بهترین روش شستن پرده حمام چیست؟

0

هر بار که وارد حمام می‌شوید، بوی ماندگی حس می‌کنید؟ شاید این بو مربوط به پرده حمام شما باشد. از آنجایی که حمام محیط مرطوبی است و با گرما و رطوبت زیادی سر و کار دارد، باید به طور مرتب تمیز شود. یکی از نقاط حمام نیز پرده آن است. شستن پرده حمام یکی از ضروریات است، چرا که پرده در محیط مرطوبی قرار دارد و امکان رشد باکتری و کپک روی آن بسیار است. در ادامه در مورد تمیز کردن پرده حمام نکاتی را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت؛ پس با استادکار همراه باشید.

خانواده‌هایی که حمام‌هایی با نورگیر و پنجره دارند، خیلی خوش‌شانس‌اند، چرا که نور آفتاب و تهویه پنجره می‌تواند حمام را پس از هر بار استفاده خشک و از رشد کپک جلوگیری کند. اما اگر پنجره ندارید، از هواکش استفاده کنید. با این حال لازم است به شستن پرده حمام خود اهمیت دهید.

اهمیت تمیز کردن پرده حمام

پرده‌های حمام هم برای جداسازی فضای میان حمام و دستشویی به‌کار می‌روند و هم نقش تزئینی برای ایجاد دکوری شیک در حمام دارند. چه یک پرده پلاستیکی ساده را برای حمام خود انتخاب کرده‌اید، چه یک پرده لاکچری، لازم است پرده این محیط هر چند مدت تمیز شود. این پرده‌ها در معرض کف و صابون، گرد و خاک، چربی بدن و رطوبت هستند و امکان رشد کپک روی آنها زیاد است. پس اگر در حمام شما پرده وجود دارد، لازم است مراحل زیر را با دقت بخوانید. خواندن مقاله دکوراسیون داخلی سرویس بهداشتی و حمام نیز به شما توصیه می‌شود.

انواع روش‌های شستن پرده حمام

یادگیری نحوه شستن پرده حمام به طور صحیح موجب افزایش عمر آن شده و محیط داخلی حمام را نیز بهداشتی‌تر می‌کند. اینکه هر چند بار باید این کار را انجام دهید، بستگی زیادی به جنس پرده و میزان گردش هوا در حمام شما دارد. یک قانون مناسب برای شستن پرده‌های حمام، شستشو به صورت فصلی است. روش‌های مختلفی برای شستن پرده حمام مانند شستشو با دست، شستشو در وان و شستشو در ماشین لباسشویی وجود دارد که در ادامه معرفی می‌شود. پیش از آن لازم است به نکات زیر توجه کنید.

زمان مناسب و نحوه شستشوی پرده حمام
یک قانون مناسب برای شستن پرده‌های حمام، شستشو به صورت فصلی است؛ اما این موضوع نیز به جنس پرده و میزان گردش هوا در حمام شما بستگی دارد.

نکات پیش از شستشوی پرده حمام

  • ابتدا لازم است برچسب روی پارچه پرده را بخوانید تا درباره نوع پارچه، روش شستشو و دمای لازم برای شستشو و حتی در صورت لزوم اتوکشی، اطلاعات لازم را کسب کنید.
  • پس از این کار پرده را از میله جدا کنید. حین این کار میله‌ها را نیز چک کنید تا اگر نیاز به شستشو دارند، آنها را نیز تمیز کنید. در اغلب موارد با یک دستمال نم‌دار می‌توانید گرد و خاک و ذرات صابون را تمیز کنید.
  • همچنین اکنون زمان خوبی است تا اگر پرده پارگی دارد، پیش از شستشو آن را شناسایی و تعمیر کنید.
  • لکه‌گیری پرده برای پرده‌هایی که به هر دلیلی دچار لکه‌ شده‌اند، در این مرحله و پیش از شستشو می‌بایست انجام شود. اگر لکه‌ آب سخت روی پرده حمام مشاهده کردید، می‌توانید روی آن‌ها سرکه‌ سفید بریزید و 15 دقیقه صبر کنید و سپس آن را آب بکشید.
  • همچنین اگر هدف شما از شستشو کپک نزدن پرده است، نیاز است آن را ابتدا در محلول آب و نمک خیس کنید.
  • اگر هدف‌تان این است که پرده‌های کدر شده حمام را براق کنید، لازم است پیش از شستشو، مخلوط مساوی جوش شیرین و آبلیمو با مسواک روی پرده بکشید تا برق بیفتد. مقاله ۳ روش برای برق انداختن و شستن پرده توری نیز مفید است.

شستشوی پرده حمام با دست

اگر می‌خواهید پرده سفید حمام خود را با دست بشویید، خوب است برای از بین بردن لکه‌ها آن را با محلول سفیدکننده مناسب پرده و لباس تمیز کنید. بر اساس دستورالعمل سفیدکننده یا حدود سه و نیم لیتر آب گرم و نصف فنجان سفیدکننده را در یک لگن پلاستیکی بریزید و پرده حمام را در آن قرار دهید. با دستکش پلاستیکی آن را بشویید و برای آبکشی آن از دوش حمام کمک بگیرید. اگر امکان آویزان کردن آن در هوای آزاد و پشت بام وجود دارد، این کار را بکنید؛ اگر نه، آن را از همان میله خودش آویزان کنید تا به تدریج خشک شود.

