راهنمای انتخاب پنجره مناسب خانه و ساختمان

0

در این پست استادکار مجموعه‌ای از ویژگی‌های کلیدی که برای انتخاب پنجره جدید باید به آن توجه شود را جمع آوری کرده‌ایم. فناوری پنجره‌های نوین به میزان قابل توجهی پیشرفت کرده است و نمونه‌های مختلفی برای استفاده کارآمد در منزل طراحی شده‌اند. برای آشنایی با این سبک‌های تازه با ما همراه باشید.

برای انتخاب پنجره خانه خود به چه نکاتی باید دقت کنید؟

آب، باد و باران یا گذر زمان از جمله مهم‌ترین عوامل خرابی پنجره منازل هستند. اولین انتخاب، تعمیر پنجره‌های فعلی است.اما در صورتی که آسیب وارده بیشتر از حد معمول باشد شاید زمان آن رسیده که خانه خود را مهمان پنجره‌های جدید کنید.

راهنمای انتخاب پنجره
همیشه هزینه جایگزینی پنجره به صرفه نیست پس ابتدا بهتر است از میزان خرابی و امکان تعمیر پنجره فعلی آگاه شوید. برای بررسی سلامت پنجره چوبی، قاب آن را مشاهده کنید و با کمک یک پیچ گوشتی تخت ببینید که آیا چوب آن نرم شده یا خیر؟ در صورتی که انتهای پیچ گوشتی به راحتی به چوب برسد یعنی پنجره کاملا فرسوده است و نیاز به جایگزینی دارد.

اولین گام برای خرید و انتخاب پنجره جدید، تعیین نیازهای شما، طرح پنجره، بودجه و عملکرد پنجره است. انتخاب پنجره جدید مثل یک سرمایه‌گذاری بزرگ است. به این معنا که اشتباهی کوچک میتواند برایتان بسیار پرهزینه تمام شود. در ادامه برخی از مهمترین فاکتورهایی که در انتخاب پنجره باید در نظر داشته باشید، عنوان شده‌اند.

جنس قاب پنجره را انتخاب کنید

پنجره‌های جدید در جنس‌های چوب، آلومینیوم، وینیل و فایبرگلاس در دسترس هستند. فریم‌های چوبی، زیبایی خاصی به خانه می‌بخشند و پنجره‌هایی از جنس آلومینیوم معمولا در ایران رایج‌تر هستند. با این حال در بازسازی خانه‌های قدیمی‌تر، بهترین انتخاب پنجره چوبی است که با ظاهر کلاسیک آن هماهنگی دارد.
پنجر‌ه‌های روکش‌دار دارای پوسته‌ی آلومینیومی یا وینیل هستند که اغلب در ساخت و ساز آپارتمان‌های جدید مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین ضخامت آلومینیوم بکار رفته در این نوع متفاوت است.
پنجره‌های وینیل در رنگ‌های مختلفی موجود هستند و به اندازه پنجره‌های چوبی نیاز به نگهداری (رنگ‌آمیزی سالیانه) ندارند. با وجود اینکه در زیبایی به پای پنجره‌های چوبی نمی‌رسند ولی از قیمت نسبتا ارزانی برخوردارند. پنجره‌های فایبرگلاس قویتر از وینیل هستند و در حین حال از قیمیت بالاتری برخوردارند. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید پست پیشین استادکار با عنوان «پنجره‌های UPVC و فایبرگلاس و ویژگی‌های آن‌ها در ساختمان» را مطالعه کنید.

شیشه پنجره را چطور می‌پسندید

تنوع بسیاری در انتخاب جنس شیشه پنجره وجود دارد. بهتر است برای جلوگیری از سردرگمی در انتخاب ابتدا کاربرد و محل نصب پنجره را مشخص کنید. به این ترتیب گزینه‌ها محدودتر شده و انتخاب برایتان راحت‌تر می‌شود.

