راهنمای کامل محکم کردن و بندکشی سرامیک کف خانه

35

برای انجام سرامیک‌کاری، خرید و نصب سرامیک پایان ماجرا نیست. بلکه مرحله مهم پس از نصب سرامیک اقدام به بندکشی سرامیک و محکم کردن آن‌ها خواهد بود. همچنین لازم است بعد از گذشت مدتی از نصب سرامیک، مجددا آن‌ها را بندکشی کنید تا دوام و استحکام بیشتری پیدا کنند.

بندکشی عملیاتی است که روی سرامیک انجام می‌شود تا مانع نفوذ آب و رطوبت به لایه‌های زیرین دیوار و سایر مصالح پوششی شود. به همین دلیل مصالح بندکشی باید تراکم کافی داشته باشند تا بتوانند مانع نفوذ رطوبت و دیگر مواد مخرب به مصالح ساختمانی بشوند. توجه داشته باشید که بندکشی آخرین مرحله بوده و در نمای پروژه مشخص است. به همین دلیل انجام آن به دقت، حوصله و ظرافت کافی نیاز دارد.

در این مقاله در خصوص بندکشی سرامیک کف، ابزار بندکشی سرامیک، بهترین ملات برای بندکشی و بندکشی سرامیک با سیمان سفید صحبت می‌کنیم. همچنین فیلم بندکشی سرامیک را برای آموزش بهتر در اختیار شما قرار خواهیم داد. در ضمن روش کار با چسب بندکشی را به شما آموخته و قیمت چسب بندکشی سرامیک را هم خواهیم گفت. پس با این مقاله از استادکار همراه باشید.

نکاتی که قبل از بندکشی سرامیک باید بدانید

پس از نصب سرامیک ، نوبت به محکم کردن و بندکشی آن می‌رسد. بدون انجام این مرحله، سرامیک‌هایی که نصب کرده‌اید، ظاهر خوبی نخواهند داشت. همچنین ملات بین سرامیک‌ها به مرور از بین خواهد رفت.  قبل از شروع به کار، سطح سرامیک را کاملا تمیز کنید تا بستر آن مناسب بندکشی باشد. اگر موادی لابه‌لای سرامیک‌ها مانده است، آن را خارج کنید.

در ضمن بندکشی در محیط‌هایی مانند حمام و سرویس بهداشتی که در معرض رطوبت هستند، بسیار حائز اهمیت است. زیرا به مرور زمان، آب به سمت آجرها و زیرسازی سرامیک نفوذ می‌کند و ممکن است دردسرساز شود. پس بندکشی سرامیک کف دستشویی و حمام را بسیار جدی بگیرید.

برای انجام اصولی بندکشی سرامیک کف دستشویی یا حمام، ابتدا باید تمام سطوح مورد نظر تمیز شوند. چراکه وجود هرگونه گرد و غبار و آلودگی روی سطح زمین، مانع رسیدن به نتیجه مطلوب خواهد شد. ابزار بندکشی سرامیک را هم تهیه کنید و دوغاب یا مواد دیگر را طبق دستورالعملی که در ادامه می‌خوانید، تهیه نمایید.

در این زمینه بیشتر بدانید: برای تمیز کردن درز سرامیک چکار کنم؟

فردی در حال تمیز کردن سرامیک کف با دستمال پارچه‌ای
قبل از اقدام به بندکشی سرامیک کف دستشویی، برای اطمینان از خشک بودن سرامیک‌ها، آن‌ها را با یک پارچه تمیز خشک نمایید.

سرامیک با سیمان سفید و پودر سنگ (دوغاب)

دوغاب ماده‌ای پرکننده است که برای ترمیم درزهای سرامیک‌ها به کار می‌رود. از دوغاب هم برای بندکشی کف و هم برای بندکشی دیوارها استفاده می‌شود.

دوغاب با ترکیب پودر سیمان سفید و پودر خاک و سنگ و آب آماده می‌گردد. برای تهیه این ماده، باید به ازای هر یک پیمانه پودر سیمان سفید، سه پیمانه پودر خاک و سنگ اضافه کرد. سپس این دو پودر را مخلوط و الک بریزید تا ذرات درشت آن گرفته شود و ترکیب یکنواختی به دست آید. در نهایت مقداری از این پودر را داخل یک ظرف ریخته و کم‌کم به آن آب را به میزانی آب اضافه کنید که خمیر حاصل، غلظتی شبیه به ماست پیدا کند. سپس خمیر را به مدت پنج الی ده دقیقه رها کنید. پس از گذشت این زمان، خمیر بندکشی شما آماده است.

