ترفندهای خانه تکانی سریع و آسان در عید

0

ترفندهای خانه تکانی به شما کمک می‌کند تا یک خانه تکانی سریع و بی‌دردسر انجام دهید استادکار قصد دارد تا با آموزش نکات خانه تکانی به شما بگوید تنها رکن اصلی خانه تکانی تمیز کردن و نظافت نیست، بلکه پاکسازی و نظم دادن به وسائل خانه هم به اندازه شست و شو مهم است و باید در نظر گرفته شود. پس با ما همراه باشید و با چند نکته در مورد پاکسازی و نظم دادن خانه و البته ترفندهای سریع خانه تکانی آشنا شوید.

 1. دور ریختن وسایل اضافه

یکی از عواملی که در نظم دادن و حتی خانه تکانی مهم است این است که وسیله‌ی اضافی در خانه نباشد. همه‌ی ما چیزهایی در خانه داریم که سالهاست به آن‌ها سر نزده‌ایم. بهتر است در این ایام دوباره به سراغشان برویم و وسائل اضافی که باعث بهم ریختگی خانه می‌شود را دور بریزیم. برای بررسی باید به اتاق خواب، کتابخانه، پارکینگ، انباری و.. برویم.

بهتر است در خانه تکانی به سراغشان برویم و وسائل اضافی که باعث بهم ریختگی خانه می‌شود را دور بریزیم.
همه‌ی ما وسائلی در خانه داریم که سالهاست به آن‌ها سر نزده‌ایم. بهتر است در خانه تکانی به سراغشان برویم و وسائل اضافی که باعث بهم ریختگی خانه می‌شود را دور بریزیم.
 1. کاغذهای باطله را دور بریزید

یکی از چیزهایی که خانه را شلوغ و نامرتب و حتی کثیف جلوه میدهد، انبوه کاغذ و قبض و اسناد و… است که در تمام خانه به صورت نامنظم پخش شده‌اند. به طور مثال مدارک را در جای مشخص بایگانی کنید. قبض‌های پرداخت شده و پرداخت نشده را از یکدیگر جدا کرده و هرکدام را در جای مشخص قرار دهید. برای این کار می‌توانید از پوشه و یا قفسه‌های رنگی استفاده کنید که هم به مدارک و اتاق نظم دهید و هم جلوه‌ی زیبایی دارند. اگر انبوهی از مجلات دارید بهتر است آن‌ها را طبقه‌بندی کرده و در جعبه‌های رنگی و… قرار دهید.

بیشتر بدانید خانه تکانی را از اینجا شروع کنید

در خانه تکانی کاغذهای باطله را دور بریزید
اگر انبوهی از مجلات دارید بهتر است آن‌ها را طبقه بندی کرده و در جعبه‌های رنگی و… قرار دهید.
 1. کفش‌ها را در جاکفشی قرار داده و کفش‌های اضافی را دور بیندازید

یکی از بخش‌هایی که حتماً باید بدان سر بزنید و آن را تمیز و منظم کنید، جاکفشی است. اگر تعداد کفش‌های شما زیاد است، بهتر است که این قسمت را بررسی کرده و  کفش‌های کهنه و یا نیازمند به تعمیر و شستشو و… را جدا کرده و جاکفشی را تمیز و مرتب کنید.

پس از این‌که دورریختنی‌ها را دور ریختید و به خانه نظم دادید باید به سراغ بخش دوم ماجرا یعنی نظافت خانه بروید.

یکی دیگر از ترفندهای خانه تکانی بخش‌بندی کارها به اجزای کوچکتر است. به طور مثال بخش‌هایی از خانه همچون آشپزخانه که حجم کار در آن بیشتر است را بهتر است در یک روز جدا بدان بپردازیم. با تقسیم‌بندی، خانه تکانی سریع‌تر و با تمرکز بیشتر انجام می‌گردد.

