نکات مهم در نورپردازی دفتر کار خانگی

آیا می‌دانید که افراد زیادی به مدت 3 ماه از سال به افسردگی بالینی دچار می‌شوند؟ نکته جالب توجه این است که 5 درصد از این افراد در معرض نورپردازی دفتر کار خانگی نامناسب هستند! حتما تعجب می‌کنید، اگر بدانید که نورپردازی اتاق کار حتی در خواب و کیفیت زندگی شما نیز تاثیر می‌گذارد. همین جمله به اندازه کافی اهمیت نورپردازی در محل کار شما را نشان می دهد. اگر این متن را تا انتها بخوانید، به طور حتم لحظه‌ای را جهت تغییر نورپردازی در محل کار خود از دست نمی‌دهید.

اهمیت نورپردازی دفتر کار خانگی

شاید شما نیز به این فکر کرده باشید که چرا باید نورپردازی دفتر کار به این اندازه مهم باشد؟

اگر از آن دسته افرادی باشید که برخی از کارهای خود را به منزل می‌آورید یا به طور کلی در خانه کار می‌کنید، پس بازدهی کاری شما اهمیت زیادی برایتان دارد. از این‌رو حتما به دنبال راه‌هایی به منظور افزایش بهره‌وری در اتاق کار خود هستید.

اولین فاکتوری که در افزایش بهره‌وری کار شما تاثیر می‌گذارد، نورپردازی فضا است. اگر در نورپردازی اتاق کار خود موفق عمل کرده باشید، نتایج شگفت‌انگیزی مشاهده می‌کنید.

حتما حدس می‌زنید که نورپردازی مناسب از خستگی چشمان شما و درد در این ناحیه مهم جلوگیری می‌کند. به این ترتیب سردرد و کسالت‌های روحی نیز در زمان کار از شما دور خواهد بود. اما این نقطه آخر در مورد این مسئله نیست.

با توجه به این موضوعات موارد زیر دور از انتظار نخواهد بود:

  • افزایش انرژی در زمان کار
  • کاهش خستگی ذهنی
  • جلوگیری از بروز اختلال در ساعات کاری
  • افزایش بازدهی و تمرکز

این موارد درست همان چیزی است که در زمان کار به آن نیاز خواهیم داشت که با توجه به نورپردازی اتاق کار در منزل قابل دستیابی است. با توجه به این تاثیرات تعجب نمی‌کنید، اگر بگوییم که نورپردازی از اصول فنگ‌شویی در دفتر کار است.

اصول نورپردازی دفتر کار خانگی برای افزایش بهره‌وری و کاهش خستگی
نورپردازی دفتر کار خانگی به افزایش بهره‌وری و کاهش خستگی شما کمک شایانی می‌کند.

روشنایی قابل استفاده در دیزاین دفتر کار خانگی

همه ما می‌دانیم که کار کردن در محیط‌هایی با روشنایی ضعیف به چه اندازه خسته‌کننده است. محیط‌های کاری با نور کم، کاهش دید شما را به دنبال دارد که در نهایت موجب خستگی چشمانتان خواهند شد. این در حالی‌ است که روشنایی بیش از اندازه در محیط کاری نیز چشمان شما را آزار می‌دهد.

این موارد دلایل خوبی هستند که شما به دنبال نورپردازی دفتر کار خانگی استاندارد باشید. بنابراین در اصول طراحی دفتر کار خود موارد زیر را در نظر بگیرید. این موارد با بهبود نورپردازی محیط امنی برای کار در خانه برای شما ایجاد می‌کنند.

نورهای طبیعی بهترین سیستم‌های نورپردازی را نیز کنار می‌زنند

هیچ نوع نورپردازی را مشاهده نمی‌کنید که به اندازه نورهای طبیعی کیفیت و کارایی داشته باشند. نورهای طبیعی معمولا به گونه‌ای محیط کاری شما را روشن می‌کنند که سایه و نقاط تاریک کمی در فضای کار به وجود می‌آید؛ البته اگر چیدمان دفتر کار خانگی شما اصولی باشد.

از آن‌جایی که هیچ کنترل و تنظیمی بر این نورها وجود ندارد، تنها کاری که باید انجام دهید این است که چیدمان دفتر کار خود را به منظور استفاده بیشتر و بهتر از نورهای طبیعی تغییر دهید.

دیزاین دفتر کار خانگی باید به گونه‌ای باشد که نورها از مقابل یا از کنار به سطوح کار یا صفحه نمایش کامپیوتر شما بتابد. تنها در این صورت است که نقاط درخشان بیشتری در فضای اتاق شما ایجاد شده و از مقدار سایه‌های تاریک نیز کم می‌شود.

