بهترین وسایل نظافت منزل

تمیز کردن منزل یکی از روتین‌ترین کارهایی است که باید همواره به آن بپردازید. فرقی نمی‌کند بانو یا آقای یک خانه باشید؛ در هر صورت باید زمانی را برای نظافت قسمت‌های مختلف منزل کنار بگذارید تا همواره خانه ای زیبا و دلنشین داشته باشید. اگر می‌خواهید زمان کمتری از شما برای این کار از شما گرفته شود، بهتر است برنامه ریزی داشته باشید، از تجهیزات حرفه‌ای استفاده کنید و این کار مهم را پشت گوش نیاندازید.
اگر بخواهید در زمان خود صرفه جویی کنید، می توانید با استفاده از اپلکیشن استادکار و با رجوع به متخصصانی که در این اپلیکیشن به شما معرفی می شود، بهترین نظافتچی را برای نظافت منزل خود به کار بگیرید.
در غیر این صورت توصیه بهتر است آموزش نظافت منزل را به صورت دقیق و جز به جز و تا انتها مطالعه کنید.

نظافت منزل به چه صورت انجام می شود؟
نظافت منزل به چه صورت انجام می شود؟

از قسمت بالای خانه شروع کنید

بهتر است همواره تمیزکاری خانه را از دورترین نقطه نسبت به درب ورودی ساختمان شروع کند. در هر اتاق نیز بهتر است تمیزکاری را از دورترین نقطه به درب اتاق شروع کنید. در این صورت است که در وقت و انرژی شما صرفه جویی خواهد شد. در صورت که خانه شما دوبلکس است؛ برای نظافت خانه ابتدا به سراغ طبقه بالا بروید و پس از اتمام طبقه دوم به سر اغ قسمت پایینی خانه بیایید.

همزمان کارها را پیش ببرید

اگر می خواهید بهترین بازدهی از نظافت منزل را داشته باشید، بهتر است تک بعدی کار نکنید. بهتر است اگر برخی موارد مثل پرده ها نیاز به شستشو دارند، ابتدا پرده ها را باز کرده و آن ها را در ماشین لباسشویی بیاندازید. البته می توانید برای بهبود کیفیت شستشو، این کار را به خشکشویی ها بسپارید. در هر صورت تا زمانی که پرده ها آماده می شوند، می توانید به بقیه کارها بپردازید.

اگر به صورت چند نفری اقدام به نظافت منزل می کنید، برای پیشرفت سریعتر کارها، برخی از وسایل که نیاز به تمیزکاری و شستشو دارد را به یک اتاق یا حمام برده و یک نفر را مسئول شستشوی آن ها کنید تا زمانی که شما بقیه مکان ها را تمیز می کنید، آن وسایل نیز شسته شده و آماده بازگشت به مکان خود گردند.

دستشویی و حمام را در اولویت قرار دهید

اگر می خواهید نظافت منزل را به بهترین نحئ انجام دهید و از دوباره کاری جلوگیری کنید، بهتر است برخی از قسمت های خانه را ابتدا بشویید. دستشویی و حمام از اولین مکان هایی هستند که باید به سراغشان بروید. برای تمیر کردن دستشویی و حمام احتمالا به مواد شوینده مشابهی نیاز خواهید داشت و از این جهت نیز در زمان خود صرفه جویی کرده اید.

سعی کنید برای شستن دستشویی و حمام از بهترین مواد شوینده استفاده کنید تا آنچه که از تمیزی آن ها انتظار دارید را با زحمت کمتری بدست آورید. علاوه بر این برای شتشو کف دستشویی و حمام ممکن است به فرچه نیاز داشته باشید. بهتر است از فرچه هایی استفاده کنید که نیاز به فشار کمتری برای تمیز کردن کف داشته باشد. علاوه بر این برای شستن روشویی و آینه نیز از دستمال های مخصوص استفاده کنید. به ویژه آینه ها که به سختی تمیز می شوند و نقش بسیار زیادی در تمیز منزل شما خواهند داشت.

تمیزکاری دستشویی فرنگی

تمیز کردن آشپزخانه؛ سخت و زمان بر

آشپزخانه زمان زیادی از نظافت منزل را به خود اختصاص می دهد. وجود وسایل مختلف و ظروف شکستنی در آن باعث می شود کار به کندی پیش رود. بهتر است تا جایی که می توانید برای آشپزخانه زمان بگذارید. برای اینکه چربی های روی دیوار را ساده تر پاک کنید، می توانید با استفاده از برخی محلول های خانگی برای پاک کردن چربی، زمان کمتر و انرژی کمتری صرف کنید.

