ترکیدن لوله‌ها در زمستان امری بسیار ناخوشایند اما رایج است. آیا می‌دانید دلیل ترکیدن لوله‌ها در فصل زمستان چیست و این فرآیند چگونه رخ می‌دهد؟ برای جلوگیری از این مشکل پر دردسر باید در ابتدا راجع به نحوه انجام این اتفاق اطلاعاتی داشته باشید. سپس به اجرای توصیه‌های ذکر شده در مطلب برای جلوگیری از بروز این مشکل بپردازید. با استادکار همراه باشید .

چرا لوله‌های منجمد می‌ترکند؟

ترکیدن لوله‌های آب در اثر پایین آمدن دمای هوا در زمستان، یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌هاست؛ اما چرا لوله‌های یخ‌زده می‌ترکند؟

ممکن است از این موضوع تعجب کنید که چرا لوله‌ها به جای ترکیدن در محل انجماد، در محلی می‌ترکند که لوله‌ها یخ‌ نزده‌ است. دلیل این امر این است که یخ درون لوله‌ها گسترده و پهن شده‌ است؛ که افزایش فشار آب درون لوله‌ها این شرایط را به‌وجود می‌آورد.

هنگامی‌که آب درون لوله‌ها منجمد می‌شود، مولکول‌های آب درون لوله‌ها به صورت شش ضلعی در می‌آیند که در نتیجه‌ی آن، فضای بیشتری نسبت به حالت مایع در برمی‌گیرند. (دلیل این‌ که حجم آب هنگام یخ زدن گسترش می‌یابد نیز همین است).

همین‌طور که حجم یخ درون لوله‌ها افزایش می‌یابد، آبی که درون لوله‌ قرار دارد به سمت شیر بسته حرکت می‌کند. این امر باعث می‌شود که فشار بسیار زیادی بین محل یخ‌زدگی و محلی که شیر بسته آب قرار دارد، ایجاد گردد. در نهایت این اتفاق باعث پارگی لوله در محلی می‌شود که یخ وجود ندارد یا مقدار آن کم است.

قسمت‌هایی از لوله که در طرف دیگر یخ‌ها قرار دارند، معمولاً در معرض ترکیدن نیستند زیرا فشار آب درون سایر قسمت‌های لوله‌ها زیاد نیست و در این حالت مسیر آب مسدود نشده‌ است و می‌تواند به سمت منابع خود بازگردد.

لوله‌هایی که بیشتر در معرض خطر انفجار هستند، آن‌هایی هستند که در خارج از عایق ساختمان قرار دارند یا آن‌هایی که در مناطق داخلی گرم نشده از جمله زیرزمین و اتاق زیر شیروانی قرار دارند.

گرم کردن یا عایق کردن این لوله‌های آسیب‌پذیر با فایبرگلاس یا پوشش فومی می‌تواند به جلوگیری از ترکیدن آن‌ها کمک کند. علاوه بر این، باز کردن شیر آب و ایجاد جریان آب – حتی اگر به اندازه‌ی چکه کردن نیز باشد –از رسیدن فشار آب به سطح خطرناک جلوگیری می‌کند.

بیشتر بدانید علت ترکیدگی لوله آب چیست؟

علت یخ زدگی لوله ها
علت یخ زدگی لوله ها

۶ نکته‌ی عالی برای جلوگیری از انجماد لوله‌ها

دمای سرد می‌تواند باعث یخ زدن لوله‌های آب شود. یخ زدن در یک لوله باعث ایجاد فشار زیادی در داخل آن می‌شود و می‌تواند باعث ترکیدگی لوله شود و احتمالاً منجر به جاری شدن سیل جدی خواهد شد، به خصوص هنگامی‌که در اطراف کسی وجود نداشته باشد که شیر آب را ببندد.

بهترین روش پیشگیری در برابر لوله‌های در حال انجماد این است که آن‌ها را به اندازه کافی گرم نگه دارید تا در بالای نقطه انجماد باقی بمانند. شما می‌توانید این کار را با هرکدام از این‌ مراحل و یا با ترکیبی از آن‌ها انجام دهید.

