومینه‌های سنگی، بتنی و فلزی ساخته می‌شوند و بسته به سلیقه و سازگاری فضا می‌توانید هر یک از انواع آن را سفارش بدهید و به واسطه خرید یا ساخت این وسیله گرمایشی فضایی دلچسب و صمیمی را در فضای خارج از خانه ایجاد نمایید.

سخن پایانی

همان‌طور که گفته شد، امروز شما می‌توانید از سیستم‌های گرمایشی مختلفی حتی در فضای باز استفاده نمایید و محیط مطبوعی ایجاد نمایید. با توجه به نکاتی که از مقایسه بخاری گودال آتش و شومینه فضای باز اکنون می‌توانید با آگاهی بیشتری نسبت به انتخاب این دو سیستم اقدام نمایید و گزینه‌ای برتر را برای فضای باز خود فراهم سازید.

منبع: vilator.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 3 =