این مقاله نیز اطلاعات مفیدی را در بردارد: چگونه دوغاب بین کاشی را ترمیم کنیم؟

ابزار بندکشی سرامیک با دوغاب

قبل از معرفی ابزار بندکشی سرامیک، باید بگوییم که تهیه همه این موارد ضرورتی ندارد. شما می‌توانید از لوازم در دسترس خودتان نیز بهره بگیرید. ابزار لازم عبارتند از:

 • کمچه دوغاب‌کاری یا چاقوی تراشیدن بند و دوغاب
 • تیغه برای تراشیدن سطوح کاشی
 • پارچ پلاستیکی دوغاب
 • ترمیم دوغاب بین کاشی
فردی در حال تراشیدن دوغاب قبلی با ابزار نوک‌تیز پیش از بندکشی سرامیک کف
قبل از بندکشی سرامیک کف، با یک ابزار نوک تیز همه دوغاب‌های قبلی را بتراشید. در حین کار هم مراقب باشید که سرامیک‌ها آسیبی نبینند.

روش بندکشی سرامیک با سیمان سفید و پودر سنگ

برای بندکشی سرامیک با سیمان سفید و پودر سنگ، حجم دوغاب مصرفی در هر مترمربع، یک لیتر خواهد بود. برای شروع کار، با یک دستکش خمیر حاصل را روی سرامیک‌ها بمالید. شما می‌توانید از یک تکه چوب برای هم‌تراز کردن خمیر روی سرامیک‌های دیوار استفاده کنید. همچنین پس از اجرای بندکشی سرامیک کف، می‌توانید دوغاب را به وسیله یک تی، روی کل سطح پخش نمایید.

پس از پایان بندکشی سرامیک با سیمان سفید و پودر سنگ، با یک دستمال تمیز و نم‌دار، خمیر اضافه را پاک کنید. پس از کشیدن دستمال، فقط باید خمیر بین بندهای سرامیک باقی بماند و اضافات پاک شوند.

بیشتر بدانید: با انواع کاشی و سرامیک سرویس بهداشتی آشنا شوید.

فردی در حال بندکشی سرامیک کف دستشویی با ماله
توصیه می‌کنیم بعد از اتمام بندکشی سرامیک کف، به مدت نصف روز روی سرامیک‌ها آب نریزید تا ملات خود را بگیرد و سفت شود.

اگر نیاز به سرامیک‌کاری دارید، بدانید این کار ظریف باید به افراد حرفه‌ای واگذار شود. پس با استادکار تماس بگیرید و این خدمت را در اسرع وقت دریافت نمایید:

کاشی کاری و سرامیک کاری

کاشی‌کاری و سرامیک‌کاری

 • اجرای انواع خدمات کاشی کاری، سرامیک کاری و موزائیک کاری
 • کاشی کاری کف و دیوار آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حمام
 • سرامیک کاری دیوار و کف ساختمان، استخر
 • کف سازی و موزائیک کاری کف ساختمان، حیاط، پارکینگ
دریافت این خدمت از استادکار

بندکشی سرامیک با خمیر بندکشی واترپروف

هر روزه ابزارها و تجهیزات به‌روز و متنوعی برای ساختمان‌سازی وارد بازار می‌شوند تا روند کار را برای ما آسان‌تر کنند. امروزه دیگر کمتر از روش سنتی دوغاب استفاده می‌شود و مواد بهتری برای آن تولید شده‌اند.

از جمله بهترین ملات برای بندکشی، خمیر بندکشی واترپروف است. برای بندکشی سرامیک با خمیر بندکشی واترپروف، نیازی به افزودن هیچ حلال یا آب و سیمان نخواهید داشت. فرمول این خمیر کاملا بر پایه تکنولوژی نانو تهیه شده و ترکیبی از رزین‌های اکریلیک و فیلرهای معدنی است. خمیر بندکشی واترپروف، در رنگ‌های متنوعی در بازار وجود دارد. در نتیجه می‌توانید خمیر متناسب با رنگ سرامیک‌هایتان را خریداری و استفاده کنید.

