راهنمای خرید آبسردکن و آشنایی با انواع آب سردکن

0

در مقاله قبل در مورد انواع مخزن آبسرد کن خانگی تا صنعتی پرداختیم در این مقاله ابتدا انواع آبسرد کن را معرفی میکنیم و در انتها راهنمای خرید آب سردکن را خواهیم داشت .

سالهاست آبسردکن های مدرن جای همه وسایل قدیمی که برای خنک کردن و خنک نگه داشتن آب از آن استفاده می کردیم را گرفته اند. بنابراین خوب است با انواع آبسرد کن آشنا شویم. با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

تا یک دهه پیش انواع و اقسام مختلف یخدان ها و یخچال های کوچک و بزرگ، مهم ترین وسایلی بودند که ما از آنها برای خنک کردن و خنگ نگه داشتن آب در فصول گرم سال استفاده می کردیم.

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

امروزه اما انواع آبسردکن ها جای همه این یخدان ها، یخچال ها و سایر وسایل مشابه را گرفته اند. تنوع روزافزون مدل ها، رنگ ‌ها، اندازه ها و طرح های آبسردکن های خانگی و صنعتی این دستگاه ها را روز به روز محبوب تر می کند. امروزه می توان از این دستگاه ها در خانه ها، شرکت های بسیار کوچک یا بسیار بزرگ،‌ کارخانه ها و اماکن عمومی استفاده کرد.

اصول اولیه کار آبسردکن ها

برای شناخت بهتر هر دستگاهی باید ابتدا اصول اولیه کار آن را بشناسیم. اگر بدانیم یک دستگاه چطور کار می کند حتما می توانیم بهتر از آن استفاده کنیم و در ضمن در موقع تهیه یا سرویس آن کار راحت تری خواهیم داشت. برخی از اصول اولیه کار آبسردکن ها به شرح زیر است:

 • خنک سازی به کمک یک المان خنک کننده و یا کمپرسور انجام می شود.
 • این خنک سازی از طریق لوله هایی به مخزن منتقل می شود. زمانی که آب سرد می شود، با همان سرما در مخزن می ماند.
 • هنگامی که آب را برای نوشیدن می ریزید، سطح آب مخزن کاهش می یابد. پس از آن، مخزن از طریق گالن آب یا آب شهری پر می شود.
 • آبسرد کن هایی که آب گرم را نیز در اختیار شما قرار می دهند علاوه بر خنک کننده دارای یک سیستم گرمایشی و دو مخزن هستند.
 • آبسرد کن هایی که مجهز به فیلترینگ هستند، دارای سیستم تصفیه اند که آب را قبل از ورود به مخزن تصفیه می کنند.

انواع آبسردکن ها کدامند؟

همانطور که اشاره شد، آبسردکن ها انواع و طرح های بسیار متنوعی دارند. در دسته بندی کلی آبسردکن ها به دودسته کلی آبسردکن شیر مستقیم و آبسردکن منبع دار تقسیم می شوند. هرکدام از این آبسردکن ها به دو نوع ساده و فیلتر دار تقسیم می شوند.

بیشتر بدانید طرز کار آبسردکن چگونه است؟

باید در نظر داشته باشید که هر آبسردکن در رابطه با نحوه نصب و تامین آب آن آبسرد کن موارد خاص خود را دارد. برای آشنایی بهتر با این دستگاه، می توانیم انواع مختلف آن را بر اساس کاربردشان هم تقسیم بندی کنیم:

 • آبسردکن یخچال دار

در بعضی از مدل های آبسرد محفظه کوچکی در جلوی آن برای سرد نگه داشتن مواد غذایی تعبیه شده است که به این دسته آبسردکن یخچال دار گفته می شود. در بعضی از مدل ها شیر آب گرم هم تعبیه شده و می توانید از همین دستگاه آب گرم هم تهیه کنید. اغلب مدلهای یخچال دار بسیار بادوام هستند و نیازی به نگه داری و سرویس زیاد ندارند. این دستگاه ها معمولا با دو تا سه بار بررسی و سرویس در سال برای سال ها کار می کنند.

آبسردکن یخچال دار چگونه کار می کند
اغلب مدلهای یخچال دار بسیار بادوام هستند و نیازی به نگه داری و سرویس زیاد ندارند.
 • آبسردکن رومیزی

کوچکترین مدل آبسردکن موجود در بازار است که از نظر سیستم کاری تفاوت چندانی با آبسردکن یخچال دار ندارد. این مدل بسیار کوچکتر از مدل یخچال دار است و برای محیطهای کوچک و کم جا بهترین گزینه است. در این مدل هم مثل مدل یخچال دار، می توانید آبسردکن هایی پیدا کنید که هم آبسردکن باشند و هم آبگرمکن.

