ساده ترین روش برای تنظیم دمای یخچال فریزر

2

یخچال فریزر یکی از ستون‌های اصلی هر خانه‌ای به شمار می‌رود. تنظیم دمای یخچال فریزر یکی از مهم‌ترین کارها برای استفاده بهینه از آن است. در این مقاله روش‌ها و مواردی درباره تنظیم درجه ترموستات یخچال در تابستان و زمستان را باهم مرور می‌کنیم و سپس در مورد تنظیم درجه یخچال ویترینی و صنعتی نکاتی را خواهیم آموخت. این نکات و روش‌ها برای تنظیم دمای یخچال فریزر سامسونگ و تنظیم درجه یخچال بستنی نیز کاربرد دارند. با استادکار همراه باشید .

دمای مناسب یخچال و فریزر الکترواستیل
سرد نگه‌داشتن خوراکی‌ها، قدیمی‌ترین روش برای ذخیره مواد غذایی در تاریخ بشر به شمار می‌رود

اهمیت دمای مناسب در تنظیم درجه یخچال فریزر

شاید بتوان به جرات گفت یخچال فریزر یکی از معدود وسایل منزل است که در هر خانه‌ای وجود دارد. امروزه زندگی کردن بدون حضور یخچال فریزر عملا غیرممکن است. سرد نگه‌داشتن خوراکی‌ها، قدیمی‌ترین روش برای ذخیره مواد غذایی در تاریخ بشر به شمار می‌رود. این سرد نگه‌داشتن، سال‌هاست به کمک یخچال و یخچال فریزر انجام می‌شود.

گسترده شدن استفاده از یخچال فریزرها، به جز بالا بردن سطح استفاده از انرژی الکتریکی، آسیب‌هایی هم به محیط زیست وارد کرده است. این آسیب‌ها و استفاده‌ بیش از حد از انرژی، لزوم تغییر روش استفاده از این وسایل را هر روز بیشتر مطرح می‌کند.

بیشتر بدانید آشنایی کامل با قطعات یخچال فریزر

تنظیم دمای یخچال فریزر هیمالیا دیجیتال
تنظیم درجه یخچال فریزر اولین کاری است که شما باید قبل از آغاز استفاده از آن انجام دهید

یکی از مهم‌ترین روش‌ها برای جلوگیری از اتلاف انرژی، تنظیم دمای یخچال فریزر است. این مسئله به قدری مهم است که همه شرکت‌های تولیدکننده، دستورالعمل‌هایی برای آن ارائه می‌کنند.

فرقی نمی‌کند که شما از چه نوع یخچالی استفاده می‌کنید، تنظیم درجه یخچال فریزر اولین کاری است که شما باید قبل از آغاز استفاده از آن انجام دهید. تنظیم درجه یخچال ویترینی که بیشتر در فروشگاه‌ها و صنایع استفاده می‌شود هم به اندازه یخچال فریزرهای خانگی مهم است.

دمای مناسب یخچال فریزر

این دما ممکن است در اقلیم‌های جغرافیایی مختلف، متفاوت باشد. البته این تفاوت آنقدر نیست که قابل بحث باشد و با تقریب خوبی می‌توان گفت که دمای مناسب برای یخچال و فریزر در تمام نقاط ایران ثابت است. البته این دما به موادی که داخل آن نگه‌داری می‌شود هم بستگی دارد.

برای یخچال فریزرهای خانگی بهترین دمای فریزر صفر و بهترین دما برای یخچال تا حداکثر چهار درجه است. معمولا توصیه می‌شود دمای یخچال را بالاتر از صفر نگه دارید چون در این دما بعضی از مواد غذایی منجمد می‌شوند. با پیشرفت فناوری البته، یخچال‌ها قابلیت تنظیم دمای طبقه‌های مختلف را هم دارند و این مسئله کمک بیشتری به حفظ دمای مناسب خواهد کرد.

نکته مهم این‌جاست که ترتیب چیدمان مواد غذایی در طبقه‌های مختلف یخچال متفاوت است. معمولا مواد حساس‌تر به دما نزدیک به طبقه‌های میانی چیده می‌شوند، میوه و سبزی در طبقه‌های پایین‌تر قرار می‌گیرند و مواد کم‌تر حساس به دما در طبقه‌های بالایی قرار می‌گیرند. با رعایت این ترتیب می‌توانید مواد را از منجمد شدن دور نگه دارید.

بیشتر بدانید تنظیم دمای یخچال فریزر در تابستان و زمستان چگونه است؟

معمولا توصیه می‌شود دمای یخچال را بالاتر از صفر نگه دارید چون در این دما بعضی از مواد غذایی منجمد می‌شوند
معمولا توصیه می‌شود دمای یخچال را بالاتر از صفر نگه دارید چون در این دما بعضی از مواد غذایی منجمد می‌شوند

تنظیم یخچال در تابستان و زمستان

متخصصان می‌گویند تنظیم دما در تابستان و زمستان باید متفاوت باشد. این مسئله به دلیل استفاده بیش‌تر از یخچال در فصل تابستان و البته دمای پایین‌تر محیط در زمستان است. کارشناسان می‌گویند دمای یخچال در زمستان باید بین یک تا دو درجه بالاتر از دمای آن در فصل‌های گرم‌تر باشد. دلیل این مسئله، جلوگیری از منجمد شدن مواد غذایی در فصل سرما است.

