۸ روش برای ازبین‌بردن بوی سیگار در خانه

0

وجود بوی سیگار در خانه احساس بدی به هر یک از من و شما منتقل می‌سازد، خصوصاً اگر قرار باشد مهمان به خانه‌مان بیاید. بنابراین به هر طریقی باید این بوی ناخوشایند را از خانه‌مان دور کنیم و هوای تازه را جایگزین آن سازیم. این نوشتار دقیقاً بر روی همین موضوع تمرکز دارد. در ادامه به معرفی روش‌هایی می‌پردازیم که می‌توانند برای از بین بردن بوی سیگار در خانه مفید باشند.

روش‌های از بین بردن بوی سیگار در خانه

۱- پنجره‌ها را باز کنید

اولین کاری که باید انجام دهید ساده‌ترین کار است: باز کردن پنجره‌ها. اگر هوا خیلی زیاد سرد نیست، پنجره‌ها را یا لااقل یک پنجره را باز کنید تا هوای خانه عوض شود. این کار البته برای از بین بردن بوی سیگار در خانه کافی نیست، ولی مفید است.

اگر آشپزخانه و یا کل محیط خانه از فن برخوردار است نیز می‌توانید فن را روشن کنید. بدیهی است که تازه‌شدن هوای منزل نقشی مهم در رفع بوی سیگار دارد.

۲- از سیب استفاده کنید

8 روش برای ازبین‌بردن بوی سیگار در خانه
سیب قدرت بسیاری در جذب بوی اطراف دارد.

سیب یکی از بهترین مواد برای جذب بو است. سیب نه تنها بوی بد محیط را از بین می‌برد بلکه بوی خوش خود را نیز جایگزین آن می‌کند. این ماده از بهترین گزینه‌ها برای تعویض بوی محیط‌های کوچک است. برای استفاده از سیب در راستای ازبین‌بردن بوی سیگار، سیب را نصف کرده، در بشقاب ریخته و در محیط خانه قرار دهید. چند ساعت کافی است تا سیب بتواند بوی سیگار را از بین ببرد. ضمناً این کار برای از بین بردن بوی سیگار در ماشین نیز مفید است.

۳- سرکه سفید را به کار ببرید

راه‌حلی دیگر که می‌تواند برای شما کاربردی باشد استفاده از سرکه است. سرکه سفید و سرکه سیب هر دو غیرسمی و با محیط‌زیست سازگار اند و لذا گزینه‌هایی مناسب برای به‌کارگرفتن هستند.

8 روش برای ازبین‌بردن بوی سیگار در خانه
هم سرکه سیب و هم سرکه سفید می‌توانند برای از بین بردن بوی سیگار به کار آیند.

چند روش برای استفاده از سرکه در راستای رفع بوی سیگار در خانه وجود دارند که مهم‌ترین‌هایِ آن‌ها عبارت اند از:

  • مقداری سرکه را بجوشانید و اجازه دهید که در فضای خانه پخش شود.
  • مقدار کمی سرکه را در یک کاسه با آب گرم ترکیب کنید. پارچه‌ای کهنه را به این ترکیب آغشته کرده و به دیوارها و درها و پنجره‌ها و کلاً محیط منزل بکشید. در ضمن این امکان وجود دارد که همین پارچه‌ی آغشته به ترکیبِ سرکه و آب را به صورت موجی در هوا تکان دهید. این کار برای رفع بوی سیگار عالی است.

۴- کف خانه را تمیز کنید

کف خانه نیز یکی از مواردی است که باید برای از بین بردن بوی سیگار در خانه تمیز شود. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که نباید از هر ماده‌ای برای هر نوع کف استفاده کنید. کف چوبی، کف سرامیک و … نیاز به مواد مخصوص خود دارند. همچنین با حوصله این کار را انجام دهید و تمرکز زیادی روی گوشه‌های کف، یعنی محل‌های تلاقی کف و دیوار، داشته باشید.

۵- دیوارها و سقف را تمیز کنید

در کنار کف، باید دیوار و سقف نیز تمیز شوند. یکی از بهترین مواد برای تمیز کردن دیوارها سرکه است. همان‌طور که در بالا گفته شد می‌توانید مقدار کمی سرکه را با مقداری آب ترکیب کنید و این ترکیب را برای تمیز کردن دیوارها به کار ببرید. به خاطر داشته باشید که با هر وسیله‌ای که دیوارها را تمیز می‌کنید نباید این وسیله خیلی مرطوب باشد و نم دیوار را به همراه داشته باشد.

