روش تمیز کردن کابینت چوبی و فلزی آشپزخانه

0

تمیز کردن آشپزخانه، بخصوص تمیز کردن کابینت، یکی از موارد بسیار ضروری است که باید در تمیزکاری آشپزخانه رعایت شود. از طرفی کابینت‌ها نقش بسیار مهمی در نمای داخلی آشپزخانه بازی می‌کنند؛ در نتیجه کابینت کثیف یا پر از لکه ممکن است دکوراسیون آشپزخانه را تحت تاثیر قرار دهد. پس تمیز کردن کابینت را حتما در اولویت کار تمیزکاری آشپزخانه خود قرار دهید. اما بهترین روش تمیز کردن آشپزخانه چیست؟ با استادکار همراه شوید تا شما را با انواع روش تمیز کردن کابینت چوبی و فلزی و دیگر جنس‌های کابینت آشنا کنیم.

اهمیت تمیزکاری کابینت‌های آشپزخانه

قبل از هر چیز بهتر است با اهمیت تمیز کردن کابینت و نکات مهم در تمیزکاری آشنا شویم. همان طور که می‌دانید رفت و آمد در آشپزخانه بسیار زیاد است و از آنجا که تماس افراد با مواد خوراکی در این محیط زیاد است، تمیزکاری روزمره آشپزخانه اهمیت زیادی دارد. برای تمیزکاری روزانه فقط کافی است با یک دستمال نانو مرطوب آن را تمیز کنید؛ اما اگر کثیفی کابینت‌ها بیشتر است و لکه‌های ماندگاری روی آن‌ها باقی مانده، بهتر است با مواد شوینده خانگی و یا شیمیایی به تمیز کردن کابینت‌ها بپردازیم. البته فراموش نکنید که هنگام انتخاب ماده شوینده حتما جنس کابینت را در نظر بگیرید، چون تمیز کردن کابینت چوبی با فلزی و های گلاس متفاوت است. در ادامه درباره روش‌های تمیزکاری انواع کابینت می‌پردازیم:

کابینت های چوبی را چگونه تمیز کنیم؟

قبل از هر چیز بهتر است بدانید که برای نظافت کابینت چوبی هرگز از اسکاچ زبر یا سیم ظرفشویی استفاده نکنید، چون باعث خش شدن سطح کابینت می‌شود. برای تمیز کردن کابینت بهتر است از اسفنج نرم یا دستمال مخصوص استفاده کنید. و اما روش‌های تمیزکاری کابینت چوبی:

روش اول: تمیز کردن کابینت چوبی با سرکه

یک لیوان سرکه را با یک لیوان آب ترکیب کنید. حال می‌توانید از این محلول برای تمیزکاری روزانه کابینت‌های آشپزخانه استفاده کنید. این محلول نه تنها باعث تمیز شدن سطح کابینت می‌شود، بلکه آن را ضدعفونی نیز می‌کند و جلای کابینت چوبی را از بین نمی‌برد. نگران بوی سرکه هم نباشید چون خیلی زود از بین می‌رود.

بیشتر بدانید برای تمیز کردن کابینت لمینت چکار کنیم؟

تمیز کردن کابینت چوبی آشپزخانه با سرکه
سرکه یک ماده خانگی بسیار عالی برای تمیز کردن انواع لکه و ضدعفونی کننده سطوح است.

روش دوم: تمیز کردن کابینت چوبی با وازلین و لیمو

یک فنجان وازلین را با ۳ قطره آب لیمو ترکیب کنید و برای تمیز کردن و از بین بردن لکه‌های سرسخت و ماندگار روی کابینت چوبی استفاده کنید.

روش سوم: تمیز کردن کابینت چوبی با جوش شیرین

مقداری جوش شیرین را با آب ترکیب کنید تا حالت خمیری پیدا کند. پس از تمیز کردن گرد و غبار روی کابینت خمیر به دست آمده را به کمک اسفنج یا مسواک روی سطح کابینت پخش کنید و در نهایت با یک حوله خشک سطح را تمیز کنید. این روشی برای پاک کردن چربی از روی کابینت است.

جوش شیرین به عنوان یکی از قوی‌ترین سفیدکننده‌های خانگی برای تمیز کردن هر سطحی مناسب است.
جوش شیرین به عنوان یکی از قوی‌ترین سفیدکننده‌های خانگی برای تمیز کردن هر سطحی مناسب است.

کابینت های ام دی اف را چگونه تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن کابینت ام دی اف نیز راهکارهای مختلفی وجود دارد اما باید به خاطر بسپارید که تمیزکاری این مدل کابینت نیز باید با یک دستمال مخصوص و نرم انجام شود، طوری که به بافت سطح آن آسیبی وارد نشود.