نکاتی که در خانه تکانی آشپزخانه باید رعایت کنید این است که از مواد شوینده شیمیایی به هیچ وجه استفاده نکنید.
هر آن‌چه را که بر روی پیشخوان کابینت آشپزخانه دارید ابتدا برداشته، سپس با اسفنج و محلول صابون و آب تمام سطح پیشخوان را شسته و خشک کنید. از نکاتی که در خانه تکانی آشپزخانه باید رعایت کنید این است که از مواد شوینده شیمیایی به هیچ وجه استفاده نکنید.
 1. وسایل غیرضروری آشپزخانه را دور بریزید

دل کندن از یک سری وسائل آشپزخانه که اصلاً از آن‌ها استفاده نمی‌کنید و فقط به عنوان دکور در آشپزخانه مانده‌اند و کارایی ندارند و یا به قول معروف «گذاشتیمش برای روز مبادا!» کار بسیار سختی است. اما این وسائل غیرضروری فقط برای شما دردسر تمیز کردن دارند و در واقع هیچ کارایی برای شما ندارند.

یکی دیگر از نکات خانه تکانی مشخص کردن نیازهای شست و شو در هر اتاق است. به طور مثال در اتاق نشیمن باید چه کارهایی انجام شود؟ در اتاق خواب چه چیزهایی باید تمیز گردد و… با توجه به این امر کارها را به بخش‌های کوچکتر همچون موارد زیر تقسیم می‌کنید:

 • تمیز کردن سرویس‌های بهداشتی
 • شستن دیوارها
 • گردگیری
 • تمیز کردن کف

برای اینکه بتوانید همزمان چند کار را با یکدیگر انجام دهید و خانه تکانی سریع‌تر انجام گردد، پیشنهاد می‌شود، یک سبد به همراه خود بردارید و در آن یک اسفنج، دستمال‌های نخی، پارچه‌های میکروفایبر، شیشه شو، پاک کننده‌های مبل، دستکش پلاستیکی و تمیزکننده‌های کف و پولیش و مواد شوینده مخصوص سرویس‌های بهداشتی را قرار دهید تا در هر قسمت خانه به راحتی در دسترس باشند.

بیشتر بدانید راهنمای کامل خانه تکانی سرویس بهداشتی

ترفند های خانه تکانی سریع
برای اینکه بتوانید خانه تکانی را سریع‌تر دهید، یک سبد به همراه خود بردارید و در آن یک اسفنج، دستمال‌های نخی، پارچه‌های میکروفایبر، شیشه شو، پاک کننده‌های مبل، دستکش پلاستیکی و تمیزکننده‌های کف و پولیش و مواد شوینده مخصوص سرویس‌های بهداشتی را قرار دهید تا در هر قسمت خانه به راحتی از آن‌ها بتوانید استفاده کنید.

نکته‌ی بعدی که باید بدان اشاره کرد، استفاده از یک جاروبرقی کامل با مکش بالاست که بتواند به راحتی گرد و غبار و آلودگی‌ها را با قدرت مکش موتورش جذب کند. جاروبرقی‌های آب و خاک  از نمونه‌های بسیار باکیفیتی هستند که می‌توانند در خانه تکانی به شما کمک کنند.

پس از آماده سازی وسائل لازم برای خانه تکانی بهتر است ابتدا گردگیری کامل تمام وسائل و ابزار خانه را انجام دهید. چون برخی از قسمت‌های خانه است که معمولاً دسترسی بدان‌ها راحت نیست و درخانه تکانی‌های سالیانه به سراغ آن‌ها می‌رویم.

تمیزکاری سالیانه یک روش بسیار مناسب برای بررسی تمامی اجزای خانه است
تمیزکاری سالیانه یک روش بسیار مناسب برای بررسی تمامی اجزای خانه است تا ضمن پاکسازی اساسی که در ابتدا بدان اشاره شد، خانه را هم بررسی و منظم کرد.

خانه تکانی کمک می‌کند تا ضمن بررسی تشک و بالش‌ها، فرش‌ها و… حشرات ریز و یا گرد و غباری که در میان آنهاست از بین برده و دوباره آن‌ها را تمیز و پاکیزه کرد. همان طور که می‌دانید گرد و غبار باعث ایجاد آلرژی در افراد می‌شود. بهتر است که خانه تکانی را بیشتر از سالی یک بار انجام داد.

