مصرف آب ماشین ظرفشویی در مدل های مختلف چقدر است؟

شستن ظروف یکی از آن کارهایی است که آب زیادی مصرف می‌کند. زمانی که ظرف‌ها را با دست می‌شویید و برای از بردن لکه‌های چربی روی ظروف مجبور به شستن چندباره آن‌ها می‌شوید، چیزی در حدود ۱۰۰ لیتر آب هدر می‌دهید. اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که مصرف آب ماشین ظرفشویی چقدر است و هر بار با روشن کردن آن چه میزان آب مصرف می‌شود؟ در این مقاله از استادکار همراه ما باشید تا با هم به بررسی این موضوع بپردازیم.

اهمیت مصرف آب ماشین ظرفشویی

امروزه مدل‌های مختلفی از ماشین ظرفشویی با ظرفیت‌ها و جزئیات متفاوت در بازار هستند که هر کدام در مصرف انرژی و آب با هم متفاوت هستند. مصرف آب ماشین ظرفشویی در برخی مدل‌ها بیشتر است و در مقابل برخی دیگر از میزان آب کمتری استفاده می‌کنند. از آنجایی که بحران استفاده از آب در کشور ما همچنان رو به افزایش است و احتمال می‌رود تا سال‌های آینده دنیا با کمبود آب بیشتری مواجه شود، لذا صرفه‌جویی در مصرف آب و استفاده از راهکارهایی برای کاهش مصرف آب اهمیت زیادی دارد.

باید بدانید که امروزه با پیشرفت تکنولوژی مدل‌هایی از ماشین ظرفشویی به بازار آمده که به سیستم شستشوی نیمه مجهز بوده و مصرف آب ماشین ظرفشویی در این مدل‌ها بسیار پایین‌تر است. برای مثال، میزان مصرف آب ماشین ظرفشویی بوش با امکان شستشوی نیمه بسیار کمتر است و این امکان را فراهم می‌کند تا تنها ظروف چیده شده بر روی یک طبقه از ظرفشویی را بشویند. از طرفی اگر دقت کنید، در مدل‌های جدیدتر معمولا مصرف آب ماشین ظرفشویی در کنار برچسب مصرف انرژی بر روی دستگاه درج می‌شود و این امکان را فراهم می‌کند تا در زمان خرید بتوانید دستگاه‌هایی با مصرف آب کمتر را انتخاب کنید.

بیشتر بدانید آموزش مرحله به مرحله جرم گیری ماشین ظرفشویی

میزان مصرف آب ماشین ظرفشویی بوش با امکان شستشوی نیمه بسیار کمتر است و این امکان را فراهم می‌کند تا تنها ظروف چیده شده بر روی یک طبقه از ظرفشویی را بشویند.
میزان مصرف آب ماشین ظرفشویی بوش با امکان شستشوی نیمه بسیار کمتر است و این امکان را فراهم می‌کند تا تنها ظروف چیده شده بر روی یک طبقه از ظرفشویی را بشویند.

مصرف آب ماشین ظرفشویی

جالب است بدانید که هر خانواده به طور سالانه حدود ۲۳ هزار لیتر آب برای شستن ظرف‌ها استفاده می‌کند که این میزان نشان می‌دهد در هر بار شستشوی ظروف ۱۲ نفره تقریباً ۱۰۰ لیتر آب مصرف می‌شود؛ در حالی که مصرف آب ماشین ظرفشویی با سطح انرژی بالا حدود ۱۵ لیتر خواهد بود. همان طور که مشاهده می‌کنید، این مساله نشان‌دهنده کاهش مصرف آب ماشین ظرفشویی در مقابل شستشوی دستی است. از آنجایی که در ماشین ظرفشویی از دمای آب بالا و در حدود ۶۰ درجه سانتیگراد برای شستشوی ظروف استفاده می‌شود، چربی‌ها زودتر و بهتر از روی ظرف‌ها پاک شده و به همین دلیل تمیز شدن ظروف نیز با سرعت بیشتری انجام می‌گیرد.

از آنجایی که مصرف آب ماشین ظرفشویی سامسونگ در دمای آب بالا و در حدود ۶۰ درجه استفاده می‌شود
از آنجایی که مصرف آب ماشین ظرفشویی سامسونگ در دمای آب بالا و در حدود ۶۰ درجه استفاده می‌شود، چربی‌ها زودتر و بهتر از روی ظرف‌ها پاک شده و به همین دلیل مصرف آب ماشین ظرفشویی نسبت به شستشوی دستی کمتر است و تمیز شدن ظروف نیز با سرعت بیشتری انجام می‌گیرد.

