آموزش نحوه لکه برداری و تمیز کردن پرده عمودی

0

پرده عمودی منزل شما دچار چرک‌مردگی شده و نیاز به تمیز کردن و شستشو دارد؟ به نظر شما برای تمیز کردن پرده عمودی منزل چه راهکارهایی وجود دارد تا پرده دوباره تمیز و بی نقص شود؟ استادکار می‌تواند با ارائه راهکارهای بسیار ساده اما موثر در تمیز کردن پرده عمودی منزل همراه شما باشد.

پرده‎‌های عمودی به دلیل دوام، نگهداری آسان و قیمت مناسب در بین مردم بسیار محبوب‌اند. تنها نکته‌ای که کمی طرفداران این پرده‌ها را مردد می‌کند، قابلیت شستن پرده‌های عمودی است. اما باید به شما بگوییم شستن پرده‌ عمودی کار سخت و پیچیده‌ای نیست و برای تمیز کردن پرده عمودی راه‌های متنوعی وجود دارد که با توجه به جنس پرده می‌توان از آن‌ها استفاده نمود. در این قسمت انواع پرده عمودی و نحوه شستشوی آن‌ها را با شما در میان خواهیم گذاشت.

انواع پرده عمودی و نحوه شستن آن‌ها

  1. پارچه‌ای

پرده‌های پارچه‌ای، محبوب‌ترین مدل‌ این سبک پرده‌ها هستند. گردگیری و تمیز کردن پرده عمودی پارچه‌ای را باید به صورت مرتب انجام داد. تمیز کردن پرده پارچه‌ای کمی مشکل‌تر از سایر مدل‌هاست. مواد شوینده‌ای که برای شستن پرده انتخاب می‌کنید، باید به گونه‌ای باشند که به آن آسیب نرساند. در ادامه نحوه شستن پرده عمودی پارچه‌ای را به صورت کامل خواهیم گفت.

بیشتر بدانید روش برای شستن و لکه‌گیری پرده مخمل

پرده های عمودی پارچه‌ای معمولا از جنس ژاکارد بوده و بسیار زیبا هستند.
پرده های عمودی پارچه‌ای معمولا از جنس ژاکارد بوده و بسیار زیبا هستند.
  1. چوبی

این پرده‌ها همان طور که از اسمشان هم مشخص است، جنسی چوبی دارند. شستن پرده عمودی چوبی فرقی با مبلمان و وسائل دیگر چوبی نداشته و مانندآن ها تمیز می‌گردد. ابتدا با کمک جاروبرقی گرد و غبار را از نوارها بزدایید، سپس با کمک مواد شوینده مناسب چوب به شستن پرده عمودی بپردازید.

اگر پرده عمودی شما از جنس چوبی است، می‌توانید از پارچه نمناک استفاده کنید اما مراقب باشید تا بر روی آن آب یا صابون باقی نماند و سریعاً پرده را خشک کنید.
اگر پرده عمودی شما از جنس چوبی است، می‌توانید از پارچه نمناک استفاده کنید اما مراقب باشید تا بر روی آن آب یا صابون باقی نماند و سریعاً پرده را خشک کنید.
  1. فلزی

پرده‌های عمودی فلزی را بیشتر در ادارات و شرکت‌ها استفاده می‌کنند. شستن پرده عمودی فلزی به دلیل انعطاف‌پذیری پرده کار آسانی نیست و امکان خم شدن و یا ترک خوردن نوارها وجود دارد.

اما گردگیری و تمیز کردن پرده عمودی فلزی کار سختی نبوده و با یک دستمال مرطوب می‌توان به آسانی این کار را انجام داد. برای شستن این پرده‌ها از ترکیب آب ولرم، صابون و یک دستمال میکروفایبر استفاده کرده و هر نوار را پس از شستن پرده، با دستمال خشک کنید.

اگر پرده عمودی شما کامل تمیز نشد، می‌توانید پرده را از قلاب جدا کرده و تک تک روی هم قرار دهید و سپس تمام نوارها را روی هم در وان یا تشت بزرگ گذاشته و با آب گرم، پور ماشین لباس‌شویی و فرچه، هرکدام از نوارها را به آرامی بشویید. البته ما به شما این کار را توصیه نمی‌کنیم. چون پره‌های پرده ظریف و انعطاف‌پذیرند و امکان خم شدن و یا ترک خوردن دارند.

اگر در منزل بخارشور دارید، می توانید برای تمیز کردن پرده عمودی از آن استفاده کنید.
اگر در منزل بخارشور دارید، می توانید برای تمیز کردن پرده عمودی از آن استفاده کنید.

تمیز کردن پرده عمودی پارچه‌ای

از آنجا که تمیز کردن پرده عمودی پارچه‌ای کمی مشکل‌تر است، تصمیم گرفتیم در یک بخش جداگانه چند روش مختلف برای شستن پرده عمودی پارچه‌ای به شما ارائه دهیم.

  1. استفاده از اسپری چند منظوره و یک دستمال میکروفایبر

برای شستن پرده عمودی پارچه‌ای پس از گردگیری، از یک دستمال پارچه‌ای میکروفایبر و اسپری چندمنظوره مناسب برای پرده استفاده کنید. کافی است پس از گردگیری، اسپری را بر روی نوار پاشیده و با کمک یک دستمال که در بین انبرهای یخگیر یا انبر ذغال قرار داده‌اید هر نوار را جداگانه، تمیز کنید.

