هندریل شیشه ای یا نرده شیشه‌ای چیست؟

0

نرده شیشه‌ای چیست و این نرده ها چه مزایا و معایبی دارند؟ انواع آن‌ها کدامند و مقاومت این تجهیزات تا چه اندازه تعریف شده است؟ مهم‌ترین کاربردهای این نرده‌ها کدامند و در چه ساختاری جای می‌گیرند؟ به طور مثال نرده شیشه‌ای بالکن فوق العاده زیبا بوده و استفاده از نرده شیشه‌ای پله می‌تواند به کلی ساختار فضای داخلی ساختمان را دگرگون سازد. از سویی دیگر هندریل شیشه‌ای را باید عنصر تازه‌ای از معماری مدرن بدانیم که ضمن زیباسازی و تغییر شکل دکوراسیون ساختمانی، می‌تواند آثار مثبت دیگری نیز با خود همراه داشته باشد. برای شناخت بیشتر این تجهیزات ساختمانی مدرن و مزایا و معایب آن، با استادکار همراه بمانید.

نرده شیشه‌ای چیست؟

به دلایل مختلفی می‌توانیم به جای نرده‌های معمولی، به سراغ نرده‌های شیشه‌ای برویم. دریافت نور، زیباسازی محیط، ایمن‌سازی و غیره از جمله مواردی هستند که نرده‌های شیشه‌ای یا هندریل شیشه‌ای را به عنوان یک گزینه عالی و کاربردی مطرح می‌سازند. نرده‌های شیشه‌ای در انواع نرده بالکن و نرده پله و نرده استخر و نرده استیل شیشه‌ای و … کاربرد داشته و بدیهی است که در ترکیب بندی‌های متفاوتی نیز دیده می‌شوند.

نرده های شیشه ای با پنل های استیل، دارای ظاهری زیبا بوده و مقاومت عالی از خود نشان می دهند.
نرده های شیشه ای با پنل های استیل، دارای ظاهری زیبا بوده و مقاومت عالی از خود نشان می دهند.

انواع نرده شیشه‌ای کدامند؟

نرده‌های شیشه‌ای عموما از جنس شیشه نشکن سکوریت هستند که با لایه‌ای از لمینیت پوشانده شده‌اند. انواع نرده‌های شیشه‌ای را می‌توان در دسته بندی‌های زیر جای داد:

نرده شیشه‌ای سکوریت و لمینیت پایه‌دار

این نرده در حقیقت ارزان قیمت‌ترین نوع نرده‌های شیشه‌ای به حساب می‌آیند. پایه‌های این نوع  نرده، غالبا از جنس آلومینیوم بوده و همین نیز تا حدودی نرخ آن را ارزان می‎کند. شیشه‌های جای گرفته در پایه‌های نرده، می‌تواند تا ۱۲ میلی متر ضخامت داشته باشد. توجه داشته باشید که به دلیل ضعیف بودن نسبی دوام این نرده شیشه‌ای، بیشتر مواقع از آن به عنوان ساختار تزیینی استفاده می‌شود.

نرده شیشه‌ای سکوریت و لمینیت با بست‌های عنکبوتی

همان طور که از نام این شیشه‌ها پیداست، برای نصب آن‌ها از بست‌های عنکبوتی استفاده می‌شود. شیشه سکوریت و لمینیت در این نوع، به وسیله بست‌های عنکبوتی به هندریل متصل شده و لازم است که محل اتصال بست‌ها، کاملا دقیق باشد.

بیشتر بدانید آشنایی با انواع نرده چوبی + راهنمای خرید نرده چوبی

در نرده های شیشه ای بست عنکبوتی، پنل های شیشه ای به وسیله بست های عنکبوتی به هندریل متصل می شوند.
در نرده های شیشه ای بست عنکبوتی، پنل های شیشه ای به وسیله بست های عنکبوتی به هندریل متصل می شوند.

نرده شیشه‌ای سکوریت و لمینیت اسپیگت

اگر به دنبال یک نرده استیل شیشه‌ای با دوام و مقاومت بسیار بالا باشید، نرده شیشه‌ای سکوریت و لمینیت اسپیگت را توصیه می‌کنیم. پایه‌های این نرده به شکل سوزنی بوده و تا ۱۵ سانتی متر ارتفاع دارند. با توجه به این ۱۵ سانتی متر پایه سوزنی استیل، می‌توان شیشه‌هایی تا ۴ متر را در ساختار آن‌ها جای داد.

نرده شیشه‌ای سکوریت و لمینیت اکسپوز

قاب نرده‌های شیشه‌ای سکوریت و لمینیت اکسپوز، به شکل یو انگلیسی هستند و در فاصله چیزی نزدیک به ۲۰ تا ۲۵ سانتی متری سطح قرار می‌گیرند. با نصب قاب، شیشه در آن جای گرفته و به درستی محکم می‌شود. این نوع از شیشه‌های سکوریت و لمینیت نیز استحکام بسیار خوبی دارند.

قاب نرده‌های شیشه‌ای سکوریت و لمینیت اکسپوز، به شکل یو انگلیسی هستند و در فاصله چیزی نزدیک به ۲۰ تا ۲۵ سانتی متری سطح قرار می‌گیرند.
قاب نرده‌های شیشه‌ای سکوریت و لمینیت اکسپوز، به شکل یو انگلیسی هستند و در فاصله چیزی نزدیک به ۲۰ تا ۲۵ سانتی متری سطح قرار می‌گیرند.

