برای تمیز کردن کابینت لمینت چکار کنیم؟

0

تمیز کردن کابینت لمینت و روش اصولی انجام آن به یک سوال مهم در خانه تکانی شما تبدیل شده است؟ تمیز کردن کابینت لمینت به عنوان یکی از محبوب‌ترین و ارزان‌ترین مدل‌های موجود در آشپزخانه‌های ایرانی، دغدغه بسیاری خانواده‌ها محسوب می‌شود و قصد داریم در این مقاله از استادکار نحوه تمیز کردن کابینت لمینت را با شما به اشتراک بگذاریم. خوشبختانه کابینت های چند لایه لمینت یکی از ساده ترین انواع کابینت برای تمیز کردن هستند، به شرطی که بدانید چگونه این کار را به درستی انجام دهید. برخی از نکات مفید در مورد تمیز کردن کابینت لمینت را در ادامه بخوانید.

اهمیت تمیز کردن کابینت لمینت

کابینت‌های لمینت، چندلایه، کاربردی و از نظر بودجه به صرفه هستند و به گزینه‌ای محبوب برای بسیاری از آشپزخانه‌ها تبدیل شده‌اند. کابینت‌های چند لایه لمینتی جایگزینی مناسب برای کابینت‌های چوبی هستند. سطح لمینت بادوام است و تمیز کردن آن از چوب سنتی راحت‌تر است. استفاده از بسیاری از محصولات تمیز کننده طبیعی و تجاری روی سطح آن‌ها بی خطر است اما بهتر است از هرگونه مواد ساینده برای محافظت بیشتر سطح کابینت اجتناب کنید.

تمیز کردن کابینت لمینت به دلیل چندلایه بودن بافت آن ساده است.
تمیز کردن کابینت لمینت به دلیل چندلایه بودن بافت آن ساده است.

مراحل تمیز کردن کابینت لمینت

این کابینت‌ها به دلیل آنکه با چربی مواد غذایی سر و کار دارند ممکن است به مرور دچار جرم و آلودگی شوند اما خوشبختانه به دلیل چند لایه بودن جنس خود به راحتی تمیز می‌شوند. پس از انجام مراحل تمیزکاری عمومی، می‌توانید به راحتی جرم و رسوب روی کابینت‌های لمینت را برطرف کرده و کابینت‌های لمینت خود را به زیبایی حفظ کنید. در ادامه در مورد نحوه انجام تمیز کردن کابینت لمینت بخوانید.

گردگیری کردن کابینت

برای تمیزکردن کلی کابینت ابتدا بهتر است که گرد و غبار را از سطح کابینت پاک کنید و گرد و خاک موجود روی کابینت را پاک کنید. از پارچه ای نرم مانند پارچه میکروفایبر استفاده کنید و سعی کنید که حداقل هفته‌ای یک بار تمام سطح کابینت لمینت را گردگیری کنید تا سطح چربی و گرد و خاک انباشته شده روی هم شما را به زحمت زیاد نندازد.  بهترین راه برای جلوگیری از هرگونه دوباره‌کاری، تمیز کردن کابینت های خود در حین گردگیری‌های روزمره است. هر هفته یا هر ماه یک بار آن‌ها را با یک پارچه نرم با میزان رطوبت استاندارد گردگیری کنید و سطح داخل و خارج آن را از غبار عاری کنید.

بیشتر بدانید راحت ترین روش تمیز کردن کابینت ام دی اف

سعی کنید که حداقل هفته‌ای یک بار تمام سطح کابینت لمینت را گردگیری کنید تا سطح چربی و گرد و خاک انباشته شده روی هم شما را به زیاد زحمت نندازد.
سعی کنید که حداقل هفته‌ای یک بار تمام سطح کابینت لمینت را گردگیری کنید تا سطح چربی و گرد و خاک انباشته شده روی هم شما را به زیاد زحمت نندازد.

تمیز کردن کابینت لمینت با استفاده از آب و صابون

بهترین پاک کننده برای کابینت‌های چند لایه لمینت، استفاده از آب و صابون یا دیگر شوینده‌های ملایم است. آب یکی از بهترین مواد برای از بین بردن مواد غذایی باقی مانده چسبیده روی کابینت‌هاست اما دقت کنید که قرارگیری بیش از حد کابینت در معرض رطوبت می‌تواند به بافت آن آسیب بزند. بنابراین با یک پارچه مرطوب کابینت را پاک کرده و سپس آن را با پارچه ای نرم خشک کنید.

در صورت نیاز به پاک کننده‌ای قوی تر از آب، می‌توانید از پاک کننده‌های چندمنظوره بر پایه آب استفاده کنید که برای استفاده در کابینت‌های چندلایه خطری ندارند. برای تمیزکردن سطوح همچنین می‌توانید از صابون مایع یا مایع ظرفشویی نیز استفاده کنید. در انتها بهتر است آن را با پارچه‌ای نرم و لطیف حتما خشک کنید.

