۱۲ راهکار خانگی شستشو و ضدعفونی کردن خانه

0

وقتی نوبت به تمیزکردن خانه و وسایل آن می‌رسد، اغلب افراد به گردگیری و تمیزکردن‌های سرسری بسنده می‌کنند. این در حالیست که برخی از لوازم موجود در خانه نیاز است که ضد عفونی شوند. بخصوص اگر شما از جمله افرادی هستید که آلرژی و حساسیت‌های شدید دارید. شما نمی‌دانید که ممکن است آلودگی‌هایی در خانه شما وجود داشته باشد که با یک گردگیری و تمیزکردن ساده از بین نرود. بنابراین نیاز است که هرزگاهی دست به کار شوید و نسبت به ضدعفونی کردن خانه اقدام کنید. اما این کار اصلا دشوار نیست. بسیاری از مواد طبیعی موجود در خانه شما می‌توانند در این راه به شما کمک کنند.

۱۲ راهکار خانگی شستشو و ضدعفونی کردن خانه و لوازم آشپزخانه

 1. تمیز کردن مخلوط‌کن و خوردکن

مخلوط‌کن و خردکن از جمله وسایل بسیار کاربردی در بسیاری از خانه‌‌ها هستند اما به همان اندازه تمیز کردن اینگونه لوازم هم دردسر دارد، در بهترین شرایط با دقت تلاش می‌کنید دستتان را بین تیغه‌ها حرکت دهید. اما بهتر است برای ضد عفونی کردن مخلوط کن یا خوردکن از روش زیر استفاده کنید:

 • ابتدا کمی آب ولرم در دستگاه بریزید.
 • کمی پودر صابون یا صابون مایع به آن اضافه کنید.
 • یک فنجان بکینگ پودر ب داخل این محلول بریزید.
 • دستگاه را چند دقیقه روشن کنید.
 • در مرحله نهایی داخل دستگاه را با آب بشویید، خواهید دید دستگاه همانند روز اول تمیز و براق خواهد بود.
۱۲ راهکار خانگی شستشو و ضدعفونی کردن خانه
برای ضدعفونی کردن مخلوط کن از محلول آب و بکینگ پودر استفاده کنید.
 1. ضد عفونی کردن سینک ظرفشویی

سینک ظرفشویی یکی از کثیف‌ترین بخش‌های هر خانه است. در حقیقت سینک ظرفشویی را دومین نقطه آلوده آشپزخانه می‌دانند. آب باقی مانده در درزها محل مناسبی برای رشد باکتری‌ها است بنابراین فارغ از براق بودن ظاهری نیاز به ضدعفونی کردن دارد. چگونه سینک ظرفشویی را ضد عفونی کنیم؟

 • ابتدا با اسفنج یا همان اسکاج به طور کامل سینک ظرفشویی را تمیز کنید تا هیچ لکه، چربی، باقیمانده مایع ظرفشویی و باقیمانده غذایی در سینک نماند. برای از بین بردن لکه‌ها می‌توانید از لیمو استفاده کنید.
 • سینک ظرفشویی را از آب گرم پر کنید و برای ضد عفونی کردن آن مقداری پودر یا مایع سفید کننده در آن بریزید و بگذارید ۵ دقیقه بماند. سپس آب را خالی کرده و یکبار دیگر با اسفنج دور تا دور سینک ظرفشویی را با کمی آب بشویید.
 • اگر سینک ظرفشویی شما فولاد ضد زنگ است می‌توانید از سرکه استفاده کنید. سرکه هم برای از بین بردن لکه‌های موجود روی شیرآلات ساختمانی موثر است هم می‌تواند در ضدعفونی کردن سینک ظرفشویی کمک کند.
۱۲ راهکار خانگی شستشو و ضدعفونی کردن خانه
سینگ ظرفشویی دومین نقطه آلوده آشپزخانه است که حتما باید نسبت به میکروب زدایی آن اقدام کنید.
 1. شستشوی قهوه‌ساز

اگر اهل قهوه خوردن باشید باید به این نکته دقت داشته باشید که مخزن قهوه‌ساز به دلیل اینکه اغلب به صورت سطحی تمیز می‌شود، یکی از نقاطی است که می‌تواند موجب رشد باکتری‌ها شود. بنابراین بسیار مهم است که بدانید چطور قهوه ساز را به خوبی شسته و ضد عفونی کنید. برای تمیز کردن قهوه‌ساز دو قاشق سرکه سفید را با آب مخلوط کنید و در دستگاه بریزید برای از بین بردن بوی بد سرکه نیز کافی است یک یا دو بار آب بریزید و دستگاه را روشن کنید.

