راهنمای کامل اصول دکوراسیون منزل

0

آیا تا به حال شده از دکوراسیون تکراری و یک دست خانه خود خسته شوید و به دنبال راهی برای ایجاد یک تغییر و تحول در خانه باشید؟! جالب است بدانید که تمام اشیا، رنگ‌ها و چیدمانی که در فضای خانه شما به کار رفته است و هر روز در معرض چشم شما هستند تاثیر بسزایی بر روی روح و روان شما می‌گذارد. از این رو چیدمان منزل و دکوراسیون باید از اهمیت بسیاری بر خوردار باشد. حال اگر به دنبال راهی برای یادگیری اصولی دکوراسیون منزل هستید، پیشنهاد می‌کنیم حتما تا انتها این مقاله از استادکار همراه ما باشید.

اصول دکوراسیون منزل چیست؟

در همین ابتدای گفتمان درباره اصول دکوراسیون منزل بهتر است به یک نکته بسیار مهم بپردازیم و آن موضوع سبک دکوراسیون است. درست است که شما می‌توانید با یک جستجو ساده در گوگل صدها دیزاین و دکوراسیون چیدمان منزل را جستجو کنید و از آن‌ها ایده بگیرید اما در کنار اینکار داشتن یک سبک منحصر به فرد در خانه خودتان حالتان را بهتر می‌کند.

این موضوع درست مانند داشتن یک امضای کاری است که خاص هر فرد است و نوع دکوراسیون خانگی بسته به سلیقه، روحیه و هزاران فاکتور شخصی دیگر می‌تواند تغییر کند. در واقع شما با ایجاد یک سبک شخصی در خانه خود علاوه بر وسعت دادن خلاقیت خود می‌توانید مکانی آرامبخش و دنج درست کنید.

البته فراموش نکنید که برای داشتن یک چیدمان منزل و دکوراسیون شیک و خاص علاوه بر دخالت دادن سلیقه شخصی، اصول و قوانین خاصی نیز دارد که باید رعایت شود:

الهام گرفتن از محیط در دکوراسیون منزل

هر چیزی که بتواند برای شما الهام بخش، جذاب و تاثیرگذار باشد می‌تواند در طرز دکوراسیون منزل شما جایگاه ویژه‌ای داشته باشد. منظور از عناصر الهام بخش می‌تواند یک رنگ خاص، یک شی طبیعی و یا استفاده از متریالی که الهام بخش طبیعت و یا هر فضای دیگر باشد

اگر چیدمان منزل و دکوراسیون شما به گونه‌ای باشد که در آن عناصری وجود داشته باشد که بتواند توجه شما را جلب کند و یا احساسات خاصی را در شما زنده کند می‌توان گفت شما یک دکوراسیون اصولی برای منزل خود ایجاد کرده‌اید. حال این عناصر می‌تواند چند شمع روشن باشد یا یک دکور خاص و مبلمان شیک.

بیشتر بدانید دکوراسیون تلفیقی سنتی و مدرن

ایجاد یک قاب بسیار زیبا از عناصر طبیعی و الهام بخش به شما اجازه نمی‌دهد در طول روز به آسانی از کنار آن رد شوید بلکه احساسات خاصی را در شما ایجاد می‌کند و به شما حس خوب هدیه می‌دهد.

 ایجاد سبک در چیدمان منزل و دکوراسیون

یکی از مهم‌ترین موارد موجود در راهنمای دکوراسیون منزل، ایجاد یک سبک منحصر به فرد و اصولی در خانه است. در واقع سبک در طرز دکوراسیون منزل را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: دسته اول سبک‌های معروف معماری مانند سبک روستیک، مدرن، کلاسیک و … است که معمولا نوع متریال در این سبک‌ها مهم است و دسته دوم سبک منحصر به فرد و خاص شما است که بایستی تمام چیدمان و مبلمان خانه خود را بر اساس رنگ، متریال، الگو و بافت خود در یک گروه خاص قرار داده و به بهترین شکل ممکن چیدمان کنید.

