تفاوت شوینده های ماشین ظرفشویی و مزایا و معایب هریک
تفاوت شوینده های ماشین ظرفشویی و مزایا و معایب هریک

تفاوت شوینده های ماشین ظرفشویی و مزایا و معایب هریک

اگر پس از شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی متوجه وجود لکه‌های غذا روی ظروف می‌شوید، احتمالا مشکل از شوینده ماشین ظرفشویی شماست. هرچند در برخی مواقع ممکن است نحوه چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی نیز موجب خوب شسته نشدن ظروف شود. اما نکته‌ای که باید بدانید این است که تمامی شوینده‌های ماشین ظرفشویی از یک فرمول و مواد شیمیایی تشکیل نشده‌اند بنابراین دانستن اینکه کدام نوع شوینده مناسب‌تر است گاهی کمی دشوار خواهد بود. ما در این مطلب در صدد هستیم تا شما را با انواع شوینده‌های ماشین ظرفشویی و مزایا و معایب آن‌ها آشنا کنیم.

به طور کلی دو ترکیب فعال در شوینده‌های ماشین ظرفشویی وجود دارد که شامل سفید کننده (یا استریل کننده) و آنزیم‌ها می‌شود. سفید کننده لکه‌های قهوه و چای را پاک می‌کند و آنزیم‌ها نیز پروتئین و مواد روغنی را از روی ظروف از بین می‌برند. در اغلب مواقع ترکیب این دو را در قرص‌های ماشین ظرفشویی یا پودر ماشین ظرفشویی خواهید یافت. اما آنزیم‌ها و سفیدکننده در محصولات ژلی یا مایع نمی‌توانند در کنار هم قرار بگیرند چرا که سفیدکننده‌ها در حالت مایع آنزیم‌ها را می‌کشند.

تفاوت شوینده های ماشین ظرفشویی و مزایا و معایب هریک
نحوه چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که چیدن غلط ممکن است موجب شود بخشی از ظروف به خوبی شسته نشوند.

انواع شوینده‌های -ماشین ظرفشویی

با این دیدگاه نگاهی به انواع شوینده‌های ماشین ظرفشویی می‌اندازیم تا ببینیم کدام برای ما کاربرد بهتری دارد:

  • قرص ماشین ظرفشویی

قرص‌های ماشین ظرفشویی از معمول‌ترین و پر استفاده‌ترین شوینده‌های ماشین ظرفشویی هستند. یکی از دلایل محبوبیت قرص‌های ماشین ظرفشویی، آماده بودن آن‌هاست. شما می‌دانید هر بار باید یک قرص را در ماشین ظرفشویی قرار دهید تا تمام کارها را برایتان انجام دهد. همین مساله استفاده از قرص ماشین ظرفشویی را ساده‌تر می‌کند. اما علاوه بر استفاده ساده و راحت قرص ماشین ظرفشویی، دلایل بیشتری برای استفاده از آن وجود دارد که می‌توان به میزان پاک کنندگی قرص‌های ماشین ظرفشویی اشاره کرد. این قرص‌ها بهتر می‌توانند چربی و لکه‌های موجود روی ظروف را از بین ببرند. اغلب قرص‌ها حاوی مواد ترکیبی هستند که وقتی به صورت پک در کنار هم قرار می‌گیرند قدرت پاک کنندگیشان از بین نمی‌رود بنابراین می‌توانند لکه بری، جلا دهندگی و از بین بردن چربی‌ها را همزمان انجام دهند.

تفاوت شوینده های ماشین ظرفشویی و مزایا و معایب هریک
قرص‌های ماشین ظرفشویی پراستفاده‌ترین شوینده‌های ماشین ظرفشویی هستند که تقریبا ۷۰% افراد از آن‌ها استفاده می‌کنند.
  • شوینده ژلی برای ماشین ظرفشویی

ژل‌های ماشین ظرفشویی تفاوت بسیاری با مایع ظرفشویی دارند. شاید در نگاه اول این دو محصول شبیه به هم به نظر برسند اما ژل ماشین ظرفشویی مخصوص استفاده در این دستگاه ساخته شده‌ است اما مایع ظرفشویی را نباید در ماشین ظرفشویی بریزید چرا که ممکن است آسیب جدی و گاهی دائمی به ماشین ظرفشویی برساند.

