همه این نکات خانه‌داری افسانه‌اند!

0

هر خانم خانه‌دار یا هر فرد دیگری که به نظافت منزل خود اهمیت می‌دهد، همیشه به دنبال روش‌های کارآمد و آن دسته از نکات خانه‌داری می‌گردد که بیشترین تاثیر را بر تمیزی خانه داشته و از طرفی در مدت زمان بیشتری نیز ماندگار باشند. ولی همیشه ترفندهایی که به گوشتان می‌رسند، واقعیت ندارند و نمی‌توانند آنچه انتظار دارید را برآورده کنند.

اکنون وقت آن رسیده که در مورد برخی نکات خانه‌داری و روش‌های قدیمی، واقعیت را از افسانه جدا کنیم. به همین دلیل هم در ادامه این مطلب از استادکار روش‌هایی افشا می‌شوند که عملا برای تمیزکاری منزل به دردتان نمی‌خورند و باید آنها را از لیست ترفند خانه‌داری خود حذف کنید. پس همین حالا کاغذ و مداد بیاورید و نکات جدید را برای خودتان یادداشت کنید.

نکات خانه‌داری رایج بین مردم

افسانه شماره ۱: شاه‌بلوط هندی عنکبوت‌ها را دور می‌کند

 • حکم: نادرست

این افسانه قدیمی از نکات خانه‌داری دروغی بیش نیست و میوه درخت شاه‌بلوط هندی این حشرات موذی را از خانه‌تان دور نمی‌کند. ولی به جای آن، ‌آب ‌لیمو دافع طبیعی عنکبوت محسوب می‌شود. برای این منظور کافیست برشی از یک لیموی تازه را در اطراف محلی که احتمال ورود عنکبوت به فضای داخلی از طریق آن وجود دارد، بمالید. همچنین می‌توانید آب لیمو را با مقداری آب مخلوط کرده و محلول به دست‌آمده را در ورودی‌های خانه اسپری کنید. این روش برای از بین بردن تار عنکبوت نیز موثر خواهد بود.

روش‌های طبیعی برای دور کردن عنکبوت از خانه با شاه‌بلوط هندی
برای دور کردن عنکبوت از خانه، میوه شاه‌بلوط هندی اثرگذار نیست.

افسانه شماره ۲: پرهای مخصوص گردگیری، گرد و غبار را از بین می‌برند

 • حکم: درست و نادرست

با وجود آنکه این پرهای مخصوص گردگیری خانه که روشی سنتی و قدیمی برای تمیزکاری منزل به شمار می‌روند، به‌عنوان راهکاری برای زدودن غبارهای روزانه شناخته می‌شوند، ولی در واقع فقط گرد‌ و غبار را از محلی به محل دیگر جابجا می‌کنند و به هیچ‌وجه باعث از بین رفتن و جذبشان به پر مخصوص نمی‌شوند در واقع به دلیل پخش شدن ذرات، این تصور را در ذهنتان ایجاد می‌کنند که به خوبی پاک شده‌اند.

بنابراین اگر بخواهیم نکات‌ خانه‌داری واقعی و کاربردی را به شما پیشنهاد کنیم، باید بگوییم از پارچه مرطوب یا دستمال میکروفایبر استفاده کنید. اگر همچنان اصرار دارید که از پر برای گردگیری خانه استفاده کنید، به دنبال مدل‌هایی باشید که با پر شترمرغ ساخته شده‌اند تا اثربخشی بیشتری داشته باشند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با اصول و تکنیک های گردگیری در خانه

مهم‌ترین اسرار و ترفند خانه‌داری برای گردگیری و تمیزکاری منزل
اگر به دنبال ترفند خانه‌داری کارآمد هستید، از پر مخصوص گردگیری استفاده نکنید.