تصویر بهترین برند آبسردکن رومیزی
این مدل بسیار کوچکتر از مدل یخچال دار است و برای محیطهای کوچک و کم جا بهترین گزینه است
 • آبسردکن فیلتردار

این مدل در اندازه های بسیار متنوعی تولید می شود. در واقع آبسردکن فیلتردار می تواند هر مدل دیگر آبسردکن باشد که در آن از فیلترهای تسویه آب یا فناوری های پیشرفته تر استفاده می شود. این مدل معمولا در مناطقی که آب شرب کاملا سالم نیست یا کاربران دستگاه از گروه های خاص و حساس هستند استفاده می شود.

بهترین برند های آبسردکن فیلتردار
آبسردکن فیلتردار می تواند هر مدل دیگر آبسردکن باشد که در آن از فیلترهای تسویه آب یا فناوری های پیشرفته تر استفاده می شود

باید به این نکته توجه کنید که آبسردکن ها را می توان به دو نوع کلی صنعتی و خانگی هم تقسیم کرد. آبسردکن های صنعتی همانطور که از نام آنها پیداست برای مصارف صنعتی کاربرد دارند. این مصارف می تواند در یک شرکت،‌ یک کارخانه یا یک مکان عمومی باشد. آبسردکن های صنعتی معمولا بسیار بزرگتر از آبسردکن های خانگی هستند. آبسردکن های خانگی معمولا ظاهری بهتر نسبت به مدل های صنعتی دارند چرا که این دستگاه ها اغلب بخشی از دکوراسیون منزل یا شرکت های کوچک به شمار می روند.

راهنمای خرید آبسردکن

مثل خرید هر دستگاه دیگری، برای خرید انواع آبسردکن هم ابتدا باید به چند پرسش پاسخ بدهیم:

 • چرا می خواهیم این دستگاه را بخریم؟
 • آیا این دستگاه همان وسیله ایست که ما برای برطرف کردن نیازمان لازم داریم؟
 • دستگاه ها برای کجا میخریم؟

پاسخ هرکدام از این سوالها به خرید بهترین، مقرون به صرفه ترین و مناسبترین آبسردکن کمک بسیار زیادی می کند. اگر می خواهید برای منزلتان یک آبسردکن تهیه کنید، مسلما به دستگاهی بسیار متفاوت از آن چیزی احتیاج دارید که اگر می خواستید برای شرکتتان آبسردکن تهیه کنید.

توجه به میزان استفاده

در تهیه انواع آبسردکن یکی از مهمترین فاکتورها میزان استفاده است. در واقع خرید شما رابطه مستقیم با تعداد لیوان آب سردی دارد که می خواهید در طول روز از آن دستگاه بگیرید. مسلما اگر می خواهید برای منزلی با حضور چهار نفر آبسردکن بخرید، مدل های رومیزی کوچک با مخزن های کوچک که به راحتی روی کابینت آشپزخانه یا حتی میز کار شما جا می گیرد، برای شما کاملا مناسب است. اما اگر می خواهید برای شرکتتان که ۱۰ کارمند دارد آبسردکن تهیه کنید، حتما به یک مدل صنعتی نیاز دارید که آماده باشد در روز حداقل ۴۰۰ لیوان آب سرد تولید کند.

بیشتر بدانید نصب موتور لباسشویی آسنکرون ۶ فیش

توجه به حجم مخزن و میزان مصرف برق

در زمان تهیه آبسردکن حتما به حجم مخزن، میزان مصرف برق، مدت زمانی که دستگاه برای خنک کردن آب نیاز دارد و اندازه ظاهری دستگاه توجه کنید. مسلما دوست ندارید شاهد صف کارمندهای شرکت پشت دستگاه آبسردکن باشید درحالی که منتظر هستند دستگاه آب را خنک کند. بنابراین نیاز دارید دستگاهی تهیه کنید که در کمترین زمان ممکن آب را سرد کند. این مسئله معمولا در مصارف خانگی اهمیت بالایی ندارد.

راهنمای خرید بهترین مارک آب سردکن
در زمان تهیه آبسردکن حتما به حجم مخزن، میزان مصرف برق، مدت زمانی که دستگاه برای خنک کردن آب نیاز دارد و اندازه ظاهری دستگاه توجه کنید

نتیجه گیری

به یاد داشته باشید خرید دستگاهی مثل آب سردکن نیازی به تخصص ندارد اما حتما باید با تحقیق کامل اقدام به خرید کنید. یک دستگاه آبسردکن که نتواند نیازهای شما را تحت شرایط محیط برطرف کند، نه تنها کارتان را راحت نمی کند بلکه باعث مشکلات و دردسرهای زیادی هم می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 1 =