بایدها و نبایدهای خونه تکونی در بارداری

0

همه ما گاهی به این فکر می‌کنیم که چه خوب بود اگر کارهای روزمره خانه و یا خانه تکانی عید خودبه‌خود انجام می‌شد! این آرزو را شاید خانم‌های باردار بیشتر دارند چون با توجه به وضعیت مهمی که در آن قرار دارند نیاز است که هم از خود و هم از بچه مراقبت کنند. خوشبختانه به‌طورکلی بارداری باعث ناتوان شدن شما برای انجام کارهای خانگی نمی‌شود، اگرچه برای انجام این قبیل کارها قوانین مهمی وجود دارد که باید رعایت کنید با ما باشید تا با بایدها و نبایدهای خونه تکونی در بارداری آشنا شوید.

اگر در دوران حاملگی قرار دارید شاید این‌که پزشکتان ۹ ماه استراحت مطلق به همراه مراقبت برای شما تجویز کند به نظرتان ایده آل باشد اما حقیقت این است که انجام کارهای روزمره خانگی یا خونه تکونی در بارداری به مقیاس کم برای شما مشکلی به وجود نمی‌آورد و حتی فعالیت‌های کوچک در طول روز توسط پزشکان توصیه‌ شده است. (البته این موضوع زمانی صادق است که شما مشکل یا وضعیت خاصی که نیاز به مراقبت ویژه داشته باشد را ندارید، زیرا در این صورت حتماً کارهای خود را باید به شخصی دیگر بسپارید و یا کسی را استخدام کنید)

با نزدیکی به عید نوروز و سنت خانه‌ تکانی عیدانه لازم است ضمن توجه به خطرات خونه تکونی در بارداری، این افراد نکات مهم انجام آن را در نظر بگیرند. خطرات خانه تکانی در بارداری را مطالعه کنید .

خونه تکونی در بارداری
خونه تکونی در بارداری

معرفی بایدها و نبایدهای خونه تکونی در بارداری:

 • به برچسب‌ها توجه کنید
 • ترکیبات پاک‌کننده طبیعی استفاده کنید
 • پنجره‌های خانه را بازکنید
 • دستکش بپوشید
 • وسایل سنگین را جابجا نکنید
 • از جایی بالا نروید
 • دردها را نادیده نگیرید
 • کپک‌های دیوار، سقف و… را تمیز نکنید

باید: به برچسب‌ها توجه کنید

مواد تمیزکننده خانگی مثل انواع اسپری‌های پاک‌کننده، سفیدکننده‌ها، براق‌کننده‌های کف‌پوش‌ها و …حاوی مواد شیمیایی مختلفی هستند که اصطلاحاً به آن‌ها ترکیبات آلی فرار گفته می‌شود. بعضی از این ترکیبات برای سلامتی انسان یا محیط زیست مضر می‌باشند.
اگر بر روی برچسب مواد تمییز کننده علائم و عباراتی از قبیل «سمی»، «خورنده»، «خطر» و یا مانند آن را که اغلب برای تمیز کردن کاسه توالت، اجاق‌گاز، فرش و یا باز کردن لوله فاضلاب استفاده می‌شوند مشاهده کردید، حتی اگر قبل از بارداری خود مشکلی با آن نداشتید از آن پاک‌کننده استفاده نکنید و حتماً از انواع غیر سمی و ایمن آن و یا ترکیبات طبیعی استفاده کنید.

به عنوان یه قاعده کلی همیشه از چیزهایی که بوی تند و زننده دارند دور بمانید ، مخصوصا در این موارد که مواد شیمیایی موجود در تمیز کننده ها می توانند برای سلامتی شما و فرزندتان بسیار مضر باشند.

به برچسب‌ها توجه کنید
به برچسب‌ها توجه کنید

باید: ترکیبات پاک‌کننده طبیعی استفاده کنید

سه مورد از پاک‌کننده‌های طبیعی که می‌توانید خودتان تهیه کنید در زیر آمده است:

 • مقدار برابری از سرکه سفید و آب را در یک بطری اسپری بریزید تا برای تمیز کردن سطوح کابینت، کاشی‌ها، دستگیره‌ها و … از آن استفاده کنید.
 • برای تمیز کردن دوش حمام و لوله‌ها می‌توانید از جوش‌شیرین استفاده کنید، ابتدا محل موردنظر را با سرکه سفید بسابید (دستکش لاتکس بپوشید) و سپس جوش‌شیرین را روی ناحیه موردنظر بپاشید و تمام سطح را تمیز کنید.
 • به‌جای سفیدکننده‌ها از آب‌اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) استفاده کنید. لباس‌های خود را در ترکیب یک واحد از آب‌اکسیژنه با هشت واحد از آب (نسبت یک به هشت) قرار دهید تا علاوه بر از بین بردن لکه‌ها لباس‌های سفیدتان، سفیدتر شوند.
ترکیبات پاک‌کننده طبیعی استفاده کنید
ترکیبات پاک‌کننده طبیعی استفاده کنید

باید: پنجره‌های خانه را بازکنید

برای نظافت بیشتر از اینکه چه نوع تمیزکننده‌ای استفاده می‌کنید، داشتن تهویه مناسب اهمیت دارد. باز نگه‌داشتن پنجره به میزان زیادی کیفیت هوای داخل خانه را بهبود می‌بخشد و اگر بخارهای سمی وجود داشته باشد از بین می‌روند. همچنین اگر در حمام نظافت می‌کنید تهویه را در هنگام کار و تا ۱۵ دقیقه پس‌ازآن روشن بگذارید.

