چرا فریزر، فریز نمی‌کند؟، دلایل کار نکردن فریزر و تعمیرات آن

19

تا به حال برای شما نیز اتفاق افتاده است که جویای علت یخ نزدن فریزر باشید؟ یا مثلا مواد غذایی از جمله گوشت‌ها به قدری یخ زده باشد که رنگ آن کاملا سفید شده باشد؟ یا حتی بدتر به صورت کاملا اتفاقی صداهای عجیب و غریبی از فریزر به گوش شما برسد؟ اگر تا به حال با این مشکلات مواجه شده‌ای و می‌خواهید علت آن را بدانید ما اینجا هستیم تا در یک مطلب بسیار مفید و ساده علت کار نکردن فریزر و مشکلات مربوط به آن را برای شما توضیح دهید پس با استادکار همراه شوید.

فریزر چطور کار می‌کند؟

فرقی ندارد شما از مدل یخچال فریزر استفاده می‌کنید و یا یک فریزر جداگانه دارید، سیستم سرمایشی تمام فریزرها مثل هم کار می‌کنند. سیستم خنک سازی فریزر بر پایه گرفتن گرما از هوا است. طوریکه کمپرسور سراحی شده در سیستم فریزر گرما را گرفته و با فشار، مبرد( مایع خنک کننده) تولید کرده و این مایع را از طریق لوله‌های مسی بین کنداسور و سیم پیچ اواپراتور جا‌به‌جا می‌کند.

علت یخ نزدن فریزر و علت یخ نزدن یخچال قدیمی
سیستم “تبرید” یک سیستم سرمایشی است که فرایند تولید سرما در آن از طریق انتقال حرارت است و در بیشتر فریزرهای امروزه از این مدل استفاده می‌شود.

مشکلات رایج فریزر و عیب یابی آن

همه ما می‌دانیم که حتی با مراقبت ویژه از هر وسیله برقی ممکن است روزی سیستم آن دچار مشکل شود و عواقب بدی در پی داشته باشد. یخچال و فریزر جز دسته وسایل بسیار ضروری در خانه هستند که خراب شدن آن‌ها مشکلات جانبی بسیاری را به همراه دارد.

تعمیر یخچال فریزر

تعمیر یخچال فریزر

 • تعمیر یخچال فریزر
 • تعمیر یخچال ساید‌بای‌ساید
 • تعمیر یخچال فروشگاهی
 • تعمیر یخچال صندوقی
دریافت این خدمت از استادکار

یکی از ایرادات رایجی که معمولا در مورد فریز اتفاق می‌افتد، کار نکردن فریزر و به عبارت دیگر فریز نکردن آن است. عیب یابی این مشکل اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا اگر نتوانیم مشکل فریز نکردن فریزر را حل کنیم در مدت زمان کوتاهی تمام مواد غذایی منجمد در اثر گرما خراب می‌شوند.

اگر بخواهید سیستم سرمایشی فریزر خود را تعمیر کنید در همین ابتدا ما به شما پیشنهاد می‌دهیم برای این موضوع کمی وقت بگذارید و با انتخاب یک کارشناس و فرد با تجربه در زمینه تعمیر وسایل برقی این موضوع را در میان بگذارید و از آن‌ها برای تعمیر یا تعویض قطعات وسایل خود کمک بخواهید.

کار نکردن فریزر
یکی از مهم‌ترین کارهایی که هر فرد به محض خراب شدن فریزر و یا بروز هر مشکل دیگری باید انجام دهد کمک گرفتن از یک تکنسین ماهر است تا عیب یابی را به صورت تخصصی و صحیح انجام گیرد.

چرا فریزر، فریز نمیکند؟

موضوع اصلی ما درباره سیستم سرمایشی فریز و علت کار نکردن فریزر در برخی موارد است. فرقی نارد شما از چه نوع فریزری استفاده می‌کنید، سیستم سرمایشی در تمام انواع مدل‌های فریزر به یک شکل عمل می‌کند. یکی از دلایل کار نکردن فریزر و یا خوب منجمد نکردن می‌تواند خرابی ترموستات فریزر باشد که معمولا در میان تمام ایرادات، رایج‌ترین نوع است. علاوه بر این دلایل مختلف دیگر مانند خرابی شارژر گاز فریزر، از کار افتادن فن فریزر و یا کمپرسور آن می‌تواند موجب فریز نکردن فریزر شود.

