چگونه لکه وایتکس روی لباس را پاک کنم؟

وایتکس و یا سفید کننده یک ماده رایج میان محصولات شوینده خانگی است که به ما کمک می‌کند لباس‌های سفیدمان را روشن و پاکیزه و خانه‌هایمان را عاری از میکروب و باکتری نگه داریم. با این حال، وایتکس یک ماده شیمیایی نیز هست که اگر درست استفاده نشود، می‌تواند لکه‌هایی ناخوشایند بر لباس‌های ما به جا بگذارد. اگر لکه سفید یا رنگی در اثر استفاده از وایتکس روی لباس‌تان افتاده است، به هیچ عنوان نترسید و این متن را بخوانید. با مطالعه این مطلب، با نحوه پاک کردن لکه وایتکس روی لباس آشنا شوید. با استادکار همراه باشید.

آیا پاک کردن لکه‌های وایتکس روی لباس ممکن است؟

هنگامی‌ که وایتکس با پارچه تماس پیدا می‌کند، تقریبا بلافاصله رنگ آن را پاک کرده و لکه‌ای سفید یا زرد رنگ باقی می‌گذارد. در حالی که بیشتر لکه‌های عادی به دلیل قرار گرفتن رنگ جدید روی پارچه ایجاد می‌شود، لکه وایتکس روی لباس در واقع در اثر “از بین رفتن رنگ پارچه” ایجاد می‌شود و این به این معنی است که لکه ایجاد شده در اثر وایتکسی شدن لباس، دائمی ‌است. بنابراین راه از بین بردن لکه وایتکس روی لباس، در واقع به بازیابی رنگ به الیاف بر می‌گردد. حتما قبل از ادامه نحوه شستن لباس با وایتکس را مطالعه کنید.

راه از بین بردن لکه وایتکس روی لباس، در واقع به بازیابی رنگ به الیاف بر می‌گردد.
راه از بین بردن لکه وایتکس روی لباس، در واقع به بازیابی رنگ به الیاف بر می‌گردد.

چگونه لکه وایتکس را از بین ببریم؟

خنثی کردن وایتکس

اولین کاری که باید انجام دهید، این است که وایتکس را خنثی کنید، زیرا اگر وایتکس مدت طولانی روی لباس باقی بماند، می‌تواند پارچه را سوراخ کند. برای خنثی کردن وایتکس، مراحل زیرا را انجام دهید:

 • قسمت وایتکسی را با آب سرد بشویید تا وایتکس اضافی پاک شود.
 • مقداری جوش شیرین و آب را مخلوط کنید تا به حالت خمیری و غلیظ در بیاید.
 • خمیر جوش شیرین را بر روی لکه به طور مساوی پخش کنید.
 • اجازه دهید خمیر خشک شود و سپس آن را به آرامی ‌با یک مسواک از روی لباس بتراشید.
چگونه لکه وایتکس را از بین ببریم؟
اولین کاری که باید انجام دهید، این است که وایتکس را با خمیر جوش شیرین خنثی کنید.

ترمیم لکه وایتکس

پس از خنثی کردن باقیمانده وایتکس، می‌توانید از طریق یکی از روش‌های زیر، رنگ از دست رفته را برگردانید و ترمیم لکه وایتکس را انجام دهید.

استفاده از الکل

این روش برای لکه وایتکس روی لباس مشکی ،لکه وایتکس روی لباس سرمه ای و تیره مناسب است:

 • یک گوش پاک کن را به الکل آغشته کنید.
 • گوش پاک کن الکلی را به آرامی‌ به ناحیه اطراف لکه وایتکس بمالید.
 • سپس گوش پاک کن را به آرامی ‌از بیرون لکه به داخل آن بکشید تا رنگ اصلی لباس از قسمت رنگی، به قسمت سفید شده برسد. این اتفاق به این علت میفتد که الکل، رنگ اضافی الیاف رنگی را نرم کرده و تکان می‌دهد.

بیشتر بدانید نکات مهم استفاده از مواد شوینده شیمیایی که باید بدانید

استفاده از الکل برای از بین بردن لکه وایتکس روی لباس سرمه‌ای، مشکی و تیره مناسب است.
استفاده از الکل برای از بین بردن لکه وایتکس روی لباس سرمه‌ای، مشکی و تیره مناسب است.

رنگ کردن لباس با رنگ پارچه

این روش هم برای لکه‌های کوچک و هم بزرگ مناسب است، اما باید رنگ تهیه شده را با دقت با رنگ لباس مطابقت دهید.

