در این مقاله ابتدا علت سبز شدن اب استخر شنا و استخر های کشاورزی و … را بررسی می کنیم و به شما روش جلوگیری از سبز شدن آب استخر یا حوض و
مبارزه و جلوگیری با جلبک استخر کشاورزی را آموزش می دهیم ، اگر سوال در این رابطه دارید از طریق قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید .

برای اینکه علت سبز شدن آب استخر را متوجه شویم باید به نکاتی توجه نماییم. نه تنها در استخرها بلکه در آب اقیانوس‌ها و دریاها نیز علت سبز شدن، به وجود گیاهان جلبک مانند یا خود جلبک‌ها برمی‌گردد که سطح آب را برای زندگی انتخاب می‌کنند. به علاوه تابش طولانی مدت نور خورشید نیز در این اتفاق بی تاثیر نیست. با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

چرا آب استخر سبز می شود؟

تجمع و گرد آمدن چنین گیاهانی در فضای مرطوب استخر، علت سبز شدن آب استخر است. این سبز بودن آب‌ها شکل نامناسب و نا‌مطلوبی را به لحاظ عمومی به استخر منتقل کرده و علاوه بر این‌ها سبب انتشار بویی نامطبوع می‌شود و به طور کلی محیط استخر را کثیف نشان می‌دهد. به منظور رعایت نکات بهداشتی و عدم بروز چنین اتفاقاتی، لازم است اقداماتی را انجام دهیم، تا شاهد رخ دادن این مسائل نباشیم.

چکار کنیم آب استخر جلبک نزند
عمده دلیلی سبز شدن آب استخر، وجود و رشد جلبک ها در سطح آب و ماندگی طولانی مدت آب است. به همین دلیل برای جلوگیری یا درمان چنین وضعیتی، باید برای جلبک ها فکری جدی داشته باشیم.

در اینجا دو نکته وجود دارد.

  • وقتی سطح آب استخر سبز شد برای از بین بردن آن چه کنیم؟ (درمان)
  • برای جلوگیری از سبز شدن مجدد آن چه کنیم؟ (پیشگیری)

چکار کنیم آب استخر جلبک نزند

وقتی سطح آب استخر به قدری از وجود جلبک‌ها مملو شده باشد که رنگ آب سبز به نظر بیاید، برای از بین بردن آن‌ها می‌توانیم به چند روش متوسل شویم.

روش اول: از مواد شیمیایی ضد جلبک استفاده کنیم

استفاده از موادی که به عنوان مواد ضد جلبک استفاده می‌شوند، برای از بین بردن جلبک‌ها مناسب هستند. البته لازم به ذکر است که باید به مقدار و شدت تاثیر آن‌ها نیز به نسبت مقدار و عمق جلبک‌زنی توجه کنیم.

یکی از راه های جلوگیری از سبز شدن آب استخر استفاده از مواد شیمیایی ضد جلبک استفاده کنیم
برای از بین بردن جلبک های استخر، لازم است که از محلول های ضد جلبک در آب استفاده کنیم تا این جلبک ها از بین رفته و سبزی آب استخر برطرف شود.

اگر میزان جلبک‌هایی که روی سطح آب شکل گرفته‌اند زیاد باشند، باید از جلبک‌کش‌های قوی و به مقدار نسبتا زیاد استفاده شود تا بتوان نسبت به ازبین رفتن کامل جلبک‌ها اطمینان حاصل کرد. به منظور آگاهی از میزان استفاده از این مواد ضد جلبک می‌توانیم به افراد متخصص درباره این موضوع، مراجعه کنیم.

کات کبود یکی از موادی است که می‌توان از ویژگی‌های آن برای از بین بردن جلبک‌ها استفاده نمود. البته استفاده مشتقات مس نیز میتواند در این زمینه بسیار موثر عمل کند. باید در خرید و استفاده از این مواد ضد جلبک به مواردی مثل هزینه‌های ناشی از خرید و همچنین نوع کارایی آن‌ها و حتی خطرات ناشی از استفاده از این مواد شیمیایی، توجه داشته باشیم و بهترین گزینه را انتخاب نماییم.

علاوه بر این‌ها توصیه می‌شود حدودا یک شبانه روز به این مواد شیمیایی ضد جلبک برای از بین بردن جلبک‌ها فرصت دهیم و همچنین برنامه زمانی استفاده از آن را نیز روی یک بار در هفته، تنظیم کنیم. در مقدار استفاده از مواد ضد جلبک نیز باید توجه کافی را به کار گیریم.

