اورلود کولر گازی چیست و دلایل آن چیست؟

0

آیا تا به حال این اتفاق برای شما رخ داده است که در یک روز تابستانی گرم کولر گازی خود را روشن کنید و متوجه شوید باد گرم می‌زند؟ معمولا افرادی که در نواحی جنوب زندگی می‌کنند و یا در منطقه خود تابستان‌های  داغی را تجربه می‌کنند با این مشکل موجه شده‌اند. حال علت باد گرم دادن کولر گازی چیست؟ در برخی موارد تکنسین‌ها اصطلاح اولود کولر گازی را برای این مشکل تشخیص می‌دهند. از این رو استادکار تصمیم گرفته تا د رباره موضوع اورلود شدن کولر گازی به صورت کامل و جامع توضیحاتی آماده کند پس با استادکار در این مقاله همراه شوید.

اورلود چیست؟

کلمه اورلود یا (Overload Protector) به معنای محافط اضافه بار است و در صنعت به قطعاتی گفته می‌شود که در وسایل الکترونیکی و برقی برای جلوگیری از آسیب دیدن و یا سوختن احتمالی وسایل به کار می‌رود.

سرویس کولرگازی در محل

سرویس کولرگازی در محل

 • نصب کولر گازی اینورتر، اسپلیت، پنجره ای، دیواری و ایستاده
 • شارژ کولر گازی و رفع نشتی گاز کولر
 • تعمیر و سرویس کامل کولر گازی
 • تعمیر اینورتر کولرگازی
دریافت این خدمت از استادکار

با این توصیف اورلود کولر گازی یکی از قطعات مربوط به سیستم کولر گازی است و کار اصلی آن قطع کردن مسیر جریان اصلی کمپرسور است. به عبارت دیگر زمانی که سیم پیچ کمپرسور کولر گازی بیش از اندازه داغ شود، اورلود مسیر جریان اصلی کمپرسور را قطع می‌کند و در نتیجه کمپرسور خاموش می‌شود. با این حال زمانی که شما بخواهید ولتاژ یا ولت متر سر کمپرسور را تست کنید جریان برق وصل خواهد بود از این رو به اورلود کولر گازی گلید حرارتی بی متال نیز می‌گویند. دلایل سوختن موتور کولر گازی را برای اطلاعات بیشتر بخوانید .

اورلود کولر گازی اسپلیت
اورلود کولر گازی یک قطعه بسیار کوچک است که در ساختار کولر گازی تعبیه می‌شود و از کمپرسور کولر در برابر حرارت‌های بسیار زیاد و هر آسیب احتمالی دیگر، محافظت می‌کند.

انواع اورلود کولر گازی چیست؟

به طور کلی در بازار دو نوع مختلف اورلود به نام‌های اورلود حرارتی و اورلود مغناطیسی وجود دارد که بسته به نوع عملکرد و کاربردی که دارند در دستگاه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اورلود حرارتی

همانطور که قبل‌تر درباره ساختار کلی اورلود صحبت کردیم، اورلود حرارتی نیز ساختاری بی متال دارد و هر زمان که حرارت دستگاه از میزان تعریف شده بالاتر برود جریان برق را قطع می‌کند تا دستگاه خنک شود و پس از آنکه شرایط دستگاه به حالت اولیه بازگشت، مجددا اجازه عبور جریان برق را صادر می‌کند. مدل اورلود حرارتی در کولر گازی به صورت سری یا موازی قرار می‌گیرد. نحوه کار این اورلود کوولر گازی به این صورت است که دو فلز با دو جنس مختلف به صورت موازی روی هم قرار گرفته حال وقتی حرارت بالا می‌رود این دو فلز گرم شده و تغییر حالت می‌دهند و موجب قطع شدن جریان برق می‌شوند تا دوباره دستگاه خنک شود و فلزات فرم اول خود را پیدا کنند.

اورلود کولر گازی و علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی
اورلود حرارتی در دستگاه‌های مختلف برقی مانند کولر گازی، سشوار و … کاربرد دارد و کار اصلی آن قطع جریان برق به هنگام داغ شدن بیش از حد آن است.
اورلود مغناطیسی در صورت بروز هرگونه اتصال کوتاه مدار مغناطیسی را قطع می‌کند تا مانع سوختن قطعات بی متال شود.

اورلود مغناطیسی

مدل اورلود مغناطیسی به شکل بوبینی است و درست زمانی که میزان عبور جریان مغناطیسی به میدان شدت می‌گیرد طی یک فرایند مکانیکی جریان مدار را در میدان مغناطیسی قطع می‌کند. طراحی این قطعه بدین شکل است که یک هسته مغناطیسی در وسط وجود دارد و چندین دور سیم دور آن پیچیده شده است. حال عبور جریان اتصال کوتاه باعث مغناطیس شدن و در نتیجه قطع جذب اهرم می‌شود.

اورلود کولر گازی کولر گازی در زمستان چرا کولر گازی خنک نمی کند
اورلود مغناطیسی در صورت بروز هرگونه اتصال کوتاه مدار مغناطیسی را قطع می‌کند تا مانع سوختن قطعات بی متال شود.

حال در کولر گازی این مدل اورلودها به دو دسته اورلود داخلی و خارجی تقسیم می‌شود که معمولا در مدل‌های قدیم کولر گازی از اورلود بیرونی(External) و در مدل‌ها جدید و به روز از اورلود داخلی(Internal) که داخل کمپرسور قرار دارد، استفاده می‌شود.

