چرا خانه تکانی می‌کنیم؟ دلایل انجام خانه تکانی عید نوروز

0

در بسیاری از فرهنگ‌های دنیا، مردم با نو شدن طبیعت خود و خانه‌هایشان را برای این تغییر باشکوه آماده می‌کنند. در کشورهایی که عید نوروز را جشن می‌گیرند، فرا رسیدن فصل بهار فرصت مغتنمی برای پاک کردن آلودگی‌ها و سر و سامان دادن به خانه به شمار می‌رود. شما از این فرصت چگونه بهره می‌برید؟ آیا با ذوق و شوق به استقبال خانه تکانی می‌روید؟ یا از دشواری‌های آن نگران و کلافه می‌شوید؟ آیا تاکنون از خود پرسیده‌اید چرا خانه تکانی می‌کنیم و این کار چه سودی دارد؟ در این نوشتار از زاویه دیگری به خانه تکانی عید نوروز می‌نگریم.

خانه تکانی عید نوروز با نظافت جزیی و روتین متفاوت است. خانه تکانی عبارت است از ساماندهی و تمیزکاری کلی خانه (یا ساختمان) به جای نظافت روزمره و محدود. خانه تکانی عید نوروز علاوه بر کارهای نظافتی روزانه یا هفتگی، مانند گردگیری یا جارو کشیدن، کارهای دیگری را نیز دربرمی‌گیرد؛ کارهایی که به شما کمک می‌کنند خانه را به طور فراگیر سر و سامان دهید. مرتب کردن فضاهای به‌هم‌ریخته، دور انداختن وسایل بی‌مصرف و کهنه، پیدا کردن جا برای وسایل نو و دستمال کشیدن تمام سطوح خانه برای زدودن آلودگی‌ها از جمله کارهای خانه تکانی عید نوروز هستند.

خانه‌تکانی عید نوروز فرصت مغتنمی برای پاک کردن آلودگی‌ها و سر و سامان دادن به خانه
ز کوی یار می‌آید نسیم باد نوروزی  |  ازین باد ار مدد خواهی چراغ دل برافروزی  (حافظ)

۵ دلیل برای انجام خانه تکانی عید نوروز

۱- خانه تکانی عید نوروز بازدهی را افزایش می‌دهد

تلاش برای مرتب کردن و سر و سامان دادن به خانه یا دفتر کار موجب صرفه‌جویی در زمان می‌شود. این بدان معنا است که در آینده وقت کمتری برای جستجوی اشیای گم شده صرف خواهید کرد. این امر سبب افزایش بهره‌وری و بازدهی شما می‌شود. از طرفی، فرآیند خانه تکانی خود می‌تواند سطح انرژی مثبت شما را بالا ببرد.

 • توصیه: اگر چیزی از خانه تکانی پیشین تا به امروز بلااستفاده مانده، شاید زمان خداحافظی با آن فرا رسیده است.
خانه‌تکانی عید نوروز موجب صرفه‌جویی در زمان می‌شود
دسترسی راحت‌تر و سریع‌تر به لوازم با مرتب کردن، قفسه‌بندی و ساماندهی فضای داخل گنجه‌ها، کمدها و کابینت‌ها

۲- خانه تکانی عید نوروز برای سلامتی سودمند است

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که خانه تکانی پیش از بهار می‌تواند علایم آلرژی را کاهش دهد. زدودن عوامل حساسیت‌زا از خانه به ویژه در زمان شیوع آلرژی‌ها سبب بهبود وضعیت سلامتی و تندرستی شما می‌شود. به علاوه، خانه تکانی دربرگیرنده فعالیت‌های جسمانی متنوعی است که می‌توانید با آنها کالری بسوزانید و ورزش کنید.

 • توصیه: از تمیز کردن گرد و غبار نقاط دور از دسترس غافل نشوید. برای تمیزکاری این مکان‌ها از چهارپایه‌ها و نردبان‌های تاشو و متحرک بهره بگیرید.
خانه‌تکانی عید نوروز برای سلامتی و تندرستی مفید است
گردگیری و تمیزکاری سطوح خانه پیش از فرا رسیدن بهار باعث کاهش علایم بیماری‌های آلرژیک می‌شود

۳- با خانه تکانی عید نوروز شاد شوید

پژوهش‌ها حاکی از آنند که صرف وقت برای تمیزکاری کلی و مرتب کردن خانه موجب می‌شود افراد خوشحال‌تر باشند. عمل تمیزکاری و نظافت خانه به شما حس خرسندی می‌دهد و سبب می‌شود خلق و خوی بهتری داشته باشید.

 • توصیه: در هنگام خانه تکانی از رنگ‌های مورد علاقه‌تان (برای لباس کار، ابزار و لوازم تمیزکاری و…) بهره بگیرید.
با خانه‌تکانی عید نوروز خلق و خویتان را بهتر کنید.
خانه تکانی عید نوروز در ابتدا شاید کار سخت و دشواری به نظر برسد. اما نتیجه کار با احساس خشنودی و خوشحالی همراه خواهد بود.

۴- خانه تکانی عید نوروز استرس را کاهش می‌دهد

تمیزکاری و ساماندهی فضاهای شخصی این امکان را به شما می‌دهد تا از محیطی مرتب و آراسته لذت ببرید و این امر استرس شما را کاهش می‌دهد. تمیزکاری خود می‌تواند جنبه درمانی داشته باشد و سطح استرس شما را پایین بیاورد.

