ترموستات چیست و چگونه کار می‌کند؟

1

بدن انسان عجیب است، آن هنگام که گرم است و به خنکی نیاز دارد خنک می‌شود و آن هنگام که سرد است و به گرما نیاز نیاز دارد گرم می‌شود. اما محیط خارج از بدن این‌گونه نیست. اگر اتاق سرد باشد به بخاری نیاز است تا گرم شود و اگر گرم باشد به کولر نیاز است تا سرد شود. یخچال نیز همین‌گونه است و وظیفه‌ی تنظیم دمای آن را ترموستات بر عهده دارد. در ادامه در مورد همین ترموستات صحبت خواهیم کرد و از نحوه‌ی کار آن برای‌تان خواهیم گفت.

تعمیر یخچال فریزر

تعمیر یخچال فریزر

 • تعمیر یخچال فریزر
 • تعمیر یخچال ساید‌بای‌ساید
 • تعمیر یخچال فروشگاهی
 • تعمیر یخچال صندوقی
دریافت این خدمت از استادکار

ترموستات چیست؟

ترموستات از دو واژه‌ی یونانی تشکیل شده است: ترمو و استات. ترمو به معنای دما و استات به معنای ثابت است و ترموستات در کل به معنای ثابت نگه داشتن دما است. وظیفه‌ی اصلی ترموستات ثابت نگه داشتن دما است. مثلاً اگر از ترموستات در خانه استفاده شود، به محض سرد شدن خانه ترموستات موجب می‌شود که دمای پکیج بالا برود و خانه گرم شود و در صورت گرم شدن خانه ترموستات موجب پایین آمدن دمای پکیج شده و سرد شدن خانه را در پی دارد.

بیشتر بخوانید دیفراست در یخچال یعنی چه ؟

ترموستات چگونه کار می‌کند؟

حال که فهمیدیم که ترموستات چیست و چه وظیفه‌ای دارد نوبت به آن رسیده که بفهمیم اصلاً چگونه کار می‌کند؟ یعنی چگونه می‌تواند وظیفه‌ی خود، یعنی ثابت نگه داشتن دما، را انجام دهد؟

اکثر چیزها هنگامی که گرم می‌شوند بزرگ‌تر می‌شوند و اگر سرد شوند کوچک‌تر (البته به جز آب). ترموستات‌ها دقیقاً از همین ایده برای تعویض مدار الکتریکی بین خاموش و روشن استفاده می‌کنند.

۱- ترموستات بی متالی

در ترموستات‌های بی‌متالی، که نوع سنتی و قدیمی ترموستات هستند، دو قطعه فلز متفاوت وجود دارند که نقش یک پل را در مدار الکتریکی مورد استفاده در دستگاه یا سیستم ایفا می‌کنند. به طور معمول، این پل متصل است و جریان الکتریکی از طریق آن در مدار به گردش درمی‌آید. به تدریج با گرم شدن این پل، که البته همان دو فلزی باشد که به آن اشاره کردیم، یکی از فلزات کم کم منحرف شده تا نهایتاً پل بالا می‌آید و جریان قطع می‌گردد و در نتیجه دستگاه خنک می‌شود.

اما بعد از این چه اتفاقی می‌افتد؟ با خنک شدن دستگاه، ترموستات نیز خنک می‌شود و به تدریج به حالت اولیه‌ی خود بازمی‌گردد و دوباره جریان برق آغاز می‌شود و پس از این باری دیگر شاهد گرم شدن ترموستات و منحرف شدن یکی از فلزات و قطع شدن جریان برق هستیم و به همین ترتیب. این‌گونه است که ترموستات با استفاده از همان ایده‌ی بزرگ‌تر شدن چیزها بر اثر گرم شدن، می‌تواند مدار را قطع و وصل کند و موجب خاموش و روشن شدن دستگاه شود.

نکته‌ای که در این بین وجود دارد این است که می‌توان یک دمای مشخص را تنظیم کرد که ترموستات دقیقاً در سر آن دما جریان را قطع کند و دستگاه خاموش شود.

