هر آنچه که در مورد درب‌های اتوماتیک باید بدانید

4

به‌ مرور زمان با پیشرفت در طراحی درب‌های اتوماتیک انواع مختلفی از آن‌ها ساخته شد و به‌سرعت استفاده از آن‌ها مورد استقبال قرار گرفت. درب‌های اتوماتیک به‌سرعت جایگاه خود را در میان تجهیزات ساختمانی باز کردند به شکلی که هم‌اکنون کاربرد فراوانی در صنعت ساختمان‌سازی دارند. در بسیاری از ساختمان‌ها مانند بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی، شرکت‌ها و غیره که تردد زیادی دارند، باید از درب‌های اتوماتیک استفاده شود تا درب‌ها به‌منظور تردد راحت مراجعین، بالا بردن ضریب امنیت، رعایت اصول بهداشتی و تردد افراد معلول و سالمند به‌طور خودکار باز و بسته شوند.

قبل از تعیین درب‌ موردنیاز برای مکان‌هایی مانند هتل، رستوران یا سایر فضاها، باید اطلاعات کافی در مورد انواع مختلف درب‌های اتوماتیک موجود و قوانین و استانداردهای آن‌ها داشته باشید. وقتی درب‌های اتوماتیک به‌درستی انتخاب، نصب و نگهداری شوند برای مراجعین شما دسترسی مطمئن و راحت فراهم می‌کنند.

 درب اتوماتیک چیست؟

درب‌های اتوماتیک، درب‌هایی هستند که به حس‌گر یا همان سنسور و سیستم حرکتی خودکار مجهز شده‌اند تا به‌محض فعال شدن حس‌گر و ارسال دستور به سیستم حرکتی، باز یا بسته شوند. استفاده از درب‌های اتوماتیک مزایای زیادی دارد و در محیط‌های صنعتی، اداری، تجاری، بیمارستانی و مسکونی برای دسترسی آسان به نقاط مختلف ساختمان استفاده می‌شود، مانند انواع درب‌های اتوماتیک پارکینگ که از آن‌ها در تمام ساختمان‌ها استفاده است.

یکی از اصلی‌ترین مزایای استفاده از این درب‌ها تردد راحت‌تر در مکان‌های پررفت ‌و آمد است. آن‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا بدون نگرانی از باز کردن دستی درب با خیالی آسوده از درب عبور کنید و وارد ساختمان شوید. البته یکی دیگر از مزایای اصلی انواع درب اتوماتیک صرفه‌جویی در فضا است چون نیاز به فضای بازشو ندارد.

درب‌های اتوماتیک به حفظ امنیت مکان‌های پرتردد کمک بسیاری می‌کنند. به این صورت که مأمورهای امنیتی به‌راحتی می‌توانند در صورت لزوم از راه دور ورود و خروج افراد را به‌وسیله درب‌ها کنترل و درب‌ را کاملاً غیرفعال کنند. اکثر این درب‌های دارای سیستم قفل‌برقی هستند که به کاربر امکان کنترل و امنیت بیشتری می‌دهند. به همین دلیل درب‌های اتوماتیک با بالاترین استاندارد و کیفیت برای ایمنی بیشتر تولید می‌شوند، بدین ترتیب پس از نصب توسط تکنسین‌های مجرب استادکار می‌توانید با اطمینان از آن‌ها استفاده کنید و امنیت محیط را بالا ببرید.

انواع سیستم‌های درب اتوماتیک
با نصب درب‌های اتوماتیک در مکان‌های بهداشتی و درمانی می‌توانید از گسترش و انتقال میکروب و ویروس جلوگیری کنید، زیرا در موقع ورود و خروج از دست استفاده نمی‌شود و میکروب و ویروس به وسیله لمس کردن انتقال پیدا نمی‌کند.

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

مکانیزم و اجزای درب‌های اتوماتیک

همان‌طور که گفته شد، انواع درب اتوماتیک با استفاده از حس‌گرها فعال می‌شوند و می‌توانند موارد مختلفی مانند صدا، نور، وزن و حرکت را تشخیص دهند. انواع مختلفی از این حس‌گرها وجود دارند که هرکدام فضای خاصی را پوشش می‌دهند، به‌عنوان مثال بعضی از درب‌ها از حس‌گرهای وزن برای تشخیص اینکه کسی به درب نزدیک شده یا نه و بعضی از حس‌گرهای حرکتی استفاده می‌کنند. وظیفه آن‌ها تشخیص دادن حرکت در اطراف درب و فضای از پیش تعیین‌شده است که به این شکل سیگنال را به درب‌ها می‌فرستند تا سیستم بازکننده درب فعال‌ شده و درب را باز کند.