ساده‌ترین راه شستن انواع پرده با دست
پرده را با دست در لگن بشویید و حین شستشو دستکش دست کنید.

شستشوی پرده در وان حمام

وان را با اندکی آب ولرم رو به سرد پر کنید. سفیدکننده را داخل وان بریزید و پرده را داخل وان بیاندازید. بگذارید پرده ۳۰ دقیقه در این محلول خیس بخورد. بعد از گذشت این مدت زمان، وان را خالی کرده و دوباره آن را پر کنید. این بار ماده شوینده خود را اضافه کنید و با پا یا دست آن را چنگ بزنید، سپس شسته و به میله نصب متصلش کنید تا آبش رفته و کم کم خشک شود. اگر پس از شستشوی پرده به جرم‌گیری و تمیز کردن وان حمام احتیاج داشتید، این مقاله را بخوانید.

شستشوی پرده با ماشین لباسشویی

برای تمیز کردن پرده حمام در ماشین لباسشویی خوب است اگر به جنس پرده لطمه‌ای نمی‌خورد، آنها را با آب ولرم شستشو دهید. در غیر این صورت بهتر است پرده را با آب سرد بشویید. پرده حمام را به شکلی که در مرکز ماشین لباسشویی نباشد قرار دهید. می‌توانید دو سه حوله نیز به مرکز ماشین لباسشویی اضافه کنید. در این حالت حوله نقش اسکاچ را بازی خواهد کرد و پرده تمیزتر خواهد شد؛ به علاوه در کنار استفاده از حوله می‌توانید نصف پیمانه سرکه را با مایع لباسشویی مخلوط کنید.

همچنین دور شستشو را روی دور آرام تنظیم کنید تا از چروک شدن پرده جلوگیری شود. اگر پرده چرک زیادی دارد، از شوینده‌های قوی مانند تاید یا پرسیل استفاده کنید تا چربی و کف صابون تمیز شود. می‌توانید یک چهارم فنجان جوش شیرین نیز داخل مخزن پودر ماشین لباسشویی بریزید.

همچنین برای تمیزی بیشتر می‌توانید یک فنجان سرکه را به مایع لباسشویی یا قسمت نرم‌کننده اضافه کنید تا به خوبی جرم و ذرات صابون را پاک کند. اگر کف روی پرده وینیل زیاد است، مقادیر برابر سرکه و آب سرد را مخلوط کرده و پرده را یک شبانه‌روز در آن قرار دهید تا خیس بخورد و سپس آن را بشویید.

از آنجا که پرده و قسمت نصب آن معمولا پلاستیکی است، بهتر است از نرم‌کننده استفاده نکنید؛ زیرا بوی بد مواد پلاستیکی را به پرده می‌دهد. استفاده از خشک‌کن نیز لازم نیست. کافیست پس از شستشو، پرده را آویزان کنید تا خودش خشک شود.

روش تمیز کردن پرده حمام با ماشین لباسشویی
برای تمیزی بیشتر پرده در ماشین لباسشویی مقداری جوش شیرین و در قسمت نرم‌کننده نیز مقداری سرکه بریزید.

خشک کردن پرده

بیشتر پرده‌ها را می‌توان در دمای متوسط تا کم خشک کرد. لازم است پرده را در حالی که هنوز نم‌دار است از ماشین لباسشویی یا لگن بیرون آورید تا از ایجاد چین و چروک جلوگیری شود. در نظر داشته باشید که پرده حمام را لوله نکنید و آن را برای آبگیری فشار ندهید. در این مورد تنها آویختن کافی است. پرده حمام را پس از شستشو به سرعت آویزان کنید تا همزمان با خشک شدن، چین و چروک آن نیز باز شود. توجه داشته باشید زمانی که پرده در حال خشک شدن است، لازم است پنجره حمام را باز کرده و یا هواکش را روشن کنید تا رطوبت را بیرون بکشد.

اتوکشی پرده حمام

اگر جنس پرده شما به گونه‌ای بود که نیاز به اتوکشی داشت، آن را حتما اتو کنید. پرده‌های پارچه‌ای سنگین معمولا در مقایسه با پارچه‌های سبک به اتوکشی بیشتری نیاز دارند تا درزهای آنها صاف شده، چین‌هایشان خوب ایستاده و ظاهر مناسب داشته باشند. برای انتخاب درجه حرارت مناسب اتو حتما به نوع پارچه و دستورالعمل‌‌های مراقبتی آن توجه کنید. پس از اتو کشیدن پرده‌ حمام خود را مرتب سر جایش متصل کنید.