نصب و سرویس ماشین ظرفشویی

نصب و سرویس ماشین ظرفشویی

  • تعمیر انواع ماشین ظرفشویی
  • تعمیر ماشین ظرفشویی رومیزی و ایستاده
  • راه اندازی و نصب ماشین ظرفشویی های مختلف
  • تعمیر موتور ظرفشویی و تعمیر مخزن رزین
دریافت این خدمت از استادکار

اما همانطور که در ابتدا به آن اشاره شد، آنزیم‌ها و سفید کننده‌ها نمی‌توانند به طور مایع کنار هم قرار بگیرند، همین موجب می‌شود شوینده‌های ژلی ماشین ظرفشویی قدرت پاک کنندگی کمتری نسبت به قرص و پودر داشته باشند. اما یک نکته‌ای که می‌توان درباره این نوع شوینده‌های ماشین ظرفشویی به آن اشاره کرد حالت مایع آن است که با نرمی و لطافت بیشتری روی ظروف پاشیده می‌شود و هنگام شستشو روی ظروف ساییده نمی‌شود. محلول بودن این محصول در آب همچنین نیاز به حل شدن مجدد در ماشین ظرفشویی را از بین می‌برد. به همین دلیل، شوینده‌های ژلی می‌توانند انتخاب خوبی برای شستشوی لیوان‌ها و ظروف شیشه‌ای باشند که چربی کمتری رویشان قرار گرفته است.

تفاوت شوینده های ماشین ظرفشویی و مزایا و معایب هریک
ژل‌ها اگرچه شبیه به مایع ظرفشویی هستند اما فرمول ساخت و ترکیبات آنها کاملا متفاوت است و مخصوص ماشین ظرفشویی طراحی شده‌اند.
  • پودر ماشین ظرفشویی

پودرها یکی دیگر از شوینده‌های ماشین ظرفشویی هستند که قدرت پاک کنندگی بالایی دارند و می‌توانند لکه‌های چربی روی ظروف را از بین ببرند. همچنین حالت پودری آن‌ها موجب می‌شود حل شدنشان آسان‌تر باشد. اما از آنجایی که پودرها کمی ساینده هستند، انتخاب خوبی برای ظروف حساس و ظریف نیستند. در عوض می‌توانند انتخاب خوبی برای شستن قابلمه و تابه‌های چرب در ماشین ظرفشویی باشند.

تفاوت شوینده های ماشین ظرفشویی و مزایا و معایب هریک
اغلب پیشنهاد می‌شود برای شستشوی ظروف شیشه‌ای و حساس از پودر استفاده نشود. ژل‌ها گزینه بهتری برای شستشوی این ظروف هستند.

سخن پایانی

با توجه به بررسی انواع شوینده‌های ماشین ظرفشویی، به نظر می‌رسد قرص‌های ماشین ظرفشویی کاربردی‌تر باشند. هرچند گران‌تر بودن قرص‌ها نسبت به سایر شوینده‌های ماشین ظرفشویی ممکن است یکی از مشکلات آن به شمار برود. از سوی دیگر، پودر ماشین ظرفشویی که قیمت ارزان‌تری نیز دارد می‌تواند گزینه دوم انتخابی شما برای شستن ظروف باشد. این در حالیست که ژل‌ها قدرت پاک کنندگی کمتری دارند و در انتهای لیست قرار می‌گیرند. اما دلیل بوجود آمدن این محصولات متنوع، شستن ظروف مختلف نیز است. بنابراین مثلا اگر در میان ظروف خود ظروفی دارید که خیلی ظریف و حساس هستند، یا می‌خواهید قابلمه‌ها و تابه‌ها را نیز در ماشین ظرفشویی بشویید، می‌توانید از هر سه نوع شوینده ماشین ظرفشویی استفاده کنید و هر یک را برای شستن ظروفی خاص به کار بگیرید. هرچند بهتر است هر سه را از یک برند انتخاب کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

منابع: finishinfo ، reviewed

ویدا نورمحمدیان
ویدا نورمحمدیان دانش آموخته رشته انیمیشن است. ویدا به زبان انگلیسی مسلط است و به زبان فرانسه آشنایی دارد. ویدا فردی با سلیقه و باهوش است که ذهنی فضایی دارد! او به نرم‌افزارهای گرافیکی فتوشاپ، ایلاستریتور و فلش مسلط است و کارهای نقاشی و طراحی خود را در آن‌ها به صورت دیجیتال اجرا می‌کند. با همه این احوال او متواضعانه می‌گوید که به این کار آشناام ولی نه به صورت حرفه‌ای. ویدا نورمحمدیان قبلا سابقه کار در زمینه موبایل و تکنولوژی، لوازم ورزشی، لوازم بهداشتی و آرایشی و همچنین گردشگری را داشته و به گفته خودش: «در حال حاضر مطالبی که برای استادکار تهیه می‌کنم برای خودم کاملا جدید هستند و در عین حال جالب! فکر می‌کنم برای خودم هم جذاب‌تر باشه که در زمینه موضوعات جدید کار کنم؛ هر چند برای به روز موندن در زمینه‌های مختلف مثل موبایل و تکنولوژی، دوست دارم در این زمینه هم فعالیت داشته باشم.» ویدا نورمحمدیان مطالعه در زمینه‌های تاریخی را جذاب می‌داند و گاه‌گاهی کتاب‌های تاریخی می‌خواند اما به گفته خودش: «معمولا فرصت اینکه بخوام کتاب خاصی در این زمینه‌ها بخونم ندارم و اغلب، کارم به مطالعه و سرچ موضوعات در اینترنت و خوندن مقالات مختلف ختم میشه.»