سیم کشی توکار بهتر است یا روکار ؟

2

سیم کشی ساختمان برای رساندن جریان الکتریسیته از منبع اصلی برق ساختمان به وسایل روشنایی و دیگر لوازمی که نیاز به جریان برق دارند کاربرد دارد. سیم‌کشی ساختمان به طور کلی به دو صورت روکار و توکار انجام می‌پذیرد که هر یک از این روش‌ها، متد اجرایی و همچنین مزایا و معایب خاص خود را داراست. در این نوشته به متدهای اجرایی این دو روش سیم کشی ساختمان و همچنین مزایا و معایب هر یک خواهیم پرداخت تا ببینیم سیم کشی توکار بهتر است یا روکار .

سیم کشی توکار چیست؟

برای دانستن آن که سیم کشی توکار بهتر است یا روکار بهتر است ابتدا ببینم که هر یک از این دو نوع سیم‌کشی چیستند و چه ویژگی‌هایی دارند. ابتدا با سیم کشی توکار آغاز می‌کنیم.

در سیم کشی توکار همان‌طور که از نام آن برمی‌آید، سیم‌هایی که برای انتقال جریان برق مورد استفاده قرار می‌گیرند، از زیر دیوارها عبور کرده و قابل مشاهده نیستند. در روش سیم کشی توکار در برخی از قسمت‌های ساختمان از داکت کشی استفاده می‌شود. داکت‌ها لوله‌هایی پلاستیکی هستند که برای محافظت بیشتر از کابل‌های برق آن‌ها را داخل این لوله‌ها قرار می‌دهند.

هدف از استفاده از سیم کشی توکار بیشتر حفاظت از سیم‌کشی خصوصاً در مناطقی است که در آن‌ها سیم‌های برق در معرض حرارت، شوک، رطوبت و … قرار دارند. البته گذشته از بحث افزایش ایمنی، این نوع سیم کشی در زیبایی ظاهری ساختمان نیز تأثیر بسیاری خواهد داشت.

سیم‌کشی توکار با سه متد مختلف قابل اجرا است که در ادامه به صورت مختصر به چگونگی آن‌ها اشاره خواهیم داشت.

سیم کشی توکار بهتر است یا روکار
سیم‌کشی توکار

 متدهای اجرای سیم کشی توکار

۱- سیم‌کشی با استفاده از جعبه‌ تقسیم:

یکی از روش‌هایی که با استفاده از آن سیم کشی توکار برق انجام می‌شود، استفاده از جعبه‌تقسیم سیم‌کشی است. استفاده از این روش دیگر رایج نیست و حتی در بسیاری از موارد غیرمجاز شناخته شده می‌شود، با این حال به سبب استفاده از جعبه‌تقسیم سیم‌کشی توکار در ساختمان‌های قدیمی و همچنین کاربرد آن در برخی سیم‌کشی‌های روکار اشاره‌ی مختصری به کلیت عملکرد جعبه‌تقسیم خواهیم داشت.

جعبه‌تقسیم جعبه‌ای است که با استفاده از آن انشعاباتی از مسیر اصلی سیم‌کشی برق گرفته می‌شود. در این نوع سیم‌کشی، کابل‌های اصلی به صورت افقی در داخل دیوار عبور داده می‌شوند. جعبه‌تقسیم در بالای هر کدام از کلیدهای برق و در فاصله‌ای بین ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متر از سقف قرار می‌گیرد و به وسیله‌ی آن انشعاب‌گیری از کابل‌های اصلی یا همان سرخط برق، که گفتیم به صورت افقی قرار دارند، انجام می‌پذیرد.

در صورت بروز مشکل در سیم‌کشی برق توکار با روش جعبه‌تقسیم، برای عیب‌یابی و برطرف کردن مشکل نیاز به کندن قسمت کم و بیش زیادی از سطح دیوار وجود خواهد داشت و بنابراین این روش از نظر سهولت دستیابی به سیم‌ها چندان مناسب نیست.

۲- سیم‌کشی توکار با استفاده از جعبه‌ی کلید و پریز:

جعبه‌ی کلید و پریز یا قوطی کلید و پریز، محفظه‌ای توخالی است که داخل دیوار نصب می‌شود تا تمامی سیم‌های برق و دیگر تجهیزات مربوط به کلید و پریزها به صورت منظم در آن قرار گیرند. در واقع جعبه‌ی کلید و پریز همان محفظه‌ای است که با باز کردن پیچ‌های پریز یا درآوردن کلید می‌توان آن را مشاهده کرد. استـفاده از جعـبه‌ی کلید و پریز کمک می‌کند تا در صورت بروز مشـکل در سیم کشی بتوان بدون نیاز به تخریب قسمت‌های وسیعی از دیوار به سیم‌های مرتبط با کلیدها و پریزها دسترسی پیدا کرد.

جعبه‌ی کلید و پریز علاوه بر این باعث محافظت از سیم‌ها در برابر رطوبت، انواع ضربه، تغییر دما و … می‌شود و درنتیجه عمر مفید سیم‌ها و نیز کلید و پریز را افزایش می‌دهد. از جمله دیگر مزایای استفاده از جعبه‌ی کلید و پریز برای سیم کشی توکار ساختمان این است که در صورت استفاده از این متد، سیم‌های برق مرتبط با پریزها جدا از سیم‌های مرتبط با کلیدها خواهند بود.