کاربردهای نرده‌های شیشه‌ای

از جمله کاربردهای نرده شیشه‌ای می‌توان به موارد زیر پرداخت:

نرده شیشه‌ای بالکن یکی از بهترین انواع استفاده از این سبک نرده است. به این ترتیب علاوه بر کسب زیبایی، نور بهتری از محیط دریافت خواهید کرد. از آن گذشته امروزه در بسیاری از ساختمان‌های مدرن، نرده شیشه‌ای پله به کار گرفته شده و از نرده‌های قدیمی‌تر فاصله گرفته‌ایم. برای ایمن‌سازی استخرها و یا محوطه‌سازی فضای سبز و حتی پارتیشن‌بندی محیط‌های اداری، این نرده‌ها گزینه هایی کاربردی به حساب می‌آیند.

مزایای استفاده از نرده‌های شیشه‌ای

از مزایای استفاده از نرده‌های شیشه‌ای، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

زیبایی

یکی از مهم‌ترین مزایای نرده‌های شیشه‌ای، زیبایی آن‌ها است. با به کار بردن این نوع از نرده‌ها، فضای ساختمانی بیرونی یا داخلی، نمود فوق العاده زیبایی خواهد داشت. برق و جلای نرده شیشه‌ای در بیشتر موقعیت‌های ساختمانی، چشمگیر به نظر می‌رسد.

بیشتر بدانید نرده آلومینیومی: ویژگی ها،کاربرد،راهنمای خرید، مزایا و معایب

از مزایای اصلی استفاده از نرده های شیشه ای، می توان به زیبایی، ایمنی و صرفه جویی در مصرف انرژی اشاره کرد.
از مزایای اصلی استفاده از نرده های شیشه ای، می توان به زیبایی، ایمنی و صرفه جویی در مصرف انرژی اشاره کرد.

ایمنی از مزایای نرده‌های شیشه‌ای

مقاومت نرده‌های شیشه‌ای قابل توجه است و با اضافه کردن این نرده‌ها در کنار مسیرهای تردد، استخرها و … می‌توانیم سطح ایمنی را بالا ببریم. به علاوه این شیشه‌ها از نوع نشکن انتخاب شده و در مقابل ضربه، زلزله و غیره دوامی عالی دارند.

دریافت انرژی بالاتر

ذات شیشه و عبور دادن نور و حرارت از طریق آن، یکی از مزایای نرده‌های شیشه‌ای محسوب می‌شود. تصور بکنید که با تعبیه این نوع نرده‌ها در مقابل بالکن‌ها، تا چه اندازه در دریافت نور موفق‌تر عمل خواهیم کرد. به همین تناسب در سایر موقعیت‌هایی که مایل به دریافت بیشتر نور و انرژی تابشی هستیم، این سبک از نرده‌ها، گزینه‌هایی عالی خواهند بود.

مقاومت در برابر رطوبت

اگر نرده‌های مورد بحث را در محیط باز به طور مثال اطراف استخر نصب کرده باشید، متوجه برتری فوق العاده آن‌ها از حیث مقاومت در برابر رطوبت خواهید شد. این نرده‌ها زنگ نزده و حتی بر اثر قرار گرفتن ساعت‌ها در زیر بارش مستقیم باران و برف، آسیب نخواهند دید.

نرده‌های شیشه ای زنگ نزده و حتی بر اثر قرار گرفتن ساعت‌ها در زیر بارش مستقیم باران و برف، آسیب نخواهند دید.
نرده‌های شیشه ای زنگ نزده و حتی بر اثر قرار گرفتن ساعت‌ها در زیر بارش مستقیم باران و برف، آسیب نخواهند دید.

معایب استفاده از نرده‌های شیشه‌ای

تنها ایرادی که می‌توان به نرده‌های شیشه‌ای وارد ساخت، آسیب پذیری آن‌ها در مقابل صدمات و ضربه‌های شدید و شکستگی است. البته با توجه به استفاده از شیشه سکوریت در این نوع نرده‌ها و ضریب نشکن بودن آن، چنین احتمالی نیز به شدت کاهش می‌یابد.

قیمت نرده شیشه‌ای

قیمت نرده شیشه‌ای با توجه به نوع شیشه به کار رفته، مساحت شیشه و سبک نصب آن، تعیین می‌گردد. بدیهی است که به کار بردن نرده استیل شیشه‌ای و به کار بردن استیل به جای آلومینیوم و همین طور عریض‌تر شدن پنل‌های شیشه‌ای، می‌تواند قیمت نهایی نرده را بالا ببرد.

سخن پایانی

شما نرده‌های شیشه‌ای را برای کدام فضای داخلی یا بیرونی منزل خود مناسب می‌دانید و چه تجربه‌ای از کارکرد آن‌ها دارید؟ توصیه می‌کنیم که پیش از انتخاب و نصب این نوع از نرده‌ها، حتما با کارشناسان و متخصصان این حوزه مشورت نمایید.

منابع: namafaraz | sakhtemoon

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × سه =