 • به سوپر مارکت یا فروشگاه رنگ محله خود بروید و رنگی را تهیه کنید که با رنگ لباس شما مطابقت داشته باشد.
 • قبل از رنگ آمیزی مجدد لباس خود، یک پاک کننده رنگ خریداری کنید و با استفاده از آن رنگ اصلی لباس را کاملا پاک کنید. دستورالعمل‌ها را با دقت دنبال کنید تا بهترین نتیجه حاصل شود. این موضوع برای تثبیت رنگ جدید روی پارچه بسیار مهم است.
 • با رعایت دستورالعمل‌های موجود در بسته بندی رنگ، لباس خود را دوباره رنگ کنید. به یاد داشته باشید برای جلوگیری از ایجاد لکه‌های ناخواسته، هنگام رنگ‌آمیزی لباس، از لباس‌های قدیمی ‌و دستکش استفاده کنید.
می‌توانید لکه‌های وایتکس بزرگ روی لباس را با رنگ پارچه، رنگ کنید.
می‌توانید لکه‌های وایتکس بزرگ روی لباس را با رنگ پارچه، رنگ کنید.

سفید کردن کل لباس

اگر لکه ایجاد شده روی لباس بزرگ است، می‌توانید سفید کردن کل لباس و یکدست کردن لکه را هم به عنوان یک راه حل در نظر بگیرید. برای این کار کل لباس را با وایتکس رقیق شده با آب آغشته کنید تا رنگ آن با لکه یکدست شود. توجه داشته باشید که هیچ لباس دیگری در حین انجام این کار در نزدیکی شما نباشد. پس از تغییر رنگ کل لباس، حتما آن را چندین بار با آب سرد شسته و آبکشی کنید و مطمئن شوید که هیچ وایتکسی روی لباس باقی نمانده است، زیرا این امر باعث پوسیدگی الیاف لباس خواهد شد.

اگر لکه ایجاد شده روی لباس بزرگ است، می‌توانید سفید کردن کل لباس و یکدست کردن لکه را هم به عنوان یک راه حل در نظر بگیرید.
اگر لکه ایجاد شده روی لباس بزرگ است، می‌توانید سفید کردن کل لباس و یکدست کردن لکه را هم به عنوان یک راه حل در نظر بگیرید.

از بین بردن زردی وایتکس روی لباس

وایتکس حاوی یک رنگ زرد است که می‌تواند به سطوح سفید منتقل شود. از بین بردن لکه، نیازمند از بین بردن رنگ ناخواسته است. روش‌های مختلفی برای تحقق این امر وجود دارد. می‌توانید برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 • یک اسفنج یا پنبه توپی را با الکل مرطوب کنید.
 • پنبه را با حرکات دورانی آهسته روی قسمت لک شده بمالید.
 • اگر لکه‌ها بسیار زرد هستند، اجازه دهید الکل کمی ‌روی آن قسمت بماند.
 • اسفنج را کاملا بشویید و قسمت الکلی شده را با آب ساده پاک کنید تا الکل کاملا از بین برود.
 • اجازه دهید لباس خشک شود.
 • اگر لکه هنوز هم باقی مانده است، یک پارچه نرم را با پراکسید هیدروژن مرطوب کرده و آن را روی لکه بمالید. اگر لکه مقاوم است، مقدار کمی ‌پراکسید را مستقیما بر روی لکه بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند. پراکسید مثل یک سفید کننده خفیف عمل می‌کند و می‌تواند لکه‌های زرد را به رنگ سفید برگرداند.
 • لباس را دوباره با آب و پارچه تمیز بشویید و بگذارید خشک شود.

بیشتر بدانید تشخیص بارداری با وایتکس صحت دارد؟

وایتکس حاوی یک رنگ زرد است که می‌تواند به سطوح سفید منتقل شود.
وایتکس حاوی یک رنگ زرد است که می‌تواند به سطوح سفید منتقل شود.

لکه وایتکس روی جین

جین‌های تیره اغلب رنگ زیادی بر روی خود دارند، که می‌تواند باعث شود روش الکل به خوبی کار کند. اما برگرداندن رنگ جین‌های روشن‌تر دشوار خواهد بود، بنابراین در عوض می‌توانید لکه را با یک تکه پارچه جین بپوشانید یا آن را با یک سوراخ، مشابه جین‌های از اول پاره کنید.