۱۲ راهکار خانگی شستشو و ضدعفونی کردن خانه
قهوه ساز را با سرکه و آب به راحتی می‌توانید تمیز و ضدعفونی کنید.
 1. ضد عفونی کردن ماشین لباسشویی

در حالیکه وظیفه اصلی ماشین لباسشویی تمیز کردن و شستشوی لباس‌ها است، قطرات آب باقی مانده در دستگاه محل مناسبی برای رشد و تولید انواع باکتری‌ها فراهم می‌کند. بنابراین لازم است در بازه‌های زمانی متفاوت دستگاه را با مایع ضدعفونی کننده، سفید کننده و آب جوش روشن کنید تا تمام منافذ دستگاه با این مواد شستشو داده شود.

۱۲ راهکار خانگی شستشو و ضدعفونی کردن خانه
وقتی لباسی داخل ماشین لباسشویی نیست آن را با مایع سفید کننده و آب یک دور روشن کنید تا کاملا ضدعفونی شود.
 1. ضد عفونی کردن تی و زمین شوی

هر جا که آب انباشته شود احتمال رشد باکتری فراوان است. بنابراین زمین شوی‌ها اگر به خوبی تمیز و ضدعفونی نشوند فضای مناسبی را برای رشد باکتری‌ها ایجاد می‌کنند. برای ضدعفونی کردن تی کافیست پس از استفاده از آن ابتدا آب آن را کاملا بگیرید و سپس در یک سطل محلولی از آب و مایع سفید کننده بریزید و تی را چند دقیقه در آن قرار دهید تا هرگونه باکتری یا آلودگی از آن خارج شود. سپس با آب گرم آن را بشویید و اگر برایتان امکان پذیر است آن را در معرض نور آفتاب قرار دهید تا خشک شود.

۱۲ راهکار خانگی شستشو و ضدعفونی کردن خانه
هیچگاه تی خیس را کنار نگذارید، حتما ابتدا کاملا آب باقیمانده در آن را خالی کنید سپس نسبت به خشک کردن یا شستشوی آن اقدام کنید.
 1. دوش‌ حمام عامل بیماری تنفسی

شاید باور این موضوع برای شما سخت باشد اما دوش حمام که ابزار سلامت و بهداشت شما است می‌تواند محل تجمع باکتری‌های متفاوت و عاملی برای مشکلات تنفسی باشد. این موضوع شاید برای شما بسیار نگران کننده باشد اما خبر خوب اینکه شما برای تمیز کردن و میکروب‌زدایی به یک کیسه فریزر و سرکه نیاز دارید.

یک کیسه را پر از سرکه کنید و یک شب تا صبح به سردوش حمام وصل کنید. انجمن میکروبیولوژی آمریکا در بررسی به این نتیجه رسیده اسید موجود در سرکه برای از بین بردن جرم و بسیاری از باکتری‌های بسیار مفید و موثر است.

۱۲ راهکار خانگی شستشو و ضدعفونی کردن خانه
اگر دوش حمام ضدعفونی نشود می‌تواند موجب بروز بیماری‌هایی از جمله بیماری تنفسی شود.
 1. ضدعفونی کردن تختخواب

شستشوی بالش و پتو شاید یک از متداول‌ترین برنامه‌های نظافت شما باشد اما تمیز کردن خوشخواب معمولاْ‌ یا فراموش می‌شود یا به نظر می‌رسد وجود ملحفه روی آن مانع از ورود گرد و خاک و میکروب می‌شود. اما جالب است بدانید پارچه روی تخت شما مانند یک صافی عمل می‌کند و بسیاری از گرد و خاک‌ها و میکروب‌ها به راحتی به خوشخواب شما نفوذ پیدا می‌کنند. چگونه خوشخواب را ضد عفونی کنیم؟

۱۲ راهکار خانگی شستشو و ضدعفونی کردن خانه
رختخواب می‌تواند پر از گرد و غبار و آلودگی‌های دیگر شود. برای میکروب زدایی آن می‌توانید از بکینگ پودر استفاده کنید.

یک بسته بکینگ پودر راه‌حل ساده و در دسترس برای ضوعفونی کردن تختخواب و خوشخواب است. بکینگ پودر خاصیت پاکسازی ویژه‌ای دارد . فقط کافیست مقداری بکینگ پودر را روی تختخواب بریزید و بگذارید یک روز بماند. سپس با جاروبرقی آن را تمیز کنید. با این کار تا مدت‌ها از شر هرگونه میکروبی در تختخواب خود رها خواهید بود.