نحوه اجرای بندکشی سرامیک با خمیر بندکشی واترپروف، بسیار ساده است. فقط کافیست به وسیله قلم بندکشی یا کاردک، مقداری خمیر را بردارید. سپس فاصله بین کاشی‌ها یا سرامیک‌ها را با آن پر کنید و اجازه دهید خمیر خشک شود.

بیشتر بخوانید: انواع کاشی و سرامیک کف و معرفی بهترین جنس برای کف خانه

فردی در حال درست کردن دوغاب برای بندکشی سرامیک با خمیر بندکشی واتر پروف
امروزه یکی از بهترین ملات برای بندکشی، خمیر بندکشی واتر پروف است. چون اجرای آن راحت است و دوام بسیار بالایی هم دارد.

مزایای خمیر بندکشی واترپروف

 • ملات‌های سنتی به مرور زمان به وسیله مواد شوینده و آب شسته می‌شوند. بنابراین کارایی و ماندگاری بالایی نخواهند داشت. در عوض بندکشی سرامیک با خمیر بندکشی واترپروف، دوامی بیش از ۵ برابر روش‌های سنتی دارد. به علاوه، مقاومت قابل‌ توجهی در برابر آب و انواع مواد شوینده از خود نشان می‌دهد. این ویژگی بسیار مهم، جهت جلوگیری نفوذ آب به لایه‌های زیرین، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
 • این خمیر خاصیت ارتجاعی دارد و بر اثر راه رفتن روی سرامیک، به هیچ عنوان استحکام خود را از دست نمی‌دهد.
 • به کار بردن این نوع خمیر، از رشد قارچ و کپک جلوگیری خواهد کرد. به همین دلیل بندکشی سرامیک با خمیر بندکشی واترپروف بهداشتی‌تر است. این ویژگی، خمیر واترپروف را به بهترین ملات برای بندکشی تبدیل کرده است.

برای دریافت خدمات متنوع استادکار و بهره‌گیری از تجربه همکاران کارآزموده ما، همین حالا اپلیکیشن استادکار را دانلود نمایید:

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

بندکشی با پودر بندکشی

از پودر بندکشی نیز می‌توانید برای درزگیری بین سرامیک‌ها بهره بگیرید. روش تهیه آن هم بسیار ساده است. تنها باید مقداری آب را به این پودر اضافه کنید تا آماده شود. از مزایای استفاده از پودر بندکشی می‌توان به استحکام بالا و طول عمر زیاد آن اشاره کرد. در ضمن این پودر، از نفوذ رطوبت به لایه‌های زیرین ممانعت می‌کند.

انواع پودرهای بندکشی عبارتند از:

 • پودر بندکشی نانو
 • پودر بندکشی آنتی‌باکتریال
 • پودر بندکشی رنگی
 • پودر بندکشی ضدآب

بندکشی سرامیک با چسب بندکشی

در این روش سطح زیر کار بسیار اهمیت دارد و باید پیش از شروع کار، آن را به خوبی تمیز کرد. چون چسب بندکشی بسیار محکم است و اگر روی سطحی بریزد، به آسانی پاک نخواهد شد. ابتدا چسب را بین سرامیک‌ها بکشید. بعد با استفاده از یک پارچه، چسب‌های اضافی را به‌ سرعت پاک کنید. در آخر هم باید اجازه دهید تا چسب چند ساعت مانده و کاملا خشک شود.

چسب بندکشی، روند ترمیم بندکشی را آسان و سریع می‌کند. هنگام خرید این چسب، حتما به رنگ سرامیک و زیرساخت سطح دقت نمایید. قیمت چسب بندکشی سرامیک، در حال حاضر حدودا بسته‌ای ۲۰۰ هزار تومان است.

توصیه می‌کنیم این مطلب را هم بخوانید: آیا برای حمام و دستشویی می‌توان از چسب کاشی و سرامیک استفاده کرد؟

فیلم آموزش ترمیم بندکشی سرامیک کف خانه

سخن پایانی

در این مقاله شما با انواع بندکشی سرامیک و بهترین ملات برای بندکشی آشنا شدید و ابزار بندکشی سرامیک را شناختید. همچنین فیلم بندکشی سرامیک را هم مشاهده نمودید. حال لازم است چند نکته را هم به شما یادآوری کنیم تا بعد از اتمام کار، آن‌ها را رعایت نمایید:

 • پس از بندکشی بهتر است به مدت ۱۲ ساعت روی سرامیک و کاشی‌ها قدم نگذارید تا کاملا خشک و محکم شوند.
 • بهتر است سرامیک را با مواد اسیدی نشویید تا دوام بندکشی بیشتر شود.
 • در صورتی‌که بعد از چند سال دوباره فضای بین سرامیک‌ها خالی شد، می‌توانید مجددا این روند را تکرار کنید.

