راهنمای کامل استفاده از کولر گازی

0

در این مقاله قصد داریم به راهنمای استفاده از کولر گازی بپردازیم . همانطور که همه می‌دانیم وجود یک سیستم سرمایشی مانند کولر گازی برای هر خانه‌ای ضروری است. اما همانطور که می‌دانید کولر گازی جز سیستم‌های به روز است که از تکنولوژی‌های مختلفی در طراحی آن استفاده شده است در نتیجه برای داشتن یک عملکرد عالی و طول عمر بیشتر دستگاه بایستی با طرز استفاده از کولر گازی آشنا باشیم. راهنمای استفاده از کولر گازی دارای نکات جزئی و جامعی است که می‌تواند برای هر فردی مناسب باشد پس پیشنهاد می‌کنم همراه استادکار در این مطلب باشید.

امروزه روز تکنولوژی به اندازه‌ای پیشرفت کرده است که هر روز یک وسیله یا دستگاه جدید با سیستم پیشرفته و بهینه در بازار ارائه می‌شود و همین موضوع سبب شده تا اکثر افراد هنگام خرید دچار سردرگمی شوند. به طور مثال در مورد سیستم سرمایشی کولر گازی که بحث این مقاله هم است، به اندازه‌ای مدل‌های متنوع با فناوری‌های مختلف ارائه شده است که هر فردی هنگام خرید ممکن است دودل شود که کدام مدل کولر گازی را بخرم.

البته ما برای دوری از این سردرگمی‌ها در راهنمای انواع مدل کولر گازی توضیحات بسیار جامعی را برای شما فراهم کردیم که می‌تواند در انتخاب راحت شما را کمک کند اما به طور کلی هنگام خرید کولر گازی باید به یک سری فاکتورهای اولیه ضروری توجه کنید. به طور مثال متراژ محل مورد نظر، تعداد پنجره‌ها، میانگین میزان مصرف شما از کولر گازی، تعداد افراد و نوع کاربری محل مورد نظر از جمله فاکتورهای مهمی هستند که حتما باید هنگام خرید کولر گازی در نظر داشت.

راهنمای استفاده صحیح از کولر گازی

برای استفاده صحیح از کولر گازی باید جوانب مختلفی را در نظر گرفت که این جوانب شامل نکات ابتدایی قبل از خرید، مدل کولر گازی و طرز کار با ریموت کولر گازی است. علاوه بر این باید به چند نکته اساسی دیگر نیز باید توجه کنید که شامل موارد زیر است:

توان سرمایش و گرمایش کولر گازی

اگر به فاکتورهای اولیه هنگام خرید کولر گازی دقت کنید، می‌توانید یک کولر گازی با توان مناسب با توجه به متراژ محل و تعداد افراد و میزان مصرف شما از کولر گازی، انتخاب کنید. حال به عنوان یکی از مهم‌ترین فاکتورهای راهنمای استفاده صحیح از کولر گازی، میزان توان آن می‌تواند امر مهمی تلقی شود زیرا اگر میزان قدرت و توان کولر گازی مطلوب باشد علاوه بر راندمان بالای کولر، عملکرد بهینه و به صرفه را نیز به دنبال خواهد داشت.

نوع کمپرسور کولر گازی

همانطور که قبل‌تر هم اشاره کردیم، کولر گازی انواع مدل‌های مختلف دارد در نتیجه ممکن است در برخی از مدل‌ها فناوری‌هایی به کار رفته باشد که با مدل‌های دیگر متفاوت باشد. یکی از قطعات بسیار مهم در کولر گازی کمپرسور است که کار اصلی آن افزایش فشار گاز است که در مدل‌های مختلف این کار را به گونه‌ای متفاوت انجام می‌دهد. از جمله مدل‌های مختلف کمپرسور می‌توان به مدل‌های پیستونی، روتاری و اسکرال اشاره کرد.

مدل کمپرسور بسته به مدل کولر گازی و راهنمای استفاده صحیح از کولر گازی
مدل کمپرسور بسته به مدل کولر گازی و میزان طرفیت آن متفاوت است و در هر مدل طراحی فیزیکی آن متفاوت است اما همگی یک عملکرد را به دنبال دارند.