 • توصیه: واقع‌بین باشید. اگر کارهای زیادی برای انجام دادن دارید، بین کارها استراحت کنید. یادتان باشد خانه تکانی مسابقه نیست.
خانه‌تکانی عید نوروز خود می‌تواند جنبه درمانی داشته باشد و سطح استرس شما را پایین بیاورد.
زندگی و کار کردن در محیط های مرتب، پاکیزه و آراسته سطح استرس شما را پایین می‌آورد

۵- خانه تکانی عید نوروز تمرکزتان را بالا می‌برد

پژوهش‌ها نشان می‌دهند نظافت کلی و گاه به ‌گاه به افراد کمک می‌کند بخشی از مغز خود را برای تصمیم‌گیری‌های مهم آزاد کنند. خانه تکانی به شما کمک می‌کند ذهن خود را از درگیری با کارهای متفرقه برهانید و روی مسائل مهم‌تر تمرکز کنید.

 • توصیه: برای خانه تکانی ابتدا روی یک اتاق متمرکز شوید و پیش از آغاز کار جدید، نظافت آن را به نحو مطلوب به پایان برسانید.
خانه‌تکانی عید نوروز تمرکزتان را بالا می‌برد
خانه تکانی قدرت ذهن شما را برای سازماندهی امور و تصمیم‌گیری‌های مهم افزایش می‌دهد

۵ پیشنهاد برای خانه تکانی عید نوروز

 1. کاری را که آغاز کرده‌اید، به پایان برسانید. لذت اتمام کارهای کوچک سبب می‌شود تا رسیدن به هدف نهایی به تلاش خود ادامه دهید.
 2. موزیک گوش کنید. هنگام خانه تکانی بسته به حال و هوایتان از موسیقی لذت ببرید و حین انجام کارهای نظافتی خوش بگذرانید.
 3. سعی کنید از شوینده‌های ارگانیک و سازگار با محیط زیست استفاده کنید. پاک و سالم نگه داشتن محیط زندگی به معنای انتخاب شوینده‌هایی است که آسیب کمتری به کره زمین وارد می‌کنند.
 4. عجله نکنید. شتاب برای به پایان رساندن خانه تکانی عید نوروز سطح اضطراب و خستگی شما را بالا می‌برد. برای مدیریت بهتر زمان می‌توانید یک فهرست از کارهای نظافتی تهیه کنید و طبق برنامه پیش بروید.
 5. لوازم و لباس‌های سالم و بلااستفاده را به خیریه‌ها ببخشید. خانه تکانی عید نوروز فرصت مناسبی برای شناسایی وسایل و پوشاک کهنه و دورانداختنی یا سالم و بلااستفاده است. این کار همچنین سبب می‌شود برای لوازم دیگر جای بیشتری در اختیار داشته باشید.
برای خانه‌تکانی عید نوروز ابتدا روی یک اتاق متمرکز شوید. پیش از آغاز کار جدید، نظافت آن اتاق را به نحو مطلوب به پایان برسانید.
انجام دادن و اتمام یک کار کوچک بهتر از پیش بردن چند کار و ناتمام گذاشتن آنها است.
هنگام خانه‌تکانی عید نوروز از موسیقی لذت ببرید و حین انجام کارهای نظافتی خوش بگذرانید.
گوش دادن به موسیقی هنگام خانه تکانی موجب می‌شود کمتر به سختی کار فکر کنید.
استفاده از شوینده‌های ارگانیک و سازگار با محیط زیست هنگام خانه‌تکانی عید نوروز
شوینده‌های ارگانیک؛ احترام به طبیعت را علاوه بر خانه تکانی، در همه کارها سرلوحه عملکرد خود قرار دهیم
چک لیست خانه‌تکانی عید نوروز
از کارهای نظافتی چک لیست تهیه کنید و طبق برنامه پیش بروید. مدیریت زمان در کاهش سطح خستگی و استرس شما موثر است.
خانه‌تکانی عید نوروز فرصت مناسبی برای شناسایی وسایل و پوشاک کهنه و دورانداختنی یا سالم و بلااستفاده است.
دور انداختن پوشاک و لوازم سالمی که بلااستفاده مانده‌اند، کار صحیحی نیست. بهتر است ابتدا آنها را تمیز و مرتب درون یک جعبه یا ساک بچینید. سپس این لوازم و پوشاک دست دوم را به مراکز خیریه تحویل دهید.

سخن پایانی

از اهمیت برنامه‌ریزی، نوشتن چک لیست و تقسیم وظایف در خانه تکانی عید نوروز غافل نشوید. مشارکت و همکاری اعضای خانواده در انجام کارهای نظافتی و مرتب کردن خانه روند خانه تکانی را سرعت می‌بخشد. از طرفی، می‌توانید همه یا بخشی از کارها را به متخصصان شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات نظافتی بسپارید. ما در استادکار همراهتان هستیم تا خدمات نظافتی مطلوب را بسته به نوع کار، بودجه و زمان‌بندی مورد نظرتان بیابید.

منبع: goodnet.orgchopra.comparkplacect.com

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

 • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
 • شستن و تی کشیدن کف
 • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
 • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار − 1 =