پنجره‌های خانه را بازکنید
پنجره‌های خانه را بازکنید

باید: دستکش بپوشید

در طول دوران بارداری پوست شما خیلی حساس‌تر از معمول است. مواد و ترکیباتی که هرگز قبل آن به شما آسیبی نمی‌رساندند می‌توانند سبب سوزش، خارش، قرمزی و … در پوستتان شوند. کلر، مواد شوینده، سفیدکننده، رنگ‌های مصنوعی و رایحه‌های مختلفی که در این‌گونه مواد استفاده می‌شوند می‌توانند به‌صورت بالقوه خطرناک باشند؛ بنابراین یک جفت دستکش لاتکس تهیه کنید و هر زمان که نظافت می‌کنید از دستان خود محافظت کنید.

دستکش بپوشید
دستکش بپوشید

نباید: وسایل سنگین را جابجا کنید

در دوران بارداری ممکن است فکر کنید که توانایی انجام کارهایی مثل بلند کردن لباس‌های شسته شده و بلند کردن صندلی‌ها را دارید و یا جابجا کردن مبل در مقیاس کم مشکلی به وجود نمی‌آورد. این کار را نکنید! متوجه باشید که در دوران حاملگی به سر می‌برید و باید بسیار محتاط باشید.

مقدار وزنی که می‌توانید جابجا کنید بسته به شرایط شما دارد ولی به‌طورکلی حمل وزن بیشتر از ۹ کیلوگرم توسط پزشکان توصیه نمی‌شود و این مقدار هم کاملاً بستگی به شرایط فشارخون و دیگر علائم شما دارد بنابراین باید وضعیت خود را با پزشک در میان بگذارید.

وسایل سنگین را جابجا نکنید
وسایل سنگین را جابجا نکنید

نباید: از جایی بالا بروید

رنگ آمیزی دیوارها و یا آویزان کردن پرده و امثال مشابه آن نیاز دارد که شما از نردبان یا چهارپایه استفاده کنید که می‌تواند بسیار خطرناک باشد. توجه کنید که به دلیل بالا رفتن وزن شما، مرکز ثقل بدن دیگر در شرایط قبلی وجود ندارد و همین امر خانم‌های باردار را مستعد افتادن به دلیل از دست دادن تعادل قرار می‌دهد. پس هرگز این کار را به تنهایی انجام ندهید.

از جایی بالا نروید
از جایی بالا نروید

نباید: دردها را نادیده بگیرید

اگر از دردهای سیاتیک رنج می‌برید، شستشو و جارو کردن می‌تواند سبب تشدید آن شود. دردهایی مشابه این موضوع در دوران حاملگی مخصوصاً در حالتی که شما با زانو به سمت جلو خم می‌شوید به دلیل افزایش وزن و یا فشار رحم به اعصاب رایج هستند. در صورت مشاهده این‌گونه دردها (که احتمال تشدید آن در دوره خانه تکانی عید بیشتر از مواقع دیگر سال است) حتماً موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

نباید: کپک‌های دیوار، سقف و… را تمیز کنید

تاکنون هیچ مطالعه‌ای که نشان از خطرناک بودن مواد کپک‌زده و یا نواحی در معرض آن‌ برای زنان باردار باشد گزارش نشده است بااین‌حال کپک‌ها و قارچ‌ها مواد سمی‌ای از خود آزاد می‌کنند که با نقص‌های هنگام تولد در حیوانات مرتبط است؛ بنابراین اگر در دیوار حمام، آشپزخانه، زیرزمین و… نشانه‌ای از آن می‌بینید حتماً از همسر یا فرد دیگری بخواهید با استفاده از ترکیب آب و سفیدکننده فوراً آن را از بین ببرد. اگر ناحیه زیادی دچار آن شده حتماً با کارشناسان متخصص نظافت منزل تماس بگیرید، زیرا مسئله مهمی است.

کپک‌های دیوار
کپک‌های دیوار

سخن پایانی

بارداری دوره‌ی بسیار مهمی برای مادر و بچه به‌حساب می‌آید و باید و نباید های آن بسیار است. بنابراین از اینکه برای کارهایی هرچند کوچک از همسرتان یا افراد دیگر کمک بخواهید به‌هیچ‌وجه خجالت‌زده نباشید چه برسد به خونه تکونی عید و مطمئن باشید که اطرافیان شما این وضعیت را درک خواهند کرد. همچنین با رعایت نکاتی که در این مطلب ذکر شد و ترفند هایی که برای نظافت منزل در دوران حاملگی وجود دارد می‌توانید با خیالی راحت به پاکیزگی منزل خود بپردازید.

منابع: whattoexpect.com l parents.com

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

 • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
 • شستن و تی کشیدن کف
 • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
 • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × چهار =