اگر شما هم در خانه خود از یک ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنید، به احتمال بسیار زیاد، دلایل اهمیت استفاده از نمک ظرفشویی را در همان روز اول نصب دستگاه شنیده و خوانده‌اید. در مطلب حاضر به یکی از مشکلات رایج این ماشین یعنی نشت نمک در ماشین ظرفشویی، علت آن و راهکارهایی   پرداخته‌ایم. با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

نمک ماشین ظرفشویی چیست و چه کاربردی دارد؟

نمک ماشین ظرف شویی، در واقع نرم کننده آب سخت است. همان طور که می‌دانید یک ماشین ظرفشویی برای شستن ظروف از فشار آب استفاده می‌کند. ممکن است گاهی اوقات فشار بالای آب، باعث کدر شدن و خش افتادن ظروف شما می‌شود. استفاده از نمک، میزان سختی آب ماشین ظرفشویی را کاهش می‌دهد تا در حین شستشو از خش افتادن ظروف و کدر شدن آن‌ها جلوگیری شود. شستن ظروف با آب نرم از ایجاد رسوب روی ظروف هم جلوگیری می‌کند.

ماشین ظرفشویی با استفاده از نمک، میزان سختی آب را کاهش می‌دهد تا در حین شستشو از خش افتادن ظروف و کدر شدن آن‌ها جلوگیری شود.
ماشین ظرفشویی با استفاده از نمک، میزان سختی آب را کاهش می‌دهد تا در حین شستشو از خش افتادن ظروف و کدر شدن آن‌ها جلوگیری شود.

یکی از اشتباهات رایج این است که بسیاری از افراد زمانی که از قرص ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنند، استفاده از نمک را کنار می‌گذارند و تصور می‌کنند دیگر احتیاجی به نمک ماشین ظرفشویی ندارند. اما باید بدانید که نمک ماشین ظرفشویی، از ملزومات جدانشدنی و مهم ماشین ظرفشویی شماست و تحت هیچ شرایطی نباید استفاده آن را قطع کنید. ماشین ظرفشویی همانقدر که برای شستن ظروف به قرص و یا ژل ماشین ظرفشویی احتیاج دارد، به همان میزان به نمک ظرفشویی هم احتیاج دارد.

یکی دیگر از کاربردهای استفاده از نمک ماشین ظرفشویی، کاهش رسوبات آهکی است. رسوبات آهکی در طول زمان باعث باریک شدن و گرفتگی مسیر آب در ماشین ظرفشویی شده و این گرفتگی موجب می‌شود ماشین ظرفشویی برای پمپاژ آب با فشار مناسب، فشار بیشتری به موتور بیاورد و در نتیجه این مسئله باعث کاهش طول عمر ماشین ظرفشویی شما می‌شود. لازم به ذکر است که رسوبات آهکی باعث می‌شوند ماشین ظرفشویی برای گرم کردن آب نیز به انرژی بیشتری احتیاج داشته باشد و به عبارتی مصرف انرژی ماشین ظرفشویی شما نیز افزایش پیدا کند. گرفتگی جت‌های آب پاش ماشین ظرفشویی به علت وجود رسوبات آهکی در آب نیز از دیگر اثرات مخرب عدم استفاده از نمک ظرفشویی است. چ

نکته‌ای که باید مد نظر داشته باشید این است که نمک ماشین ظرفشویی باید خالص باشد، در غیر این صورت ممکن است حاوی ناخالصی‌هایی مانند آهن و کربنات باشد. این ناخالصی‌ها میزان نرم شدن آب را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

حتما در زمانی که نشانگر نمک دستگاه اعلام می‌کند، اقدام به اضافه کردن نمک کنید.
حتما در زمانی که نشانگر نمک دستگاه اعلام می‌کند، اقدام به اضافه کردن نمک کنید.

علت نشت نمک در ماشین ظرفشویی

یکی از مشکلات شایع در رابطه با نمک ظرفشویی، نشت نمک در ماشین ظرفشویی از مخزن مخصوص است. گاهی به علت نیمه باز بودن درپوش مخزن نمک، مقداری نمک از آن بیرون می‌زند. در صورتیکه متوجه چنین مشکلی شدید، ابتدا از محکم بودن درپوش اطمینان حاصل کنید.

