اصول طراحی نمای ساختمان چیست؟

0

طراحی نمای ساختمان با یکی از بخش‌های بصری بنا سروکار دارد که در هنگام ورود به خانه بر مخاطب تأثیر می‎گذارد و نقش زیادی بر احساس افراد و مدرن یا کلاسیک به نظر رسیدن سبک ساختمان دارد. طراحی نمای بیرونی ساختمان باید هماهنگی خوبی با سبک داخلی خانه داشته باشد و از طرف دیگر، مقاومت بالایی برای محافظت از خانه داشته و زیبایی منحصربه‌فردی به ظاهر خانه ببخشد. در این مقاله از استادکار قصد داریم تا مهم‌ترین اصول اولیه طراحی نما و همچنین انواع طراحی خارجی ساختمان بیشتر آشنا شویم، لطفاً با ما همراه باشید.

اهمیت طراحی نمای ساختمان

در بسیاری از مواقع زمانی که برای خرید خانه‌ای می‌رویم، چنان محو طرح نمای بیرونی ساختمان می‌شویم که در همان نگاه اول حس بهتری نسبت به آن ساختمان پیدا می‌کنیم. نما اولین قسمت بصری که از یک خانه است که می‌بینیم و این موضوع در مورد سبک و نوع دید ما به کل فضای خانه مؤثر واقع می‌شود. تمام طرح‌ها و نورپردازی‌های به کار رفته در طراحی نمای ساختمان می‌تواند روی نگرش ما به یک خانه تأثیر بگذارد و حسی سرشار از مدرن یا کلاسیک بودن به ما منتقل کند. به علاوه اهمیت طراحی نمای خارجی ساختمان می‌تواند روی جلوه و زیبایی محیط اطراف ساختمان نیز تأثیر بگذارد و هارمونی یا تضادی عمیق با سایر ساختمان‌ها بر جای بگذارد. به طور کلی، طراحی نمای ساختمان به دلیل عامل متعددی حائز اهمیت است:

  • شیک و منحصربه‌فرد نمایش دادن ظاهر خانه
  • اجتناب از هدر رفتن انرژی
  • عدم انتقال صدا به داخل خانه
  • مقاومت ساختمان در برابر پدیده‌های طبیعی نظیر زلزله، باد و باران و…
  • تأثیر روی قیمت و ارزش ساختمان

به علاوه باید بدانید که نوع مصالح و متریال به کار رفته در نمای ساختمان و همچنین نحوه نورپردازی آن می‌تواند بر زیبایی ساختمان و هزینه طراحی نمای ساختمان تأثیر بگذارد. از طرف دیگر، نمای یک ساختمان باید با بافت و محله‌ای که در آن قرار دارد، هماهنگ باشد.

اصول طراحی نمای ساختمان

در طراحی نمای بیرونی ساختمان موارد متعددی نقش دارند و باید به درستی رعایت شوند تا نتیجه‌ای مناسب و منحصربه‌فرد به وجود بیاید. در ادامه می‌توانید با مهم‌ترین اصول طراحی نمای خارجی ساختمان آشنا شوید.

اصول سادگی را رعایت کنید

استفاده از عناصر پراکنده و بدون نظم در نمای ساختمان نه تنها ظاهر نمای ساختمان را زیبا نمی‌کند، بلکه موجب می‌شود تا بیننده حسی منفی از آن بگیرد و همه چیز شلوغ و بدون هماهنگی به نظر برسد. در بسیاری از موارد، توجه به سادگی کیفیت طراحی را به نسبت بیشتر می‌کند و حس بهتری به افراد منتقل می‌کند.

بیشتر بدانید نمای ساختمان سه طبقه با طراحی مدرن و زیبا

توجه به اصول سادگی کیفیت طراحی را به نسبت بیشتر می‌کند.
توجه به اصول سادگی کیفیت طراحی را به نسبت بیشتر می‌کند.

از متریال و مصالح مناسب استفاده کنید

از اولین اصول اولیه طراحی نما این است که از مواد و متریال مناسبی استفاده کنید. جنس و کیفیت به کار رفته در نمای ساختمان روی میزان زیبایی و مرغوبیت جنس نمای ساختمان شما تأثیر می‌گذارد، مقاومت نمای ساختمان شما را در برابر برف و باران تعیین می‌کند و میزان زیبایی و ارزش ملک شما را زیاد یا حتی کمتر می‌کند.

