آبنمای خانگی را با توجه به فنگ‌شویی کجا قرار دهیم؟

0

فنگ‌شویی یک سیستم فلسفی باستانی و مربوط به کشور چین است. بخشی از آموزه‌های این فلسفه، بر پایه هماهنگی انسان با فضاهایی که در آن زندگی می‌کند، استوار شده و هدف آن هم این است که محیط زندگی، انرژی مثبتی بر افرادی که در آنجا ساکن هستند، اعمال کند. برای این منظور، از وسایلی مانند آبنمای خانگی هم بهره گرفته می‌شود. وجود آبنمای خانگی در خانه، برای هماهنگ شدن با اصول فنگ‌شویی، ضروری است.

بر اساس فلسفه فنگ‌شویی، هرچه مقدار آب در محیط اطراف بیشتر باشد، کیفیت زندگی هم بهتر است. باید اشاره کنیم که واژه فنگ‌شویی به معنای باد و آب است. قدرت آب در این فلسفه، به توانایی تبدیل شدن این ماده به حالات مختلف (جامد، مایع و گاز) و همچنین آزادی حرکت آن برمی‌گردد.

اما باید این حقیقت را دانست که هر جایی از خانه، برای نصب آبنما مناسب نیست. همچنین نکات مهمی وجود دارد که باید در مورد مناطق مختلف مانند حیاط یا فضای داخلی به خاطر داشت. اگر دوست دارید با توجه به این فلسفه چینی بیاموزید که آبنمای خانگی را باید در کجا قرار دهید، با ادامه این مقاله همراه باشید.

محل قرار دادن آبنمای خانگی با توجه به اصول فنگ‌شویی

آبنما خانگی به انگلیسی home water fountain گفته می‌شود. قرار دادن آبنما در داخل خانه، جلوه تزیینی بسیار خوبی دارد. در ضمن بنا به سلیقه شخصی می‌توان آبنما را با انواع مختلف سنگ هم تزیین کرد. به عنوان مثال، برای زینت بخشیدن به آبنما، اغلب از سنگ کوارتز، گرانیت یا میکا استفاده می‌شود. فراتر از یک عنصر تزیینی، فلسفه فنگ‌شویی نشان می‌دهد که آب دارای پتانسیل کاهش انرژی‌های منفی هم هست. بنابراین وجود آبنمای خانگی، روحیه افرادی که در آنجا زندگی می‌کنند را نیز بهبود می‌دهد.

با این حال، یک آبنما باید در مکان مناسبی قرار گیرد تا این اتفاق رقم بخورد. در غیر این‌صورت، آبنما نمی‌تواند وظیفه خود را به درستی ایفا کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید: از اشتباهات چیدمان خانه بر اساس فنگ شویی دوری کنید!

یک آبنما رومیزی سنگی در دکوراسیون اتاق نشیمن منزل کوچک
اگر منزل شما کوچک است، جای نگرانی نیست. چون شما می‌توانید از یک آبنما رومیزی بهره بگیرید.

نقشه باگوا را دنبال کنید

یکی از ابزارهای اصلی برای اجرای فلسفه فنگ‌شویی در محیط زندگی، نقشه باگواست. این نقشه به منظور بهبود مکان و توزیع درست اشیاء، فضاهای خانه را برای شناسایی عناصر مفقود، تجزیه و تحلیل می‌نماید. این نقشه در مورد آبنمای خانگی هم بخش‌هایی مانند اتاق نشیمن را پیشنهاد می‌کند. همچنین نصب آبنما در فضاهایی مانند ورودی خانه، سالن غذاخوری، دفتر کار و اتاق بازی کودکان توصیه می‌شود.

از نقشه باگوا می‌توان برای تعیین جایی که آبنما نباید در آن قرار گیرد هم استفاده کرد. این نقشه باید برای هر خانه به طور جداگانه طراحی شود. به این ترتیب شما می‌توانید بهترین نقطه برای نصب آبنمای خانگی را تعیین نمایید. به این ترتیب بیشترین مقدار انرژی مثبت در محیط زندگی شما به گردش در خواهد آمد.

 • نصب آبنما رو به جنوب‌ شرقی

با توجه به نقشه باگوا به عنوان یک مرجع، جهت جنوب‌ شرقی بهترین منطقه برای قرار دادن یک آبنمای خانگی است. این جهت به فراوانی و رفاه مربوط می‌شود. توصیه می‌کنیم برای تعیین جهت‌های جغرافیایی، از قطب‌نما بهره بگیرید.

 • نصب آبنمای خانگی به سمت شمال

شمال نیز جهت خوبی برای نصب آبنماست. این جهت به جریان پول و پر رونق شدن کسب و کار افراد مربوط می‌شود.

