هر آن چیزی که باید در مورد شیر برقی کولر گازی بدانید

3

در تابستانی که رو به پایان است مطالب زیادی درباره کولرهای گازی مرور کردیم. مطالبی درباره شناخت بخش ها و اجزای این وسیله مهم در تابستان و چگونگی سرویس هر بخش. در این مقاله در خصوص شیر برقی کولر گازی مطالبی را خواهیم آموخت. ابتدا به توضیح شیر برقی کولر گازی می پردازیم و نقش آن در کولر گازی را می گوییم، علائم خرابی شیر برقی کولر گازی، تست، تعمیر و تعویض شیر برقی کولر گازی را در انتها آموزش می دهیم .

با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید ،

قیمت شیر سرویس کولر گازی شیر سرویس کمپرسور
شناخت اجزای کولر گازی و شیر برقی ان مهم است

نقش شیر برقی در کولر گازی

در آستانه پایان فصل گرما، بسیاری از مصرف کنندگان کولرهای گازی از همین وسیله برای گرمایش محل کار یا زندگی خود استفاده می کنند. پیشرفت جالب فناوری تولید کولرهای گازی باعث شده این وسیله عملا به دستگاهی دو کاره تبدیل شود؛ سرمایش در فصل گرما و گرمایش در فصل سرما. در بسیاری از مدل های کولر گازی (حتی مدل های نسبتا قدیمی) تغییر فاز عملکرد دستگاه از سرمایش به گرمایش به آسانی آب خوردن است؛ کافی ست کنترل دستگاه را بردارید و با فشردن یک دکمه کولر گازی خود را به دستگاه گرمایش تبدیل کنید.

شاید ندانید اما این تغییر فاز به ظاهر ساده در عمل یک انقلاب در صنعت به شمار می رود و یکی از پیچیده ترین مکانیزم ها در صنعت سرمایش و گرمایش به شمار می رود. در این مطلب شما را با مغز متفکر تغییر فاز کارکرد کولر گازی از سرمایش به گرمایش یعنی شیر برقی کولر گازی آشنا می کنیم.

نقش شیر برقی در کولر گازی چیست
پیشرفت جالب فناوری تولید کولرهای گازی باعث شده این وسیله عملا به دستگاهی دو کاره تبدیل شود؛ سرمایش در فصل گرما و گرمایش در فصل سرما

شیر برقی چیست؟

شیر برقی وسیله ای الکترومگنتیک است که برای کنترل گاز یا سیال استفاده می شود. کنترل شیر برقی با استفاده از جریان الکتریکی در کویل شیر برقی کنترل می شود. زمانی که جریان الکتریسیته از کویل عبور می کند، میدان مغناطیسی به وجود می آید و باعث حرکت هسته آهنی می شود. این حرکت جریان سیال یا گاز را کنترل می کند. این کنترل می تواند به معنی قطع و وصل یا تغییر مسیر حرکت باشد. در واقع شیر برقی این توان را دارد که با باز و بسته کردن مسیرهای تعیین شده، جریان گاز یا سیال را کاملا قطع کند یا آن را وارد مسیر فیزیکی دیگری کند.

در کولر گازی هم زمانی که شما دکمه تغییر فاز از سرمایش به گرمایش یا برعکس را می زنید، شیر برقی کولر گازی جریان گاز رفت و برگشتی به مدار دستگاه را تغییر می دهد. در این حالت از یک طرف به جای هدایت گاز گرم به کندانسور آن را به سمت پنل هدایت کرده و از طرف دیگر گاز سرد را به سمت کندانسور هدایت می کند. البته همانطور که گفته شد سیستم کار شیر برقی در عمل به این سادگی نیست.

حذف شیر برقی کولر گازی علائم خرابی شیر برقی کولر گازی
شیر برقی وسیله ای الکترومگنتیک است که برای کنترل گاز یا سیال استفاده می شود

شیر برقی کولر گازی چطور کار می کند؟

یک شیر برقی کولر گازی استاندارد از اجزای زیر تشکیل شده است:

 • بدنه شیر برقی
 • ورودی سیال
 • خرووجی سیال
 • سیم پیچ شیر برقی
 • قاب سیم پیچ
 • اتصال سیم ها
 • میله فلزی شیر برقی
 • فنر شیر برقی
 • دریچه خروجی

شیر چهار طرفه کولر گازی یا همان شیر استاندارد، دارای یک بوبین است که با فرمان گرفتن از سیستم کنترل کولرگازی مسیر عبور گاز خروجی از کمپرسور کولر گازی را که در حالت سرمایش به سمت یونیت بیرونی (کندانسور) است تغییر داده و در وضعیت گرمایش گاز گرم خروجی از کمپرسور را به سمت یونیت داخلی (اواپراتور) هدایت می کند.

تست شیر برقی کولر گازی شیر چهار راهه کولر گازی
یک شیر برقی کولر گازی استاندارد از اجزایی مانند قاب سیم پیچ، ورودی و خروجی سیال و … تشکیل شده است.

برای اتصال لوله های شیر برقی کولر گازی باید هر چهار لوله آن با یک لوله تکی به خروجی کمپرسور متصل شود. از سه لوله سمت دیگر  لوله وسطی به مکش کمپرسور وصل می شود  و دو لوله دیگر به کندانسور و اواپراتور وصل می شوند. به این ترتیب با تعویض جهت جریان گاز مبرد، چرخه تبرید از سرمایش به گرمایش و برعکس تغییر می کند. اگر درباره مکانیزم کارکرد کولر گازی اطلاعات کمی دارد مطالب مفصلی که قبلا در استادکار نوشته شده را مطالعه کنید.