از رنگ‌های متناسب استفاده کنید

متناسب بودن رنگ‌های به کار رفته در طراحی نمای ساختمان روی ظاهر آن تأثیر زیادی دارد. رنگ‌ها باید با هم هماهنگ باشند و از لحاظ بصری حس خوبی را به بیننده القا کنند. رنگ نما باید با رنگ‌های به کار رفته در ساختمان‌های مجاور و محیطی که ساختمان در آن قرار دارد تا حدودی هماهنگ باشد. حتی اگر در نمای ساختمان از بهترین و مرغوب‌ترین مصالح استفاده شود اما به این بخش اهمیتی داده نشود، باز هم نمای ساختمان آن طور که باید زیبا به نظر نخواهد رسید و حس مثبتی را به افراد القا نخواهد کرد. به همین دلیل برای طراحی نمای خارجی ساختمان از نرم‌افزارهای طراحی سه‌بعدی استفاده می‌شود تا تناسب رنگ و هارمونی بخش‌های مختلف نمای ساختمان به طور کامل قبل از اجرا سنجیده شود و رنگ‌های مناسب‌تری انتخاب شود.

پیوستگی و انسجام در نمای ساختمان را فراموش نکنید

مورد بعدی که باید در طراحی نمای ساختمان مورد توجه قرار دهید این است که همه اجزای به کار رفته در نمای ساختمان باید با هم هماهنگ باشند و طوری طراحی شوند که بیننده حس هارمونی و پیوستگی را در تمام قسمت‌های ظاهری خانه حس کند. این موضوع را می‌توان قبل از اجرا در طرح سه‌بعدی ساختمان مشاهده نمود. از طرفی، وجود نظم در عناصر به کار رفته ریتم و انسجام بهتری به ساختار ظاهری خانه می‌بخشد و حس بهتری به بیننده منتقل می‌کند.

از شیوه نورپردازی مؤثری استفاده کنید

شاید نورپردازی در روز تأثیری در طراحی نمای خارجی ساختمان نداشته باشد اما همه زیبایی‌های یک ساختمان در شب به نورپردازی آن بستگی دارد. زمانی که با توجه به اصول و نوع طراحی نمای ساختمان از نورپردازی مناسبی استفاده کنید، می‌توانید نتیجه بهتر و خیره‌کننده‌تری را ایجاد نمایید.

بیشتر بدانید چند وقت یکبار نمای بیرونی ساختمان را رنگ کنیم؟

شیوه نورپردازی نمای بیرونی ساختمان
نورپردازی ساختمان باید طبق عناصر و مصالح به کار رفته در نمای ساختمان طراحی شود.

از عنصری شاخص استفاده کنید

زمانی که در طرح نمای بیرونی ساختمان یک عنصر منحصربه‌فرد به کار می‌برید، نمای ساختمان برجسته‌تر و خاص‌تر به نظر می‌رسد. در واقع، اصول اولیه طراحی نما زمانی موفقیت‌آمیزتر است که یک تمایز و برجستگی شاخص داشته باشد که آن را از دیگر ساختمان‌ها متمایز کند و جذابیتی خاص به آن ببخشد.

از شیشه و پنجره بیشتر استفاده کنید

در معماری به این موضوع شفافیت بصری گفته می‌شود. زمانی که پنجره‌های بیشتری برای ساختمان خود در نظر می‌گیرید، شفافیت بیشتری به نمای ساختمان می‌بخشید و این موضوع موجب زیباتر به نظر رسیدن بیشتر نمای ساختمان شما می‌شود.

میزان بودجه را در نظر بگیرید

چه قرار باشد خودتان در این ساختمان زندگی کنید و چه آن را برای فروش بگذارید، باید در نظر داشته باشید که چه مقدار بودجه به نماسازی ساختمان خود اختصاص داده‌اید. قیمت‌ مصالح مصرفی، نوع نورپردازی و موادی را که قصد به کار بردن در نمای ساختمان دارید برآورد کنید و طبق بودجه‌ای که برای آن در نظر دارید پیش بروید.

نوع منطقه را انتخاب نمای ساختمان در نظر بگیرید

قسمت‌های مختلف کشور ما دارای آب و هوای گوناگونی هستند و طراحی و نوع نمای ساختمان در مناطق مختلف با هم متفاوت است. در مناطق شمالی که آفتاب کمتر است، معمولاً بیشتر از خانه‌هایی با پنجره‌های بزرگ‌تر استفاده می‌شود تا نور بیشتری دریافت شود؛ در حالی که در مناطق گرم و خشک این کار موجب ورود آفتاب به داخل خانه و گرمای بیشتر خواهد شد.

پنجره‌های بزرگ در خانه‌های شمال موجب جذب بیشتر نور می‌شود.
پنجره‌های بزرگ در خانه‌های شمال موجب جذب بیشتر نور می‌شود.