بیشتر بدانید نکاتی که باید هنگام نصب میل پرده در نظر بگیرید

  1. استفاده از آب گرم و مایع ظرفشویی

روش دیگر شستن و تمیز کردن پرده عمودی پارچه‌ای استفاده از آب گرم و مایع ظرفشویی است. ابتدا گرد و غبار نوارها را با کمک جاروبرقی کامل از بین ببرید. پس از گردگیری با مقداری آب گرم و مایع ظرفشویی، نوارهای پرده را از بالا شروع به شستن کنید. دقت کنید برای تمیز کردن پرده عمودی از آب داغ به هیچ وجه استفاده نکنید. چون نوارها توسط چسب به یکدیگر متصل شده‌اند و آب داغ چسب بین آن‌ها را از بین می‌برد. پس از اتمام تمیز کردن پرده‌ عمودی، بهتر است پنجره را باز گذاشته تا پرده به تدریج خشک شود. می‌توانید یک دستمال حوله‌ای هم در پایین پنجره گذاشته تا زمین خیس و لغزنده نشود.

برای شستن پرده عمودی پارچه‌ای به هیچ وجه از آب داغ استفاده نکنید.
برای شستن پرده عمودی پارچه‌ای به هیچ وجه از آب داغ استفاده نکنید.

شستن پرده عمودی در ماشین لباسشویی

اگر پرده‌ عمودی شما دارای برچسب قابلیت شستشو در ماشین لباسشویی باشد، می‌توانید آن را در ماشین لباسشویی قرار دهید. اگر این قابلیت برای شما مهم است، در حین خرید حتما به این مسئله توجه کنید.

نحوه لکه برداری و تمیز کردن پرده عمودی پارچه ای

تا اینجا در مورد لکه ها و یا آلودگی‌هایی صحبت شد که شدید نبودند اما اگر پرده شما دچار چرک و یا لکه سخت شده باشد، باید چه کار کرد؟

بهتر است در این شرایط برای شستن پرده عمودی و از بین بردن لکه پارچه از لکه‌برهای پاک‌کننده موجود در بازار استفاده کنید. اما چنانچه تمایلی به استفاده از مواد شیمیایی نداشته و ترجیح می‌دهید از مواد شوینده طبیعی استفاده کنید، بهتر است از ترکیب بسیار خوب سرکه سفید، آب مقطر و مقداری صابون و آب گرم استفاده کنید. کافی است، تا مواد گفته شده را با یکدیگر ترکیب کرده و به آرامی بر روی لکه اسپری کنید. پس از بیست دقیقه با کمک یک حوله خشک کن به تمیز کردن پرده عمودی و از بین بردن لکه بپردازید. اگر لکه هنوز باقی‌مانده دوباره از محلول سرکه استفاده کنید. این بار مقداری جوش شیرین را با کمی آب مخلوط کرده و به صورت خمیری بر روی لکه به مدت یک ساعت قرار دهید. پس از یک ساعت جوش شیرین را از روی لکه برداشته و با کمک جاروبرقی باقی‌مانده خمیر را از روی نوار بردارید. مرحله بعدی از بین بردن لکه، شستن پرده عمودی و تمیز کردن آن با کمک پارچه‌های تمیز است.

خمیر جوش شیرین و آب گرم یک ترکیب بسیار مناسب برای از بین بردن لکه و تمیز کردن پرده عمودی است.  
خمیر جوش شیرین و آب گرم یک ترکیب بسیار مناسب برای از بین بردن لکه و تمیز کردن پرده عمودی است.

نکات لازم برای نگهداری و تمیز کردن پرده عمودی

پرده‌های عمودی در دکوراسیون منزل بسیار موثر بوده و به اتاق، ظاهری شیک و بسیار چشم‌نواز می‌دهند. اما نگهداری و تمیز کردن پرده عمودی به نسبت کار آسانی نیست. بهتر است برای اینکه پرده‌های عمودی دچار چرک و یا لکه نشوند، آن ها را به صورت مرتب هفتگی و یا ماهانه تمیز کنید. جاروبرقی‌هایی با قدرت مکش کم می‌توانند به کمک شما بیایند و گرد و غبار هفتگی را از روی پرده‌های پارچه‌ای بزدایند. اگر هر لکه و یا کثیفی بر روی پرده مشاهده کردید، بهتر است همان موقع شروع به شستن پرده عمودی کرده تا دوباره تمیز و براق گردد.

برای از بین بردن گرد و غبار و تمیز کردن پرده عمودی بهتر است جاروبرقی را بر روی مکش کم بگذارید تا نوارهای پرده دچار خم شدن و یا ترک نشوند.
برای از بین بردن گرد و غبار و تمیز کردن پرده عمودی بهتر است جاروبرقی را بر روی مکش کم بگذارید تا نوارهای پرده دچار خم شدن و یا ترک نشوند.

سخن آخر

در روزهای آخر سال قطعا زمان شستن پرده عمودی منزل هم رسیده‌است. استادکار در این مقاله سعی براین دارد تا با ارائه روش‌های ساده و کارآمد در امر شستشو پرده عمودی به شما کمک کند. چنانچه فرصت تمیز کردن پرده عمودی منزل یا شرکت خود را ندارید می‌توانید از نیروهای خدماتی ما کمک بگیرید. نیروهای متخصص و کارآمد ما می‌توانند منزل شما را در فرصت زمان اندک به بهترین نحو، تمیز و مرتب کنند.

منابع: Blinds | Cleanhomeguide

خدمات خشکشویی و اتوشویی پرده

خشکشویی و اتوشویی پرده

  • خدمات پرده شویی و خشکشویی انواع پرده
  • خشکشویی تخصصی پرده‌های خاص
  • شستشوی پرده همراه با جمع آوری و نصب پرده
  • شستشو و اتوشویی پرده های اداری و خانگی
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 14 =