علاوه بر این در برخی موارد خراب شدن لاستیک درب فریزر نیز ممکن است مانع بسته شدن کامل فریزر و در نتیجه ورود گرما به آن شود. معمولا در این موارد توصیه می‌شود که از یک تکنسین با تجربه و خبره کمک گرفته شود.

کار نکردن فریزر
کار نکردن فریز عواقب بسیاری از جمله خراب شدن مواد غذایی منجمد شده را به دنبال دارد و همچنین می‌تواند از طول عمر فریزر نیز بکاهد. از این رو بهتر است با مشاهده هرگونه مشکل در این باره در اسرع وقت به آن رسیدگی شود.

حال علاوه بر تمام مواردی که به صورت کلی درباره فریز نکردن فریزر با شما در میان گذاشتیم، خوب است به صورت جزئی‌تر درباره برخی عواملی که موجب می‌شود فریزر به خوبی سرد نکند نیز چند کلامی صحبت کنیم:

کثیف بودن سیم پیچ خارن و کار نکردن فریزر

اگر بخواهیم درباره سیستم سرمایشی فریزر و یا یخچال را توصیف کنیم می‌توان گفت که تمام وسایل برقی مانند یخچال و فریزر برای داشتن فضای داخلی سرد دارای یک سیستم سرمایشی هستند.

سیستم سرمایشی این وسایل برای خنک نگه داشتن هوا در داخل محفظه فریزر و یا یخچال با استفاده از یک کمپرسور سعی می‌کند از طریق دو نوع سیم پیچ مختلفی که در آن تعبیه شده است هوای خنک را به داخل پمپاژ کند و محیط را به صورت مداوم سرد نگاه دارد.

یکی از این دو مدل سیم پیچ، مدل سیم پیچ خازن نام دارد که معمولا در قسمت پایین یخچال جاسازی شده است و سیم پیچ دیگر که آواپراتور نام دارد در قسمت پشت پنل قرار گرفته است. کار سیم پیچ خازن این است که یک مایع مخصوص که در حالت گاز قرار دارد را تا جایی که این گاز به حالت مایع داغ فشرده شده درآید پمپاژ می‌کند.

حال چون این سیم پیچ در قسمت پایین قرار دارد با گذر زمان غبار جرم و مو را به خود جذب کرده و همین سبب کثیف شدن سیم پیچ و کاهش میزان خنک سازی فریزر می‌شود.

کار نکردن فریزر
تمیز کردن سیم پیچ‌های خازن به صورت دوره‌ای امکان عملکرد بهتر فریزر و بهینه کردن آن را به دنبال دارد پس بهتر است به صورت دوره‌ای این کار انجام شود.

خرابی برد کنترل دما و کار نکردن فریزر

یکی از مهم‌ترین قطعاتی که در سیستم سرمایشی فریزر قرار دارد برد کنتر دما است. وظیفه اصلی این برد ارسیال میزان ولتاژ لازم به کمپرسور و موتور فن فریزر است. از این رو در برخی موارد با خراب شدن این قطعا شاهد کار نکردن فریزر و سیستم سرمایشی آن خواهیم بود.

اگر برد کنترل دما فریزر دچار خرابی شده باشد حتما باید تکنسین مربوطه تمام اجزا برد را چک کند تا با اطمینان بتواند علت را خرابی برد گزارش کند و پس از عیب یابی این قطعه توسط افراد ماهر یا نمایندگی برند مورد نظر تعویض و یا تعمیر می‌شود.

کار نکردن فریزر
برد کنترل دما وظیفه خنک کردن سیستم را به عهده دارد در نتیجه با خرابی آن سیستم خنک کننده به گردش در نمی‌آید و فریزر، فریز نمی‌کند.

خراب شدن موتور فن و کار نکردن فریز

یکی از دلایل دیگر که می‌تواند کار نکردن فریزر و یا فریز نکردن را به دنبال داشته باشد خراب شدن موتور فن فریزر است که در کنداسور آن قرار دارد. اگر موتور فن خراب شود و یا در برخی موارد بسوزد، سیستم فریز دیگر توانایی عبور دادن هوا از سیم پیچ‌های کنداسور را ندارد در نتیجه عمل سرد شدن متوقف می‌شود.