شومینه و یا بخاری خانه‌ی خود را روشن نگه‌دارید

اگر شما و یا مستأجرتان، خانه‌ی خود را برای مدت طولانی ترک می‌کنید، مطمئن شوید که فضای خانه‌تان با استفاده از شومینه گرم نگه‌داشته خواهد شد. ممکن است راضی کردن مستأجرتان برای روشن نگه داشتن شومینه سخت باشد، مخصوصاً زمانی که مسئولیت پرداخت قبض گاز نیز با خود او باشد. باید به آن‌ها اطلاع دهید که گرما می‌تواند به جلوگیری از یخ‌زدگی لوله‌ها کمک کند و در صورت یخ‌زدگی و ترکیدن لوله‌ها، می‌تواند آسیب زیادی به ملک و دارایی آن‌ها وارد کند.

نیاز نیست که گرمای درون خانه‌تان به اندازه‌ی زمانی باشد که در خانه‌تان قرار دارید؛ همین که دمای آن بالاتر از ۵۰ درجه‌ی فارنهایت باشد، کافی است. این کار باید گرمای کافی را برای گرم نگه داشتن لوله‌ها و جلوگیری از یخ‌زدگی آب داخل آن را فراهم کند.

اهمیت شومینه و یا بخاری روشن در عدم یخ زدگی لوله‌ها
اهمیت شومینه و یا بخاری روشن در عدم یخ زدگی لوله‌ها

اجازه دهید که آب از شیر چکه کند

اگر از یخ زدن آب درون لوله‌های خود هراس دارید، شیر آب را اندکی باز کنید تا آب قطره‌قطره از آن خارج شود. این کار باعث کاهش فشار آب درون لوله‌ خواهد شد. اگر آب درون یک لوله یخ بزند، فشار آبی که بین آن و شیر ایجاد می‌شود، باعث ترکیدن لوله خواهد شد. اندکی باز کردن شیر آب، باعث کاهش این فشار شده و از ترکیدن لوله جلوگیری می‌کند.

اگر آب درون لوله با استفاده از دو دسته شیر آب گرم و سرد باز می‌شود، هر دو دسته را باز کنید و یا برای تنظیم گرمای آب درون آن، از شیر‌های تک‌دسته‌ای استفاده کنید.

درب‌های داخلی را باز نگه‌دارید

لوله‌ها اغلب در کابینت‌ها قرار دارند. هنگامی‌که دما کاهش می‌یابد، ایده خوبی است که این درهای کابینت را باز نگه دارید تا گرمای حاصل از سایر قسمت‌های خانه نیز بتواند لوله‌ها را گرم نگه دارد. همچنین باید تمام درهای داخلی را باز نگه دارید تا گرما در سرتاسر خانه جریان یابد.

ترک‌ها و سوراخ‌ها را ببندید

سوراخ‌ها و شکاف‌ها را در محلی که لوله‌ها از درون دیوار و یا کف عبور می‌کنند ببندید، مخصوصاً جاهایی که مناطق نفوذ سرما به درون خانه هستند. برای درزگیری این شکاف‌ها از بتونه و یا اسپری‌های روکش‌کاری مانند محصول Great Stuff استفاده کنید. اگر ممکن است، شکاف‌ها را هم از قسمت داخل و هم از قسمت خارج دیوار‌های خانه پر کنید. هوای سردی که وارد این سوراخ‌ها و شکاف‌ها می‌شود، فضای سردی را ایجاد می‌کند که به مرور زمان سردتر و سردتر نیز می‌گردد.

از نوار‌های گرم‌کننده‌ استفاده کنید

نوار‌های گرم‌کننده برای لوله‌ها مانند یک روکش برقی عمل می‌کند که گرما را به طور مستقیم به درون لوله‌ها تزریق می‌کند و قسمت‌های یخ‌زده را به حالت اول برمی‌گرداند. این کار می‌تواند راه‌حل مناسبی برای بخش‌های کوچکی باشد که در معرض یخ زدن قرار دارند.

این نوار‌ها به راحتی قابل دسترسی هستند؛ بنابراین می‌توانید این نوار را تهیه کرده و از آن برای رفع مشکل خود استفاده کنید.