توجه داشته باشید که انتخاب برنامه مناسب و درست برای شستشوی ظروف نیز می‌تواند روی میزان آب مصرفی شما تأثیر بگذارد. برای مثال، زمانی که در ماشین ظرفشویی سامسونگ گزینه شستشوی سریع را انتخاب می‌کنید، مصرف آب ماشین ظرفشویی سامسونگ تا میزان زیادی کاهش می‌یابد و از طرفی زمانی که تعداد زیادی ظرف چرب و کثیف دارید که نیاز به شستشوی بیشتری دارند، میزان آب مصرفی دستگاه شما نیز افزایش پیدا می‌کند که البته این میزان نیز در مقایسه با شستشوی دستی باز هم بسیار کمتر خواهد بود.

بیشتر بدانید چگونه فیلتر ماشین ظرفشویی ال جی را تمیز کنیم؟

انتخاب برنامه مناسب و درست برای شستشوی ظروف در میزان مصرف آب ماشین ظرفشویی بوش تأثیر بگذارد.
انتخاب برنامه مناسب و درست برای شستشوی ظروف در میزان مصرف آب ماشین ظرفشویی بوش تأثیر بگذارد.

اجازه دهید با یک مثال دقیق بهتر موضوع را بررسی کنیم. اگر برای شستشوی ظروف با دست شما ۷۰ دقیقه زمان و ۱۴۰ لیتر آب مصرف کنید، برای شستن همان ظروف در ماشین ظرفشویی زمان شستشوی شما از ۹ تا ۲۰ دقیقه خواهد بود و در برنامه شستشوی سریع حدود ۱۳ لیتر، شستشوی نرمال ۱۸ لیتر و در برنامه شستشوی قوی حدود ۲۷ لیتر آب مصرف خواهد شد که نه تنها در وقت شما صرفه‌جویی می‌شود، بلکه مصرف آب ماشین ظرفشویی نیز به نسبت زیادی کاهش می‎یابد.

برای شستشوی ظروف با دست شما ۱۴۰ لیتر آب مصرف کنید، برای شستن همان ظروف، میزان مصرف آب ماشین ظرفشویی بوش با برنامه شستشوی سریع حدود ۱۳ لیتر خواهد شد.
برای شستشوی ظروف با دست شما ۱۴۰ لیتر آب مصرف کنید، برای شستن همان ظروف، میزان مصرف آب ماشین ظرفشویی بوش با برنامه شستشوی سریع حدود ۱۳ لیتر خواهد شد.

در واقع به طور میانگین مصرف آب ظرفشویی‌ها در حالت نرمال تقریباً بین ۱۰ تا ۱۵ لیتر است؛ اما توجه داشته باشید که نوع دستگاه شما و میزان مصرف آب ماشین ظرفشویی که از طرف کارخانه روی آن قید شده است، تأثیر زیادی بر این موضوع دارد. برای مثال، احتمالاً میزان مصرف آب ماشین ظرفشویی بوش در مدل‌های جدید و تکنولوژی‌های پیشرفته آن بسیار کمتر از مدل‌های قدیمی چند سال پیش این برند خواهد بود. میزان مصرف آب ماشین ظرفشویی بوش در مدل ۱۴ نفره با مصرف انرژی AA تنها ۶ لیتر آب مصرف می‌شود و این دستگاه با استفاده از سنسور تشخیص ظروف به اندازه‌ای که لازم است آب مصرف می‌کند. این موضوع نشان می‌دهد که اگر کمی در هنگام خرید ماشین ظرفشویی بیشتر دقت کنید، مسلماً می‌توانید انتخاب هوشمندانه‌تری داشته باشید.

