تعویض ملحفه تخت؛ چند وقت یک بار باید ملافه های تخت را عوض کرد؟

0

از آنجایی که ملحفه‌ها و روتختی به طور مستقیم با پوست و مو در ارتباط هستند، تعویض ملحفه تخت یکی از نکات مهم بهداشت و آرامش خواب شماست. در زیر به نکاتی در مورد زمان تعویض و نحوه شست و شوی ملحفه‌ها خواهیم پرداخت.

اهمیت تعویض ملحفه

تعویض ملحفه و شست و شوی روتختی از این جهت که در طول خواب می‌توانند عرق، چربی، ذرات آلوده، گرد و غبار و … را جذب کنند دارای اهمیت دوچندان هستند. همچنین میکروب‌های بسیار ریزی روی ملحفه‌های شما جا خوش کرده‌اند که از سلول های مرده پوست تغذیه می‌کنند و تنها راه حل از بین بردن آنها شست و شو با آب داغ و شوینده و قرار دادن در زیر نور خورشید است. ملحفه‌ها با توجه به میزان کثیفی و نوع پارچه‌شان باید مرتب تمیز شوند. در زیر به زمان تعویض ملحفه‌ها به طور مفصل خواهیم پرداخت.

اهمیت تعویض ملحفه
میکروب های بسیار ریزی روی ملحفه های شما جاخوش کرده اند که از سلول های مرده پوست تغذیه می کنند

زمان مناسب تعویض ملحفه و روتختی کی است؟

بدن شما به طور مرتب از خود چربی ساطع کرده و پوست و مو نیز سلول‌های مرده خود را روی ملحفه‌ها باقی می گذارند. بنابراین اهمیت تعویض ملحفه‌ها در این خصوص آشکار می‌شود. به صورت کلی گفته می‌شود که بهتر است ملحفه‌ها به صورت ماهانه تعویض شده و مورد شست و شو قرار گیرند. اما اگر پوست و بدن چربی دارید بهتر است این زمان را به دو هفته یک بار تقلیل دهید. همچنین نیاز است بالش‌ها نیز سالی یک بار شسته شوند و رویه آنها هفتگی عوض شود.

بنابراین در هنگام خرید روتختی و ملافه هایی که هر شب از آنها استفاده می‌کنید به جنس پارچه دقت کنید و پارچه‌هایی را انتخاب کنید که پس از شست و شو آب نروند و در هنگام شست و شو با آب گرم رنگ آنها نرود. پارچه‎های ملحفه باید نرم باشند و پس از شست و شو با نرم کننده ای معطر شست و شو داده شوند. همچنین توصیه شده که روبالشی‌های تعویض شده را پس از خشک شدن و قبل از تعویض اتو بزنید. این کار موجب می شود که گرمای اتو میکروب‌های باقی مانده روی روتختی، روبالشی و ملافه را از بین ببرد.

تعویض ملحفه تخت
در هنگام خرید ملحفه، پارچه هایی را انتخاب کنید که پس از شست و شو آب نروند و در هنگام شست و شو با آب گرم رنگ آنها نرود

نکات شست و شو پس از تعویض ملحفه

پس از اینکه روبالشی و ملحفه‌ها را درآوردید، بهتر است آنها را خیلی در سبد رخت چرک قرار ندهید و هر چه زودتر اقدام به شستن آنها کنید. ملافه‌ها را بر اساس رنگ مرتب کنید. پودر ماشین داخل ماشین لباسشویی خود بریزید و حالت شست و شوی ملحفه را انتخاب کنید. انتخاب حالت مناسب به شما کمک می کند که میزان پیچ و تاب و چروک خوردن ملحفه‌ها کمتر باشد. یادتان نرود که در قسمت نرم کننده نیز حتما نرم کننده تا ملحفه‌هایی تمیز و نرم و خوشبو تحویل بگیرید.

از آنجایی که روبالشی و ملحفه محلی برای ایجاد آلرژی و آلودگی است توصیه شده که زود به زود فرآیند شست و شو با ماشین لباسشویی یا دست را انجام دهید. همچنین اگر ملحفه‌های سفید شما لک دارد، قبل از شست و شوی کامل با توجه به ماهیت لکه، آن را به طور کامل از بین ببرید.

شست و شوی ملحفه با آب سرد یا گرم؟

برخی از ملحفه ها برای شست و شو به آب سرد احتیاج دارند، اما برخی دیگر به خصوص آنهایی که لکه چربی و عرق بیشتری روی آنها وجود دارد با آب گرم بهتر تمیز می شوند. بنابراین اگر ملحفه‌ها، خصوصا ملحفه‌های سفید خیلی سفید و لکه دار بودند، یا ملحفه کودک دلبندتان بود بهتر است از آب داغ استفاده کنید تا تمام آلودگی ها را به طور کامل از آن پاک کنید.

پس از آن بهتر است زیر نور خورشید ملحفه‌ها را پهن کنید. اگر زمستان است و زیاد نور ندارید، می‌توانید اتو را جایگزین کنید. اتو با گرمای داغی که ایجاد می‌کند می‌تواند در ضدعفونی کردن پارچه‌ها پس از تعویض ملحفه بسیاری کاربردی باشد و تمام آلودگی‌های باقی مانده را از بین ببرد.

تعویض ملحفه تخت؛ چند وقت یک بار باید ملافه های تخت را عوض کرد؟
ملخفه های سفید و تمیز زیر نور آفتاب تاب می خورند

جمع بندی

ملحفه‌ها و تعویض آنها یکی از نکات مهم در خانه داری است که هر خانم خانه داری باید به آن توجه کند. اکنون که با میزان این اهمیت آشنا شدید به ما بگویید که شما هر چند وقت یک بار اقدام به تعویض ملحفه، روتشکی و روتختی خود می‌کنید؟

منبع: www.ariel.co.uk

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × دو =