معرفی انواع کولر گازی

وقتی واژه کولر گازی در میان باشد تمام توجه‌ها به سمت یک وسیله که قادر به سرد کردن و گرم کردن خانه است می‌رود، که قطعا هم تعریف درست و به جایی است و در مورد تمام مدل‌های مختلف کولر گازی نیز صدق می‌کند. به طور مثال ما تنوع بسیار زیادی در مدل‌های کولر گازی داریم از نوع کولر گازی اسپیلت گرفته تا مدل سقفی، پرتابل، پنجره‌ای، ایستاده، زمینی، اینورتر و … که طرز کار کولر گازی در تمام این مدل‌ها یکسان است و تنها تفاوت آن در سیستم و تکنولوژی‌های به کار رفته است.

اگر می‌خواهید با انواع کولر گازی و عملکرد آن‌ها بیشتر آشنا شوید مقاله  “بررسی انواع کولر گازی و تعیین مدل مناسب برای شما” را از دست ندهید.

نقش متراژ در انتخاب کولر گازی( ظرفیت مناسب)

شاید تاکنون با چنین نگاه جزئی درباره نحوه استفاده صحیح از کولر گازی مطالعه و یا پرس و جو نکرده باشید اما باید بگوییم که هر چه شما اطلاعاتتان در این زمینه بالاتر باشد علاوه بر اینکه می‌توانید هنگام خرید دستگاه‌هایی مانند کولر گازی که قیمت زیادی هم دارد و نمی‌توان به راحتی ریسک کرد، آسوده تصمیم بگیرید بلکه اگر چنین دستگاه‌هایی را در خانه یا محل کار داشته باشید، کار با آن‌ها برای شما آسوده‌تر شده و در نگهداری آن بهتر عمل می‌کنید.

و اما یکی از مهم‌ترین نکات دیگر که در راهنمای استفاده صحیح از کولر گازی قرار داده شده است، ظرفیت کولر بر اساس متراژ است که مبحث بسیار مفصلی است و می‌توانید به طور کامل آن را در مقاله ” راهنمای نحوه انتخاب ظرفیت کولر بر اساس متراژ” مشاهده کنید اما در اینجا همینقدر کافی است که تاکید کنید اگر بر اساس متراز فضا کولر گازی انتخاب شود شما بهینه‌ترین و به صرفه‌ترین مصرف برق را تجربه خواهید کرد.

کاهش تاثیر گرما مساوی با رادمان بالا کولر گازی

اگر می‌خواهید با طرز صحیح استفاده از کولر گازی آشنا شوید این توصیه را هرگز فراموش نکنید. همانطور که می‌دانید یکی از وقایع طبیعی که می‌توان از نظر فیزیکی و راندمان بر روی کولر تاثیر منفی بگذارد، آفتاب است و بهترین راه کاهش میزان ورود آفتاب به فضا و کاهش گرما است.

شاید با خودتان بگویید چطور می‌توان در تابستان میزان گرما را کاهش داد؟! پیشنهاد ما به شما این است که از راهکارهایی مانند استفاده از پرده یا کرکره داخلی، سایبان، شیشه‌های رفلکس که به آسانی نور را از خود عبور نمی‌دهند، عایق کاری سقف و همچنین دیوارها استفاده کنید تا متوجه تاثیر آن شوید. از طرفی اگر شما میزان هدررفت سرما به خارج از محل مورد نظر را کاهش دهید، محیط سریع‌تر خنک کی‌شود و این سبب جلوگیری از فرسودگی کمپرسور می‌شود.

کاهش تاثیر گرما مساوی با رادمان بالا کولر گازی
اگر به طور مثال پنجره‌ها در محل کولر گازی باز باشند، هوای گرم به داخل نفوذ پیدا کرده و فشار بیشتری برای سرد کردن محیط به کمپرسور وارد می‌شود و همین سبب فرسودگی و کاهش راندمان کولر گازی شده و هوای محیط هیچگاه سرد نمی‌شود.

سرویس منظم دستگاه

قطعا همه ما با این موضوع آشنا هستیم که رسیدگی به هر وسیله‌ای از اصول استفاده صحیح آن است که موجب بالا رفتن طول عمر و عملکرد بهتر آن نیز می‌شود. این اصول در مورد کولر گازی نیز صدق می‌کند. در واقع می‌توان گفت سرویس منظم کولر گازی نیز یکی از موارد روش استفاده صحیح از کولر گازی است. کارهایی مانند شستشوی فیلتر کولر، تنظیم اواپراتور، کندانسور و گاز آن از جمله مواردی است که می‌توان برای استفاده از کولر گازی رعایت کرد. از طرفی توصیه می‌شود که یک سرویس سالیانه به صورت کاملا جزئی نیز برای کولر گازی انجام شود که معمولا این کار به عهده افراد متخصص در زمینه سرویس کولر گازی است. پیشنهاد می کنیم مفاله کولر گازی پنجره ای را مطالعه فرمایید .