اورلود کولر گازی چه زمانی رخ می‌دهد
در مدل‌های قدیمی کولرگازی امکان دسترسی فرد به قطعه اورلود امکان پذیر بوده اما در مدل‌های جدید به علت قرار گرفتن آن درون کمپرسور قابل دسترسی نیست.

اورلود کولر گازی چه زمانی رخ می‌دهد؟

اینکه چرا کولر گازی اورلود می‌کند و یا اصلا چه موقع اورلود کولر گازی رخ می‌دهد دلیل واضح و روشنی ندارد. برخی افراد با تجربه در این زمینه حتی می‌گویند اورلود کولر گازی همیشه بد نیست اما معمولا تکنسین‌ها می‌گویند زمانی که میزان گاز وارد شده به دستگاه کولر گازی بیش از حد استاندارد باشد به کمپرسور فشار وارد می‌شود که به اصطلاح خودشان کمپرسور زیر بار می‌ماند و وقتی این فشار زیادتر شود، کمپرسور اورلود می‌کند و موجب می‌شود در قسمت خنک سازی سیستم اختلال ایجاد شود و به همین خاطر است که باد گرم تولید می‌شود.

حال بگذارید با بیانی ساده‌تر رخ دادن اورلود کولر گازی را بیان کنیم. تصور کنید در سیستم کولر گازی قانون بر این اساس است که زمانی که در هر ۳ دقیقه جریان برق بیشتر از ۱۳ آمپر نشود درتگاه در حالت عادی قرار دارد و به کار خود ادامه می‌دهد اما اگر پس از هر سه دقیقه میزان جریان کاهش پیدا کند و این روند تا ۲۰ دقیقه به صورت متمادی ادامه داشته باشد، کولر گازی در وضعیت اورلود قرار می‌گیرد و به صورت کامل خاموش می‌شود و بایستی با ریموت آن را دوباره روشن کرد.

علت اورلود کولر گازی چیست
میزان اورلود هر کدام از مدل‌های کولرگازی به صورت برچسب بر روی کندانسور مشخص شده که مقاومت دستگاه در برابر بیشترین میزان آمپر را نشان داده است.

علت اورلود کولر گازی چیست؟

اورلود کردن کولر گازی دلایل مختلفی دارد که به برخی از آن‌ها مانند وارد شدن فشار به کمپرسور قبل‌تر اشاره کردیم اما با این حال دلایل مختلف دیگری می‌ـواند موجب اورلود کولر گازی شود مانند:

 • بروز مشکل مکانیکی در کمپرسور
 • خراب شدن خازن کمپرسور
 • شارژ مبرد بیش از اندازه
 • بالا رفتن فشار کنداسور و یا کثیف بودن آن
 • مشکلات مربوط به برق ورودی دستگاه مانند ولتاژ پایین که موجب نوسانات زیاد شود
 • اشکال فنی در کمپرسور مانند خرابی فن، ضربه خوردن یا اتصال کوتاه
 • سوختن استارتر یا سیم پیچ و ایرادات مربوط به آن
 • گرفتگی لوله در کولرهای گازی با سیستم لوله مویین

نحوه تشخیص اورلود کولر گازی

یکی از روش‌های رایج تشخیص اورلود در کولر گازی این است که به طور مثال شما کولر گازی را روشن می‌کنید اما پس از ۵ دقیقه متوجه خروج باد گرم از دستگاه می‌شوید و یا پس از مدتی کاملا خاموش می‌شود ونیاز به روشن شدن دوباره با ریموت دارد و این امر چندین بار تکرار شود. علاوه بر این با تست بدنه کمپرسور نیز می‌توانید اورلود دستگاه را تشخیص دهید زیرا در این مواقع دمای بدنه کمپرسور به شدن بالا می‌رود.

اگر کار با اهم متر را نیز می‌دانید می‌توانید پایه‌های کمپرسور را با اهم متر تست کنید حال اگر پایه C کمپرسور با دیگر پایه‌ها ارتباطی نداشته باشد نشانه این است که کولر گازی اورلود کرده است.

روش رفع مشکل اورلود در کولر گازی چیست؟

اگر می‌خواهید وسایل برقی و الکترونیکی شما کمتر دچار خرابی و مشکل شود بایستی روش نگهداری اصولی از آن را فرا بگیرید. به طور مثال برای جلوگیری از خرابی‌های مختلف کولر گازی بهتر است به صورت دوره‌ای کولر گازی توسط افراد با تجربه و تکنسین‌های ماهر در این زمینه سرویس شود تا احتمال بروز مشکلاتی این چنینی کاهش پیدا کند.

حال برای رفع مشکل اورلود کردن کولر گازی بایستی تمام لوله‌ها و کمپرسور چک شود که قطعا برای این کار باید از تکنسین مربوطه کمک بگیرید. اگر به دنبال دانش کافی برای تشخیص مشکلات مربوط به کولر گازی محل زندگی یا کار خود هستید کارشناسان ما در تیم تخصصی استاد کار می‌توانند این مشکل را برای شما حل کنند.

نصب تعمیر و سرویس کولرگازی

سرویس کولرگازی، نصب و تعمیر آن

 • نصب کولر گازی اینورتر، اسپلیت، پنجره ای، دیواری و ایستاده
 • شارژ کولر گازی و رفع نشتی گاز کولر
 • تعمیر و سرویس کامل کولر گازی
 • تعمیر اینورتر کولرگازی
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + 15 =