گاهی اوقات ممکن است علت خراب شدن موتور فن مواردی مانند شکسته شدن پره‌های فن یا نچرخیدن ازادانه آن باشد که جز دسته مشکلات مکانیکی است اما در برخی موارد نیز ممکن است موتور دارای ایراد الکتریکی نیز باشد که در این موارد معمولا موتور نیرو لازم برای کار کردن را دریافت می‌کند اما توان کار کردن ندارد.

کار نکردن فریزر
مشکلات مربوط به کندانسور ممکن است خرابی فن و یا کثیفی خود کندانسور باشد که در هر صورت برای عملکرد بهینه فریزر باید تمام موارد را چک کرد.

خرابی موتور فن اواپراتور و کار نکردن فریزر

به طور کلی سیستم سرمایش فریزر این گونه است که موتور فن کنداسور سرمای لازم را ایجاد کرده و موتور فن اواپراتور آن را در محفظه فریزر به گردش در می‌اورد. حال اگر موتور فن اواپراتور خراب شود دیگر هوای خنک درون فریز به گردش در نمی‌آید و همین ممکن است مشکلاتی مانند کار نکردن فریز، ایجاد سر و صدا و فریز نکردن را به دنبال داشته باشد.

در این مواقع کارشناس تعمیر یخچال و فریزر با بررسی و آزامایش‌های لازم که توسط یک مولتی متر انجام می‌دهد و سیمم پیچ موتور را تست می‌کند، تصمیم به تعمیر و یا تعویض موتور می‌گیرد.

کار نکردن فریزر
اگر تست سیم پیچ موتور نشان دهد که جریان الکتریکی در موتور وجود دارد پس موتور فن دچار ایراد مکانیکی شده است که با تعمیر درست می‌شود اما اگر تست تداوم سیم پیچ در موتور منفی باشد نیازمند به عیب یابی الکتریکی در موتور فن خواهید بود.

یخ زدن اواپراتور و کار نکردن فریزر

اگر مارپیچ‌هایی که در اواپراتور طراحی شده است شبنم‌های حاصل از عمل انجماد را جمع کند در جریان هوای فریزر تداخل ایجاد می‌شود. از این رو زمانی که فریزر با چنین مشکلی روبه‌رو می‌شود، کارشناسان می‌گویند باید عملیات یخ زدایی را انجام دهیم.

در مدل‌های قدیمی فریزر معمولا این یخ زدایی با دست صورت می‌گرفت اما بسیاری از مدل‌های جدید یک سیستم یخ زدایی اتوماتیک نیز درون سیستم اصلی خود دارند که شامل یک هیتر است که با فرستادن باد گرم یخ‌های انباشته شده را ذوب می‌کند و علاوه بر این یک ترموستات و دستگاه کنترل یخ زدایی نیز تعبیه شده است.

حال اگر در هر صورتی یکی از اجزای سیستم یخ زدایی مانند هیتر یا کنترل کننده نیز خراب شوند، یخ زدن مارپیچ‌های موجود بر روی اواپراتور سریع‌تر شکل می‌گیرد و در این مواقع است که شما مشاهده می‌کنید اثری از سرما در فریزر نیست. از این رو بایستی در قدم اول جریان الکتریکی مداوم قطعات به صورت جداگانه تست شوند تا در صورت نیاز تعویض گردند.

کار نکردن فریزر
سیستم یخ زدایی در هر فریزر بسته به مدل ان متفاوت است و در برخی موارد یک برد یا تایمر یخ زدا نیز وجود دارد که عملیات یخ زدایی را به صورت هوشمند انجام می‌دهند اما در صورت هرگونه خرابی برای هر یکی از اجرای این سیستم ممکن است کار سیستم سرمایشی فریزر یا یخچال دچار مشکل شود.

نتیجه گیری

حتما می‌دانید که خرابی هر وسیله‌ای ممکن است هزاران دلیل کشف نشده داشته باشد در نتیجه اگر موارد ذکر شده درباره کار نکردن فریزر در مورد فریزر شما پاسخگو نبود حتما از تکنسین حرفه‌ای بخواهید تا علت را برای شما شناسایی کند و هر چه سریع‌تر اقدام به تعمیر آن کنید.

اگر شما هم تجربه ای در رابطه با سرد نکردن یخچال فریزر دارید با ما در میان بگذارید .