می‌توانید لکه را با یک تکه پارچه جین بپوشانید یا آن را با یک سوراخ مشابه جین‌های از اول پاره کنید.
می‌توانید لکه را با یک تکه پارچه جین بپوشانید یا آن را با یک سوراخ مشابه جین‌های از اول پاره کنید.

لکه وایتکس روی حوله

حوله‌ها معمولاً برای جلوگیری از انتقال رنگ به پوست افراد هنگام استفاده از حوله، رنگ اضافی در الیاف خود ندارند، بنابراین برای برگرداندن رنگ به لکه وایتکس روی حوله، نمی‌توان از روش الکل استفاده کرد. بنابراین بهترین روش، رنگ کردن مجدد لکه وایتکس روی حوله است. اما در این صورت باید حتما از رنگی استفاده شود که پس از خیس شدن حوله هنگام استفاده، به سطوح و پوست افراد منتقل نشود.

بنابراین بهترین روش، رنگ کردن مجدد لکه وایتکس روی حوله است.
بنابراین بهترین روش، رنگ کردن مجدد لکه وایتکس روی حوله است.

لکه وایتکس روی کفش

نحوه از بین بردن لکه وایتکس روی کفش بستگی به رنگ لکه دارد. اگر لکه سفید باشد، به این معنی است که رنگ پارچه از بین رفته است. در این صورت می‌توانید قسمت سفید شده را رنگ کنید و یا با استفاده از روش‌های خلاقانه، مواردی دکوراتیو را روی لکه بچسبانید.

اگر لکه وایتکس به رنگ زرد باشد، این بدان معنی است که رنگ زرد موجود در سفیدکننده روی کفش مانده است و باید برداشته شود.

نحوه از بین بردن لکه وایتکس روی کفش بستگی به رنگ لکه دارد.
نحوه از بین بردن لکه وایتکس روی کفش بستگی به رنگ لکه دارد.

سخن آخر

به یاد داشته باشید که با وجود این که توصیه‌های این مطلب در پاک کردن لکه وایتکس لباس موثرند، بهترین اقدام این است که در وهله اول از ایجاد لکه وایتکس روی لباس پیشگیری کنید. توصیه‌های زیر در این موضوع موثر خواهند بود:

اگر در ماشین لباسشویی از سفید کننده یا وایتکس استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که لیبل‌های لباس هم امکان استفاده از وایتکس برای آن لباس را تایید می‌کنند. همچنین برای اطلاع از نحوه شست و شوی لباس با وایتکس، می‌توانید مطلب “آموزش شستن لباس با وایتکس” را مطالعه نمایید.

هرگز وایتکس را مستقیماً روی لباس‌ها نریزید. همیشه طبق دستورالعمل بسته‌بندی سفیدکننده، آن را با آب رقیق کنید.

از شستن لباس‌های رنگی با وایتکس بپرهیزید، زیرا این کار می‌تواند باعث از بین رفتن یا تغییر رنگ لباس شود.

هنگام استفاده از وایتکس، لباس‌های قدیمی ‌بپوشید تا اگر وایتکس به روی آن ریخته شد، مهم نباشد. همچنین هنگام شست و شو با وایتکس، همیشه از دستکش لاستیکی استفاده کنید.

اگر قسمتی از سطوح خانه را با وایتکس پاک می‌کنید، به همه اعضای خانواده اطلاع دهید تا از تماس با آن قسمت بپرهیزند.

سارا چگینی
سردبیر محتوای بخش دکوراسیون و چیدمان و خانه‌داری وبلاگ استادکار | سارا نویسنده و روایتگری خبره است که باستان شناسی خوانده! سارا می‌گوید که «نویسندگی یکی از هنرهای اصلی من است.» او نگارش خیلی خوبی دارد، عاشق خلق داستان و روایتگری است و به زبان انگلیسی هم مسلط است. او در حوزه نویسندگی وب، مدیریت و تولید محتوای دیجیتال تجربه و تبحر بالایی دارد. سارا چگینی تقریبا به تمامی ابزارهای مورد نیاز حوزه محتوا، ویرایش محتوای تصویری و متنی و آنالیز آن‌ها مسلط است. آشپزی و قنادی از توانمندی‌های خوشمزه ساراست. او دف و پیانو هم (در زمان‌های دور) میزده! سارا کتاب خوار قهاری نیز هست و علاقمند است در موضوعاتی مانند گردشگری و تاریخ و بازاریابی دیجیتال هم بنویسد.