خواندن این مقاله نیز بسیار مفید است: فنگ شویی با استفاده از گل و گیاه و جذب انرژی به وسیله آنها

 • آبنما رو به شرق

جهت شرق با سلامتی و زندگی خانوادگی مرتبط است. بنابراین کسانی که می‌خواهند این جنبه‌های زندگی خود را در اولویت قرار دهند، باید آبنمای خانگی را در جهت شرق خانه خود قرار دهند.

یک آبنمای خانگی سنگی کنار گلدان گیاه آپارتمانی طبق اصول فنگ شویی
قرار دادن آبنمای خانگی رو به شرق، سلامتی روح و جسم را ارتقا می‌دهد. همچنین به ایجاد و حفظ صلح و آرامش در خانواده هم کمک می‌کند.

موقعیت آبنما

یکی دیگر از جزییات مهم برای تعیین محل نصب آبنما، موقعیت آن است. توصیه‌های فنگ‌شویی نشان می‌دهد باید آبنمای خانگی به سمت داخل خانه نصب شود. قرار دادن آن در کنار پنجره رو به بیرون، اثربخشی لازم را نخواهد داشت. به علاوه، دیدن و لذت بردن از آن برای اعضای خانواده دشوار خواهد شد.

خدمات کفسابی و سنگ‌سابی

کفسابی و سنگ‌سابی

 • خدمات سنگ سابی و کفسابی انواع سنگ های ساختمانی
 • کفسابی سرامیک، موزاییک، بتن با دستگاه سمباده
 • سنگ سابی گرانیت، مرمریت، دهبید، تراورتن و انواع سنگ
 • اسیدشویی و شستشوی کف با اسید و مواد شوینده و بتونه کاری کف و رزین کف
دریافت این خدمت از استادکار

مکان‌هایی که آبنما نباید در آن قرار گیرد

همانطور که فضاهای ایده‌آلی برای آبنمای خانگی وجود دارد، بخش‌هایی هم هست که نباید آبنما را در آن قرار داد. نقشه باگوا به کمک فلسفه فنگ‌شویی، بخش‌هایی را مشخص می‌کند که نصب آبنما در آن بخش‌ها مناسب نیست. این موارد اغلب بر اساس راحتی افراد، صدا و تأثیر نقاط اصلی تعیین می‌شوند.

 • آشپزخانه و حمام

نقشه باگوا، قرار دادن آبنما در این مناطق از خانه را توصیه نمی‌کند. به همین دلیل، باید از قرار دادن آبنما خانگی در حمام یا آشپزخانه، اجتناب کنید.

در این زمینه بیشتر اطلاعات کسب کنید: فنگ شویی حمام و سرویس بهداشتی

 • اتاق خواب

جدا از باورهای فلسفی، یکی از دلایلی که باعث توصیه نشدن نصب آبنمای خانگی در اتاق خواب می‌شود، صدای آن است. صدای آب، موتور یا پمپ آبنما خانگی، ممکن است در استراحت مطلوب افراد، اختلال ایجاد نماید. پس لازم است از نصب آبنما در این بخش از خانه صرف‌نظر کنید.

بیشتر بدانید: فنگ شویی اتاق خواب و تاثیر آن در خواب شب

 • نزدیک وسایل الکترونیکی

بسیار محتمل است که حین کار یک آبنما، چند قطره آب به اطراف پاشیده شود. بنابراین بهتر است آن را از وسایل الکترونیکی دور نگه دارید تا حادثه‌ای رخ ندهد.

 • نصب آبنما به سمت جنوب

نقشه باگوا نقاط اصلی را نشان می‌دهد که نصب آبنما در آنها توصیه نمی‌شود. به عنوان مثال، جهت جنوب مربوط به عنصر آتش است. بنابراین قطعاً این جهت، برای قرار دادن عنصر آب مناسب نیست. قرار دادن آب در این ناحیه، باعث ایجاد تعارض انرژی‌ها می‌شود و آب انرژی آتش را خنثی می‌کند.

همچنین باید از نصب آبنمای خانگی رو به جنوب غربی و شمال شرقی خودداری کنید. زیرا این جهت‌ها با عنصر زمین مرتبط هستند و با عنصر آب ارتباطی ندارند.

آبنماهای بیرونی

نقشه باگوا برای نصب آبنما در تراس یا حیاط، باید مانند نقشه داخل خانه ترسیم شود. بنابراین شما می‌توانید به راحتی بهترین و مناسب‌ترین نقاط برای قرار دادن آبنمای خانگی در فضای باز را هم تعیین کنید.