تعویض و سرویس منظم فیلتر باعث مکش هوا می شود .
اگر سرویس منظم برای کولر گازی انجام شود و به فرض مثال فیلتر آن کثیف باقی بماند مکش هوا به خوبی صورت نمی‌گیرد و کولر گازی پرتاب باد نخواهد داشت و عملا کار کردن آن بیهوده است.

تنظیم شارژ گاز دستگاه

شارژ کم و یا شارژ زیاد هر کدام به نوبه خود آسیب‌هایی را در کولر گازی به جای می‌گذارند پس برای استفاده از کولر گازی حتما شارژ آن را چک کنید. دلیل آن هم این است که اگر شارژ کولر گازی کم باشد میزان سرمای تولید شده توسط دستگاه نیز کم می‌شود و آمپر مصرفی دستگاه بالا می‌رود و اما اگر شارژ آن بیش از اندازه زیاد باشد باز هم دستگاه بیش از حد کار می‌کند و سرمای چندان خوبی هم ندارد و البته موجب می‌شود دو بار مصرف برق صورت گیرد. اگر علاقه مند هستید تا بیشتر در مورد برچسب انرژی مطالعه کنید مقاله استادکار در این مورد را بخوانید .

استفاده درست از کنترل کولر گازی

همانطور که می‌دانید کولر گازی نوع هوشمندی از دستگاه‌های سرمایشی و گرمایشی از کنترل از راه دور دارد و شما با استفاده از تنظیمات دلخواه می‌توانید به کولر گازی برنامه دهید. برای استفاده از کولر گازی و عملکرد صحیح آن حتما باید آشنایی کامل با نحوه کار با ریموت آن داشته باشیم. طرز کار ریموت کولر گازی آسان است و شامل بخش‌های مختلفی است که شامل موارد زیر است ، همچنین می توانید راهنمای استفاده از ریموت کنترل کولر گازی را مطالعه کنید .

  • صفحه نمایشگر کولر گازی که تمام اطلاعات لازم مربوط به تنظیمات کولر بر روی آن دیده می‌شود.
  • دکمه روشن/خاموش(on-off) که به کمک آن می‌توان دستگاه را فعال یا خاموش کرد.
  • دکمه تنظیم درجه حرارت و سرمایش که در حالت‌ها مختلف می‌توانید میزان دما را زیاد و یا کم کنید.
  • دکمه فن کولر گازی که بیشتر در مواقعی که تنها نیاز به تهویه هوا و مطبوع کردن آن دارید، کاربرد خوبی دارد و شما با روشن کردن فن هوای داخل اتاق را بدن ایجاد باد سرد یا گرم تنها به گردش در می‌آورید.
  • دکمه تاب خوردن(swing) که با به حرکت در آوردن درب جلو کولر هوا را به صورت منظم در تمام محیط پخش می‌کند و مانع ایجاد باد مستقیم تنها به یک نقطه می‌شود.
  • دکمه زمان دهی(timer) که به کمک آن می‌توانید یک بازه زمانی مشخصی را برای روشن ماندن دستگاه تعریف کنید و به محض اتمام زمان، کولر به صورت خودکار خاموش می‌شود.
  • دکمه راه اندازی مجدد(Reset) که برای پاک کردن حافظه و تنظیمات زمان فعلی است و شما پس آن به صورت مجدد می‌توانید تنظیمات جدید را اعمال کنید.
برای استفاده درست از کنترل کولر گازی از نصاب کولر گازی کمک بخواهید
شما می‌توانید برای ایجاد بهترین نوع تنظیمات از نصاب کولر گازی کمک بخواهید تا هر بار که نیاز به روشن کردن کولر دارید مجبور به تست انواع مختلف حالت‌ها نباشید.

نتیجه گیری

با نکات مختلف و فاکتورهای مهمی که درباره کولر گازی در این مطلب اشاره شد قطعا همه ما متوجه شدیم که آشنایی با چگونگی استفاده از کولر گازی امر بسیار مهمی است و به طور خلاصه اگر قصد خرید کولر گازی دارید و یا آن را از قبل خریداری کرده‌اید حتما به نکات مهم و فاکتورهایی که در طرز استفاده از آن باید به آن توجه شود را در نظر بگیرید تا بتوانید بهترین عملکرد را از سیستم سرمایشی-گرمایشی خود داشته باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + نه =