نکته دیگری که باید در چیدمان دفتر کار خود به آن توجه داشته باشید این است که میز کار خود را در شمال یا جنوب اتاق قرار دهید. به این ترتیب میزان سایه‌های ایجاد شده در سطح کار شما تا حدود زیادی کاهش می‌یابد. البته با طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کار به شکل اصولی این موارد رعایت خواهند شد.

استفاده از نور طبیعی روز در نورپردازی دفتر کار خانگی کوچک
نورهای طبیعی در نورپردازی دفتر کار خانگی جایگاه ویژه‌ای دارند.

استفاده از نورپردازی‌های تزئینی در دفتر کار

به طور معمول در نورپردازی دفتر کار خانگی تنها به نورهای محیطی و کلی بسنده می‌شود. این در حالی ‌است که نورپردازی‌های تاکیدی و تزئینی در اصول طراحی دفتر کار تاثیر زیادی دارند.

شاید در ابتدا این نورپردازی در نظر شما بی‌اهمیت باشد، اما بیایید از زاویه‌ای دیگر به این موضوع نگاه کنیم. معمولا دفاتر کار خانگی، محیط‌های کوچکی هستند که در بسیاری از شرایط امکان اضافه کردن مبلمان و وسایل دیگر به آن‌ها وجود ندارد. از این‌رو کار در این محیط‌های کوچک به مرور زمان خسته‌کننده خواهد بود، اما چاره چیست؟

زمانی که شما امکان افزودن وسایل دکوراتیو و غیره را ندارید، بهترین راه، استفاده از نورپردازی تزئینی و تاکیدی در دفتر کار است که فضای کاری شما را زیباتر خواهد کرد.

اصول طراحی دفتر کار با استفاده از تجهیزات روشنایی و چراغ‌های تزئینی
نورپردازی دفتر کار خانگی با نورهای تزئینی، جذابیت فضای کار شما را بیشتر می‌کند.

به نورپردازی موضعی اهمیت دهید

یکی از روشنایی‌های قابل استفاده در اصول طراحی دفتر کار که معمولا بسیار به آن اهمیت داده می‌شود، چراغ‌های قابل تنظیم با تابش ملایم هستند. این چراغ‌ها را اصطلاحا با نام چراغ‌های مطالعه می‌شناسند که از آن در اصول طراحی با عنوان نورپردازی موضعی یاد می‌شود.

نکته‌ای که در نورپردازی دفتر کار با چراغ‌های مطالعه باید در نظر داشته باشید، این است که هر فضا نیاز به نورپردازی موضعی جداگانه دارد. به این صورت که قسمت‌های مختلفی نظیر میز طراحی، میز مطالعه، کتابخانه و غیره بهتر است به شکل مجزا نورپردازی شوند.

کدام نور برای نورپردازی دفتر کار خانگی مناسب نیست؟

یکی از مهمترین نکاتی که در اصول طراحی دفتر کار نیز به آن توجه بسیاری می‌شود، استفاده از چراغ‌های سقفی است. معمولا اگر دقت کرده باشید، در دفاتر کار خانگی استاندارد خبری از چراغ‌های سقفی نیست. تنها دلیل این است که نوری که از بالا تابیده شده، از سطح میز شما بازتاب می‌شود و آسیب زیادی به چشمان شما وارد می‌کند.

اگر چه این مورد از مهمترین دلایلی است که شما را از نورپردازی به کمک چراغ‌های سقفی منصرف می‌کند، اما تنها دلیل این موضوع نیست. زمانی که نور از بالا به پایین می‌تابد، سایه‌هایی از شما روی سطح میزتان ایجاد می‌شود که در طول کار آزاردهنده خواهد بود.

با توجه به این نکات باید از نورهایی استفاده کنید که سایه‌های ایجاد شده را به کمترین مقدار خود برساند. تنها در این صورت است که نورپردازی دفتر کار شما به بهترین شکل ممکن انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: انواع لامپ و ویژگی‌های آنها را بشناسید

اصول نورپردازی دفتر کار خانگی

اولین نکته‌ای که به منظور افزایش بازده کاری خود باید به آن توجه داشته باشید، اصول نورپردازی است. با ما همراه باشید و با آگاهی از این اصول دفتر کار استانداردی برای خود در خانه ایجاد کنید.

به موقعیت خود توجه داشته باشید

این که منبع نورپردازی دفتر کار شما در کدام قسمت از محیط قرار دارد، بسیار مهم است؛ زیرا نوری که از پشت میز به صفحه مانیتور تابیده شود، نقاط خیره کننده‌ای روی آن ایجاد می‌کند که آزاردهنده هستند.