لازم است که مواد ضدجلبک را در تناسب دقیق با میزان جلبک های موجود در آب، ریخته و به مدت کافی زمان برای تاثیرگذاری آن اختصاص دهیم.

علت سبز شدن آب استخر به میزان زیادی به مقدار جلبک‌ها مربوط می شود. بنابراین دقت در میزان استفاده نوعی پیشگیری هم محسوب می‌شود و سبب می‌گردد که روند رشد جلبک‌های جوان نیز متوقف شود.

روش دوم: از کلر استفاده کنیم

از عمده دلایل سبز شدن و جلبک زدن آب استخر، عدم وجود کلر کافی یعنی عدم ضدعفونی بودن آب آن است. کلر ماده‌ای است که به مراتب بیشتر از مواد دیگر به پاکیزه‌سازی کامل و ضدعفونی شدن آب استخر کمک می‌کند. روش اضافه کردن کلر به آب‌های جلبک‌زده علاوه بر آسان بودن، کم هزینه و کاربردی محسوب می‌شود.  گرچه برای پاک‌سازی آب استخر به وسیله  کلرزنی مدت زمان بیشتری به نسبت شیوه‌های دیگر از بین بردن جلبک، صرف می‌شود (به طور مثال سه روز تا یک هفته)، اما این روش جزء روش‌های تضمینی به شمار می‌آید و می‌تواند بهتر ما را به نتیجه برساند.

علت کرم زدن آب استخر نگهداری آب استخر رو باز
کلرزنی به آب استخر یکی از روش های عالی پیشگیرانه و درمانی برای جلوگیری از سبز شدن آب استخر است. کلر خاصیت ضدعفونی کننده قوی داشته و برای سلامت پوست شما حین شنا کردن نیز تاثیرگذار خواهد بود.

بنابراین اگر بخواهیم جلبک‌ها را به طور کامل از آب استخر و دیواره‌های آن جدا کنیم و محیط را به اندازه‌ای پاکیزه نماییم که کاملا برای شنا کردن مناسب باشد، استفاده از کلر عالی خواهد بود. برای استفاده از شیوه کلرزنی ابتدا لازم است جلبک‌های تشکیل شده در دیواره‌ها و کف استخر را به وسیله ابزاری که “برس استخر” نام داشته و در انواع مختلف پلاستیکی و فلزی وجود دارد، به نسبت جنس بخش درونی استخر، بزداییم. در استفاده از این برس باید توجه داشته باشیم تمام قسمت‌های داخلی و نهان استخر و گودی‌ها و پستوهایی که ممکن است جلبک‌ها در آنجا لانه کنند را به خوبی به وسیله برس تمیز کرده باشیم.

از آنجا که میزان کارایی کلر با میزان اسیدی یا قلیایی بودن آب استخر رابطه مستقیم دارد، تنظیم  pH آب استخر از دیگر اقداماتی است که باید انجام دهیم تا کلر موثرتر عمل کند؛ پس می‌توانیم موادی را به آب اضافه کنیم تا میزان قلیایی یا اسیدی بودن آب را به همان میزان که دلخواه ما است، تنظیم نماید.

نکته: استفاده از کلر مایع برای ضدعفونی کردن آب استخرهای دارای جلبک، بهتر و موثرتر خواهد بود.

میزان کلر مورد استفاده برای از بین بردن جلبک‌ها باید با مقدار این جلبک‌ها مطابقت داشته باشد و گرنه جلبک‌ها به صورت کامل و قطعی، از بین نخواهند رفت. رعایت نکات ایمنی به هنگام استفاده از کلر که ماد‌ه‌ای حساس و حتی خطرناک محسوب می‌شود، لازم است.

جلوگیری از کرم زدن آب استخر
برای پیشگیری از سبز شدن اب استخر، می توانید از روش هایی چون کلرزنی، استفاده از ضدجلبک ها به صورت دوره ای و غیره استفاده نمایید.

کلر نباید در تماس با مواد شیمیایی دیگر قرار بگیرد چرا که در این صورت ممکن است تولید گازهای خطرناک سبب به خطر افتادن سلامت فرد استفاده کننده و یا حتی ایجاد انفجار و سوختگی شود. همچنین در هنگام استفاده از کلر سعی کنیم دهان خود را با ماسک و چشم‌های خود را با عینک‌های مخصوص بپوشانیم؛ چرا که استنشاق گاز تولید شده از کلر سبب ایجاد ناراحتی در تنفس و همچنین تماس آن با ناحیه حساس چشم ممکن است خطرناک باشد و سلامت ما را به خطر بیندازد.

