روش هایی برای از بین بردن برق اتو روی لباس ها

0

بسیاری از ما با معضل برق اتو روی لباس ها مواجه شده ایم. خصوصا اگر حواسمان نباشد و اتو را مستقیم روی بعضی از انواع پارچه بکشیم مشکل برق اتو روی لباس را از نزدیک تجربه کرده ایم.

برق اتو به چه دلیل ایجاد می شود؟

اگر لباس مورد نظر دارای الیاف مصنوعی مانند پلی‌ استر، آکریلیک و… است، علت برق افتادن به‌ دلیل ذوب شدن فیبرهاست. بهتر است اتوی داغ را مستقیم روی لباس های رنگ تیره و مشکی نکشید و حتما لباس ها را پشت و رو کرده، دمای اتو را کم کرده و یک پارچه نخی نازک روی آن بگذارید تا هنگام اتو کردن برق نیفتد.

همچنین یکی از دلایلی که موجب ایجاد برق اتو روی لباس می شود، کثیف بودن کف اتو است. در مقاله تمیز کردن اتو به تفصیل به روش های تمیز کردن کف و رسوب داخل اتو پرداختیم که می تواند آن را از لینک بالا مطالعه کنید. با کمک خمیر دندان نیز می توانید سوختگی و چسبندگی های کف اتو را پاک کنید تا موجب چسبیدن و خراش به لباس و ایجاد برق آن نشود.

روش هایی برای از بین بردن برق اتو روی لباس ها
روش هایی برای از بین بردن برق اتو روی لباس ها

گاهی برخی میز اتوها و یا سطوحی که پارچه را رویش اتو می کنیم موجب برق افتادن می شود. بنابراین بهتر است که از میز اتوهای روکش دار برای این کار استغاده کنیم. برای اتو کشی پارچه های ظریف و حریر بهتر است که یک پارچه نخی روی این لباس ها بیاندازید و سپس اقدام به اتوکشی کنید.  بهتر است برای اتوکشی از آب مقطر ایجاد کنید، چرا که آب شهری می تواند موجب ایجاد رسوب و گرفتگی منافذ شده و روی پارچه شما خط و برق بیاندازد. در زیر روش های پاک کردن برق اتو روی لباس شرح داده می شود.

خدمات خشکشویی لباس و اتوشویی

خشکشویی لباس و اتوشویی

  • خشکشویی لباس مجلسی، عروس، نامزدی و لباس شب
  • خشکشویی مانتو، چادر، شال و روسری
  • خشکشویی و اتوکشی کت و شلوار، پالتو، کاپشن و لباس های زمستانی و...
دریافت این خدمت از استادکار

پاک کردن برق اتو روی لباس با سرکه

سرکه یکی از مایعاتی است که می تواند برای از بین بردن برق اتو روی لباس مورد استفاده قرار گیرد. می‌توانید یک تکه پارچه یا پنبه را به سرکه آغشته کرده و آن را روی جای برق افتادگی لباستان بکشید. سپس با پارچه ای مرطوب آن را پاک کنید تا اثر براق روی لباس از بین برود.

روش هایی برای از بین بردن برق اتو روی لباس ها
روش هایی برای از بین بردن برق اتو روی لباس ها با بخار و سرکه

روش دیگر این است که پارچه آغشته به سرکه را پشت قسمت برق افتاده قرار داده و اتو بخار را بالایش نگهداشته و به آن بخار بدمید (بدون تماس اتو با پارچه). پارچه بخار را جذب می کند، سپس لباس را پشت به رو کرده و قسمت براق شده را روی هم بمالید یا با برس نرم بکشید تا الیاف آن به حالت اول برگردد. راه دیگری که با سرکه می توانید انجام دهید این است که لباستان را با مایع شوینده مخصوص لباس و مقداری سرکه بشویید. بهتر است مقدار سرکه نصف میزان مایع شوینده شما باشد. سرکه می تواند برق افتادگی روی لباستان را محو کند.

استفاده از آب اکسیژنه

آب اکسیژنه نیز می تواند برای محو کردن لکه برق اتو روی لباس موثر واقع شود. برای این کار کافیست یک تکه پارچه سفید را به آب اکسیژنه آغشته کرده و سپس لکه براق را با تکه ای پارچه مالش داده و در نهایت بشویید. این روش خصوصا برای لکه های براق روی شلوارها و … که در اثر پوشیدن زیاد و نه صرفا اتو ایجاد می شود نیز موثر است.

روش هایی برای از بین بردن برق اتو روی لباس ها
روش هایی برای از بین بردن برق اتو روی لباس ها

استفاده از آمونیاک

برخی از لباس های ظریف مانند لباس های ابریشمی را نباید با سرکه بشویید. به همین دلیل بهتر است از محلول های دیگری مانند آمونیاک و الکل استفاده کنید. می توانید نصف قاشق غذاخوری آمونیاک را با چهار قاشق غذاخوری الکل مخلوط کنید. سپس از یک اسفنج تمیز استفاده کنید و آن را درون محلول ساخته شده فرو ببرید و روی محل برق افتادگی لباس به آرامی بمالید تا لکه کمرنگ و محو شود. همچنین اگر لباس شما از جنس  الیاف مصنوعی است، نیز می توانید از این روش استفاده کنید. فقط کافی است ۲ قاشق آمونیاک رادر ۲ لیوان آب حل کنید و سپس پارچه آغشته به محلول را روی قسمت برق افتاده بکشید تا لکه برق اتو روی لباس از بین برود.

آیا شما تاکنون با مشکل برق اتو روی لباس مواجه بوده اید؟ چه دلایلی موجب این مسئله شد و برای پاک کردن و از بین بردن این لکه چه اقدامات مشابهی را انجام دادید؟

منبع: boldsky

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × سه =