شوینده‌های ارگانیک خانگی؛ ضد عفونی کننده طبیعی نظافت خانه چه هستند؟

0

تا به حال فکر کرده‌اید که در گذشته خانه‌ها با چه موادی نظافت می‌شدند؟ بسیاری از ما خسته از بوهای آزاردهنده شوینده‌های شیمیایی در زمان نظافت هستیم. بعضی از مواقع به مایع‌های ظرفشویی و حتی صابون‌ها هم حساسیت داشته‌ایم و به فکر استفاده از ضد عفونی کننده طبیعی افتاده‌ایم.

جدا از حساسیت‌های ما، مضرات استفاده از مواد شیمیایی و آسیب‌هایی که به طبیعت وارد می‌کنند هم بر هیچ کس پوشیده نیست. اگر شما هم جز افرادی هستید که استفاده از شوینده‌های شیمیایی برایتان باعث دردسر شده و به فکر طبیعت و البته سلامت خودتان هستید، این مقاله را تا انتها بخوانید.

خوشبختانه در سال‌های اخیر شاهد استفاده کمتر از شوینده‌های شیمیایی توسط افراد خانه‌دار هستیم و این موضوع جای خوشحالی دارد. اما برای ما این سوال را به وجود می‌آورد که افراد چه چیزی را جایگزین شوینده‌های شیمیایی می‌کنند. در این مقاله از استادکار با معرفی چند ماده ضد عفونی کننده طبیعی که در قدیم هم از آن‌ها استفاده می‌شده، به این سوال پاسخ خواهیم داد.

آیا استفاده از ضد عفونی کننده طبیعی واقعا تاثیر دارد؟

پیش از اینکه به معرفی ضد عفونی کننده طبیعی بپردازیم، باید گفت در بسیاری از رسانه‌ها ادعا شده است که مواد ضدعفونی کننده خانگی و شوینده طبیعی، در ضدعفونی کردن موثر هستند. اما باید بدانید که فقط الکل با غلظت 70 درصد و پراکسید هیدروژن می‌توانند سطوح را به طور کامل ضدعفونی کنند. کارشناسان توصیه می‌کنند که در صورتیکه نیاز به ضدعفونی مواد یا سطوح به صورت کامل دارید، لیست محصولات مورد تائید سازمان وزرات بهداشت را برای ضدعفونی تهیه کنید.

نکته دیگر اینکه قبل از ضدعفونی سطوح نیاز است که آن‌ها را با صابون و آب تمیز کنید و سپس اقدام به ضدعفونی کنید. در واقع تمیز کردن و ضدعفونی کردن، دو مفهوم کاملا متفاوت هستند. محلول ضد عفونی کننده طبیعی و خانگی که با سرکه و جوش شیرین تهیه می‌شوند گزینه های طبیعی و موثری برای “تمیز کردن” هستند، اما آن‌ها به اندازه ضدعفونی کننده‌های شیمیایی و الکل در “کشتن آلودگی و میکروب‌ها” موثر نیستند.

به طور کلی محلول ضدعفونی کننده‌ای که دارای شماره ثبت EPA روی لیبل خود هست، ضدعفونی کننده قوی‌ مورد تائید است. اما اگر این مواد در دسترس شما نبود، از وایتکس یا الکل 70 درصد استفاده کنید. میزان سمی بودن این مواد نسبت به دیگر مواد کمتر است. با این حال هنگام مصرف مراقب باشید چرا که اتانول به غشاهای سلولی و پروتئین‌ها و مواد اکسید کننده مانند پراکسید هیدروژن به غشاها و چربی‌ها آسیب می‌رساند. این مواد ضدعفونی کننده به اندازه کافی قوی هستند که بتوانند تمام میکروب‌ها را بکشند. در ادامه تعدادی از مواد طبیعی که خاصیت ضدمیکروبی دارند را نیز با هم مرور خواهیم کرد.

ضدعفونی کننده طبیعی به اندازه ضدعفونی کننده شیمیایی و الکل در کشتن آلودگی و میکروب‌ها موثر نیست.
ضدعفونی کننده طبیعی به اندازه ضدعفونی کننده شیمیایی و الکل در کشتن آلودگی و میکروب‌ها موثر نیست.

انواع ضد عفونی کننده طبیعی نظافت خانه

در ادامه با چند ماده ضد عفونی کننده طبیعی آشنا خواهیم شد.

۱- خاکستر

شاید عجیب به نظر برسد اما خاکستر یک پاک کننده قدیمی و خیلی قوی برای ظروف آشپزخانه و زدودن چربی‌ها است. در گذشته از خاکستر به عنوان مایع‌های ظرفشویی امروزی استفاده می‌شده و درست است که رایحه مواد شیمیایی جدید را ندارد اما برای شستشویی کامل می‌توانید به آن اعتماد کنید. همچنین خیال‌تان راحت باشد که پوست دستتان با این ضد عفونی کننده طبیعی هیچ گونه آسیبی نمی‌بیند!