8 روش برای ازبین‌بردن بوی سیگار در خانه
بهتر است به هنگام تمیز کردن دیوارها و سقف به تمیز کردن پنجره‌ها نیز بپردازید.

۶- از جوش شیرین استفاده کنید

علاوه بر در و دیوار و پنجره و سقف، وسایل خانه – خصوصاً پرده‌ها، مبل‌ها و فرش‌ها که از جنس پارچه هستند- نیز باید تمیز شوند. اتفاقاً در برخی موارد یکی از علل اصلی ماندگاری بوی سیگار در خانه همین پرده‌ها و مبل‌ها هستند. اما خبر خوب این است که با استفاده از جوش‌شیرین می‌توانید به‌خوبی بو را از پرده‌ها و سایر وسایل پارچه‌ای بزدایید. برای این کار مقداری جوش شیرین را به پرده، مبل و یا فرش بپاشید. اجازه دهید که جوش شیرین لااقل ۲۴ ساعت روی پرده، فرش یا مبل بماند و سپس با استفاده از جاروبرقی آن را جمع کنید.

اگر باز هم بوی سیگار به مشام‌تان رسید این کار را تکرار کنید.

ضمناً پیش‌تر در باب راه‌های ازبین‌بردن سوختگی سیگار روی فرش نیز بحث کرده‌ایم. می‌توانید برای دسترسی به آن مطلب از این لینک استفاده کنید: رفع سوختگی سیگار روی فرش

۷- از زغال‌چوب فعال استفاده کنید

هر نوع زغال چوبی می‌تواند برای بوزدایی محیط مفید باشد اما بهترین کار این است که از زغال چوب فعال استفاده کنید. زغال چوب فعال یکی از بهترین گزینه‌ها برای رفع بوی سیگار است و می‌تواند به‌خوبی برای این امر به کار آید.

به راحتی می‌توانید مقداری زغال چوب را از فروشگاه تهیه کنید و آن را در یک ظرف بریزید (البته توصیه می‌شود که به جای ریختن زغال چوب در یک ظرف بزرگ، آن را به چند بخش تقسیم کرده و در چند ظرف کوچک‌تر بریزید). سپس ظرف یا ظروف را در محیط منزل قرار دهید و اجازه دهید یک روز در محیط بمانند. به تدریج زغال چوب بوی سیگار را از محیط می‌گیرد و از شر بوی سیگار در خانه رها می‌شوید.

۸- وانیل را فراموش نکنید

وانیل بویی قوی دارد و به خوبی می‌تواند بوی خود را جایگزین بوی سیگار کند. برای بهره‌بردن از وانیل، هم می‌توانید چند پنبه را به عصاره‌ی وانیل آغشته کنید و در جای‌جای خانه قرار دهید و هم آن که مقداری از پودر وانیل را روی ظرف ریخته و در چند جای منزل قرار دهید.

8 روش برای ازبین‌بردن بوی سیگار در خانه
بوی وانیل بسیار قوی است و بنابراین می‌تواند بوی سیگار را کاملاً به کنار زند و از بین ببرد.

ضمناً می‌توانید اسفنج را به عصاره وانیل آغشته کنید و با استفاده از آن به تمیز کردن درها و پنجره‌ها بپردازید. همچنین حرارت‌دادن مقدار کمی از عصاره وانیل روی اجاق‌گاز می‌تواند موجب پخش‌شدن بوی وانیل در منزل شود و به این ترتیب بوی سیگار از بین خواهد رفت.

سخن آخر

از بین بردن بوی سیگار در خانه موضوعی نیست که راه‌حل نداشته باشد، بلکه راه‌های بسیاری برای آن وجود دارند؛ راه‌هایی که در بالا مروری بر آن‌ها داشتیم.

اما جز روش‌های فوق، روش‌هایی دیگر نیز وجود دارند که می‌توانند در این راستا به کار آیند و مفید واقع شوند. چنان‌چه غیر از روش‌های فوق، روشی در ذهن دارید خوش‌حال می‌شویم آن را با ما و کاربران در میان بگذارید.

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

  • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
  • شستن و تی کشیدن کف
  • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
  • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار

منابع: dengarden | thespruce | hunker

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − 3 =