طرز کار درب‌های اتوماتیک به این گونه است که این حس‌گرها به برد الکترونیکی متصل هستند و با فرستادن سیگنال، برد الکترونیکی سیستم اتوماتیک باز و بسته شدن درب را کنترل می‌کند. این مکانیسم با حس‌گر کار می‌کند تا اطمینان حاصل شود که درب‌های اتوماتیک هر زمان که کسی بخواهد از آن‌ها عبور کند، به‌موقع باز و بسته شوند.

درب‌های اتوماتیک از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند:

 • برد الکترونیکی یا تابلوی فرمان
 • مولد درب اتوماتيک جک، بازوها و موتور
 • ميکروسويیچ درب اتوماتيک
 • چراغ هشدار باز و بسته شدن درب
 • چشمی درب اتوماتيک
 • ريموت کنترل
 • پايه درب برقی
 • قفل برقی درب‌های اتوماتيک
 • قفل مکانيکی درب‌های اتوماتيک
اجزا و طرز کار درب‌های اتوماتیک
درب‌های اتوماتیک مانند دیگر تجهیزات اتوماتیک از مجموعه‌ای از قطعات تشکیل‌ شده‌اند که هر کدام وظیفه مخصوص به خود را دارند.

نقش درب‌های اتوماتیک در شرایط اضطراری

انواع درب اتوماتیک می‌توانند در زمان خروج اضطراری برای تخلیه سریع مکان موردنظر بسیار مؤثر باشند. می‌توان آن‌ها را به‌گونه‌ای تنظیم کرد تا باز بمانند، به این معنی که افراد بتوانند بدون نیاز به باز و بسته شدن درب از ساختمان خارج شوند یا در شرایط اضطراری درب‌های اتوماتیک را تنظیم کرد تا در صورت لزوم به‌طور خودکار بسته شوند و از ورود افراد به ساختمانی که ممکن است یک منطقه خطرناک باشد، جلوگیری کنند. این خصوصیت می‌تواند جلوی گسترش آتش در ساختمان‌هایی که دچار آتش‌سوزی شده‌اند را بگیرد یا در کند کردن روند گسترش آتش مؤثر باشد.

درب‌های اتوماتیک راهی عالی برای اطمینان از ورود و خروج روان از ساختمان شما هستند. متخصص‌های ما می‌توانند شمار را در انتخاب و نصب درب‌های اتوماتیک راهنمایی و کمک کنند. برای ارتباط با متخصص‌های ما می‌توانید از طریق سایت یا اپلیکیشن استادکار با آن‌ها در تماس باشد.

فضاهای مناسب برای درب‌های اتوماتیک

فشار دادن دستگیره درب‌ها و بستن مجدد آن‌ها ممکن است در بعضی مواقع دشوار باشد. مردم غالباً یا فراموش می‌کنند یا توانایی آن را ندارند که درب‌ها را ببندند، به‌عنوان مثال برای برخی از افراد مانند کودکان، افراد سالمند و افرادی که از ویلچر استفاده می‌کنند، باز کردن درب و سپس بستن مجدد آن غیرممکن است. به همین دلیل درب‌های اتوماتیک دسترسی راحت به ساختمان را برای همه فراهم می‌کنند.

این درب‌ها در بسیاری از ساختمان‌ها اجازه ورود و خروج بدون مانع می‌دهند، به‌خصوص برای ساختمان‌های پرتردد که در ادامه به این مکان‌ها اشاره می‌کنیم.

 • مراکز درمانی و بهداشتی

در این مراکز استفاده از درب‌های اتوماتیک راه‌ حل بهداشتی برای ورود و خروج مراجعین، بیماران و پزشکان است و دیگر نیازی به باز كردن درب به‌صورت دستی نیست و از پخش میكروب توسط دست جلوگیری می‌شود.

 • هتل‌ها، مسافرخانه‌ها، مراکز خرید، مراکز تفریحی و ساختمان‌های مسکونی

درب‌های اتوماتیک می‌توانند در زمان ورود و خروج نقش مهمی در استقبال و بدرقه اشخاص داشته باشند، چون همین‌که فرد به این درب‌ها نزدیک می‌شود درب به‌صورت خودکار باز می‌شود و ناخودآگاه به اشخاص این احساس دست می‌دهد که برای ورود به آن‌ها خوشامد گفته ‌شده و با احساس بهتری به داخل وارد می‌شوند. این حالت در زمان خروج هم به همین شکل است و به مراجعین، مهمانان و کارکنان این امکان را می‌دهد تا به‌راحتی به نقاط مختلف دسترسی داشته باشند.