یکی دیگر از نکات خانه تکانی، تمیزکاری معمولی هفتگی خانه است. نظافت هر هفته به شما کمک می‌کند تا در خانه تکانی سریع‌تر کارهای اصلی را انجام دهید و به نظافت‌های جزئی‌تر و ریزتر که در تمیزکاری هفتگی بدان نمی‌پردازید، توجه کنید.

در ادامه نکات خانه تکانی در هر بخش از خانه را به صورت جداگانه اشاره خواهیم‌کرد

 1. ترفندهای خانه تکانی در آشپزخانه

همان طور که می دانید آشپزخانه قلب یک خانه است. مقر فرمانروایی بانوی خانه است. اما همین قلب و مقر فرمانروایی بسیار راحت و سریع در معرض چرک و کثیفی و چربی قرار می‌گیرد و چسبناک می‌شود. برای اینکه بتوان خانه تکانی این بخش از خانه را با دقت انجام داد باید ابتدا بخش‌هایی که لازم است تمیز شود را به طور جداگانه مشخص کرد:

 • تمیز کردن یخچال و فریزر در خانه تکانی

یکی دیگر از نکات خانه تکانی آشپزخانه، تمیز کردن یخچال و فریزر است. یک کیسه زباله با خود بردارید و تاریخ مصرف تمامی مواد غذایی موجود در یخچال را بررسی کنید و مواد غذایی که تاریخ مصرفشان گذشته‌است را دور بریزید.

تمیز کردن یخچال و فریزر در خانه تکانی
یکی از نکات خانه تکانی، بررسی تاریخ مصرف مواد غذایی موجود در یخچال و فریزر است.

بهتر است که طبقات یخچال را خارج کرده و تمامی آن‌ها را شسته و دوباره تمیز و خشک کنید و با نظم درون یخچال قرار داد.

برای تمیز کردن فریزر بهتر است که از یک دستمال نیمه‌خیس استفاده کنید، چون سرمای فریزر امکان دارد در تمیز کردن طبقات فریزر اختلال ایجاد کند.

مواد غذایی درون فریزر را نظم دهید و در صورتی‌که دارای کشوهای متعدد در فریزر هستید، مواد غذایی گیاهی همچون سبزیجات و.. را از مواد گوشتی به صورت جداگانه بگذارید.

تمیز کردن یخچال و فریزر در خانه تکانی
مواد غذایی درون فریزر را نظم دهید و در صورتی‌که دارای کشوهای متعدد در فریزر هستید، مواد غذایی گیاهی همچون سبزیجات و.. را از مواد گوشتی به صورت جداگانه بگذارید.
 • تمیز کردن اجاق گاز و فر در خانه تکانی آشپزخانه

بهتر است از محلول جوش شیرین، آب و نمک استفاده کرده و قسمت‌های داخلی فر را تمیز کنید. بهتر است ابتدا این محلول را در فر اجاق گاز بریزید و بگذارید بماند تا به تدریج چربی‌ها جدا شوند. برای تمیز کردن صفحه‌ی اجاق گاز هم از اسپری‌های مخصوص اجاق گاز و یا اسپری‌های چندمنظوره استفاده کنید.

تمیز کردن اجاق گاز و فر در خانه تکانی آشپزخانه
در خانه تکانی آشپزخانه، زمانی که به اجاق گاز و فر رسیدید، بهتر است از محلول طبیعی آب، نمک و جوش شیرین استفاده کنید.
 • تمیز کردن انواع کابینت‌ها در خانه تکانی آشپزخانه

اگر کابینت‌ها نامرتب و پر ظرف و ظروف هستند، بهتر است که ابتدا داخل کابینت را مرتب کنید. سپس با کمک دستمال میکروفایبر و اسپری تمیز‌کننده داخل و روی کابینت را پاکیزه کنید. می‌توانید از موادی همچون وایتکس، آستون، الکل صنعتی، به صورت رقیق‌شده نیز استفاده کنید.