منبع: realestate| homeguides

تعمیر یخچال فریزر

تعمیر یخچال فریزر

 • تعمیر یخچال فریزر
 • تعمیر یخچال ساید‌بای‌ساید
 • تعمیر یخچال فروشگاهی
 • تعمیر یخچال صندوقی
دریافت این خدمت از استادکار

19 نظرات
 1. حمید می گوید

  سلام
  اگر در فریزر ارج قدیمی که برفک میزند،اولین طبقه از بالا برفک بزند و بعضی وقتا شروع به آب شدن کند و دوباره برفک بزند و باز برفکها آب شوند
  بنظر شما ایرادش از چیه
  لطفا جواب بدید ممنون میشم

 2. مریم می گوید

  سلام یخچال فریزر ال جی داریم یخچالش خوبه اما فریزرش چندروزه منجمد نمی کنه..تعمیرکار هم نگاه کرده هم گاز داره هم سیم پیچی هاش نگاه کرده مشکلی ندارم…چرا اینطوری شده؟ مرسی

  1. iman می گوید

   خودم برات یخچال میخرم

  2. احمدی می گوید

   سلام یخچال مافن داخش یخ زده بودیخهای دورفن ازاد کردم فن دیگه کارنمیکند علت چیه

 3. مهناز می گوید

  سلام
  ساید بای ساید سامسونگ داریم تمام گوشت و مرغ منجد شده و عالی ولی هر بستنی که داخلش میزاریم آب میشه علتش چیه؟؟؟

  1. زانا می گوید

   منم دقیقاا دقیقاا همین مشکل رو دارم

   1. سعید می گوید

    خوب میبینی آب میشه نزار

  2. Z.z می گوید

   منم دقیقاا همین مشکل رو دارم
   ساید بای ساید سامسونگ دارم کلیه وسایل که داخل فریزره یخ زده ولی بستنی که میزارم آب میشه

  3. iman می گوید

   چون بستنی رو همون لحظه باید خورد
   😊😊😊

 4. جبار عبدالهی می گوید

  سلام یک فریزر دونار داریم موتورش کار می کند ولی off نمی کند و برد علامت up در می اید لطفاً ما را راهنمایی کنید؟ مرسی

 5. حسن مفتاحی می گوید

  من گفتم …..خخخ چقدر آموزش و اطلاعات دادید خخخخخ این روش جلب مشتری شگفت انگیزه درسته که عیب یابی و اینا به این سادگی نیست !!!! اما مطلبتونو بخونید و ببینید (برای رفع مشکل به یه استادکار وارد مراجعه کنید)حالا یه همچین چیزی…… گلم در هر محله 6-8 تعمیر کار هست ادرسشونم بلدیم درست تبلیغ کن….امیدوارم وقت کنی و بخونیش …مرسی

 6. حیات الله فقیریار می گوید

  قسمت بالا را خوب یخ میزند اما قسمت پایین هیچ فریز ندارد مشکل چیست؟
  نمبرواتساپ بگذارید

 7. ذاکر می گوید

  سلام
  وقتی به فریزر هوا میدهیم هوا را کم
  نمیکند مگر هم وقتی که گاز شارژ کنیم گاز را کم میکند مشکل در کجاست ؟

 8. دوست می گوید

  سلام، احتراما یخچال سینجر اینجانب مدتی است خوب کار نمی کند. البته فریزر آن مشکلی ندارد فقط قسمت یخچال که در بالا قرار دارد خوب سرد نمی کند بطوری که 3 روز خانه نبودیم و پس از برگشت دیدیم پنیر و کره کپک زده اند. ممنون می شویم اگر راهنمایی فرمایید.
  با تشکر فراوان

 9. مجید می گوید

  سلام یخچال فریزر ما قسمت یخچالش خیلی خوب کار میکنه ولی قسمت فریزر عالی کار میکنه به نظر شما مشگلی که نداره؟

 10. احمدی ن می گوید

  سلام خوبی استی ایمشاالله یخچال فروزان داریم لوله پوشت سرشرا یخ مزه ند فریزیریخچال یخنمیزه نت

 11. مرتضی بیات می گوید

  سلام.یخچال فریزر ال جی داریم فریزرش یخ میزنه ولی پایین یخچالش اصلا خنک نمیکنه مشکل چیه

 12. احسان می گوید

  یخچال وفریزر را خالی کنید به مدت بیست وچهار ساعت ودرهاشو باز بذارید منم قبلا این مشکلو داشتم اینجوری درست شد

 13. شکیلا می گوید

  سلام در یخچال الکترواستیل باز مونده کار نمیکن الان همه وسایل هاخراب شده تا ۲۴ ساعت هم از برق کشیدم ولی فایدی نداره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − 8 =