۳- سیم‌کشی توکار با استفاده از جعبه‌فیوز:

این متد سیم کشی توکار در حال حاضر پرکاربردترین متد، خصوصاً برای آپارتمان‌ها و ساختمان‌های چند واحدی، است. جعبه‌فیوز در این متد نقش اساسی را بر عهده دارد. تمامی سیم‌های به کار رفته در سیم کشی ساختمان در نهایت به جعبه‌فیوز می‌رسند. در جعبه‌فیوز برق مورد نیاز برای قسمت‌های  مختلف ساختمان، به سیم کشی مرتبط با آن تخصیص داده می‌شود. به سبب نقش کلیدی جعبه‌فیوز در توزیع برق به تمامی قسمت‌های ساختمان، محل قرار گرفتن این قطعه باید در جایی باشد که امکان انتقال تمامی سیم‌های به کار رفته در سیم کشی ساختمان به آن وجود داشته باشد. برای اتصال سیم‌های به کار رفته در سیم کشی ساختمان به جعبه‌فیوز از سیم برق اصلی که به طور مستقیم وارد جعبه‌فیوز می‌شود، استفاده می‌گردد. در واقع سیم برق اصلی با اتصال مستقیم به جعبه‌فیوز، برق سایر سیم‌های ساختمان را تأمین می‌کند.

از جمله مزایای استفاده از جعبه‌فیوز برای سیم کشی توکار ساختمان، سهولت بیشتر در عیب‌یابی و تعمیر نواقص احتمالی در سیم ‌کشی ساختمان است. علاوه بر این در این روش نیز همانند استفاده از روش استفاده از جعبه‌ی کلید و پریز، سیم‌های برق مورد استفاده برای کلیدها و پریزها منفک از یکدیگر هستند. البته همین امر به سبب نیاز به استفاده از سیـم‌های بیشتر، باعث گران‌تر تمام شدن استفـاده از این متد در سیم کشی توکار ساختمان می‌شود.

آشنایی با سیم کشی روکار

در راستای پرداختن به پرسش سیم کشی توکار بهتر است یا روکار نوبت به آن رسیده که نگاهی به سیم کشی روکار داشته باشیم.

در سیم کشی روکار سیم‌های مورد نیاز برای رساندن جریان برق به کلیدها، پریزها و دیگر قسمت‌هایی که به برق نیاز دارند، به جای عبور دادن از داخل دیوار، از روی آن عبور داده می‌شوند و به همین دلیل قابل مشاهده هستند. در این روش برای حفاظت از سیم‌ها و نیز جهت حفظ زیبایی ظاهری ساختمان، از داکت کشی و ترانکینگ استفاده می‌شود.

سیم کشی توکار بهتر است یا روکار
سیم‌کشی روکار همراه با داکت

داکت کشی و ترانکینگ به طور کلی روش‌هایی برای محافظت از سیم‌های برق به این طریق هستند که با استفاده از آن‌ها سیم‌های برق، داخل لوله‌هایی با سطح مقطع دایره یا چهارگوش و با جنس‌های مختلف قرار می‌گیرند و بدین ترتیب در برابر ضربه، پوسیدگی، رطوبت، حرارت و … مقاوم می‌شوند. استفاده از داکت کشی و ترانکینگ علاوه بر این، احتمال خطر برق گرفتگی در نتیجه‌ی برخورد ناآگاهانه با سیم‌های برق بدون پوشش را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد.

مزیت استفاده از روش سیم‌کشی روکار سهولت بیشتر در عیب‌یابی و رفع نواقص احتمالی در سیم کشی ساختمان است.

در نهایت استفاده از سیم کشی توکار بهتر است یا روکار ؟

پیش از پاسخ دادن به پرسش سین کشی توکار بهتر است یا روکار باید توجه داشت که ممکن است در قسمت‌های مختلف یک ساختمان به فراخور شرایط آن قسمت، از سیم کشی روکار یا توکار استفاده شود و چنین نیست که لزوماً سیم‌کشی یک ساختمان در همه‌ی قسمت‌ها توکار یا روکار باشد.

اما در مورد برتری این دو روش نسبت به یکدیگر باید گفت که مهندسان دست‌اندرکار در ساخت یک ساختمان، با در نظر گرفتن معایب و مزایای هر کدام از این روش‌ها، که محافظت از سیم‌ها، دسترسی آسان به آن‌ها پس از پایان سیم کشی و حفظ زیبایی ظاهری مهم‌ترین آن‌ها هستند، و ضمن توجه به شرایط کلی ساختمان، یکی از این دو روش را برمی‌گزینند و نسبت به چگونگی اجرای آن دستورالعمل‌های لازم را در اختیار کارگران و دیگر عوامل اجرایی ساخت ساختمان قرار می‌دهند.

2 نظرات
  1. علی می گوید

    سلام ممنون بابت مطلب مفیدتون
    یه سوال از حضورتون دارم اینکه سیم کشی از بالای سقف کاذب روکار تلقی میشه یا توکار؟
    ممنون

  2. یاسر می گوید

    مطلب بسیار خوبی بود، از طرف دپارتمان آموزش برق برق دارالفنون ری از شما تشکر می کنم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 4 =