 • تمیز کردن سینک ظرفشویی در خانه تکانی آشپزخانه

از اسفنج، آب گرم و صابون استفاده کنید. می توان از پودر ماشین ظرفشویی نیز استفاده کرد. پودر ماشین ظرفشویی را زمانی استفاده کنید که سینک توسط مواد سفید کننده و یا جرم‌گیرهای قوی شسته شده و دچار خراش شده و یا رنگ استیل سینک کدر شده‌است.

 • شستن تمامی ظرف‌ها در خانه تکانی آشپزخانه

ظرف ها را در سینک ظرفشویی گذاشته و درون سینک را با محلول آب و صابون و جوش شیرین پر کنید. ظروف را ده دقیقه در آن قرار دهید تا خیس بخورند. پس از ده دقیقه آن ها را شسته و در ظرف‌شویی قرار دهید تا خشک شوند و یا با حوله آن‌ها را خشک کنید.

شستن تمامی ظرف‌ها در خانه تکانی آشپزخانه
برای شستن ظرف‌ها در خانه تکانی بهتر است که از آب و صابون و جوش شیرین استفاده کنید.
 • تمیز کردن کف آشپزخانه در خانه تکانی آشپزخانه

بهتر است ابتدا کف آشپزخانه را جارو بکشید. سپس با کمک تی مخصوص کف را تمیز کنید. بهتر است برای جلوگیری از ایجاد رد پای خود، از آشپزخانه خارج شوید.

 • تمیز کردن وسائل برقی آشپزخانه همچون مایکروویو در خانه تکانی

ابتدا یک فنجان پر از آب یا یک پارچه مرطوب را در داخل مایکروویو به مدت یک دقیقه قرار دهید تا چربی‌های چسبیده به درون مایکروویو نرم شوند و راحت‌تر کنده و تمیز شوند. سپس صفحه مایکروویو را برداشته و آن را در آب گرم و صابون خیس کرده و شسته و خشک کنید. با استفاده از پاک‌کننده مورد نظر خود و یک اسفنج یا پارچه مرطوب، مایکروویو را از درون و بیرون تمیز کنید.

تمیز کردن وسائل برقی آشپزخانه همچون مایکروویو در خانه تکانی
ابتدا یک فنجان پر از آب یا یک پارچه مرطوب را در داخل مایکروویو به مدت یک دقیقه قرار دهید تا چربی‌های چسبیده به درون مایکروویو نرم شوند و راحت‌تر کنده و تمیز شوند. سپس صفحه مایکروویو را با آب گرم و صابون خیس کرده و شسته و خشک کنید.
 1. ترفندهای خانه تکانی در سرویس های بهداشتی

برای خانه تکانی سرویس‌های بهداشتی ابتدا باید تمام وسائل را از حمام و یا توالت خارج کنید. مرحله‌ی دوم ریختن ماده‌ی شوینده مناسب در داخل وان و کاسه‌ی توالت است تا کاملا خیس بخورد. مرحله‌ی سوم شستن شیرآلات با استفاده از سرکه سفید و یا شوینده های مناسب در بازار، است. مرحله‌ی چهارم تمیز کردن دیوارها و سقف حمام و توالت است که با کمک تی‌های بلند و یک دستمال میکروفایبر مرطوب و یک دستمال خشک آن‌ها را تمیز می‌کنید.

پس از تمیز کردن دیوارها، سراغ شستن سرویس‌ها و حمام با برس و فرچه و وسائل مناسب آن می‌روید و دورریختنی‌های حمام و توالت را هم جدا کرده و در یک کیسه قرار می‌دهید. اگر حمام شما دارای پرده بوده بهتر است آن را در آورده و در ماشین لباس شویی با یک برنامه ملایم قرار دهید و پس از اتمام برنامه شستشو آن را خشک کرده و دوباره نصب کنید. در مرحله‌ی نهایی به سراغ کف حمام و توالت رفته و آن‌ها را با لباس‌های کهنه و یا پارچه‌های نخی که در خانه دارید، تمیز ‌کنید.