 • ساختمان‌های عمومی، مراکز دولتی، شرکت‌ها، کارخانه‌ها

در این ساختمان‌ها دسترسی بدون مانع به مکان‌های مختلف الزامی است. سیستم‌های درب اتوماتیک یک راه‌حل کارآمد و ایمن در این مراکز به‌ویژه در مکان‌های پرتردد عمومی است.

بازسازی خانه و ساختمان

بازسازی خانه و ساختمان

 • بازسازی و تعمیرات ساختمان
 • مرمت بنا و تمام خدمات بنایی ساختمان
 • تخریب و بازسازی انواع دیوار و کف
 • خدمات بازسازی خانه، آپارتمان و واحدهای تجاری
دریافت این خدمت از استادکار

انواع درب اتوماتیک

انواع سیستم‌های درب اتوماتیک از لحاظ کارکرد به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 • درب‌های پنوماتیکی

اصول کارکرد سیستم پنوماتیک به‌وسیله باد است که فشار باد پیستون، جک‌ها را به حرکت درآورده و به این روش می‌تواند درب را باز و بسته کند.

 • درب‌های هیدرولیکی

این نوع سیستم به‌وسیله جک‌های هیدرولیکی که با فشار روغن کار می‌کنند، انواع درب‌های اتوماتیک مانند درب‌های پارکینگ را به حرکت درمی‌آورند که مزیت آن‌ها نسبت به سیستم پنوماتیکی استهلاک و صدای کمتر است.

 • درب‌های الکترومکانیک

این مدل از درب‌های اتوماتیک به‌وسیله گیربکس و چرخ‌دنده به حرکت درمی‌آیند و بزرگترین عیب این سیستم استهلاک بالای آن است.

درب‌های اتوماتیک از نظر کاربرد در فضاها و مکان‌هایی که باید در آن‌ها نصب شوند به صورت زیر تقسیم می‌شوند:

 • درب اتوماتیک لولایی شامل درب دو لنگه و تک لنگه
 • درب اتوماتیک تاشو
 • درب اتوماتیک ریلی یا کشویی
 • درب اتوماتیک گردان رولاپ، سکشنال و زیرسطحی
 • درب اتوماتیک شیشه‌ای نیم‌گرد، تلسکوپی، مثلثی، اسلایدینگ، ریولوینگ و سوئینگ

برای آشنایی بیشتر با انواع درب ساختمان می‌توانید از این مطلب استفاده کنید.

انواع درب اتوماتیک گردان
از درب‌های اتوماتیک در اغلب مکان‌ها می‌توان استفاده کرد، زیرا متناسب با هر مکانی نوع خاصی از آن‌ها طراحی شده است.

سخن آخر

درب‌های اتوماتیک موجب سهولت رفت ‌و آمد در مراکز خرید، مراکز درمانی، ایستگاه‌های وسایل نقلیه عمومی و دیگر مکان‌های پررفت‌وآمد می‌شوند و تنها کاری که ما باید انجام دهیم، این است که خود را نزدیک حس‌گر درب برسانیم تا به‌صورت اتوماتیک باز شود و به‌محض اینکه از حس‌گر دور شویم و حس‌گر دیگر نتواند حضور ما را حس کند، درب بسته می‌شود.

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

4 نظرات
 1. میلاد می گوید

  وقتی برق میره چطوری در برقی مغازه رو واز کنم برقا میره توی مغازه گیر میکنم باید منتظر بشیم تا برقا بیاد

  1. مهدی صاحبی می گوید

   سلام
   این درب‌ها در زمانی که برق قطع می‌شود به وسیله کلید اضطراری باز می‌شوند. باید کلید را به سمت گزینه unlock بچرخانید و بعد درب را باز کنید و بعد از وصل شدن برق باید کلید را به سمت lock بچرخانید.

 2. حنان می گوید

  سلام
  برای داخل خانه میشود از درب اتوماتیک استفاده کرد؟

  1. مهدی صاحبی می گوید

   سلام
   خیر برای داخل واحد از درب اتوماتیک نمیتوان استفاده کرد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + دو =