نکاتی که باید درباره استفاده از ماشین ظرفشویی بدانید

  • در برخی مدل‌های ماشین ظرفشویی، دستگاه به طور خودکار مصرف آب ماشین ظرفشویی را برای هر شستشو بر اساس مقدار ظروف تنظیم می‌کند و استفاده از این تکنولوژی موجب می‌شود تا مصرف آب ماشین ظرفشویی شما کمتر شود.
  • اگر ماشین ظرفشویی شما به سیستم شستشوی هر طبقه به طور جداگانه مجهز است، زمانی که ظروف زیادی برای شستن ندارید و می‌دانید که همه ظرف‌ها در یک طبقه جا می‌شوند، از این سیستم استفاده کنید. برای این کار ظروف را در طبقه بالا یا پایین بچینید و روی همان بخش تنظیم کنید تا مصرف آب ماشین ظرفشویی کاهش یابد.
  • هر بار برای استفاده از ماشین ظرفشویی سعی کنید حتماً آن را به طور کامل پر کنید و به جای اینکه دستگاه را چند بار روشن کنید، این کار را یک باره انجام دهید.
  • قبل از خرید ماشین ظرفشویی حتماً به مصرف آب ماشین ظرفشویی و انرژی آن توجه کنید و دستگاه‌هایی را خریداری نمایید که آب کمتری استفاده می‌کنند.
  • ظروف را قبل از قرار دادن در ماشین ظرفشویی کامل آب نکشید، این کار موجب می‌شود تا آب زیادی را قبل از شستشو در ماشین مصرف کنید. بهتر است تنها با یک دستمال ظروف را تمیز کرده و داخل دستگاه قرار دهید.

بیشتر بدانید علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

ظروف را قبل از قرار دادن در ماشین ظرفشویی کامل آب نکشید، این کار موجب می‌شود تا آب زیادی را قبل از شستشو در ماشین مصرف کنید. بهتر است تنها با یک دستمال ظروف را تمیز کرده و داخل دستگاه قرار دهید.
ظروف را قبل از قرار دادن در ماشین ظرفشویی کامل آب نکشید، این کار موجب می‌شود تا آب زیادی را قبل از شستشو در ماشین مصرف کنید. بهتر است تنها با یک دستمال ظروف را تمیز کرده و داخل دستگاه قرار دهید.

کلام آخر

بسیاری از مردم هنوز نمی‌دانند که مقدار مصرف آب ماشین ظرفشویی تا چه میزانی از شستشوی ظروف با دست کمتر است و به همین دلیل در این مقاله به این موضوع پرداختیم. همان‌طور که مشاهده کردید، برای شستشوی یک سرویس ۱۲ نفره با دست باید حدود ۱۰۰ لیتر آب مصرف کنید، در حالی که مثلا مصرف آب ماشین ظرفشویی سامسونگ در مدل‌های جدیدتر تنها با استفاده از ۱۵ لیتر آب این کار را انجام می‌دهد و از آنجایی که با استفاده از آب داغ ظرف‌ها را می‌شوید، همه لکه‌های چربی به جا مانده روی ظروف به سادگی از بین می‌روند.

اگر برای رفع مشکل ماشین ظرفشوییتان به کمک افرادی متخصص نیاز دارید می‌توانید از همکاران ما در استادکار کمک بگیرید.

نصب و سرویس ماشین ظرفشویی

نصب و سرویس ماشین ظرفشویی

  • تعمیر انواع ماشین ظرفشویی
  • تعمیر ماشین ظرفشویی رومیزی و ایستاده
  • راه اندازی و نصب ماشین ظرفشویی های مختلف
  • تعمیر موتور ظرفشویی و تعمیر مخزن رزین
دریافت این خدمت از استادکار

مژده عاشوری
مژده شرف عاشوری مترجمِ ورزشکار تیم استادکاره! مژده لیسانسش رو مترجمی زبان انگلیسی و فوق لیسانسش رو فیزیولوژی ورزش خونده. مژده به نوشتن و در کنارش به فتوشاپ و ادیت عکس و ویدئو علاقه داره. مژده عاشوری به کارهای هنری علاقه داره و معمولا بخش عمده ای از زمانش رو به درست کردن کاردستی و کارهای هنری اختصاص میده. مژده در مورد کارهای هنریش میگه: «من دوست دارم همه چیز رو با خلاقیت و فکر خودم درست کنم و از کپی برداری متنفرم» مژده یکی از نویسندگان توانمند استادکار هست که میتونه در موضوعات مختلفی مثل دکوراسیون، مد و زیبایی، تغذیه و ورزش و هر موضوعی که براش جذابیت داشته باشه نویسندگی کنه. خودش میگه که: «من همیشه تنوع در نویسندگی رو بیشتر از تمرکز در یک موضوع خاص دوست دارم» مژده عاشوری یکی از طرفداران اصلی مثبت اندیشیه و کتابهای متعددی در زمینه کنترل ذهن، نیروی اراده و رازهای موفقیت مطالعه کرده. او به شدت به مثبت بودن اعتقاد داره و فکر میکنه اگر هر انسانی آرزوهاش رو دنبال کنه و در این مسیر خوش بین باشه و بخواد که پیشرفت بکنه، حتما میتونه. پیشنهاد میکنیم که مطالب مژده رو از دست ندین.