به طور مثال اگر به سبک روستیک و متریال‌هایی مانند سنگ و چوب علاقه دارید می‌توانید از مبلمان یا حتی یک میز چوبی در دکوراسیون خانه خود استفاده کنید تا هر بار که به  آن نگاه می‌کنید انرژی و حس خوب از آن دریافت کنید یا اگر دکوراسیون‌های رنگی را دوست دارید با توجه به اصول هارمونی رنگ‌ها در دکوراسیون منزل از مبلمان رنگی، کاشی‌های گلدار و پارچه‌ها یا فرش رنگی استفاده کنید. خلاصه شما می‌توانید یکی از سبک‌های معروف معماری را به عنوان پایه و اساس کار خود قرار دهید و در کنار سلیقه و وسایل الهام بخش را وارد کنید.

هنگام انتخاب و سبک و چیدمان منزل حتما دقت کنید زیرا شما شاید بتوانید وسایل خود را هر از گاهی تغییر دهید اما سبک خانه شما برای مدت طولانی با شما باقی خواهد ماند.

برای فضاهای خانه خود برنامه‌ریزی کنید

برنامه ریزی یکی از مهم‌ترین کارهایی است که بایستی در لیست راهنمای دکوراسیون خانگی قرار گیرد. شما قبل از خرید هرگونه وسیله‌ای و یا چیدمان وسایل خود بایستی برای هر کدام از فضاهای خانه برنامه‌ریزی کنید. به طور مثال نوع کاربری و سبکی که می‌خواهید در آن فضا اجرا کنید باید با برنامه قبلی همراه باشد. از طرفی وقتی شما از قبل برای هر فضا برنامه‌ریزی می‌کنید و با توجه به نیازهای خود هر فضا را تعریف می‌کنید، می‌توانید با استفاده از چاشنی خلاقیت خود نیز به دنبال ایجاد فضا نیز باشید.

به طور مثال خانه شما یک پذیرایی بزرگ دارد اما شما دوست دارید علاوه بر پذیرایی یک فضا برای میز ناهارخوری نیز داشته باشید، از این رو برنامه ریزی از پیش تعیین شده در چنین مواقعی می‌تواند برای شما مفید باشد و شما با استفاده از ترفندهای مختلف دکوراسیون داخلی مثل اضافه کردن پارتیشن با تفکیک فضا، کاربری‌های جدید ایجاد کنید.

فراموش نکنید که با برنامه ریزی و حتی لیست کردن وسایلی که برای هر فضا نیاز دارید علاوه بر ایجاد چیدمان منحصر به فرد می‌توانید صرفه جویی به جا و درستی در این راستا داشته باشید.

آموزش دکوراسیون داخلی منزل

حال که با اصول دکوراسیون منزل آشنا شدید و از جنبه‌های مختلفی آن را مورد بررسی قرار دادیم بهتر است کمی به آموزش دکوراسیون داخلی منزل نیز بپردازیم. در مبحث آموزش بیشترین تاکید و توجه بر روی چیدمان و دیزاین صحیح خانه است پس حتما موارد زیر را در نظر داشته باشید:

تلفیق وسایل در دکوراسیون منزل

تا به حال شده است که با یک جمع و جور حسابی خانه، کلی وسایل مختلف پیدا کنید که می‌توان از آن‌ها برای چیدمان خانه استفاده کرد؟ این روزها حتی از وسایل قدیمی به ارث رسیده از مادر بزرگ و پدر بزرگ‌ها مثل یک صندوقچه قدیمی، مبل یا حتی یک قالیچه بسیار قدیمی نیز افراد زیادی در دکوراسیون منزل خود استفاده می‌کنند که به نوبه خود زیبا و الهام بخش است و هر کدام داستانی دارند که خاطرات خوبی را می‌توانند تداعی کنند.