همچنین توجه داشته باشیم که ریختن آب در داخل کلر خطرناک است، حتی اگر به میزان اندک باشد؛ بنابراین لازم است کلر را به اندازه ‌مناسبی وارد آب کنیم. کلر مورد استفاده باید در جای مناسب قرار گیرد تا از دسترس کودکان دور باشد و از امکان بروز آتش سوزی جلوگیری شود.

جلوگیری از جلبک زدن آب استخر

روش اول: کیفیت آب استخر را کنترل کنیم

اگر کیفیت آب استخر را به طور مداوم کنترل کنیم، از ایجاد جلبک و سبز شدن آب استخر ممانعت به عمل خواهد آمد. PH و میزان قلیایی یا اسیدی بودن آب، مقدار کلر و ضد عفونی کننده‌های دیگر در آب و سایر شرایط مهم را باید در بازه‌های زمانی مناسب چک کنیم تا از بروز مشکل جلوگیری شود. به این شکل اگر هم‌ مشکلی وجود داشته باشد، می‌توانیم سریعتر در صدد حل آن برآییم و از وسعت یافتن آن پیشگیری کنیم.

علت سبز شدن اب استخر شنا جلوگیری از جلبک زدن استخر کشاورزی
با کنترل به موقع و منظم آب استخر، می توانید میزان قلیایی یا اسیدی بودن آن را متوجه شده و به همان اندازه از تشکیل جلبک ها و ماندگی آب، جلوگیری به عمل آورید.

روش دوم: موادی نظیر فسفات در آب استخر را از بین ببریم

فسفات‌ها جزء موادی محسوب می‌شوند که جلبک‌ها به منظور تغذیه و برای پرورش سریع خود، از آن‌ها بهره می‌گیرند و باید آن‌ها را علت سبز شدن آب استخر بدانیم.
اگر از وجود فسفات به میزان مخاطره آمیز آن در آب استخر مطمئن شدیم، لازم است جهت از بین بردن آن به وسیله موادی که برای کاهش میزان فسفات آب موجود است، اقدام کنیم.

روش سوم: از مواد ضد جلبک برای جلوگیری از رشد بیشتر جلبک‌ها استفاده کنیم

پس از کنترل کیفیت آب استخر و اطمینان از مناسب بودن شرایط آن می‌توانیم هفته‌ای یک بار مقدار مناسبی از این مواد ضد جلبک را به آب بیفزاییم تا از رشد و کثرت یافتن جلبک‌ها در قسمت‌های مختلف استخر جلوگیری شود.

زلال سازی آب استخر مبارزه با جلبک استخر کشاورزی
با استفاده از کلرزنی، مواد ضدجلبک و تنظیم PH آب استخر و تعویض به موقع آب آن، می توان جلوگیری موثری از سبز شدن آب استخر به عمل آورد.

کلام آخر

علت سبز شدن آب استخر و هر جایی که میزان آب جمع شده‌ای داشته باشیم، اغلب وجود جلبک‌ها و رشد و تکثیر آن‌ها است و استفاده و بهره‌گیری از روش‌های ذکر شده باعث می‌شود به از بین بردن سبزی آب استخر بپردازیم و یا از به وجود آمدن آن جلوگیری کنیم. به علاوه تعویض به موقع آب استخر، می‌تواند در پیشگیری از چنین وضعیتی به مراتب موثر مواقع شود.

منابع: miltplus | abram-lab

سمیرا نقیبی
سمیرا نقیبی نویسنده استادکار است. سمیرا ریاضی محض خوانده و به نوشتن و ترجمه علاقمند است. حوزه اصلی همکاری وی با استادکار در زمینه خودرو، تاسیسات و تعمیرات و دکوراسیون است اما او به راحتی میتواند در سایر زمینه ها نیز بنویسد. در زمینه هنر از سمیرا سوال کردیم گفت: «خیالبافی یکی از هنر های اصلی من است و در این زمینه دارای ذوق و قریحه هستم!» سمیرا در اوقات فراغتش رمان میخواند و به روانشناسی و فلسفه نیز علاقمند است. مطالب حوزه خودرو، تکنولوژی و سلامت و زیبایی از بهترین مطالبی است که سمیرا در استادکار نوشته که پیشنهاد میکنیم از دستشان ندهید.