راهکارهای مفید برای پاک کردن لکه شمع از روی جاهای مختلف

0

پس از برگشت از یک مهمانی یا جشن تولد ممکن است متوجه لکه های مختلفی روی لباس‌تان شوید که یکی از آنها لکه شمع است. لکه شمع می‌تواند روی هر جسمی از فرش تا رومیزی میز ناهارخوری موقع سرو غذا ریخته شود. در ادامه گردآوری راهکارهای مفید برای پاک کردن لکه شمع از روی جاهای مختلف را بخوانید تا با نحوه پاک کردن این نوع لکه که مانند لکه گازوئیل چرب است، بیشتر آشنا شوید.

راهکارهای مفید برای پاک کردن لکه شمع از روی جاهای مختلف
شناسایی جنس پارچه یا ماده ای است که لکه روی آن ایجاد شده اولین قدم پاکسازی است

شناسایی جنس پارچه

اولین قدم در از بین بردن لکه‌های شمع و موم، شناسایی جنس پارچه یا ماده ای است که لکه روی آن ایجاد شده است. پاک کردن لکه شمع از روی نقاط ذیل به تفصیل شرح داده می شود:

  • الیاف غیرقابل شستشو مانند فایبرگلاس، ابریشم، پشم غیرقابل شستشو و…
  • الیاف قابل شستشو مانند پارچه‌های اکریلیک، پنبه ای، کتان، نایلونی، پلی استر یا پشمی قابل شستشو
  • سطوح مختلف مانند پلاستیک آکریلیک، آلومینیوم، بامبو، ظروف برنجی، کاشی، سرامیک، شیشه، طلا، مس، چینی، فولاد و …
  • فرش
  • پارچه های چرم یا جیر
  • نقره
  • چوب
راهکارهای مفید برای پاک کردن لکه شمع از روی جاهای مختلف
پاک کردن لکه شمع از روی موکت و فرش

پاک کردن لکه شمع از الیاف غیرقابل شستشو

برای این الیاف بهتر است که از روش فریز کردن مانند پاک کردن لکه آدامس استفاده کنید. تکه یخی را روی لکه شمع گذاشته تا سبب سفت شدن آن شود. سپس به آرامی آن را از روی الیاف پارچه جدا کنید و با یک شوینده سبک آن را شسته و خشک کنید. در صورت لزوم دوباره مراحل را تکرار کنید.

پاک کردن لکه شمع از الیاف قابل شستشو

برای الیاف قابل شستشو لازم است که محل لک گرفته را بین دو کاغذ مومی یا دستمال کاغذی قرار داده و سپس روی آن را اتوی داغ بکشید. دمای اتو موجب آب شدن موم یا پارافین موجود در شمع شده و به دستمال کاغذی یا کاغذ روغنی می‌چسبد و به راحتی جدا می شود. در مورد پارچه‌های رنگی، کتان سفید یا پنبه ای می توانید این کار را در آب داغ انجام دهید و با ریختن آب داغ روی لکه شمع موجب آب شدن آن شوید. در صورتی که ردی از لکه شمع باقی مانده بود، از یک سفید کننده یا شوینده ملایم لباس استفاده کنید. می‌توانید در مرحله آخر از الکل نیز استفاده کنید. یک بخش الکل با دو قسمت آب را ترکیب کرده و لکه پس از برداشتن شمع را بشویید و خشک کنید.

راهکارهای مفید برای پاک کردن لکه شمع از روی جاهای مختلف
دمای اتو موجب آب شدن موم یا پارافین موجود در شمع شده و به دستمال کاغذی یا کاغذ روغنی می چسبد و به راحتی جدا می شود

پاک کردن لکه شمع از سطوح مختلف

در سطوح مختلف می‌توانید با توجه به جنس سطحی که دچار لکه شمع شده است یکی از روش‌های زیر را اعمال کنید. یا با یک تکه یخ، لکه شمع را منجمد کنید و آن را به راحتی از سطح بکنید و با اسفنج و جوش شیرین لک آن را پاک کنید. در مورد سطوحی مانند کاشی نیز می‌توانید ابتدا لکه را با یخ سفت کنید. سپس با یک کاردک آن را بکنید. اگر باقی مانده لکه هنوز وجود داشت با الکل و پنبه اقدام به پاک کردن لکه‌ها کنید. در صورت نیاز به پولیش کاری و صیقل زدن می‌توانید این کار را با توجه به جنس سطح درگیر انجام دهید.