 1. اسفنج ظرفشویی آلوده‌ترین وسیله خانه

شاید از عنوان تعجب کنید اما باید بدانید اسفنجی که ظروف را با آن می‌شویید محل مناسبی برای تجمع باکتری‌ها و میکروب‌ها است. پیش‌تر نیز به این نکته اشاره کردیم، هر جایی که آب باقی بماند محل تجمع باکتری‌ها است. پس بگردید و در تمام منزل خود جاهایی که آب به آن‌ها نفوذ کرده و باقی مانده را پیدا کنید. بدون شک اسفنج شستشوی ظروف یکی از مهم‌ترین گزینه‌ها است.

راهکار شستشوی اسفنج‌ها بسیار راحت است کافی است یکبار آن را شسته و با مایع شستشو در ماکروویو به مدت زمان مناسب ۹۰ ثانیه قرار دهید تا از شر تمام باکتری‌ها خلاص شوید.

۱۲ راهکار خانگی شستشو و ضدعفونی کردن خانه
اسفنج ظرفشویی یکی از آلوده‌ترین وسایل موجود در آشپزخانه است که باید نسبت به میکروب زدایی آن هر بار اقدام کنید.
 1. براق کردن و تمیزکردن ظروف

بکینگ پودر با خاصیت اسیدی که دارد پاک کننده مناسبی برای ظروف شما است. توجه داشته باشید ممکن است ظروف شما با شوینده‌های بسیاری تمیز و براق شوند اما این پودر سالم بوده و مهم‌تر اینکه شیمیایی نیست. اگر فرزند کوچکی دارید حتماْ بکینگ‌پودر را با شوینده‌های قوی ظروف کودک خود عوض کنید.

۱۲ راهکار خانگی شستشو و ضدعفونی کردن خانه
بکینگ پودر برای براق کردن ظروف آشپزخانه نیز بسیار موثر است.
 1. از بین بردن بوی بد سطل آشغال

سطل آشغال نه تنها یکی از آلوده‌ترین وسایل آشپزخانه است بلکه بدون شک بدبوترین نیز لقب خواهد گرفت. برای از بین بردن بوی بد سطل آشغال کافیست از لیمو استفاده کنید. هنگام شستشوی سطل آشغال، چند قطره لیمو روی اسفنج آغشته به مایع ظرفشویی بریزید و با آن داخل سطل را تمیز کنید. سپس سطل را بشویید و متوجه خواهید شد بوی بد آن به کل از بین رفته است.

۱۲ راهکار خانگی شستشو و ضدعفونی کردن خانه
برای از بین بردن بوی بد سطل آشغال کافیست هنگام شستشوی آن مقداری آبلیمو به محلول شوینده اضافه کنید.
 1. شستشو و ضدعفونی کردن مایکروفر

بعد از خواندن این مقاله به این نتیجه خواهید رسید که سرکه از مهم‌ترین خریدهای منزل شما باید باشد. یک ظرف آب و یک قاشق سرکه را در ماکروفر بگذارید و به مدت ۳ دقیقه دستگاه را روشن کنید. این کار موجب می‌شود بخاری که از ترکیب آب و سرکه ایجاد می‌شود کاملا داخل مایکروفر را بپوشاند و آن را از هرگونه میکروبی ضدعفونی کند.

۱۲ راهکار خانگی شستشو و ضدعفونی کردن خانه
مایکروفر نیز از جمله وسایل آشپزخانه است که نیاز به ضدعفونی شدن دارد.
 1. شستشو و ضدعفونی کردن ظروف چدنی

برای میکروب زدایی و ضدعفونی کردن ظروف چدنی کافیست از ترکیب نمک و سیب زمینی استفاده کنید. کافیست روی ظروف مقداری نمک بپاشید و یک نصف سیب زمینی را به روی نمک و ظرف چدنی بکشید تا به خوبی تمیز و براق شده و هرگونه میکروب یا باکتری از روی آن از بین برود.

۱۲ راهکار خانگی شستشو و ضدعفونی کردن خانه
نمک و سیب زمینی راه حل تمیزکردن ظروف چدنی هستند.

سخن پایانی

اگر به طور مرتب وسایل خانه و گوشه و کنار آن را تمیز می‌کنید بد نیست در یکی از این دفعات میکروب زدایی و ضدعفونی کردن خانه را نیز در برنامه خود بگنجانید. بخصوص در مواقعی که یکی از افراد خانه مریض است بسیار مهم است که لوازمی که در دسترس او بوده است نیز پس از خوب شدن فرد به خوبی تمیز و ضدعفونی شود. لوازم آشپزخانه را در اولویت قرار دهید چرا که بیشتر از هر چیزی با آن‌ها در ارتباط هستید و در صورت وجود هرگونه میکروبی این وسایل خیلی سریع می‌توانند موجب مریض شدن شما شوند.

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

 • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
 • شستن و تی کشیدن کف
 • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
 • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 1 =