۲- ترموستات سیلندر گازی

اما مشکلی که در ترموستات بی متالی وجود دارد این است که برای قطع و وصل شدن جریان توسط آن به زمان نیاز است. یعنی ترموستات نمی‌تواند دقیقاً در همان لحظه که به واکنش آن نیاز است واکنش نشان دهد، بلکه برای گرم شدن به زمان نیاز دارد. برای حل این مشکل، از ترموستات‌هایی که دارای سیلندرهای پر از گاز هستند استفاده می‌شود. این ترموستات‌ها، از دیسک‌هایی فلزی برخوردار هستند که سیلندرهایی پر از گاز در میان آن‌ها قرار دارند. سطح دیسک‌ها بزرگ است و بنابراین بهتر و سریع‌تر می‌توانند به تغییرات دما واکنش نشان دهند. ضمناً این دیسک‌ها راه راه هستند، یعنی از رگه‌هایی بر روی خود برخوردار اند که این رگه‌ها آن‌ها را واکنش‌پذیرتر و انعطاف‌پذیرتر می‌کنند.

طرز کار این مدل ترموستات‌ها این‌گونه است که وقتی دستگاه گرم می‌شود گاز در سیلندرها جریان می‌یابد و همین امر موجب می‌شود که دیسک‌ها از یک‌دیگر جدا شوند. در چنین وضعیتی دیسک داخلی به میکروسوئیچی که در وسط ترموستات قرار دارد فشار وارد آورده و موجب قطع شدن جریان و در نتیجه خاموش شدن دستگاه می‌شود.

به تدریج با خنک شدن دستگاه، گاز درون سیلندرها منقبض شده و باری دیگر دیسک‌ها به یکدیگر نزدیک می‌شوند و دیسک درونی از میکروسوئیچ دور شده و در نتیجه جریان متصل شده و دستگاه روشن می‌شود. پس از این با گرم شدن دستگاه، گاز درون سیلندرها موجب جدایی دیسک‌ها شده و فرآیند قبلی تکرار می‌شود.

۳- ترموستات مومی

در بالا دیدیم که ترموستات‌ها از سرد و گرم شدن و منقبض و منبسط شدن در اثر آن‌ها برای قطع و وصل کردن جریان استفاده می‌کنند. اما انواع دیگری از ترموستات‌ها وجود دارند که از وضعیت تبدیل جامد به مایع یا مایع به گاز برای فعالیت استفاده می‌کنند. ترموستات‌های مومی نمونه‌ی رایج چنین ترموستات‌هایی هستند که از آن‌ها در رادیاتورها و یا در موتور اتومبیل‌ها استفاده می‌شود.

در این ترموستات‌ها از کپسولی که حاوی موم است استفاده می‌شود. در اثر بالا رفتن حرارت، موم ذوب شده (تغییر از حالت جامد به مایع) و در نتیجه منبسط می‌شود و موجب می‌شود میله‌ای که در همان محیط مورد استفاده قرار گرفته دستگاه را روشن یا خاموش کند.

 • علاوه بر ترموستات می‌توانید از طریق این لینک با ترموفیوز و نحوه‌ی کار آن نیز آشنا شوید: ترموفیوز یخچال

سخن آخر

پیش از آن که بحث در مورد ترموستات را به پایان ببریم، بد نیست به این نکته اشاره داشته باشیم که در حال حاضر ترموستات‌هایی در راه رسیدن به بازار جهانی هستند که از آن‌ها با عنوان ترموستات‌های هوشمند یاد می‌شود. این ترموستات‌ها به وسیله‌ی اینترنت کار می‌کنند. از آن‌ها می‌توان برای سرد و گرم کردن خانه استفاده کرد. مثلاً اگر کسی چند ساعت در منزل حضور نداشته باشد، برای آن که منزل گرم بماند یا باید بخاری را خاموش نکند و یا باید به محض رسیدن به منزل بخاری را با بالاترین درجه روشن کند که در هر دوی این موارد انرژی زیادی مصرف می‌شود. اما این ترموستات‌ها می‌توانند از راه دور به وسیله‌ی گوشی‌های هوشمند روشن شوند و فرآیند گرم و سرد کردن خانه را بر طبق برنامه‌ای که از پیش به آن‌ها داده شده انجام دهند و به این ترتیب از مصرف انرژی بالا جلوگیری به عمل آورند.

تعمیر یخچال فریزر

تعمیر یخچال فریزر

 • تعمیر یخچال فریزر
 • تعمیر یخچال ساید‌بای‌ساید
 • تعمیر یخچال فروشگاهی
 • تعمیر یخچال صندوقی
دریافت این خدمت از استادکار

1 نظر
 1. پریسا می گوید

  ممنون از ب اشتراگ گذاری این مطلب.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 17 =