 از اصول طراحی نمای رومی و کلاسیک استفاده کنید

یکی از سبک‌های جذاب و رایج در طراحی نمای ساختمان، اصول طراحی نما رومی است؛ طرحی منحصربه‌فرد و زیبا که با طرح‌هایی خاص و استفاده از سنگ‌های مرمر و گرانیت ایجاد می‌شود و سبکی متفاوت در ظاهر ساختمان به وجود می‌آورد. امروزه این سبک به عنوان یکی از سبک‌های رایج و لوکس محسوب می‌شود و برای ساخت خانه‌های بزرگ و مجلل مورد استفاده قرار می‌گیرد. هزینه طراحی نمای ساختمان با این سبک معمولاً بالا است و در ساخت آن از سنگ‌های گران‌قیمت استفاده می‌شود.

برای کاهش هزینه‌ها در این نوع نماسازی به جای استفاده از سنگ‌های گران‌قیمت، از سیمان نیز استفاده می‌شود. نشان دادن جزئیات و نورپردازی در اصول طراحی نمای رومی و کلاسیک اهمیت زیادی دارد و برای اجرای آن معمولاً از رنگ‌های روشن و با اصالت استفاده می‌گردد تا شکوه و زیبایی سنگ‌ها و طراحی منحصر به فرد این سبک به خوبی نشان داده شود.

بیشتر بدانید فنگ شویی اتاق خواب و تاثیر آن در خواب شب

اصول طراحی نمای رومی و کلاسیک

درست بعد از دوره رنسانس و در اواسط قرن ۱۹ میلادی سبکی جدید در معماری اروپا ظاهر شد که زیبایی و اصالت را الگوی کار خود قرار داد. سبکی برگرفته از بناهای رم و یونان با ستون‌ها، مجسمه‌هایی خیره‌کننده، قوس و کتیبه‌هایی که زیبایی چشم‌نوازی به ظاهر یک ساختمان می‌بخشند. استفاده از سنگ در اصول طراحی نمای رومی و کلاسیک اهمیت زیادی دارد و به همین دلیل این نوع نما معمولاً پرهزینه‌تر از سبک‌های دیگر است و نیاز به مهارت و دقت قابل‌توجهی دارد. از دیگر مواردی که در اصول طراحی نمای رومی و کلاسیک به آن توجه شده است، ایجاد تقارن و هماهنگی در ظاهر ساختمان است که با نگاه کردن به ساختمان می‌توانید به این موضوع پی ببرید.

اصول طراحی نمای رومی و کلاسیک به این گونه است که معمولاً در بخشی از ساختمان مجسمه‌ها و طرح‌هایی به خصوص در قسمت ستون‌ها دیده می‌شود و قوس‌های عریض و ستون‌های کوتاه از ویژگی‌های این سبک محسوب می‌شود. به طور کلی در طراحی این سبک قانون خاصی وجود ندارد و همه چیز به سلیقه سازنده در انتخاب جزئیات بستگی دارد. از طرفی نورپردازی نیز در اصول طراحی نمای رومی و کلاسیک نقش به سزایی دارد و موجب برجسته نشان دادن نمای ستون‌ها و مجسمه‌ها در شب می‌شود.

هزینه طراحی نمای ساختمان

همان‌طور که پیش‌تر ذکر شد، هزینه طراحی نمای ساختمان شما به نوع مواد و مصالحی که به کار می‌برید بستگی دارد. کیفیت اجناس و برندی که استفاده می‌کنید روی هزینه‌های شما تأثیر می‌گذارد و از طرفی اجرتی که باید برای آن بپردازید معمولاً با توجه به میزان مهارت و تجربه فرد متفاوت است. فراموش نکنید که هیچ‌گاه برای کاهش هزینه طراحی نمای ساختمان از مصالح بی‌کیفیت استفاده نکنید، زیرا با این کار در مدت زمان کوتاهی نمای ساختمان کدر و خراب می‌شود و ظاهری زشت و ناموزون پیدا می‌کند.

کلام آخر

طراحی نمای ساختمان از جنبه‌های متعددی اهمیت دارد و علاوه بر ایجاد ظاهری زیبا و چشم‌نواز، بر محافظت از خانه در برابر سیل، باد و ورود صدا به داخل خانه تأثیر می‌گذارد. از طرف دیگر، توجه به رنگ و نورپردازی و هماهنگی عناصر به کار رفته در طراحی نمای ساختمان می‌تواند تأثیر فو‌ق‌العاده‌ای در ظاهر ساختمان بگذارد. اگر برای طراحی و بازسازی نمای ساختمان خود به افرادی متخصص نیاز داشتید، حتماً از همکاران باتجربه ما در استادکار کمک بگیرید.

بازسازی خانه و ساختمان

بازسازی خانه و ساختمان

  • بازسازی و تعمیرات ساختمان
  • مرمت بنا و تمام خدمات بنایی ساختمان
  • تخریب و بازسازی انواع دیوار و کف
  • خدمات بازسازی خانه، آپارتمان و واحدهای تجاری
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × یک =