پر بودن بیش از حد مخزن، یکی دیگر از دلایلی که ممکن است موجب نشت نمک در ماشین ظرفشویی شود، است. در صورت پر بودن بیش از حد مخزن، میزان نمک اضافه باید خالی شود.

اگر ماشین ظرفشویی شما دچار نشت نمک شده است اما هیچ‌کدام از‌ موارد ذکر شده در بالا، دلیل نشت نمک در ماشین ظرفشویی نیست، حتما باید با یک تکنسین و استادکار ماهر برای پیدا کردن علت نشتی نمک در ماشین خود مشورت کنید.

یکی از مشکلات شایع در رابطه با نمک ظرفشویی، نشت نمک در ماشین ظرفشویی از مخزن مخصوص است.
یکی از مشکلات شایع در رابطه با نمک ظرفشویی، نشت نمک در ماشین ظرفشویی از مخزن مخصوص است.

برای جلوگیری از نشت نمک ماشین ظرفشویی چه نکاتی را رعایت کنیم؟

  • همیشه از محصولات مرغوب برای ماشین ظرفشویی استفاده کنید، گاهی به‌کارگیری مواد فاقد کیفیت، مشکلات جبران ناپذیری به دستگاه وارد می‌کند.
  • برای جلوگیری از نشت نمک در ماشین ظرفشویی، نمک را با حجم کم و با استفاده از قاشق و یا یک قیف به مخزن منتقل کنید. با این کار از پر شدن بیش از حد مجاز هم جلوگیری خواهید کرد.
  • از پر کردن بیش از حد مخزن نمک خودداری کنید. در واقع حدود یک سانتی‌متر از بالای مخزن باید همیشه خالی باشد.
  • میزان استفاده از نمک به سختی آب منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، بستگی دارد. هرچقدر میزان سختی آب بیشتر باشد، مقدار بیشتری از نمک داخل مخزن در هر بار استفاده کم می‌شود. از این رو دائما نمایشگر مربوط به نمک دستگاه خود را چک کنید و حتما در زمانی که نشانگر نمک دستگاه اعلام می‌کند، اقدام به اضافه کردن نمک کنید.
  • در هر بار پاکسازی ماشین ظرفشویی خود، مخزن نمک را هم چک کنید و از محکم بودن درپوش آن اطمینان حاصل کنید. همانطور که در بالا گفتیم؛ گاهی درپوش مخزن سست بسته شده و نمک به بیرون نشت می‌کند. یکی از دلایل افزایش مصرف نمک، همین باز بودن درپوش است.

جمع‌بندی

نشتی نمک در ماشین ظرفشویی مشکلی است که ممکن است در طول مدت استفاده از دستگاه، برای هر فردی پیش بیاید. این مشکل معمولا با توجه و دقت به نکاتی که در این مقاله ذکر شد حل می‌شود. اما طبیعتا در صورت تکرار و یا تشدید بهتر است که با یک تکنیسین و یا خدمات پس از فروش ماشین ظرفشویی خود تماس بگیرید تا از بروز مشکلات جدی برای دستگاه خود پیشگیری کنید.

سارا چگینی
سردبیر محتوای بخش دکوراسیون و چیدمان و خانه‌داری وبلاگ استادکار | سارا نویسنده و روایتگری خبره است که باستان شناسی خوانده! سارا می‌گوید که «نویسندگی یکی از هنرهای اصلی من است.» او نگارش خیلی خوبی دارد، عاشق خلق داستان و روایتگری است و به زبان انگلیسی هم مسلط است. او در حوزه نویسندگی وب، مدیریت و تولید محتوای دیجیتال تجربه و تبحر بالایی دارد. سارا چگینی تقریبا به تمامی ابزارهای مورد نیاز حوزه محتوا، ویرایش محتوای تصویری و متنی و آنالیز آن‌ها مسلط است. آشپزی و قنادی از توانمندی‌های خوشمزه ساراست. او دف و پیانو هم (در زمان‌های دور) میزده! سارا کتاب خوار قهاری نیز هست و علاقمند است در موضوعاتی مانند گردشگری و تاریخ و بازاریابی دیجیتال هم بنویسد.