آموزش اصولی شستشو و خشک کردن پرده‌ها در منزل
معمولا پرده‌های حمام به اتوکشی نیاز ندارند و با آویزان کردن خشک می‌شوند. اما اگر جنس پرده حمام شما به گونه‌ای است که به اتوکشی نیاز دارد، حتما به دستورالعمل‌های مراقبتی پارچه دقت کنید.

تعمیرات پرده

اگر پرده حمام شما نیاز به تعمیر داشت و حین شستشو پاره شد، می‌توانید پارگی را با دست دوخته یا آن را به تعمیرکاران حرفه‌ای بسپرید؛ به ویژه اگر حلقه‌های نگهدارنده پرده شکسته باشد، می‌تواند موجب پاره شدن پارچه پرده نیز شود. بنابراین لازم است هر چه زودتر آن را تعمیر کنید یا از خدمات استادکار برای این منظور استفاده کنید.

خدمات خشکشویی و اتوشویی پرده

خشکشویی و اتوشویی پرده

  • خدمات پرده شویی و خشکشویی انواع پرده
  • خشکشویی تخصصی پرده‌های خاص
  • شستشوی پرده همراه با جمع آوری و نصب پرده
  • شستشو و اتوشویی پرده های اداری و خانگی
دریافت این خدمت از استادکار

نحوه نگهداری پرده حمام

اگر نمی‌خواهید پرده را نصب کنید و قصد دارید آن را در کمد و … نگه دارید، بهتر است از تمیز و خشک بودن آن اطمینان حاصل کنید. می‌توانید پرده‌ها را به صورت تا شده و یا آویزان شده روی رخت‌آویز در کمد خود نگهداری کنید.

نحوه شستشوی پرده وینیل

پرده‌های وینیل نقش مهمی در بسیاری از حمام‌ها ایفا می‌کنند. این پرده‌ها اغلب از پلی اتیلن-وینیل استات یا پلی وینیل کلراید ساخته می‌شوند. بسیاری از مصرف‌کنندگان اتیلن-وینیل استات آسترهای صاف و غیرکلردار را ترجیح می‌دهند، زیرا نگرانی‌هایی در مورد اثرات بخار روی این مواد وجود دارد. پلی وینیل کلراید ممکن است رایحه شیمیایی داشته و قرارگیری آن در معرض گرما و بخار آب مضر باشد. پرده‌های وینیل حمام در اندازه‌های مختلف عرضه شده و می‌توانند به عنوان روکش پرده یا پرده مستقل مورد استفاده قرار گیرند.

برای شستن این نوع پرده نیز ابتدا آن را از میله درآورید. دقت کنید که پرده پاره نشود. ابتدا یک دور پرده را با آب سرد و دور کند ماشین لباسشویی بشویید. می‌توانید مانند مرحله بالا مقداری حوله یا لباس نخی اضافه کنید تا پرده چروک نشود.

خشک کردن و اتوکشی را فراموش کنید

هرگز پرده وینیل را داخل خشک‌کن ماشین لباسشویی رها نکنید. پس از شستشو آن را از ماشین لباسشویی بیرون آورده و چندبار تکان دهید تا آبش برود. سپس بلافاصله آن را از میله حمام آویزان کنید تا در هوا خشک شود. چروک‌ها در گذر زمان از بین می‌روند. اگر دیدید پرده خیلی چروک شده، دوش آب داغ می‌تواند آن را شل کرده و چروک‌های آن را باز کند.

از بین بردن لکه کپک

اگر پرده شما لکه کپک داشت و پس از شستشو همچنان لکه روی پرده باقی مانده بود، محلول ملایم سفیدکننده کلر را با آب ترکیب کرده و بگذارید 10 تا 15 دقیقه پرده در آن خیس بخورد. به ازای هر گالن آب از نصف فنجان سفیدکننده استفاده کنید.

پرده‌های وینیل حمام معمولا قیمت کمتری نسبت به پرده‌های پارچه‌ای دارند. آستر‌های سبک وینیل ارزان و سبک را می‌توانید در حراجی‌ها خریداری کنید. پس از چندین بار شستشو و ماه‌ها استفاده، ممکن است تصمیم بگیرید آن را تعویض کنید و پرده جدید خریداری نمایید.

جلوگیری از کپک زدن پرده حمام و روش شستن آن
برای از بین بردن لکه کپک از پرده، محلول ملایم سفیدکننده کلر را با آب ترکیب کرده و بگذارید 10 تا 15 دقیقه پرده در آن خیس بخورد.

تعمیر و نگهداری پرده وینیل

پرده‌های وینیل حمام را در صورت پارگی می‌توان با نوار چسب ضدآب ترمیم کرد تا زمانی‌که یک پرده جدید خریداری شود. برای نگهداری این نوع پرده نیز پس از خشک شدن کامل می‌توانید آن را تا کرده و در کمد نگهداری کنید.

جمع‌بندی

در این راهنما با اصول شستن پرده حمام آشنا شدید. شما تاکنون از کدامیک از روش‌های شستن پرده حمام استفاده‌ کرده‌اید و کدامیک را بهترین روش می‌دانید؟‌ نظرات خود را با مخاطبان استادکار در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + هشت =