 • پنجره تک جداره

از این پنجره‌ها خیلی کمتر استفاده می‌شود و فقط برای آب و هوای بسیار ملایم و یا پنجره‌های قسمت بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • پنجره‌های دوجداره

پنجره‌های دوجداره در بین لایه‌های شیشه‌ای خود یک فضای مهر و موم شده از هوا دارند که میزان اتلاف انرژی را کاهش می‌دهد. این پنجره‌های بهبودیافته در انواع مختلفی موجود هستند:

پنجره Low-E با پوشش نامرئی از فلز در یک سطح

پنجره‌هایی حاوی گازی بی‌اثر مانند آرگون که به منظور عایق‌کاری به آن‌ها اضافه شده است.

 • پنجره‌های سه جداره

اگر در نواحی خیلی سرد ساکن هستید احتمالا پنچره‌های سه جداره انتخاب خوبی به شمار می‌روند. این پنجره‌ها با مخلوطی از گازهایی مانند آرگون و کریپتون مهر و موم شده‌اند که به عنوان یک عایق گرمایی مناسب عمل می‌کنند. با این حال اگر مدت زمان کمی در منزل هستید شاید پرداخت هزینه بیشتر برای پنجره سه جداره مقرون به صرفه نباشد.

پنجره‌های سه جداره نسبت به پنجره‌های دو جداره، هزینه صورت حساب انرژی گرمایشی شما را بین ۲ الی ۳ درصد کاهش می‌دهند اما برای خرید آن باید بین ۱۰ تا ۱۵ درصد هزینه بیشتری پرداخت کنید.

پنجره‌های دو و سه جداره عایق خوبی برای صوت به شمار می‌روند و برای خانه‌هایی که در جوار خیابان ساخته شده‌اند بهترین انتخاب هستند.همچنین به دلیل اینکه دمای پنجره‌های چند جداره به دمای محیط داخلی اتاق نزدیک‌تر است در روزهای سرد و زمستانی شاهد مه گرفتگی شیشه پنجره و عرق کردن آن نخواهید بود.

در انتخاب پنجره به کارایی انرژی آن دقت کنید

در انتخاب پنجره به مقدار R و فاکتور U توجه کنید. این دو نشانگر کارایی انرژی مصالح ساختمانی هستند.

 • R-value: در پنجره‌های تک جداره این مقدار برابر با عدد ۱ است. در پنجره‌های دوجداره با کیفیت، تا عدد ۴ افزایش می‌یابد و میزان آن در پنجره‌های سه جداره عددی بین ۵ تا ۷ است.
 • U-factor: فاکتور U میزان انتقال انرژی گرمایی غیر خورشیدی از درب، پنجره و پنجره‌های سقفی را نشان می‌دهد. هر چه مقدار این فاکتور کمتر باشد، کارایی آن بالاتر است.

سبک پنجره رویایی خود را انتخاب کنید

انتخاب استایل پنجره میتواند برگرفته از سلیقه شخصی شما و یا ترکیبی از ایده‌های نوین طراحی باشد. در ادامه ۴ نمونه از طراحی‌های متفاوت پنجره ارائه شده که میتوانید برای انتخاب پنجره جدید خانه خود از آن‌ها استفاده کنید:

 1. پنجره لولادار
 2. پنجره دوقلو
 3. پنجره‌های کشویی
 4. پنجره خلیجی
راهنمای انتخاب پنجره
پنجره‌های دو لنگه لولادار، قابشان به صورت درب باز می‌شود و بر پایه لولای خود می‌چرخند. معمولا بلند هستند و از پهنای کمتری نسبت به ارتفاع خود برخوردارند. این پنجره‌ها منظره بیرون را بدون محدودیت و به صورت کامل نشان می‌دهند و یک انتخاب عالی برای دوست‌داران سبک طراحی مدرن هستند.
راهنمای انتخاب پنجره
پنجره‌های دوقلو به سمت بالا و پایین حرکت کرده و نمایی سنتی از منظره را ارائه می‌دهند.
راهنمای انتخاب پنجره
پنجره‌های کشویی نسبت به سایر مدل‌ها ارزان‌تر هستند و نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارند. اما با این وجود تهویه هوای مناسبی ارائه نمی‌دهند. دلیلش این است که تنها نیمی از پنجره باز می‌شود. ضمن اینکه مشابه پنجره‌های لولادار نمای بیرون را به صورت کامل پوشش می‌دهند.
راهنمای انتخاب پنجره
پنجره‌های خلیجی از سه بخش تشکیل می‌شوند و بهترین انتخاب برای بزرگ نشان دادن فضای خانه هستند. اگر میخواهید جان تازه‌ای به اتاق نشیمن خود بدهید در انتخاب آن شک نکنید. همچنین با گذاشتن چند عدد کوسن در بخش نشیمن آن می‌توانید از مشاهده منظره‌ای دراماتیک لذت ببرید.