امروزه با توجه به زمان‌بر بودن بندکشی کاشی و سرامیک ، اجرای آن برای افراد دشوار است. به همین علت پیشنهاد می‌کنیم آن را به افراد خبره استادکار بسپارید:

کاشی کاری و سرامیک کاری

کاشی‌کاری و سرامیک‌کاری

 • اجرای انواع خدمات کاشی کاری، سرامیک کاری و موزائیک کاری
 • کاشی کاری کف و دیوار آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حمام
 • سرامیک کاری دیوار و کف ساختمان، استخر
 • کف سازی و موزائیک کاری کف ساختمان، حیاط، پارکینگ
دریافت این خدمت از استادکار
35 نظرات
 1. علی می گوید

  بسیار عالی و دقیق
  سپاسگزار از شما

 2. محمد یزدان می گوید

  بسیار عالی متشکرم از راهنمایی شما واقعا ارزش دارد

 3. جواد می گوید

  خیلی خوب بود ، ممنون

 4. زراعتی می گوید

  مرسی از مطلب شما. سوالی دارم. اگر بعد از بند کشی مقدار سیمان سفید و خاک سنگ اندازه نباشد و بعد از خشک شدن از بین سرامیکها پودر خشک شده خارج شود. چسبندگی آن کافی نباشد. برای مهار آن باید چکار کنیم؟. یعنی چیزی وجود دارد که مانع از کنده شدن و محکم شدن ملات خشک شده شود. البته از چسب بتن هم استفاده کرده ام.

  1. مرتضی صادقیلر می گوید

   سلام.
   نسبت اختلاط سیمان به پودر سنگ، یک به سه است (یک پیمانه سیمان و ۳ پیمانه پودر سنگ). در صورتیکه این نسبت رعایت نگردد و میزان سیمان کمتر ازین باشد این مساله پیش میاید و امکان پودر شدن دوغاب بندکشی پس از خشک و سخت شدن وجود دارد. برای جلوگیری ازینکار میتوانید کمی از سطح بند کشی شده با برس نرم (که آسیبی به سرامیک نزند) بردارید و دوغاب نیمه شل سیمان را در بند ها بریزید.
   نکته مهم اینست که پس از ۳-۴ ساعت با یک پارچه کنفی یا گونی نخی سطح را پاک کنید و ۲۴ ساعت زمان دهید تا بندکشی سخت شود.

  2. ایزدی اسماعیل می گوید

   با سپاس، از شما، برای من مفید واقع شده است، به ویژه اندازه برای میکس پودرخاک سنگ، وسیمان سفید،

 5. مهدی می گوید

  با درود
  مختصر و مفید و بسیار کاربردی، زنده و پاینده باشید

 6. نیما طلوعی می گوید

  ممنون عالی و آموزنده

 7. نیما طلوعی می گوید

  عالی

 8. نامي می گوید

  با سلام و درود
  بسیار آمونده بود
  سر زنده باشید .

 9. کامران می گوید

  با سلام و آرزوی موفقیت
  میتوان به جای پودر سنگ برای دانه بندی ریز تر از پودر مل ( پودر ساخت بتونه) استفاده کرد و آیا مقاومت لازم را دارد ممنون از راهنمایی شما

 10. سعید صیاد می گوید

  درود ومهر برشما بزرگواران که باراهنمایی دقیق شما کمک شایانی میفرمایید موفق وبرقرار وشاد باشید.