افسانه شماره ۳: پوست تلخ خیار مورچه‌ها را دور می‌کند

 • حکم: نادرست

اگر واقعا این افسانه قدیمی یکی از نکات خانه‌داری موثر و کاربردی به شمار می‌رفت، حداقل می‌توانستید از شر این موجودات مزاحم تابستانی خلاص شوید. حقیقت این است که روش‌های خانگی با مواد طبیعی تاثیر چندانی در دفع مورچه‌ها از حمله به فضای خانه شما ندارند. بهترین راهکار این است که ضایعات غذایی خود را کاهش دهید و در صورت تجمع زباله‌های تر، سریعا آن‌ها را از خانه خارج کنید تا احتمال جذب آفات و حشرات خصوصا در فصل گرما کاهش یابد.

روش‌های سریع برای دور کردن مورچه‌ها از خانه با پوست خیار
در لیست کارهای خانه، به فکر استفاده از خیار برای دور کردن مورچه‌ها نباشید.

افسانه شماره ۴: سفیدکننده همه‌چیز را تمیز می‌کند

 • حکم: نادرست

در بسیاری از خانه‌ها، وقتی کسی می‌پرسد چگونه خانه را تمیز کنیم، احتمالا سفیدکننده نقش اصلی را ایفا می‌کند و در تمیزکاری‌های سخت وارد عمل می‌شود. ولی واقعیت چیز دیگری است و به نظر می‌رسد این مایع شوینده و تمیزکننده، در تمیز کردن سطوحی مانند سطوح دارای پوشش چرب موثر واقع نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: 10 روش عجیب خانه داری با سس کچاپ!

چگونه خانه را تمیز کنیم؟ نکات ضروری نظافت منزل با مواد سفیدکننده
اگر به دنبال پاسخ پرسش چگونه خانه را تمیز کنیم هستید، همیشه سفیدکننده جواب‌دهنده نیست.

افسانه شماره ۵: اسپری مو لکه جوهر را از بین می‌برد

 • حکم: درست و نادرست

لکه جوهر روی لباس یا مبلمان خانه می‌تواند کابوس باشد. با وجود آن‌که در گذشته اسپری مو یک راه حل موثر و از نکات خانه‌داری رایج در از بین بردن لکه جوهر محسوب می‌شد، ولی مدل‌های جدید این محصول دیگر حاوی الکل نیستند و به همین دلیل اثربخشی قبل را در پاک کردن جوهر ندارند.

در نکات خانه‌داری خود یادتان باشد که حتی اسپری مو ممکن است لکه‌های جدیدی به وجود آورد که سخت‌تر از لکه جوهر باشند و به راحتی هم پاک نشوند. پس در لیست کارهای خانه حتما خرید الکل را یادداشت کنید، زیرا الکل خالص یا شوینده دست ضدباکتری الکلی اثربخشی بهتری برای از بین بردن لکه جوهر نشان می‌دهند.

بیشتر بخوانید: اصول لکه بری پارچه و لباس  

مهم‌ترین نکات خانه‌داری برای از بین بردن لکه جوهر با اسپری مو
دیگر در نکات خانه‌داری استفاده از اسپری مو موثر نخواهد بود.

افسانه شماره ۶: نوشابه کوکاکولا کاسه توالت را تمیز می‌کند

 • حکم: درست

اگر قبلا درباره این یک مورد از نکات خانه‌داری چیزی شنیده‌اید، برایتان جالب است بدانید که به راستی نوشابه کوکاکولا راهکاری موثر برای تمیز کردن کاسه توالت سرویس بهداشتی خواهد بود. اثربخشی این ماده به دلیل سطح بالای اسید موجود در نوشیدنی است و می‌تواند به از بین رفتن جرم و تغییر رنگ سرویس بهداشتی کمک کند.

برای استفاده از این روش باید نوشابه را به مدت چند ساعت روی سطح مورد نظر نگه دارید و بعد هم با استفاده از برس یا وسیله‌ای زبر، لکه‌ها را از بین ببرید. با وجود این اطلاعات شاید ترجیح دهید از اسپری ضدعفونی‌کننده قوی، پاک‌کننده توالت و سفیدکننده به‌عنوان جایگزین نوشابه سیاه استفاده کنید تا نیاز به صرف زمان و انرژی چندانی نباشد.