علائم خرابی شیر برقی کولر گازی

در اکثر مواقع، بالا رفتن بیش از حد دمای کندانسور باعث از بین رفتن بوش های پلاستیکی در شیر برقی شده و در عملکرد آن اختلال ایجاد میکنند. در اثر این اختلال ممکن است دستگاه قادر به تغییر حالت نبوده و نتواند سیستم را از سرمایش به گرمایش یا بالعکس تغییر بدهد. در برخی مواقع هم ممکن است که شیر برقی کاملا مسیر گاز را مسدود کرده و دستگاه را کلا غیر قابل استفاده نماید.

علائم خرابی شیر برقی کولر گازی
شیر برقی خراب شده علائمی دارد که با توجه به آن می توانید نسبت به تعویض ان اقدام کنید

تست شیر برقی کولر گازی

برای تست شیر برقی کولر گازی و برای اینکه مطمئن شویم این قطعه درست کار می کند نیاز نیست به خودمان زحمت زیادی بدهیم. تنها لازم است یک بار فاز عملکرد دستگاه را از حالت جاری (برای مثال سرمایش) به حالت مخالف (گرمایش) تغییر دهیم. یک شیر برقی سالم که دارای عملکرد صحیح باشد، باید بلافاصله و بدون ایجاد آلودگی صوتی تغییر فاز را انجام دهد. اگر در جریان تغییر فاز، علائم خرابی شیر برقی کولر گازی مانند سروصدا یا کندی را احساس کردید باید از یک سرویس کار ماهر بخواهید دستگاه شما را ببیند.

شیر برقی کولر گازی سالم و بی نقص
یک شیر برقی سالم که دارای عملکرد صحیح باشد، باید بلافاصله و بدون ایجاد آلودگی صوتی تغییر فاز از سرمایش به گرمایش یا برعکس را انجام دهد

تعمیر و تعویض شیر برقی کولر گازی

شیر برقی کولر گازی قابل تعمیر نیست و اگر مشکلی برای این قطعه ایجاد شود شما مجبور به تعویض آن هستید. تعویض شیر برقی کولر گازی یک کار بسیار تخصصی و حساس است. اکیدا توصیه می کنم خودتان اقدام به این کار نکنید؛ حتی اگر احساس می کنید تجربه و تخصص لازم را دارید. یک اشتباه کوچک در فرآیند حذف شیر برقی کولر گازی و جایگزین کردن آن ممکن است باعث آسیب جدی به دستگاه شما شود. همچنین به دلیل اینکه این دستگاه به سیستم برق شما متصل است ممکن است باعث مشکلات بیشتری هم بشود.

تعمیر و تعویض شیر برقی کولر گازی
یک اشتباه کوچک در فرآیند حذف شیر برقی کولر گازی و جایگزین کردن آن ممکن است باعث آسیب جدی به دستگاه شما شود

در انتها لازم به یادآوری است که قیمت شیر سرویس کولر گازی نیز چیزی حدود ۲۰۰-۳۰۰ هزار تومان است که در صورت خرابی باید این هزینه را کنار بگذارید.

نصب تعمیر و سرویس کولرگازی

سرویس کولرگازی، نصب و تعمیر آن

 • نصب کولر گازی اینورتر، اسپلیت، پنجره ای، دیواری و ایستاده
 • شارژ کولر گازی و رفع نشتی گاز کولر
 • تعمیر و سرویس کامل کولر گازی
 • تعمیر اینورتر کولرگازی
دریافت این خدمت از استادکار
3 نظرات
 1. هادی. د می گوید

  با سلام
  مطالب بسیار مفید بود. از شروع فصل گرما همچنان درگیر رفع عیب کولر تازه نصب شده توسط نصابش هستیم.
  کولر در برخی مواقع هیچ سرمایشی در اواپراتور (داخل اتاق) ندارد. وهمچنین در کندانسور بصورت دائم کار بوده و قسمت فن بجای هوای گرم هوای محیط به بیرون می‌زند. و موتور اصلی همچنان روشن هست. نصابش میگه احتمال قوی شیر خراب است. ممنون میشوم از راهنمایی هایتان استفاده نمایم.

  1. هادی. د می گوید

   با سلام
   مطالب بسیار مفید بود. از شروع فصل گرما همچنان درگیر رفع عیب کولر تازه نصب شده توسط نصابش هستیم.
   کولر در برخی مواقع هیچ سرمایشی در اواپراتور (داخل اتاق) ندارد. وهمچنین در کندانسور بصورت دائم کار بوده و قسمت فن بجای هوای گرم هوای محیط به بیرون می‌زند. و موتور اصلی همچنان روشن هست. نصابش میگه احتمال قوی شیر خراب است. ممنون میشوم از راهنمایی هایتان استفاده نمایم.

 2. حسین می گوید

  سلام

  منم کولرم همین طور شد
  اگر از گرما در زمستان استفاده نمی کنید کلا شیر برقی رو از مدار حذف کنید
  خودتون هم می تونین این کار رو انجام بدین
  قاب جلوی کمپرسور رو باز کنید
  قاب جلو رو در بیارید
  از پنل ۲ سیم میاد به کمپرسور که شامل ۴ رشته است
  از شیر برقی هم ۲ سیم که معمولا مشکی هست میاد که یکی از اون ها میاد به یه ترمینال
  اون سیم که از پنل میاد به ترمینال که مقابل سیمی است که از شیر برقی میاد و از ترمینال جدا کنید و سرش رو چسب برق بگیرین
  البته قبل از همه این کارها برق کولر رو قطع کنید
  اینجوری شیر برقی از مدار خارج میشه و نیازی به تعویض شیر برقی ندارین
  البته اگر به گرما تو زمستون احتیاجی ندارین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 5 =