روش اول: تمیز کردن کابینت ام دی اف با شامپو فرش

ابتدا گرد و غبار روی کابینت‌ها را با یک دستمال خشک تمیز کنید. سپس مقداری شامپو فرش را در آب حل کنید و با یک اسفنج آغشته به این محلول سطح کابینت را تمیز کنید و در نهایت با یک دستمال خشک سطح آن را تمیز کنید. از این روش برای تمیز کردن کابینت ام دی اف مات نیز می‌توانید استفاده کنید.

برای حفظ براق بودن یا مات بودن سطح ام دی اف شامپو فرش گزینه بسیار مناسبی است.
برای حفظ براق بودن یا مات بودن سطح ام دی اف شامپو فرش گزینه بسیار مناسبی است.

روش دوم: تمیز کردن کابینت ام دی اف با جوش شیرین

چگونه لکه روغن از روی کابینت پاک کنیم؟ اگر چنین سوالی ذهن شما را به خود مشغول کرده است، به شما یک محلول خانگی بسیار تاثیرگذار معرفی می‌کنیم. برای درست کردن این ماده تمیزکننده خانگی کافی است نصف پیمانه جوش شیرین و نصف پیمانه روغن با مقدار معینی آب ترکیب کنید تا یک ماده خمیری شکل بدست آورید. حال با استفاده از یک مسواک و این خمیر جادویی می‌توانید سطح کابینت را تمیز کنید.

کابینت های های گلاس را چگونه تمیز کنیم؟

تمیز کردن کابینت های گلاس ممکن است نسبت به سایر انواع کابینت دشوارتر باشد، چون کابینت های گلاس سطح براقی دارد و ممکن است به کوچکترین اشاره دست لکه شود. پس اگر کابینت‌های آشپزخانه شما های گلاس است، توصیه می‌شود همیشه در حال تمیز کردن آن باشید چون اگر لکه‌ای بر روی آن باقی بماند به سختی تمیز می‌شود.

روش اول: تمیز کردن کابینت های گلاس با جوش شیرین و سرکه سفید

یکی از کارسازترین و بهترین مواد شونده خانگی برای تمیزکاری کابینت های گلاس استفاده از ترکیب معجزه آسای جوش شیرین و سرکه سفید است. فقط کافی است به مقدار معینی جوش شیرین را با سرکه سفید ترکیب کنید تا ماده خمیری به دست آید و با استفاده از اسفنج و این ماده سطح کابینت را تمیز کنید. این کار نه تنها باعث تمیز شدن و براق ماندن سطح های گلاس می‌شود، بلکه باکتری‌ها را نیز از بین می‌برد.

برای حفظ درخشش سطح کابینت های گلاس، سرکه سفید بسیار موثر است.
برای حفظ درخشش سطح کابینت های گلاس، سرکه سفید بسیار موثر است.

روش دوم: تمیز کردن کابینت های گلاس با مواد شوینده شیمیایی

اگر سطح لکه و کثیفی روی سطوح کابینت های گلاس شما زیاد است و به راحتی پاک نمی‌شود و به دنبال راهکاری برای تمیز کردن و براق کردن کابینت های گلاس هستید، می‌توانید در چندین مرحله با استفاده از مواد شوینده مختلف شیمیایی این کار را انجام دهید.

برای این کار ابتدا در یک اسپری مقداری آب و شامپو فرش را ترکیب کنید و روی سطح کابینت اسپری کنید و با یک دستمال مرطوب تمیز کنید. در مرحله دوم از شیشه پاک کن استفاده کنید و دوباره با یک دستمال تمیز سطح را تمیز کنید. حال برای از بین بردن لکه‌های احتمالی مقدار کمی از ماده شوینده سیف را با آب ترکیب کنید و سطح کابینت را تمیز کنید. در نهایت با یک دستمال خشک دوباره سطح را پاک کنید.

کابینت های فلزی را چگونه تمیز کنیم؟

تمیز کردن کابینت فلزی نسبت به سایر انواع کابینت بسیار آسان‌تر است و می‌توان از ترکیب جوش شیرین و آب و یا محلول سرکه و آب برای پاک کردن چربی کابینت فلزی و برق انداختن کابینت استفاده کرد. فقط تنهای نکته‌ای که باید به خاطر بسپارید این است که سطح کابینت فلزی نباید برای طولانی مدت مرطوب باقی بماند، چون ممکن است موجب زنگ‌زدگی کابینت شود. پس حتما بعد از تمیز کردن کابینت فلزی با مواد پاک‌کننده، سطح آن را با دستمال خشک پاک کنید.

جمع‌بندی

تمیز کردن کابینت آشپزخانه نه تنها به بهداشت بیشتر کمک می‌کند، بلکه موجب زیبایی، دوام و ماندگاری کابینت می‌شود. شما بایستی بسته به نوع جنس کابینت‌های آشپزخانه از مواد شوینده خانگی یا شیمیایی مخصوص استفاده کنید. البته منظور از تمیزکاری کابینت فقط سطح رویی و ظاهر آن نیست، بلکه باید به تمیز بودن فضای داخل کابینت نیز اهمیت دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 5 =