دو نوع نوار گرم‌کننده وجود دارد. یکی از آن‌ها زمانی که احساس کند به گرما نیاز دارد به طور خودکار خاموش و روشن می‌شود. نوع دیگر زمانی که احساس می‌کنید لوله‌ها به گرما نیاز دارند، باید وصل شود و زمانی که به گرما نیازی نیست باید قطع شود. این نوع گزینه‌ی خاموش و روشن شدن خودکار را ندارد. دقیقاً مانند سایر بخاری‌ها، این محصولات نیز می‌توانند خطرناک باشند، بنابراین شما باید دقیقاً دستورالعمل و ایمنی محصول را دنبال کنید.

استفاده از نوارهای گرم کننده برای گرم نگه داشتن منزل و لوله ها
استفاده از نوارهای گرم کننده برای گرم نگه داشتن منزل و لوله ها

عایق‌های بیشتری به لوله‌ها اضافه کنید

استفاده از  عایق‌های بیشتر، برای جلوگیری از یخ‌زدگی آب درون برخی از لوله‌ها که در مناطقی مانند زیر شیروانی و یا زیر زمین قرار گرفته‌اند و عایق گرمایی مناسبی ندارند، ضروری است. لوله‌های زیرزمین یا اتاق زیر شیروانی تنها مواردی نیستند که ممکن است به طور مناسب از سرما عایق بندی نشوند. اگر در هر نقطه‌ از خانه با مشکل یخ زدن لوله‌ها مواجه هستید، عایق‌بندی آن‌ها یکی از راه‌حل‌های این مشکل است.

لوله‌ها را می‌توان با لاستیک فومی یا پوشش فایبرگلاس نصب کرد تا به کاهش احتمال یخ‌زدگی کمک کند؛ این کار یک راه‌حل ساده برای جلوگیری از این مشکل است، اما اگر بعد از نصب لوله‌ها بخواهید دیوار‌ها و کف ساختمان را باز کنید و لوله‌ها را عایق‌بندی کنید، ممکن است گران تمام شود.

همچنین برای گرم نگه‌داشتن لوله‌ها می‌توان عایق‌های اضافی را به دیوارها و سقف‌ها افزود.

عایق‌بندی لوله‌ها، تنها باعث می‌شود که دمای لوله‌ها به دمای آب درون آن‌ها نزدیک‌تر شود اما گرمایی به لوله‌ها اضافه نمی‌کند. اگر لوله‌ها برای مدت طولانی در معرض آب‌ و هوای سرد قرار گیرند، این عایق‌ها نمی‌توانند مانع از یخ زدن آب درون آن‌ها شوند.

این نکات تنها برای اقلیم‌های سرد نیست

این تصور اشتباه است که یخ زدن لوله‌ها تنها برای خانواده‌هایی اتفاق می‌افتد که معمولاً در آب‌ و‌ هوای سرد زندگی می‌کنند. دقیقاً بر عکس؛ خانه‌هایی بیشتر در معرض این آسیب هستند که در آب و هوای گرم زندگی می‌کنند. چرا که ممکن است لوله‌های خود را برای روز‌های سرما به درستی عایق‌بندی نکرده‌ باشند و یا ممکن است در مناطق حفاظت نشده و یا حتی فضای باز قرار گیرند. هوای سرد غیرطبیعی این لوله‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهد.

هر کجا که زندگی می‌کنید، فقط باید نگران لوله‌های آب‌رسانی باشید، و نه لوله‌های تخلیه. لوله‌های آب‌رسانی کوچک هستند (قطر آن‌ها ۱ اینچ و یا کمتر است)، در عوض قطر لوله‌های زهکشی بیشتر است (۱٫۵ اینچ و یا بیشتر).

لوله‌های تخلیه، آب‌های کثیف را حمل می‌کنند و آب درون آن ساکن نیست و دائماً در حال حرکت و فاصله گرفتن از لوله‌کشی‌ها است و لوله تحت‌فشار قرار نمی‌گیرد، بنابراین یخ زدن تکه‌ای از آب درون آن‌ها نگران‌کننده نیست.

سخن پایانی

در آخر به شما توصیه می‌شود تا حد ممکن برای جلوگیری از ترکیدن لوله‌ها در زمستان نکات ذکر شده در این مطلب را به یاد داشته باشید و آن‌ها را به دوستان و اطرافیان خود بیاموزید و در صورتیکه دچار این مشکل شدید حتما با متخصصان در مورد این مشکل صحبت کنید و از آن‌ها راهنمایی بخواهید.