برای نظافت منزل نیز قبل از انجام هر کاری نیاز است که لوازم آن را آماده کنید. نظافت نیز مانند هر کار دیگری لوازم خاص خود را داشته و بدون آنها نمی توانید امر تمیز کردن خانه یا محل کار را به درستی انجام دهید. در ادامه شما را با مهمترین انواع وسایل نظافت منزل آشنا خواهیم کرد. با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید.

دانلود اپلیکیشن استادکار

  • نسخه IOS استادکار
  • نسخه اندروید استادکار
  • دریافت از اپ استور و سیب اپ
  • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

وسایل نظافت منزل شامل چه مواردی است؟

هر وسیله یا قسمتی از خانه نیازمند ابزار نظافت مربوط به خود است. خیلی وقت ‌ها ممکن است با انتخاب روش نادرست نظافت یا انتخاب غلط شوینده، آسیبی جدی به لوازم وارد کنید. برای تمیز کردن خانه، انواع مختلفی از ابزار نظافت منزل داریم که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

وسایل نظافت منزل شامل چه مواردی است؟
هر وسیله یا قسمتی از خانه نیازمند ابزار نظافت مربوط به خود است.

دستکش

شاید اولین و مهمترین جزء وسایل نظافت منزل را باید دستکشی برای محافظت از دست ها دانست. دستکش ها می توانند از دست شما در برابر انواع شوینده، گرد و غبار و آلودگی، آب داغ و… محافظت کنند. دستکش ها در انواع مختلف لاستیکی و کتان در هنگام نظافت باید مورد استفاده قرار گیرند. اگر از دستکش استفاده نکنید مواد شیمیایی روی پوست شما نشسته و می تواند مشکلات پوستی را برای شما به وجود آورد.

بیشتر بدانید چگونه در کارهای خانه زرنگ باشیم

جارو

یکی دیگر از وسایل نظافت جارو است و بدون جارو کردن خانه گویی یک ضلع مثلث تمیزی را گم گرده اید. جارو خود در انواع مختلفی مانند جارو برقی و دستی وجود دارد که افرادی که نوع برقی را ندارند، می توانند از جارو و خاک انداز برای جمع کردن آشغال ها استفاده کنند. اگر از جارو برای جارو کردن حیاط و خانه استفاده می کنید، حتما پس از استفاده آن را با آب و صابون شسته تا گرد و خاک و موهایی که به آن چسبیده است خارج شود. پس از شستشو ، آن را به صورت وارونه بگذارید تا خشک شود. در صورت استفاده از جاروبرقی نیز بهتر است کیسه و مجراهای ورودی هوا و فیلتر آن را هرزگاهی تعویض کنید.

جارو و دستش از وسایل نظافت منزل است
جارو خود در انواع مختلفی مانند جارو برقی و دستی وجود دارد که افرادی که نوع برقی را ندارند، می توانند از جارو و خاک انداز برای جمع کردن آشغال ها استفاده کنند.

تی

پس از جارو، تی خصوصا برای خانه هایی با پارکینگ و سرامیک یک وسیله حیاتی برای زدودن گرد و خاک سرامیک ها و برق انداختن آنها محسوب می شود. می توانید قبل از تی زدن اندکی روی سرامیک ها سرکه اسپری کنید و سپس طی بکشید و نتیجه را ببینید. تی ها را می توان با آب و صابون شست و شو و در هوای آزاد قرار داد تا به طور کامل خشک شوند. شما می توانید یک تی خشک نیز برای خشک کردن سطوح داشته باشید. امروزه بسیاری از کارگران ساختمانی از تی های دسته بلند برای تمیز کردن دیوارها نیز استفاده می کنند. بنابراین سعی کنید که حتما یک تی دسته بلند برای خانه تان خریداری کنید، چرا که بسیار به کارتان می آید.

تی دستی از وسایل نظافت منزل است
می توانید قبل از تی زدن اندکی روی سرامیک ها سرکه اسپری کنید و سپس طی بکشید و نتیجه را ببینید.

مواد شوینده مناسب منزل

شوینده ها بخش جدایی ناپذیر نظافت منزل و محل کار هستند. اگر از شوینده مناسب استفاده نکنید، نتیجه مناسبی برای کار نخواهید دید. فرض کنید می خواهید شیرآلات را تمیز کنید اما از تمیزکننده ای استفاده کنید که بدتر شیرها را کدر کرده است، یا مایع سفیدکننده نامناسبی برای صیقلی کردن سطح کاشی و سرامیک دستشویی استفاده کنید.

مواد شوینده مناسب از وسایل نظافت منزل است
شوینده ها بخش جدایی ناپذیر نظافت منزل و محل کار هستند.

شامپو فرش

لازم است که در مورد موارد شوینده اطلاعات کافی داشته باشید و از شوینده های مناسب استفاده کنید. برای مثال برای پاک کردن لکه های فرش، شامپو فرش می تواند انتخاب مناسبی باشد. ملحفه ها و رو تختی را با کمک ماشین لباسشویی و پودر مخصوص آن و به کمک نرم کننده بشویید و اگر می خواهید این کار را با دست انجام دهید پودر دستی انتخاب کنید.