بعضی از مدل‌های یخچال قابلیت تنظیم اتوماتیک  دما براساس دمای محیط را هم دارند. به طور کلی معمولا در فصل تابستان به دلیل شرایط آب و هوایی گرمای زیاد دمای یخچال باید روی ۲تا۳درجه قرار بگیرد دمای فریزر هم در تابستان بین-۱۸ و-۲۰ است که بهترین دما در فصل تابستان است. در فصل زمستان به دلیل شرایط آب و هوا سرما دمای یخچال بین ۴تا۵و دمای فریزر بین-۱۵تا-۱۸ قرار می‌گیرد.

کارشناسان می‌گویند دمای یخچال در زمستان باید بین یک تا دو درجه بالاتر از دمای آن در فصل‌های گرم‌تر باشد
کارشناسان می‌گویند دمای یخچال در زمستان باید بین یک تا دو درجه بالاتر از دمای آن در فصل‌های گرم‌تر باشد

تنظیم درجه یخچال ویترینی و صنعتی

یخچال‌های ویترینی بیشتر در صنعت و فروشگاه‌ها کاربرد دارند. این یخچال‌ها کارکردهای بسیار متفاوتی با یخچال‌های خانگی دارند و همین مسئله تنظیم دمای آن‌ها را هم متفاوت می‌کند. تنظیم دمای این یخچال‌ها ارتباط مستقیم با موادی که در آن‌ها نگه‌داری می‌شود دارد.

طبیعی است که برخی مواد دمای انجام بالاتری دارند. معمولا دمای استاندارد برای نگه‌داری شیرینی و کیک نیاز به بالاترین دمای یخچال‌های ویترینی و حدود ۱۸ درجه است. دمای پایین‌تر در یخچال‌های نگه‌داری کیک و شیرینی باعث خراب شدن این مواد می‌شوند. فریزرهای بسته که معمولا مواد گوشتی در آن‌ها نگه‌داری می‌شود پایین‌ترین دما را دارند و باید بین منفی ۲۰ تا منفی ۲۳ درجه تنظیم شوند.

معمولا دمای استاندارد برای نگه‌داری شیرینی و کیک نیاز به بالاترین دمای یخچال‌های ویترینی و حدود ۱۸ درجه است
معمولا دمای استاندارد برای نگه‌داری شیرینی و کیک نیاز به بالاترین دمای یخچال‌های ویترینی و حدود ۱۸ درجه است

تولیدکنندگان مواد غذایی همیشه دمای استاندارد برای نگه‌داری محصولات خود را اعلام می‌کنند. بهتر است از تولیدکننده درباره این مسئله سوال کنید یا از یک متخصص باتجربه بخواهید دمای یخچال ویترینی شما را تنظیم کند.

نحوه تنظیم درجه یخچال خانگی

همانطور که گفته شد دمای داخلی یخچال خانگی باید بین صفر تا چهار درجه باشد. معمولا انجام این تنظیم بسیار ساده است. از روی دفترچه راهنمای یخچال، دستگیره تنظیم دمای داخل یخچال را پیدا کنید. این دستگیره معمولا در قسمت بالا و سمت راست داخل یخچال تعبیه شده است. به سادگی با چرخاندن این دستگیره، می‌توانید دمای داخل یخچال خود را تنظیم کنید.

بعضی از مدل‌های یخچال فریزر از تنظیم کننده دیجیتالی استفاده می‌کنند. تنظیم دمای این یخچال‌ها هم بسیار ساده است. در بعضی از مدل‌های جدیدتر یخچال و فریزر، نیاز به باز کردن در یخچال ندارید. پنل‌هایی روی یخچال فریزرهای جدید وجود دارد که می‌توانید به کمک آن‌ها، به سادگی دمای داخلی یخچال فریزر را تنظیم کنید. توصیه می‌شود قبل از انجام تنظیمات، دفترچه راهنمای یخچال فریزر را مطالعه کنید.

بیشتر بدانید نحوه تعمیر و تعویض پدال آبسردکن یخچال

پنل‌هایی روی یخچال فریزرهای جدید وجود دارد که می‌توانید به کمک آن‌ها، به سادگی دمای داخلی یخچال فریزر را تنظیم کنید
پنل‌هایی روی یخچال فریزرهای جدید وجود دارد که می‌توانید به کمک آن‌ها، به سادگی دمای داخلی یخچال فریزر را تنظیم کنید

جمع بندی

اکنون که با روش تنظیم درجه یخچال فریزر آشنا شدید، به یاد داشته باشید که تنظیم این دما در تابستان و زمستان با توجه به دمای هوا متفاوت است و نیاز است که حتما هر فصل این تنظیمات را انجام دهید. اگر به تعمیرکار یخچال نیاز داشتید نیز می توانید روی متخصصان استادکار حساب کنید.

تعمیر یخچال فریزر

تعمیر یخچال فریزر

  • تعمیر یخچال فریزر
  • تعمیر یخچال ساید‌بای‌ساید
  • تعمیر یخچال فروشگاهی
  • تعمیر یخچال صندوقی
دریافت این خدمت از استادکار
2 نظرات
  1. فرید می گوید

    مرسی راهنمایی به درد بخوری بود🙏👌

  2. مقدم می گوید

    سلام یخچال الکترو استیل گرفتم ۳۲ فوت دمای طبیعی یخچال باید روی چندباشه یخچال ۲۴ زده فریزر هم هی تغییر میکنه یا ۸ یا۱۳ یا۱۶ میشه راهنماییم کنید لطفا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × چهار =