بهتر است ابتدا ظرف و ظروف را بشویید تا زمانی که کار تمیزکاری آشپزخانه تمام شد، خشک شده باشند. سینک و شیر ظرفشویی نیز باید با دقت تمیز شوند تا بر روی آن ها خط و خش نیافتد. اجاق گاز و ماکروفر را نیز باید با دقت و البته کمی وسواس شستشو دهید. پس از این ها به سراغ بخچال رفته و آن را نیز تمیز کنید و در نهایت به سراغ کف آشپزخانه بروید.

حتی اگر آشپزخانه کوچکی نیز داشته باشید، انجام همه این کارها سخت و طاقت فرسا است. کافی است بخواهید داخل کابینت ها را نیز گردگیری کنید و یا درب کابینت ها را شستشو دهید. علاوه بر این کارهای فراوان دیگری نیز در آشپزخانه وجود دارد؛ در نتیجه در نظافت منزل به ویژه در قسمت آشپزخانه حتما از یک یا چند نفر از اعضای خانواده کمک بگیرید.

اتاق ها را در نظافت منزل از یاد نبرید

شاید اتاق ها در درجه اولویت قرار نداشته باشند؛ اما بهتر است حتما آن ها را نیز تمیز کنید. اگر قصد شما از نظافت منزل، مهیا کردن آن برای مهمان باشد، ممکن است اهمیتی برای اتاق ها قائل نشوید. پیشنهاد می کنیم حتی اگر برای آمدن مهمان قصد تمیزکاری منزل را دارید باز هم اتاق ها را تمیز کنید؛ چرا که در روحیه کل اعضای خانواده تاثیر مثبتی می گذارد. بهتر است تمیزکاری هر اتاق را به عهده افرادی که از آن استفاده می کند بگذارید تا کار نظافت منزل برای شما سبک تر شود.

سالن پذیرایی؛ نقطه انتهایی نظافت منزل

پس از تمیز کردن تمامی نقاط خانه بهتر است به سراغ پذیرایی بروید و با گردگیری اساسی این قسمت از ساختمان، آن را به صورت کامل تمیز کنید. دکورها را مرتب کنید و گرد و خاک روی میزها را بگیرید. اگر قسمت هایی از کف پذیرایی به صورت سرامیک یا پارکت است، حتما با استفاده از طی آن ها را تمیز کنید تا گرد و خاکی بر روی آن ها ننشسته باشد.

قبل از اینکه به مرحله آخر برسیم، تمامی پنجره ها را به صورت همزمان شستشو داده و پاک کنید. می توانید برای نظافت پنجره های اتاق ها نیز در این مرحله و به صورت یکجا عمل کنید. پس از تمیزکاری قسمت های مختلف گردگیری مبلمان و دکوراسیون، می توانید جاروبرقی بکشید. سعی کنید با دقت زیادی جاروبرقی بکشید تا جایی از قلم نیافتد.

بهترین روش برای نظافت منزل

حالا نظافت منزل به اتمام رسیده است. البته برخی از موارد مثل راهروها، جا کفشی، کتابخانه و موارد دیگر که بسته به نوع ساختمان دارد در این مطلب آورده نشد که باید مورد توجه قرار گیرد.

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

  • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
  • شستن و تی کشیدن کف
  • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
  • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار

محمد امین حسامی
سید محمد امین حسامی مهندس مکانیکه. به قول خودش کارش نوشتن و نوشتن و نوشتنه البته کمی هم فتوشاپ! محمد امین تجربیات زیادی تو حوزه محتوا داره، کمی قبل تر پادکست میساخته و کلیپ تولید میکرده و الان علاوه بر نوشتن، در حوزه محتوا تدریس هم میکنه. سید امین در حوزه های مختلفی دست به قلم هست که از مهم ترین اونها میتونیم به گردشگری، خانه و ساختمان، دکوراسیون و چیدمان و تاسیسات و تعمیرات اشاره کنیم. همچنین سید امین در حوزه های گردشگری و حتی طب سنتی هم دستی بر قلم داره و محتوای امین رو در این موضوعات هم میتونید بخونید. مهمترین ویزگی متن های امین حسامی ،کاربردی نوشتن اون هست. امین همیشه تلاش داره که مخاطب رو با کمک محتواش کمک کنه و او رو رشد بده. سید امین کتاب های زیادی خونده و مطالعه یکی از عادت های همیشگیش هست. نویسنده مورد علاقه محمد امین رضا امیرخانیه. به قول خودش «کتاب مثل غذا می مونه.. تنوع موضوعات، لذت مطالعه رو افزایش می ده». به همه مخاطبین وبلاگ استادکار پیشنهاد میکنیم که نوشته‌های سید امین حسامی رو از دست ندن.