در نتیجه یکی از بهترین کارهایی که شما می‌توانید انجام دهید تلفیقی از وسایل قدیمی و جدید در طرز دکوراسیون منزل است اما به گونه‌ای که حس تعادل و انعطاف پذیری را رعایت کنید. یعنی در ابتدا برای فضاها و نوع کاربری و وسایلی که نیاز دارند برنامه ریزی کنید سپس با اکسسوری‌ها و وسایل مختلف با رنگ‌های مختلف نقطه اشتراک بین فضاها ایجاد کنید.

بیشتر بدانید ۰ تا ۱۰۰ دکوراسیون پذیرایی منزل به همراه تصاویر

ایجاد یک دکوراسیون و چیدمان انعطاف پذیر با هارمونی خاص علاوه بر ایجاد حس بصری منحصر به فرد، نظم خاصی به محیط نیز می‌بخشد.

استفاده از رنگ‌های خنثی در دکوراسیون منزل

یکی از ایده‌های بسیار خوبی که می‌توانیم به شما پیشنهاد دهیم استفاده از رنگ‌های خنثی در چیدمان منزل و دکوراسیون است. حتما همه شما با رنگ‌های خنثی خاکستری، طوسی، سفید، خاکی و … آشنا هستید. از این رو می‌توانید از مبلمان یا پارچه‌هایی به رنگ خنثی در دکوراسیون خانگی استفاده کنید. البته در این راستا می‌توانید از مشاوره و ایده‌های یک دکوراتور داخلی منزل نیز کمک بگیرید.

استفاده از رنگ‌های خنثی سبب می‌شود تا فضای خانه شلوغ دیده نشود و نظم و هارمونی را میان تمام عناصر ایجاد می‌کند.

گوشه دنج بسازید

حتما همه ما در یک نقطه خاص از خانه آرامش بیشتری داریم و از آن لذت می‌بریم حال ممکن است بر اساس یک سلیقه شخصی باشد و یا به خاطر نور یا چشم انداز آن نقطه را انتخاب کرده باشیم. پیشنهاد من برای شما این است که این گوشه دنج را با وسایل مورد علاقه خود چیدمان کنید تا هر از گاهی که به دنبال یک گوشه امن هستید به آنجا پناه ببرید. حال می‌توانید این فضا را با یک مبل به رنگ مورد علاقه خود و تعدادی گلدان تزیین کنید و یا اگر به کتابخانه علاقه دارید یک مدل کتابخانه خانگی کوچک ایجاد کنید.

ایجاد یک فضای دنج کوچک در خانه و تزیین آن با مبلمان و یا تابلوهای هنری یا هر آنچه حال شما را خوب می‌کند می‌تواند خانه را تبدیل به فضای دوست داشتنی و مورد علاقه شما کند.

متریال‌ها را فراموش نکنید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که برای دکوراسیون داخلی منزل مهم است، استفاده از متریال مناسب و تلفیق صحیح متریال‌های مختلف است. فرض کنید شما یک میز ناهارخوری چوبی دارید اما هیچ صندلی چوبی ندارید که بتوانید با آن ست کنید. در چنین مواقعی بایستی به دنبال ست کردن و تلفیق کردن متریال‌هایی باشید که هماهنگی خوبی با هم دارند. به طور مثال شما می‌توانید متریال چوب میز خود را با صندلی‌های پارچه‌ای ست کنید.

استفاده از متریال‌های مشابه با یکدیگر که ویژگی‌های مشترک دارند و به آسانی با یکدیگر ست می‌شوند می‌تواند دکوراسیون و چیدمان منزل شما را زیباتر جلوه دهد.

سخن آخر

راهنمای دکوراسیون منزل و آشنایی با اصول چیدمان آن می‌تواند راهی باشد برای داشتن خانه‌ای زیبا با انرژی و حس بسیار خوب که هر بار در فضاهای مختلف آن قرار می‌گیرید و یا مهمانی را به خانه دعوت می‌کنید نهایت لذت را از فضاهای خانه و وسایل آن تجربه کنید.

منبع: homestolove

×

۱۵ هزار تومان هدیه

در خبرنامه وبلاگ عضو شوید و کد تخفیف ۱۵ هزار تومانی بگیرید

کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + 4 =