دلایل یخ زدگی کولر گازی

0

در مقاله قبل علت خاموش شدن ناگهانی کولر گازی پرداختیم و در این مقاله به دلایل یخ زدگی کولر گازی می پردازیم. یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که معمولا مصرف کنندگان کولر گازی با آن درگیر هستند، یخ زدن یا همان برفک زدن کولر گازی چه در فصل تابستان و حتی زمستان است. از این رو با تووجه به سوالات بسیار زیادی که درباره علت یخ زدن کولر گازی و راه‌های جلوگیری از یخ زدن آن در ذهن است تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به صورت مفصل به موضوع دلیل یخ زدن کولر گازی در فصل تابستان و زمستان بپردازیم. با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

دانلود اپلیکیشن استادکار

  • نسخه IOS استادکار
  • نسخه اندروید استادکار
  • دریافت از اپ استور و سیب اپ
  • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

چرا کولر گازی یخ می‌زند؟

یکی از مشکلات مربوط به کولر گازی یخ زدن آن‌ها است که در فصل زمستان در حالت گرمایش این اتفاق رخ می‌دهد و در فصل تابستان در حالت سرمایش ممکن است کولر گازی یخ بزند. اما چرا کولر گازی باید یخ بزند؟

دلایل یخ زدن کولر گازی در فصل تابستان

عدم وجود گاز کافی در کولر گازی

یکی از دلایلی که موجب به یخ زدگی کولر گازی می‌شود، عدم وجود گاز فریون یا احتمال نشتی گاز است. زمانی که گاز کافی برای ادامه فعالیت کولر گازی وجود نداشته باشد، سیکل سرمایش در آن با مشکل مواجه می‌شود و ممکن است پنل داخلی و یا لوله‌های آن دچار یخ زدگی شود که برای جلوگیری از این مشکل بایستی در اصرع وقت کولر گازی را شارژ کرد.

دلیل یخ زدن لوله بزرگ کولر - علت یخ زدن کمپرسور کولر گازی در زمستان

مسدود شدن مسیر لوله‌ها در کولر گازی

یخ زدن لوله کولر گازییخ زدن لوله برگشت کولر و  یکی از دلایل بسیار مهم برای یخ زدن کولر گازی است. اگر لوله مویی یا قطعات داخلی مختلفی از کولر گازی مانند شیر برقی آن مسدود شود امکان یخ زدگی کولر گازی تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا می‌کند و به همین خاطر متخصصین در این زمینه توصیه می‌کنند که هر سال قبل از استفاده از حالت سرمایش کولر گازی حتما یک بار به طور کامل باید تکنسین تعمیرات کولر گازی آن را بررسی کنید.

یکسره کار کردن کمپرسور کولر گازی

یکسره کار کردن کمپرسور می‌تواند یکی دیگر از دلایل خراب شده و یخ زدگی کولر گازی در فصل تابستان باشد. اگر کمپرسور به صورت مدوام در حال کار کردن باشد ممکن است یخ زدن پنل کولر گازی را به همراه داشته باشد.

مشکلات مربوط به فن بلوور یا فن داخلی (اواپراتور)

فن بلوور یا همان اواپراتور جز قطعات بسیار اساسی و مهم در کولر گازی است. وظیفه اصلی این فن کشیدن هوای گرم به داخل پنل است که در تماس با کویل‌های اواپراتور سرد، به هوای سرد تبدیل می‌شود و به محیط باز می‌گردد از این رو اگر بنا به هر دلیلی فن داخلی (اواپراتور) نتواند عملکرد خود را به نحو احسنت انجام دهد ممکن است احتمال یخ زدن پنل داخلی در کولر گازی بسیار زیاد است. در مورد نحوه استفاده از گرمایش کولر گازی در زمستان بیشتر بدانید .

علت یخ زدن جلو کولر پنجره ای علت یخ زدن لوله بزرگ کولر اسپیلت
در برخی موارد به دلیل کثیف بودن فیلترهای فن کولر گازی یا سوختن موتور فن، اواپراتور قادر به کار کردن صحیح نیست و موجب یخ زدگی کولر گازی می‌شود.

دلایل یخ زدن کولر گازی در زمستان

خرابی سنسور بیرونی کولر گازی

وظیفه اصلی سنسور بیرونی و یا برد فرمان در کولر گازی صادر کردن فرمان برای سروع به کار گرم کردن کندانسور است حال اگر برد فرمان با مشکل مواجه شود احتمال یخ زدن کندانسور کولر گازی و برفک زدن کولر گازی حتمی است.

خرابی شیر برقی کولر گازی

یک دلیل برفک زدن کولر گازی می‌تواند خرابی شیر برقی آن باشد. شیر برقی نوعی شیر در پمپ حرارتی است که امکان تعویض جهت شارش جریان مبرد را ممکن می‌سازد در نتیجه اگر شیر برقی نتواند سیکل حرکتی را برعکس کند، هواسر به داخل محفظه کولر گازی کشیده می‌شود و امکان یخ بستن کولر گازی افزایش می‌یابد. پیشنهاد میکنیم  آموزش محاسبه ظرفیت کولر گازی با فرمول BTU را مطالعه کنید .

راه‌های جلوگیری از یخ زدن کولر گازی

بسیاری از کارشناسان و تکنسین‌های حرفه‌ای و کاربلد در زمینه تعمیرات و سرویس کولر گازی نوعی مادر برد (mother board) برای کولر گازی طراحی کرده‌اند که پس از گذشت چند ساعت از کارکرد کولر گازی دستور لازم جهت متصل شدن به شیر برقی را صاد می‌کند و به این وسیله شیر برقی سیکل را برعکس کرده و هوای گرم را به بیرون هدایت می‌کند و این عملکرد کمک می‌کند تا یخ کمتری در کندانسور تشکل شود که به کمک هوای گرم این یخ نیز آب می‌شود و به این عملکرد در اصطلاح، عمل دیفراست نیز می‌گویند.

سخن پایانی

یخ زدن کولر گازی جز دسته مشکلاتی است که ممکن است چه در گرما و چه در سرما برای کولر گازی پیش آید در نتیجه همیشه توصیه می‌شوود، سرویس سالیانه کولر گازی را همیشه در برنامه خود داشته باشد و هر بار که از حالت‌ سرمایش یا گرمایش آن نیز می‌خواهید استفاده کنید حتما از یک سرویس کار کولر گازی کاربلد کمک بخواهید تا مطمئن شوید قطعات آن در وضعیت سالم قرار دارند.

سرویس کولرگازی در محل

سرویس کولرگازی در محل

  • نصب کولر گازی اینورتر، اسپلیت، پنجره ای، دیواری و ایستاده
  • شارژ کولر گازی و رفع نشتی گاز کولر
  • تعمیر و سرویس کامل کولر گازی
  • تعمیر اینورتر کولرگازی
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + پانزده =