در خانه تکانی سرویس‌های بهداشتی برای تمیز کردن شیرآلات می‌توانید از لیموترش به عنوان یک پاک کننده‌ی قوی استفاده کنید.
در خانه تکانی سرویس‌های بهداشتی برای تمیز کردن شیرآلات می‌توانید از لیموترش به عنوان یک پاک کننده‌ی قوی استفاده کنید. لیموترش نه تنها شیرآلات را تمیز می‌کند، بلکه بوی خوبی نیز داخل سرویس‌های بهداشتی پخش می‌کند.
 1. ترفندهای خانه تکانی در اتاق خواب

برای شروع نظافت اتاق خواب باید ابتدا به سراغ کمدهای لباس رفت. یکی از سریع‌ترین روش‌ها برای تمیز کردن کمدها بازرسی دوباره‌ی لباس‌ها و پتوهای اضافی و.. است. لباس یا پتو و … را به اندازه‌ای نگه دارید که استفاده می‌کنید.

برای همه‌ی ما بارها این اتفاق افتاده‌است که یک سری از لباس‌هایمان را آنقدر نپوشیده‌ایم که یا کوچک شدند و یا دیگر مطابق مد روز نبوده و… این اتفاق معمولاً بنا به دو دلیل رخ می‌دهد. کمد لباس شلوغ و نامرتب بوده و یا نور مناسب نداشته و یک سری از لباس‌ها را ندیدیم.

بنابراین بهترین کار تقسیم بندی کمد به صورت کاربردی است. به طور مثال برای شال و روسری و کلاه و.. از آویزهای کوچک جدا استفاده کنید.

در شرایطی که کمد شما کوچک بوده، بهتر است که یک آویز مخصوص شال و روسری در کمد قرار داده تا آن‌ها را به صورت منظم و مرتب در آن قرار دهید.
در شرایطی که کمد شما کوچک بوده، بهتر است که یک آویز مخصوص شال و روسری در کمد قرار داده تا آن‌ها را به صورت منظم و مرتب در آن قرار دهید.

پس از اینکه کمد لباس را مرتب کردید، به سراغ اتاق خواب بروید. می توانید پرده‌ی اتاق خواب و یا لباس‌های کثیف را جدا کرده و در ماشین لباس شویی قرار دهید و اتاق را سریع جاروبرقی بکشید. استفاده از جاروبرقی مجهز همچون جاروبرقی‌های آب و خاک می‌تواند در خانه تکانی سریع به شما بسیار کمک کند.

از بخش‌های بسیار مهم اتاق خواب، سرویس خواب و تخت خواب شماست. به یاد داشته باشید که سرویس خواب شما محل قرار دادن لباس‌های اضافی نیست. بنابراین اگر لباس‌های اضافی و یا کثیف بر روی آن است بهتر است ابتدا آن ها را برداشته و در جای خودشان قرار دهید.

سرویس خواب محل قراردادن لباس‌های شما نیست، بلکه محل استراحت شماست.
سرویس خواب محل قراردادن لباس‌های شما نیست، بلکه محل استراحت شماست.

مرحله‌ی بعدی نظافت تخت خواب است. برای نظافت، باید ملحفه‌ها را عوض کنید، تخت را جمع کرده و زیر آن را تمیز و پاکسازی کنید و دوباره اجزای آن را بهم وصل کنید. دیوارها و سقف را با کمک جاروبرقی و یا تی‌های بلند دسته دار تمیز کنید. اگر از جاروبرقی استفاده می‌کنید و دسته‌ی تلوسکوپی آن به راحتی بلند شده و تا سقف می‌رسد، می‌توان با کمک اجزایی که در آن طراحی شده گوشه‌های سقف و… را تمیز کرد. اما اگر جاروبرقی شما این کارایی را ندارد، بهتر است از تی‌های دسته بلند و یک دستمال میکروفایبر کمک بگیرید. با کمک همین تی‌های دسته بلند، می‌توان لوستر و یا وسائل روشنایی اتاق را هم تمیز کرد.

نکته‌ی دیگری که در این میان می‌خواهیم به آن اشاره کنیم، این است که هرگز تعداد زیاد کوسن و بالشت و پتو بر روی تخت خود به عنوان دکور قرار ندهید. درست است که اتاق خواب شما از لحاظ زیبایی بسیار شیک و منحصر به فرد می‌گردد. اما در واقعیت این تعداد زیاد کوسن و بالشت و.. همیشه بر روی زمین ریخته شده و شما حوصله‌ی نظم دادن به آن‌ها را ندارید. بهتر است که از تعداد معقول کوسن استفاده کرده و پتوهای اضافی را به افراد و یا موسسات خیریه هدیه دهید.