بیشتر بدانید از بین بردن چربی داخل مایکروفر

شوینده شیرآلات و سرویس

شیشه ها و آینه را با شیشه شوی پاک کنید و برای شیرآلات و سینک نیز از مایع مخصوص این کار استفاده کنید. جرم گیرهای مختلفی نیز برای زدودن جرم سرامیک و کاشی های دستشویی در بازار موجود است که کافی است با توجه به نیازتان آنها را انتخاب کنید. شوینده سرویس بهداشتی برای شستشوی دوش حمام، وان و روشویی و درز بین کاشی و سرامیک به کار می رود. پاک کننده چربی چند منظوره نیز می تواند برای برای پاک کردن چربی های دور شعله های اجاق گاز، روی اوپن آشپزخانه و دستگیره در یخچال استفاده شود.

شوینده شیرآلات و سرویس از وسایل نظافت منزل است
از شوینده های مناسب برای شیرآلات و سرویس خود استفاده کنید

مایع ظرفشویی

در صورتی که هیچ کدام از موارد بالا را نداشتید، مایع ظرفشویی می تواند چربی های بسیاری از سطوح را برایتان بزداید. اگر آن را هم نداشتید، از ترکیب سرکه و جوش شیرین می توانید در موارد بسیاری برای نظافت منزل استفاده کنید که در مقاله های قبلی استادکار به کرات در مورد آن ها در کنار اسم وسایل نظافت صحبت کرده ایم.

اسکاچ و اسفنج

مواد شوینده را باید با کمک ابزاری به همراه دستکش به سطوح کشید، این ابزار چیزی جز اسکاچ یا اسفنج نیست. برای نظافت باید از اسفنج ‌های با کیفیت مانند اسفنج های سلولزی استفاده کرد. از آنجایی که اسفنج ‌ها در معرض تماس مستقیم با میکروب ‌ها هستند، باید هر روز آنها را شست و پس از استفاده در جایی قرار داد که رطوبت آن ‌ها به طور کامل گرفته شود.

اسکاچ و دستمال از وسایل نظافت منزل است
برای نظافت باید از اسفنج ‌های با کیفیت مانند اسفنج های سلولزی استفاده کرد.

گردگیر یا دستمال

در نهایت برای تکمیل نظافت خود باید با یک دستمال گرد گیری یا میکروفایبر گرد و خاک را از روی لوازم خود بزدایید تا رنگ و لعابی به آن بدهید. دقت کنید دستمالی که برای گردگیری انتخاب می کنید بهتر است بدون پرز و نم گیر باشد. اگر روی دستمال پرز باشد در هنگام نظافت و گردگیری پرزهای آن روی سطوح می نشیند و ظاهر نا موجهی به آن ها می دهد.

وسایل نظافت اداری

در کنار وسایلی که در بالا نام بردیم، برای نظافت ساختمان های اداری از لوازم دیگری نیز استفاده می شود.

بخارشوی

بخار شوی های صنعتی یکی از لوازمی هستند که برای تمیز کردن شیشه های بزرگ ساختمان های اداری مورد استفاده قرار می گیرد.

دستگاه بخار شوی از وسایل نظافت منزل است
شیشه های بزرگ ساختمان های اداری نیازمند بخارشوی برای تمیز شدن است

کف شوی صنعتی

برای راهروهای بزرگ ادارات، بانک ها و … از کف شوی هایی مانند اسکرابرهای صنعتی مختلف استفاده می شود که میزان حجم آب بالایی داشته و پاک کنندگی در سطوح زیادی دارند. پیشنهاد میکنیم اصول اولیه برای نظافت پارکت لمینت را مطالعه کنید .

پولیشر

انواع پولیشر (کفشوی صنعتی که برای پولیش به کار می رود) در مدل های متنوع در بازار وجود دارد. برخی از ویژگی های کلی دستگاه ها دارای فرچه سمباده ای، زبر و نرم، مجهز به مخزن برای مایع شست و شو یا واکس مخصوص است. برخی دیگر از پولیشرها نیز دارای دستگیره قابل تنظیم ارتفاع به اندازه دلخواه، مجهز به شیر قابل تنظیم انتقال مواد شوینده به زیر برس و … است.

با استفاده از پولیشر کفشوی های صنعتی برای تمیز کردن
کفشوی های صنعتی برای تمیز کردن کف ساختمان ها به کار می رود.

جمع بندی

با انواع وسایل نظافت منزل و محل کار آشنا شدیم که بسیاری از آنها برای نظافت هر دو مکان مشترک است. شما نیز از تجربه تمیز کردن خود با این وسایل برای ما بگویید.

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

  • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
  • شستن و تی کشیدن کف
  • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
  • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار

هدی رضایی
هدی رضایی نویسنده تیم استادکار، علاقه مند به نویسندگی، ترجمه و تولید محتوا در زمینه‌های مختلف است. او بخشی از این توانایی را مدیون لیسانس مترجمی و ارشد MBA ‌خود است. هدی خبرنگار روزنامه و مجلات هم بوده و نوشتن یکی از علاقه‌مندی‌های اصلی زندگی‌اش است. او روحیه هنری دارد و به عکاسی و نواختن موسیقی علاقه‌مند و یکی از طرفداران پر و پاقرص ورزش، خصوصا فوتبال است. بن بست برای هدی معنی ندارد و خودش می‌گوید: روی هر دیواری که در مسیرش ببیند پنجره می‌کشد.