یک آبنمای خانگی سنگی و بامبو در حیاط خانه
قیمت آبنما سنگی اندکی بالاست. ولی برای حیاط و تراس گزینه مطلوبی به شمار می‌رود. چون دوام بیشتری دارد و تمیز کردن آن راحت‌تر از فلز و سرامیک است.

مزایای آبنمای خانگی

طبق اصول فنگ‌شویی، وجود آب در خانه ضروری است. جدا از هدف تزیینی آبنما، نکته مهم این است که این وسیله مطابق با سلیقه شخصی شما باشد. برخی از ویژگی‌های آبنما به شرح زیر هستند:

 • پیوند آبنما با یک مجسمه: پیوند آبنمای خانگی با مجسمه‌های مختلف مانند بودا یا اژدها، اثر مثبت آن را افزایش می‌دهد.
 • جریان پیدا کردن انرژی مثبت: حرکت آب، انرژی مثبت خانه را بیشتر می‌کند.
 • تولید یونهای منفی: آبنمای ذن، یون‌های منفی تولید می‌کند که باعث بهبود کیفیت هوا و همچنین حال و هوای کلی فضا می‌شود.
 • صدای آرامش‌بخش: بسیاری از مردم از صدای آب لذت می‌برند. صدای آبنما را می‌توان به نحوی تنظیم کرد که بلندتر یا کوتاه‌تر شود. بهتر است قبل از خرید آبنما، بررسی کنید که موتور یا پمپ آبنما خانگی، سر و صدای زیادی نداشته باشد. چراکه صداهای نامطلوب، اثر آرامش‌بخش آبنما را از بین می‌برد.
 • اسانس‌ها: در برخی از آبنماها، امکان افزودن انواع مختلف اسانس وجود دارد. افزودن اسانس‌ها به تشدید تاثیر دلپذیر آبنما کمک می‌کند. پس می‌توانید برای تلطیف فضا، اسانس دلخواه خود را به آب موجود در آبنما اضافه نمایید.

بیشتر بخوانید: آب‌نمای فنگ شویی در دکوراسیون داخلی

یک آبنما رومیزی چندطبقه روی میز بتنی کنار گیاهان آپارتمانی
در زمان خرید آبنما باید دقت کرد که پمپ آبنما خانگی درست کار کند. چون برای به دست آوردن اثر مطلوب، لازم است آب مدام در گردش باشد و راکد نماند.

جنس و حجم آبنما

یکی دیگر از جنبه‌هایی که باید در مورد آبنمای خانگی مورد توجه قرار گیرد، انتخاب جنس آن است. به دلیل افزایش انرژی محیطی، توصیه می‌شود جنس آبنما منشاء طبیعی داشته باشند. علاوه بر این، کنترل سطح آب و تمیزی آن هم ضروری است. کم شدن سطح آب بیشتر از حد مشخص، می‌تواند به موتور آبنما آسیب وارد کند. بنابراین همیشه باید سطح آب موجود در آبنما را در نظر داشته باشید.

در مورد حجم آب آبنما هم بهتر است اندازه اتاق یا بزرگی فضا را به عنوان مرجع در نظر بگیرید. یک محاسبه تقریبی نشان می‌دهد که به ازای هر متر مربع فضا، باید یک لیتر آب در آبنما وجود داشته باشد. در ضمن آبنماهای ذن به حداقل سه لیتر آب نیاز دارند.

این مقاله نیز اطلاعات جالبی به شما می‌دهد: فنگ شویی چند نماد دارد و هر کدام چه مفهومی دارند؟

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

سخن پایانی

وجود آبنمای خانگی در مکان درست خانه، باعث گردش انرژی‌های مثبت می‌شود. در واقع جریان آب یک عامل مهم برای پاکسازی انرژی‌های منفی به شمار می‌رود. اما این وسیله، باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر افزایش انرژی‌های مثبت محیط، زیبایی دکوراسیون را هم دوچندان کند. پس توصیه می‌کنیم هنگام خرید آبنما، برای ایجاد تناسب و هماهنگی در خانه، دقت کافی به خرج دهید. طرح، جنس و رنگ آن را متناسب با رنگ و دکوراسیون خانه خود در نظر بگیرید.

در ضمن موادی که آبنما از آنها ساخته می‌شود نیز مهم هستند. به عنوان مثال یک آب‌ نمای فلزی از عنصر فلز حمایت می‌کند. همچنین آبنماهای سنگی و سرامیکی، نمایانگر عنصر خاک هستند. یادآوری می‌کنیم که در برخی موارد، قیمت آبنما سنگی بالاتر از آبنمای ساخته شده از سایر مواد است. اما اثری که سنگ بر محیط زندگی شما می‌گذارد، ارزش این هزینه اضافی را دارد.

منبع: Steptohealth

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × پنج =