هرگز تعداد زیاد کوسن و بالشن و پتو بر روی تخت خود به عنوان دکور قرار ندهید.
هرگز تعداد زیاد کوسن و بالشن و پتو بر روی تخت خود به عنوان دکور قرار ندهید. درست است که اتاق خواب شما از لحاظ زیبایی بسیار شیک و منحصر به فرد می‌گردد. اما در واقعیت این تعداد زیاد کوسن و بالشت و.. همیشه بر روی زمین ریخته شده و شما حوصله‌ی نظم دادن به آن‌ها را ندارید.
 1. ترفندهای خانه تکانی در اتاق نشیمن

اتاق نشیمن و پذیرایی دو اتاق بسیار شلوغ و به همراه هزاران جزییات و وسیله‌ی تزیینی است که خانه تکانی آن کمی وقت‌گیر است. برای اینکه در این اتاق‌ها یک خانه تکانی سریع انجام دهید بهتر است که کارها را به بخش‌های کوچکتر تقسیم کرده و برای آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

برنامه ریزی برای خانه تکانی اتاق نشیمن و پذیرایی

 • گردگیری سقف و گوشه‌های اتاق و دیوارها
 • تا کردن فرش و تمیز کردن قسمت زیرین آن
 • تمیز کردن لوسترها و دیوارکوب‌ها
 • تمیز کردن وسائل چوبی و برق انداختن آن‌ها
 • تمیز کردن تلوزیون و لوازم برقی نشیمن
 • تمیز کردن شیشه‌ها
 • تمیز کردن مبلمان راحتی اتاق نشیمن و مبل‌های اتاق پذیرایی

بهتر است که تمامی کوسن‌ها و پشتی‌های مبلمان اتاق.نشیمن را در صورتی که می‌توان جدا کرد، برداشت و زیرشان را تمیز کرد. پس از گرفتن گرد و خاک و آشغال‌های ریز، از محلول آب و شامپو فرش استفاده کرده و مبلمان را تمیز کنید. برای شستشوی مبلمان پذیرایی هم به همین روش انجام می‌شود. روش دیگری که می‌توان از آن استفاده نمود، استفاده از دستگاه بخارشو برای شستن مبل‌ها، فرش‌ها و حتی کف اتاق است. پس از آن نوبت تمیز کردن میز وسط و میزهای عسلی اطراف آن است

 • تمیز کردن قرنیزها
 • گردگیری تابلوها و ساعت اتاق نشیمن
 • تمیز کردن بوفه و قفسه‌ها در اتاق نشیمن
 • گردگیری وسائل تزیینی اتاق نشیمن و یا پذیرایی
 • تمیز کردن کف زمین و یا کفپوش‌ها
در خانه تکانی اتاق راحتی بهتر است ابتدا تمامی پشتی‌ها و کوسن‌ها را برداشته و زیر تشکچه‌ها را تمیز کرد.
در خانه تکانی اتاق راحتی بهتر است ابتدا تمامی پشتی‌ها و کوسن‌ها را برداشته و زیر تشکچه‌ها را تمیز کرد. سپس با کمک آب و شامپو فرش مبلمان را تمیز کرد

سخن آخر

گردگیری و نظافت هفتگی به شما کمک می کند تا خانه تکانی سریع و راحت تری داشته باشید. هدف ما در این مقاله کمک به شما بود تا نظافت و پاکسازی خانه سریع تر و با کیفیت بهتر انجام پذیرد. در صورتی که خودتان نمی‌توانید خانه تکانی را انجام دهید می توانید از نیروهای خدماتی ما در استادکار کمک بگیرید. نیروهای خدماتی ما افرادی حرفه‌ای و متخصص در زمینه‌ی خانه تکانی هستند و می‌توانند به شما در تمیز کردن خانه کمک کنند.

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

 • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
 • شستن و تی کشیدن کف
 • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
 • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × یک =