بعد از انتخاب پنجره نوبت به نصب و جایگزینی آن می‌رسد. در ابتدا ضخامت دیواری که برای نصب از آن استفاده می‌کنید را بررسی کنید. سازندگان پنجره، آن را طوری طراحی می‌کنند که به راحتی روی دیوارهای مختلف قابل نصب باشد. در صورتی که برای حذف پنجره قبلی و یا نصب آن به کمک نیاز دارید استادکار آماده است تا خیال‌تان را از بابت پیدا کردن یک متخصص ماهر آسوده کند. کافی است برای شروع اپلیکیشن استادکار را نصب و اجرا کنید.

پنجره تکی یا دوقلو، کدام انتخاب بهتری است

پنجره‌های دوقلو رایج‌ترین سبک پنجره هستند. دلیل آن هم سادگی و آسانی در نظافت است. در حالی که اگر پنجره‌های تکی استفاده کنید برای پاک کردن بخشی از آن ناچارید از منزل خارج شده و با کمک نردبان این کار را انجام دهید. حال فرض کنید در بالاترین طبقه آپارتمان ساکن هستید؛ آن وقت یک نظافت ساده تبدیل به یک بحران جدی می‌شود. همچنین پنجره‌های دوقلو را میتوانید به راحتی خارج کنید و مجدد آن را در جای خود قرار دهید. البته این امکان برای پنجره‌های تکی نیز وجود دارد فقط کمی سخت‌تر انجام می‌شود.

اگر در خانه بچه کوچک دارید و نمی‌خواهید برای پنجره از حفاظ استفاده کنید، پنجره دوقلو انتخاب خوبی است. به این ترتیب هم با باز کردن بخش بالایی پنجره از هوای خنک و تهویه بهره‌مند می‌شوید و هم ایمنی کودک دلبندتان فراهم می‌شود.

پنجره‌های دوقلو به سمت بالا و پایین حرکت می‌کنند و این سبک در واقع روشی برای ایجاد تهویه مطبوع هوا است. امکان باز کردن بخش بالایی پنجره دوقلو یکی از مزایای قابل توجه آن به شمار می‌رود. اگر نمی‌خواهید هوای سرد از قسمت پایین پنجره نفوذ کند فقط بخش بالایی را باز کنید و برای تعادل جریان هوا هر دو قسمت بالا و پایین را به صورت نیمه باز کنید. در حقیقت این کار باعث می‌شود تا هوای گرم از بخش بالایی خارج شده و هوای سرد از پایین وارد شود در مجموع باعث خنک شدن محیط داخل منزل می‌گردد.

نظرات و پیشنهادات

پنجره‌ها یکی از اجزای مهم ساختمان هستند که محیط داخلی خانه را در برابر بادهای خشمگین و باران‌های سیل آسا محافظت می‌کنند. درست است که هر منزل جدیدی نیاز به نصب و انتخاب پنجره جدید دارد ولی در صورتی که منزل‌تان در فصل زمستان به خوبی گرم نمی‌شود شاید به دلیل هدر رفت انرژی از منافذ پنجره باشد. بنابراین زمان خوبی است که با انتخاب پنجره جدید انرژی مصرفی خانه خود را نیز بهینه کنید. همچنین میتوانید تجربیات و پیشنهادات سودمند خود در زمینه خرید و انتخاب پنجره جدید را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

ساخت و نصب پنجره

ساخت و نصب پنجره

 • نصب و ساخت انواع پنجره دو جداره و چهار جداره
 • ساخت و نصب پنجره UPVC و آلومینیمی
 • نصب پنجره دوجداره بدون تخریب
 • نصب و تعمیر دستگیره، قفل، لولا، رگلاژ و تنظیم پنجره و در
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × سه =