۲- خاک

این مورد هم مانند خاکستر کمی عجیب به نظر می‌رسد اما می‌توانید هنگام استفاده از آن شگفت زده شوید. البته ممکن است در منزل به خاک دسترسی نداشته باشید اما زمان‌هایی که در پیک نیک به سر می‌برید و مایع ظرفشویی را فراموش کرده‌اید، خاک می‌تواند به راحتی جای خالی مایع ظرفشویی را برای شما پر کند. دقت کنید که خاکستر و خاک نمی‌توانند مانند الکل به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده استفاده شوند و تنها برای سائیدن ظروف و پاک کردن چربی‌ها از روی آن موثر هستند.

خاکستر و خاک برای ساییدن ظروف و پاک کردن چربی‌ها از روی آن موثر هستند.
خاکستر و خاک نمیتوانند مانند الکل به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده محسوب شوند و تنها برای سائیدن ظروف و پاک کردن چربی‌ها از روی آن موثر هستند.

۳-سنگ نمک خرد شده

قدیمی‎‌ها ضرب المثلی دارند که می‌گوید ” هرچه بگندد نمک‌اش می‌زنند”. این گفته بی راه نیست و در صورت استفاده، می‌توانید تاثیر بی‌نظیر آن را در نظافت و ضدعفونی کنندگی ببینید. سنگ نمک خرد شده را از عطاری تهیه کنید و آن را با آب مخلوط کرده و از آن به عنوان یک شوینده بسیار عالی و البته نه ماده ضدعفونی کننده استفاده کنید.

۴- سرکه

یکی از قوی‌ترین پاک کننده‌ها که از دیرباز مورد استفاده قرار می گرفته، سرکه سفید است. تقریبا برای پاک کردن تمام سطوح به غیر از سنگ می‌توانید از سرکه استفاده کنید. مخلوط سرکه و آب یکی از بهترین راهکارها برای پاک کردن شیشه و آینه است. همچنین این ماده حیرت انگیز می‌تواند در ضد عفونی کردن لباس‌ها و وسایل شما نقش مفیدی را ایفا کند. پس اگر به نظافت خود و منزل‌تان اهمیت می‌دهید، نظافت با سرکه را از قلم نیاندازید.

خاصیت ضدعفونی کنندگی سرکه

به گفته گلر، محقق ارشد و تحلیلگر پایگاه داده های کارگروه محیط زیست، سرکه و لیمو هر دو خاصیت پاک کنندگی قوی دارند. اما روش ضدعفونی با سرکه یا لیمو مورد تأیید نیستند. با این حال، عناصر فعال داخل آن‌ها یعنی اسید استیک موجود در سرکه و اسید سیتریک موجود در لیمو، عناصر فعال ثبت شده در EPA هستند. تفاوت در غلظت و pH است، چیزی که شما نمی‌توانید با فشردن یک لیموی تازه پیدا کنید. چرا اسیدها موثر هستند؟ “ضد عفونی کننده‌های مبتنی بر اسید باعث تغییر pH محیط میکروارگانیسم می‌شوند، پیوند اسیدهای نوکلئیک را می‌شکنند و همچنین پروتئین‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهند.” به این ترتیب خواص سرکه (از نظر پاک کنندگی) برای شکستن بافت لکه‌های سخت می‌تواند موثر عمل کند.

خاصیت ضدعفونی کنندگی سرکه و لیمو به عنوان قوی ترین شوینده خانگی
سرکه و لیمو هر دو خاصیت پاک کنندگی قوی دارند، اما روش ضدعفونی با سرکه یا لیمو مورد تأیید نیست.

۵- لیمو ترش

حتما شنیده‌اید که می توانید بسیاری از وسایل خود مخصوصا لوازم آشپزخانه را با لیموترش به راحتی پاک کنید. نظافت با لیمو می‌تواند شما را در تمیز کردن ظروف مسی، نقره‌ای، حصیری و مرمری به وجد بیاورد. لیمو خاصیت پاک کنندگی دارد اما همانطور که بالاتر اشاره شد ضدعفونی با آن مورد تائید سازمان‌های بهداشتی مرتبط نیست.

۶- جوش شیرین

یار قدیمی مادربزرگ‌ها همین جوش شیرین است. اگر در خانه این پودر سفید معجزه‌گر را ندارید، به فکر تهیه آن باشید زیرا جوش شیرین در بسیاری از کارهای منزل به شما یاری می‌رساند. علاوه بر اینکه می‌توانید از مخلوط آن با سرکه و یا آب به عنوان پاک کننده‌ای قوی استفاده کنید، با پاک کننده جوش شیرین می‌توانید جرم‌ها را از روی کاشی‌ها و چربی‌ها را از روی لوازم آشپزخانه هم پاک کنید. جالب است بدانید که مسواک زدن با جوش شیرین می‌تواند در زیبایی شما هم نقش داشته باشد پس بهتر است از آن غافل نشوید.