پاک کردن لکه شمع از فرش

اگر شمع روی فرش ریخت، برای پاک کردن آن، ابتدا مرحله انجماد با کمک تکه یخ را انجام دهید و لکه را از روی فرش بکنید. اگر باقی مانده لکه هنوز به فرش چسبیده بود، مرحله اتو یا سشوار داغ را امتحان کنید. یک کاغذ روی سطح لکه قرار دهید و با اتو روی آن بکشید تا ذوب شده و به کاغذ یا دستمال شما بچسبد. پس از آن جای پارافین دار شده را یک دستمال نم دار و مایع ظرفشویی بشویید و اجازه دهید خشک شود.

راهکارهای مفید برای پاک کردن لکه شمع از روی جاهای مختلف
جای پارافین روی فرش را پس از لکه گیری با یک دستمال نم دار و مایع ظرفشویی بشویید

پاک کردن لکه شمع از پارچه ها یا مبل های چرم و جیر

کفش‌ها و مبل‌های چرمی یا پارچه هایی از این دست نیز می‌توانند در مهمانی‌ها آغشته به لکه شمع شوند. برای پاک کردن لکه شمع از چنین الیافی ابتدا تعدادی یخ در پلاستیک ریخته، روی لکه بگذارید و لکه را با انجماد جدا کنید. سپس از مخلوط خاک رس مخصوص لکه گیری و آب استفاده کنید و آن را به صورت خمیر روی لکه شمع در مبلمان یا پارچه‌های چرمی و جیر خود قرار دهید و اجازه دهید خشک شود. اکنون با یک برس نرم یا مسواک به تدریج قسمت خشک شده را بتراشید و این کار را تا پاک شدن نهایی ادامه دهید. پس از پاک شدن لکه، از واکس مخصوص الیاف چرمی روی قسمتی که لک شده بود استفاده کنید.

پاک کردن لکه شمع از نقره

برای ظروف نقره یا حتی زیورآلات نقره خود می‌توانید به ترتیب زیر عمل کنید. لکه را پس از سفت شدن جدا کنید. سپس نقره را در آب گرم و صابون بشویید و بلافاصله خشک کنید تا از تیره شدن آن جلوگیری کند.

راهکارهای مفید برای پاک کردن لکه شمع از روی جاهای مختلف
لک شمع از جاشمعی های نقره را با آب گرم و صابون بشویید

پاک کردن لکه شمع از چوب

برای سطوح چوبی مانند میز ناهارخوری و میز پذیرایی نیز مجددا با روش انجماد لکه شمع را بردارید. این کار را با کاردکی نرم انجام دهید تا از آسیب به بافت چوب جلوگیری شود. هنگامی که لکه را برداشتید، با پارچه ای نرم جای لکه را پاک کرده و روی آن اندکی کرم یا روغن چوب بزنید.

راهکارهای مفید برای پاک کردن لکه شمع از روی جاهای مختلف
هنگامی که لکه را برداشتید، با پارچه ای نرم جای لکه را پاک کرده و روی آن اندکی کرم یا روغن چوب بزنید.

پاک کردن لکه شمع همانطور که در بالا دیدید، بسیار به جنس سطوح بستگی دارد و می‌توانید روش های مرتبط با همان جنس را اعمال کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

منبع: howstuffworks

خدمات خشکشویی لباس و اتوشویی

خشکشویی لباس و اتوشویی

  • خشکشویی لباس مجلسی، عروس، نامزدی و لباس شب
  • خشکشویی مانتو، چادر، شال و روسری
  • خشکشویی و اتوکشی کت و شلوار، پالتو، کاپشن و لباس های زمستانی و...
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 2 =