خدمات کابینت سازی استادکار

کابینت‌سازی

  • طراحی و ساخت کابینت آپارتمان، فروشگاهی و دکوری
  • طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه مدرن و کلاسیک
  • ساخت کابینت ام دی اف، های گلاس، ترموود، چوبی و فلزی
  • تعمیر و نصب کابینت دیواری و زمینی
دریافت این خدمت از استادکار

 تمیز کردن کابینت لمینت با سرکه

اگر می‌خواهید از گزینه‌های طبیعی برای انجام این کار استفاده کنید، پیشنهاد ما به شما سرکه است. تمیز کردن کابینت لمینت با سرکه، یکی از بهترین روش‌ها برای از بین بردن موثر چربی از روی سطوح است.

سرکه را به یک اسفنج یا پارچه مرطوب اسپری کرده و آن را روی سطح کابینت لمینت بکشید تا لکه‌های روغن و چربی از بین برود. همچنین می‌توانید برای لکه‌های قوی تر آن را روی سطح کابینت اسپری کرده و بگذارید چند دقیقه روی سطح بماند. سپس با پارچه‌ای تمیز لکه‌ها را از سطح کابینت پاک کنید.

بیشتر بدانید همه چیز درباره ی کابینت آشپزخانه سوپرمارکت

سرکه را به یک اسفنج یا پارچه مرطوب اسپری کرده و آن را روی سطح کابینت لمینت بکشید.
سرکه را به یک اسفنج یا پارچه مرطوب اسپری کرده و آن را روی سطح کابینت لمینت بکشید.

تمیز کردن کابینت لمینت با جوش شیرین

پودر جوش شیرین می‌تواند در رفع لکه‌های چربی روی کابینت لمینت موثر باشد و با خاصیت ساینده‌ی خود بدون آسیب رساندن به کابینت، آن را تمیز کنید. برای استفاده موثرتر می‌توانید کمی آب به آن اضافه کرده تا به شکل خمیر درآید و آن را با برس یا مسواکی نرم روی کابینت‌ها بکشید. بعد از چند دقیقه، خمیر را با پارچه ای تمیز و مرطوب از سطح کابینت پاک کنید.

تمیز کردن کابینت لمینت با آبلیمو

از آبلیمو نیز می‌توانید برای تمیز کردن این نوع کابینت استفاده کنید. یک پارچه را به آبلیمو آغشته کرده و آن را روی لکه چربی یا هر لکه دیگری که روی کابینت لمینت وجود دارد بمالید. پس از پاک شدن لکه آن را با یک پارچه مرطوب تمیز و سپس خشک کنید.

آبلیمو دیگر ماده طبیعی برای تمیز کردن سطح کابینت لمینت است
آبلیمو دیگر ماده طبیعی برای تمیز کردن سطح کابینت لمینت است

تمیز کردن کابینت لمینت با مواد شوینده

اگر هیچ کدام از روش‌های بالا موثر نیست و چرک و چربی روی کابینت شما بیش از اندازه است، بهتر است که از یکی از شوینده‌های شیمیایی مخصوص آشپزخانه و حمام مانند پاک کننده‌های چندمنظوره سطوح استفاده کنید که در اکثر فروشگاه‌ها یافت می‌شوند. مطمئن شوید شوینده‌ای که خریده‌اید مناسب استفاده در نوع متریال مورد نظر کابینت‌های شماست. میتوانید برای تمیز کردن، آن را با آب رقیق کنید و با دستمال روی کابینت کشیده و بلافاصله خشک کنید.

از مواد ساینده استفاده نکنید

حتی اگر جنس لمینت شما بسیار محکم است، بهتر است از روش‌های خشن برای تمیزکاری اجتناب کنید، چرا که این کار می‌تواند به کابینت لمینت شما آسیب بزند و اغلب بخش‌های آسیب دیده نیاز به تعویض و هزینه گذاشتن روی دست شما دارند.

از هرگونه ابزار ساینده مانند برس‌های آهنی که می‌تواند رویه لمینت را خراش دهد خودداری کنید. پاک کننده‌های قوی مانند وایتکس نیز می‌توانند همان اثر مخرب را داشته باشند. اگر اصرار به انجام این کار دارید، روی یک نقطه پنهان از کابینت تاثیر آن را بررسی کنید.

بیشتر بدانید روش تمیز کردن کابینت چوبی و فلزی آشپزخانه

از هرگونه ابزار ساینده مانند برس‌های آهنی که می‌تواند رویه لمینت را خراش دهد خودداری کنید
از هرگونه ابزار ساینده مانند برس‌های آهنی که می‌تواند رویه لمینت را خراش دهد خودداری کنید

جمع بندی

تمیز کردن کابینت لمینت به علت بافت چند لایه آن کاری بسیار ساده است و در اغلب موارد با اندکی سرکه یا آبلیمو، جوش شیرین و یا یک پاک کننده چند منظوره به راحتی تمیز می‌شود. تجربه شما در تمیز کردن کابینت لمینت در آشپزخانه چیست؟ آن را با مخاطبان استادکار در میان بگذارید.
منابع: hunker | doityourself

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

  • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
  • شستن و تی کشیدن کف
  • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
  • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 4 =