ضدعفونی با جوش شیرین

خواص جوش شیرین برای تمیز کنندگی و براق کردن سینک و شیرآلات و حتی زدودن چربی‌های داخل لوله سینک و موارد دیگری چون سفید کردن دندان با جوش شیرین ثابت شده است. اما اگر می‌خواهید در کنار روش‌هایی چون ضدعفونی با سرکه از آن استفاده کنید، بهتر است که آن را با روش‌های ثابت شده دیگری الکل و وایتکس جایگزین کنید. چرا که جوش شیرین به تنهایی نمی‌تواند عمل ضدعفونی کردن را انجام دهد.

۷- روغن‌های طبیعی

وجود روغن‌های طبیعی در هر خانه ضروری و مفید است. غیر از مصارف پخت و پز و سلامت پوست و مو، می‌توانید از روغن‌های طبیعی نظیر روغن زیتون و کنجد به عنوان تمیز کننده و جلا دهنده استفاده کنید. بدین صورت که با آغشته کردن دستمال به مقدار کمی از روغن، آن را بر روی سطوح چوبی یا سنگی کشیده و وسایل خود را برق بیاندازید. هچنین برای پاک کردن روکش‌های چرمی نیز می‌توانید از روغن‌های طبیعی استفاده کنید و نتیجه اعجاب انگیز آن را ببینید.

احتمالا این ادعا را شنیده‌اید که روغن‌های طبیعی دارای قدرت ضدعفونی‌کننده خوبی هستند و شواهدی وجود دارد که برخی از اسانس‌ها دارای خاصیت ضدمیکروبی هستند اما بیشتر آن‌ها دارای این خاصیت نیستند و توصیه نمی‌شود که از آن به عنوان ضدعفونی کننده استفاده شود.

خاصیت ضدمیکروبی و قدرت ضدعفونی روغن های طبیعی و اسانس ها
برخی از روغن های طبیعی و اسانس‌ها دارای خاصیت ضدمیکروبی هستند اما بیشتر آنها دارای این خاصیت نیستند.

۸- آب جوش

در دسترس ترین ماده‌ای که می‌تواند شما را در امور نظافت منزل یاری رساند آب جوش است. شما می‌توانید با آب جوش، کدری و ماتی سرامیک‌ها را از بین ببرید. همچنین ریختن آب جوش در سینک به خوبی چربی‌های آن را از بین می‌برد. برای اینکه بهتر نتیجه بگیرید می‌توانید سرکه، جوش شیرین و آب جوش را مخلوط کرده و از کارایی این محلول شگفت انگیز، نهایت استفاده را ببرید.

آب جوش در بیمارستان‌ها برای ضدعفونی و استریل کردن تجهیزات به کار می‌رود، شما نیز برای استریل کردن می‌توانید تنظیمات لباسشویی یا ماشین ظرفشویی خود را روی دمای آب گرم تنظیم کنید. بخار آب جوش می‌تواند پروتئین و آنزیم میکروارگانیسم‌ها یا میکروب‌ها را از بین ببرد. دستگاه‌های بخارشوی نیز می‌توانند سرامیک و کاشی‌ها را تمیز کنند. با این حال استفاده از دستگاه‌های تولید بخار در خانه توصیه نمی‌شود، زیرا موجب ایجاد سوختگی می‌شود و ممکن است برای برخی سطوح یا اشیاء ایمنی لازم را نداشته باشد.

آب جوش در بیمارستان‌ها برای ضدعفونی و استریل کردن تجهیزات به کار می‌رود.
آب جوش در بیمارستان‌ها برای ضدعفونی و استریل کردن تجهیزات به کار می‌رود.

جمع بندی

همانطور که گفته شد موادی مانند سرکه، خاکستر، جوش شیرین و روغن‌های طبیعی با خواص ضدمیکروبی خود می‌توانند تا حدودی سطح موردنظر شما را تمیز کنند اما اگر به دنبال ضدعفونی کامل سطوح خود هستید بهتر است که به روش‌های اثبات شده‌ای چون الکل و محلول ضدعفونی کننده آب و وایتکس رقیق روی آورید. همچنین می‌توانید از خدمات ضدعفونی استادکار برای تمیز کردن و ضدعفونی محیط خود کمک بگیرید.

منبع: womenshealthmag

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

  • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
  • شستن و تی کشیدن کف
  • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
  • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + 10 =