راهنمای کامل شستشوی لکه میوه از روی پارچه و لباس

0

شستشوی لکه میوه، ژله یا آبمیوه در لحظه وقوع آسان است اما اگر همین لکه روی پارچه و لباس خشک شود کار سخت می‌شود. در این پست استادکار قصد داریم روش‌های ساده و کاربردی برای شستشوی لکه میوه را ارائه کنیم. با ما همراه باشید.

چگونه لکه میوه خشک شده را تمیز کنیم؟

خانم‌های خانه‌دار روش‌های مختلفی درباره نظافت و تمیز کردن لکه‌ها می‌دانند با این حال شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که با استفاده از یک روش نادرست به پارچه یا لباس محبوبتان آسیب بزنید. در پست قبلی استادکار برخی از مهم‌ترین باورهای نادرست در نظافت را با عنوان «بدترین توصیه‌های نظافت منزل که نباید انجام دهید» معرفی کردیم.

پاک کردن لکه میوه از روی لباس و پارچه

حال برای شستشوی لکه میوه از روی لباس و پارچه به کمک لوازم موجود در منزل، به زمانی کمتر از ۳۰ دقیقه احتیاج دارید. ابتدا لوازم زیر را تهیه کنید و فقط با ۴ گام از شر لکه‌های رنگی میوه خلاص شوید.

 • قاشق یا چاقو
 • جوش شیرین
 • مایع شوینده
 • آب گرم
 • آب لیمو یا سرکه
 1. پیش از تمیز کردن لکه میوه ابتدا با کمک یک چاقو یا قاشق باقیمانده میوه را به آرامی از روی لباس یا پارچه بردارید به نحوی که به بافت آن آسیبی نرسد. لکه‌های میوه خشک معمولا حاوی ذراتی از میوه هستند که به پارچه می‌چسبند.
 2. سه قاشق غذاخوری جوش شیرین را با یک قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید و خمیر حاصل را با کمک چاقو روی لکه پارچه بمالید. ۱۵ دقیقه صبر کنید تا خمیر کاملا خشک شود.
 3. سپس با کمک آب، خمیر را از روی پارچه پاک کنید. این کار به از بین رفتن رنگ حاصل از لکه میوه که به پشت لباس سرایت کرده، کمک می‌کند.
 4. برای گام آخر می توانید با یک ماده شوینده ملایم و آب داغ محل لکه را تمیز کنید. از گرم‌ترین دمای آبی که پارچه قادر به تحمل آن است، استفاده کنید. به نحوی که به بافت پارچه آسیب نرسد.

برای موفقیت بیشتر در تمیز کردن لکه میوه می توانید از یک پاک‌کننده ملایم مثل آب لیمو یا سرکه روی محل لکه استفاده کنید. سپس لباس را برای شستشوی کامل داخل ماشین لباسشویی بیاندازید.

پاک کردن لکه آبمیوه از روی فرش

 • اگر لکه میوه یا آبمیوه را روی فرش مشاهده کردید، ابتدا با کمک یک جارو یا چاقو تکه‌های بزرگ میوه را از روی فرش بردارید.
 • برای شستشوی لکه میوه روی فرش می توانید از مقداری مایع ظرفشویی و دو فنجان آب گرم استفاده کنید.
 • تکه‌ای پارچه یا برس را به محلول آغشته کنید و از لبه‌های بیرونی به سمت داخل لکه را پاک کنید. این کار را تا از بین رفتن کامل لکه تکرار کنید.
 • در گام بعدی محل را با آب سرد و یک اسفنج بشویید. در این مرحله به هیچ وجه از مایع شوینده یا صابون در آب استفاده نکنید. چون باعث جذب خاک و غبار می‌شود. اجازه دهید تا محل شستشوی لکه میوه در برابر هوای مستقیم خشک شود. در صورت باقی ماندن اثر لکه این روش را مجدداً تکرار کنید.
شستشوی لکه میوه
برای پاک کردن لکه آبمیوه از روی فرش و پرده خیلی زود اقدام کنید. هر چه از زمان ایجاد لکه بگذرد باید وقت بیشتری برای تمیز کردن آن صرف کنید. همچنین سعی کنید برای بهتر خشک شدن خیسی حاصل از شستشو، در بخش زیرین فرش یک بلندی ایجاد کنید تا جریان هوای مناسب ایجاد شده و مانع از بو گرفتن فرش به ویژه در فصل‌های سرد سال شود.

شستشوی لکه میوه و آبمیوه از روی بالشت یا پارچه ابریشمی

اگر لکه میوه روی لوازم پارچه‌ای منزل مثل روبالشتی یا رومیزی‌های ابریشمی ایجاد شد، برای شستشوی لکه میوه کافی است از روش مربوط به تمیز کردن لکه از روی فرش استفاده کنید. به خاطر داشته باشید پس از تمیز کردن، روبالشتی یا رومیزی را در هوای آزاد آویزان کنید تا با نور خورشید خشک شود. زیرا رطوبت می تواند به پر داخل بالشت نفوذ کرده و آن را خراب کند.

نظرات و پیشنهادات

با استفاده از روش‌های ساده و قابل دسترسی که در این پست ارائه شد میتوانید به سادگی مراحل شستشوی لکه میوه روی فرش، پارچه و پرده را در منزل انجام دهید. شما از چه روشی برای تمیز کردن لکه میوه و آبمیوه استفاده می‌کنید؟ تجربیات و پیشنهادات سودمند خود را در بخش نظرات پست استادکار با ما در میان بگذارید.

منبع: Thespruce

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

 • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
 • شستن و تی کشیدن کف
 • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
 • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 9 =