بیشتر بخوانید: چطور خانه را با مواد طبیعی تمیز کنیم؟

لیست کارهای خانه برای نظافت حمام و دستشویی و تمیز کردن توالت با نوشابه
کوکاکولا یکی از روش‌های تمیزکاری منزل محسوب‌ می‌شود، ولی نیاز به صبر زیادی دارد!

افسانه شماره ۷: روزنامه درخشش بی‌نظیری به شیشه و پنجره می‌دهد

 • حکم: نادرست

در سال‌های گذشته این روش، به عنوان یکی از نکات خانه‌داری توصیه‌شده شناخته می‌شد و صحت داشت. ولی حقیقت آن است که در سال‌های اخیر روزنامه‌ها از موادی ساخته می‌‌شوند که دیگر قدرت پاک‌کنندگی گذشته را ندارند. علاوه بر آن جوهری که امروزه به کار برده می‌شود، متفاوت بوده و ممکن است باعث باقی ماندن رد جوهر و لکه روی شیشه پنجره شود. در نهایت توصیه می‌کنیم برای پاک کردن پنجره از دستمال میکروفایبر استفاده کنید.

چگونه مرتب باشیم؟ نحوه تمیزکاری منزل و پاک کردن شیشه پنجره با روزنامه
برای پاک کردن شیشه پنجره روزنامه همیشه اثربخشی ندارد.

 اگر به دنبال افراد متخصص برای تمیزکاری خانه خود هستید، از تیم نظافت منزل استادکار کمک بگیرید.

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

 • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
 • شستن و تی کشیدن کف
 • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
 • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار

افسانه شماره ۸: سرکه پاک‌کننده‌ای همه‌کاره است

 • حکم: نادرست

سرکه تقریبا روی اغلب سطوح به خوبی عمل می‌کند، اما این قانون از نکات خانه‌داری در مورد همه سطوح صادق نیست. استفاده از سرکه روی سطوح ساخته‌شده از مواد طبیعی مانند چوب، گرانیت یا سنگ مرمر می‌تواند موجب آسیب و تخریبشان شود.

بیشتر بخوانید: تمیز کردن با سرکه : کاربرد سرکه در نظافت خانه و آشپزخانه

جالب‌ترین رازها و نکات خانه‌داری و کاربرد سرکه در نظافت منزل
سرکه را برای پاک کردن سطوح طبیعی استفاده نکنید.

افسانه شماره ۹: خوشبوکننده هوا به تصفیه هوا هم کمک می‌کند

 • حکم: نادرست

تنها کاری که یک خوشبوکننده هوا انجام می‌دهد، این است که بوی نامطبوع فضای خانه یا هر محیط دیگری را با پخش کردن اسانس معطر پنهان می‌کند، ولی موجب تصفیه و پاک‌سازی هوا نمی‌شود. اگر به دنبال بهبود کیفیت هوای منزل خود هستید، به جای آنکه در تلاش برای پنهان کردن بوی بد خانه باشید، به خرید دستگاه تصفیه هوا فکر کنید یا پنجره‌ها را باز بگذارید تا هوای تازه وارد شود.

ترفندهای خانه‌داری برای تازه و خوشبو نگه داشتن هوای خانه
خوشبوکننده هوا کاربردی در پاک‌سازی هوای منزل ندارد.

سخن پایانی

همیشه نکات خانه‌داری از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود و بسیاری از مواقع از مادرها و مادربزرگ‌ها به فرزندانشان می‌رسد. ولی حقیقت این است که با تغییر تولید بسیاری از مواد شوینده و مصرفی، کیفیت‌شان به اندازه‌ای تغییر کرده است که دیگر اثربخشی گذشته را ندارند. حتی برخی از این روش‌های تمیزکاری منزل از ابتدا هم اشتباه بوده و فقط نسل به نسل استفاده شده‌اند. پس با شناخت از این افسانه‌های خانه‌داری، وقتتان را با نتیجه‌ بیهوده هدر ندهید.

منبع: ‌Housebeautiful

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + 6 =