  1. رضا رحمتی می گوید

   سلام سعید جان
   خوشحالیم که توانستیم مفید وافع بشیم

 11. صادق جهانگیر می گوید

  خیلی خوب بود عالی بود مرسی دقیق دقیق آموزش دادید برای ما که آشنا نبودیم با کار

 12. علی احمدی می گوید

  ممنون از راهنمایی شما .مطالب بسیار مفید و دقیق و کاربردی بود.موفق باشید

 13. پویا می گوید

  واقعا که استادکار هستید ممنون

 14. ندا می گوید

  سلام خدا قوت من و داداشم میخوایم روی موزاییک های خونه رو سرامیک بچسبونیم تازه کاریم و تجربه این کارو تا بحال نداریم ایا شدنیه ممنون میشم جوابمو بدید و راهنماییم کنید

 15. مهدی می گوید

  سلام . اقا میشه از چسب کاشی به جای سیمان سفید و پودر سنگ استفاده کرد برای بند کشی کف حمام ؟

 16. امید می گوید

  سلام و خسته نباشید
  دلیل ترک خوردن سطح دوغاب بعد از خشک شدن چیست
  ممنون از سایت خوبتون

 17. M می گوید

  سلام ، کف حیاط بهار خواب رو کاشی کاری کرده ایم البته زیرش ایزوگام هست ، به طبقه پایین اب میده هر کاری کردیم باز هم درست نشده ، حتی یه مایع نانو هم بود خریدیم و زدیم ولی باز درست نشده ، دیگه موندیم چی کار کنیم ، جاش هم از طبقه پایین معلومه که اب از دو قسمت نفوذ می کنه بقیه جاها خشکه ولی از حیاط هر کار کردیم باز اب از این دو قسمت میره.

  1. سانتوز می گوید

   حتما مشکل در لوله کشی آب یا فاضلاب وجود داره

 18. ابوالفضل می گوید

  سلام و خسته نباشید عرض می کنم خدمت شما استاد کار محترم در بالا هم این سوال مطرح شد که آیا از پودر مل نقاشی می‌توان به جای خاک سنگ استفاده کرد؟

 19. عرفان علیزاده می گوید

  سلام خیلی ممنون بابت راهنمایی خوبتون بسیار مفیدو مختصر بود

 20. محمد رضا جلالی می گوید

  با سلام لای سنگ فرش های داخل حیاط خالی شده دوغاب درست کردم به نسبت یک به دو سیمان پودر سنگ چه زمان بعد از ملات ریختن آب بدهم؟

 21. مهران چیذری می گوید

  درود برشما، بسیار عالی ومفید بود،سپاسگذارم،
  🌹🌹🌹🙏

 22. RENAULTTONDAR90 می گوید

  دست شما درد نکنه
  واقعاً عااااااااااالی بود

 23. Adams می گوید

  با سلام و تشکر
  اگر روی کاشی و سرامیک مقداری سیمان باقی ماند و خشک شد چطور آن را تمیز کنیم

 24. امیر حسین می گوید

  بسیار زیبا و کامل و عالی

 25. حسین می گوید

  سلام و تشکر از مطلب مفید شما اما باید بگم تمام موارد گفته شده در بالا رو بنده رعایت کردم از نسبت سیمان و پورد سنگ تا 24 ساعت زمان تا خشک شدن ولی باز بعداز شستن کف سرویس بعضی از بندها کنده شدن سوالم این هست آیا سیمان سفید هم تاریخ انقضا داره چون سیمانی که استفاده کردم حداقل برای 6 سال پیش بود؟؟؟؟

 26. بهناز می گوید

  درودبرشما بسیارعالی ومفید ،تشکر

 27. حسین می گوید

  ممنون از مطالب خوب و مفید سوالی داشتم در خصوص بندکشی کف حمام و سرویس بهداشتی آیا بجز مخلوط سیمان سفید و پودر سنگ نیاز به مصالح دیگری مانند چسب بتن یا چسب های دیگر جهت عایق بندی و جلوگیری از نفوذ آب به کف هست ؟

 28. حسین یعقوبی می گوید

  ممنون.خیلی عالی بود..خدا به کسبتون برکت بده

 29. ایرج می گوید

  سلام.
  برای اینکه حالت چسبندگی بیشتر بشه و دیگه درز باز نشه میشه چسبی چیزی به پودر سنگ و سیمان اضافه کنبم؟چه چسبی؟ممنون

 30. حسین می گوید

  ممنون از راهنمایی شما

 31. محمد می گوید

  علم جدید میگه دیگه پودر سنگ قاطی نکنیم.فقط بعد از دوغاب پودر سیمان بزنیم.آیا این مطلب درسته؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 1 =