علاوه بر این نورپردازی به این شکل سایه‌هایی از بدن شما در سطح میز یا کتاب ایجاد می‌کند که شما را از ادامه کار خسته می‌کنند.

با توجه به این مسئله چیدمان دفتر کار خانگی باید به گونه‌ای باشد که نور از پشت به میز کار تابیده نشود. هیچ تفاوتی ندارد که این نور طبیعی باشد یا مصنوعی، مهم این است که در روند کار شما اختلالی ایجاد نکند.

نکات کاربردی انتخاب نور مناسب در دیزاین دفتر کار
در نورپردازی دفتر کار خانگی منبع نور نباید پشت سر شما قرار داشته باشد.

از نورهای شدید استفاده نکنید

اولین نکته‌ای که باید در نورپردازی دفتر کار خود در نظر داشته باشید، این است که نورهای شدید را از بین ببرید. اگر چه این‌طور به نظر می‌رسد که هرچه نور در محیط کار بیشتر باشد، کار کردن در آن فضا آسان‌تر خواهد بود، اما باید بدانید که موضوع به همین سادگی نیست.

نورهای شدید از سطوح مختلف در محیط کار بازتاب می‌شوند و این نورهای بازتاب‌شده چشمان شما را اذیت خواهند کرد. از این‌رو توصیه می‌کنیم که از منابع نوری مجزا و ملایم در هر قسمت از فضای کاری خود استفاده کنید.

به سایه‌ها در نورپردازی دفتر کار خانگی توجه کنید

علاوه بر میزان نور، سایه‌ها نیز اهمیت زیادی دارند. به این معنا که نباید هیچ سایه‌ای از شما روی میز کار افتاده باشد. این مسئله روند کار شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در طولانی‌مدت نیز تاثیرات منفی آن نمایان می‌شود.

ممکن است که گاهی انتخاب نوع نورپردازی در فضای کار خانگی شما کاملا درست باشد، اما اگر به چیدمان دفتر کار توجه نداشته باشید، بهره‌ای از آن نخواهید برد. بنابراین به گونه‌ای دفتر کار خود را بچینید که سایه‌ها در کمترین میزان خود باشند.

یادتان باشد هدف از نورپردازی فضای دفتر کار این است که ضمن جلوگیری از تابش خیره‌کننده مانع از ایجاد سایه نیز شوید. از ایده‌هایی برای دکوراسیون دفتر کار خانگی خود استفاده کنید که در آن، این اصول رعایت شده باشند.

اصول چیدمان دفتر کار خانگی و نورپردازی میز کار با نور مصنوعی و طبیعی
نورپردازی دفتر کار خانگی باید به گونه‌ای باشد که سایه‌ای روی میز کار شما دیده نشود.

دمای رنگ؛ از دیگر فاکتورهای موثر در نورپردازی

در دیزاین دفتر کار، تنها تمرکز فرد اهمیت دارد. این که شما در فضای دفتر کار خانگی خود احساس آرامش بیشتری همزمان با تمرکز و خلاقیت داشته باشید، اهمیت زیادی دارد. تغییر رنگ در نورپردازی دفتر کار خانگی در این مورد بسیار تاثیرگذار است.

دمای رنگ در سطح تمرکز شما تاثیر مستقیم می‌گذارد؛ به گونه‌ای که در دمای نزدیک به 3500 کلوین دسترسی به اطلاعات آسان‌تر و راحت‌تر خواهد بود. معمولا در این دما سطح یادگیری و خلاقیت نیز افزایش می‌یابد و از این‌رو تمرکز بر کار نیز بهتر خواهد بود.

اما این موضوع به اینجا ختم نمی‌شود؛ هر چه دمای رنگ بالاتر باشد، میزان تمرکز فرد نیز افزایش پیدا خواهد کرد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم در این محیط‌ها از لامپ‌های 500 کلوین یا حتی بالاتر استفاده کنید.

سخن پایانی

حال که از کلیه اصول و نکات نورپردازی دفتر کار خانگی آگاه شده‌اید، زمان آن رسیده است که شرایط محل کار خود در خانه را استاندارد کنید. همان‌طور که گفتیم تنها توجه به نور در محل کار کافی نیست، شما باید به چیدمان دفتر کار خود نیز دقت کنید. اگر همچنان در این مورد تردید دارید، کافیست با متخصصان تیم استادکار در تماس باشید.

دانلود اپلیکیشن استادکار

  • نسخه IOS استادکار
  • نسخه اندروید استادکار
  • دریافت از اپ استور و سیب اپ
  • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار