راهنمای شستن لباس‌های جین

0

آیا می‌توانید کمد لباستان را بدون شلوار جین تصور کنید؟ لباس جین یک گزینه نجات‌دهنده در پوشش روزانه خانم‌ها و آقایان در سراسر دنیا محسوب می‌شود. جین‌ها علاوه بر جذابیت، دوام زیادی دارند و اگر در نگهداری آن‌ها دقت لازم به عمل آید، می‌توانند سال‌های سال مورد استفاده قرار گیرند. به همین دلیل نحوه شستن لباس‌های جین در طول عمر و کارایی آن‌ها نقش مهمی دارد. بنابراین در این مقاله قصد داریم شما را با راه‌های صحیح شستن لباس جین به ویژه شستن شلوار جین آشنا کنیم و نکات و ترفندهای شستن شلوار جین با لباسشویی و با دست را آموزش دهیم.

شستن لباس جین با دست، ماشین لباسشویی یا خشکشویی؟

لباس‌های جین به دو دسته تقسیم می‌شوند: دسته اول کت و پیراهن جین و دسته دوم انواع شلوار جین. شما می‌توانید برای شستن لباس‌های جین خود از سه روش ماشین لباسشویی، خشکشویی و شست‌و‌شو با دست استفاده کنید.

شستن شلوار جین با دست و آب سرد بهترین راه حفظ رنگ پارچه جین و جلوگیری از سایش شلوار است. اما همانطور که می‌دانید شستن شلوار جین با دست به دلیل مصرف آب زیاد و زمان‌بر بودن در همه مواقع امکان‌پذیر نیست؛ به همین دلیل با ایجاد تغییر در تنظیمات ماشین‌ لباسشویی می‌توان از آن برای شستن لباس‌های جین نیز کمک گرفت.

خشکشویی هم بهترین راه برای شستن کت و پیراهن جین است. در این روش لباس جین با حفظ حالت اولیه خود، شست‌وشو و سپس اتوشویی می‌شود. به خصوص اگر لباس جینی دارید که روی آن تزئینات حساسی انجام شده یا آنقدر گران‌قیمت است که نمی‌خواهید ریسک خراب شدن آن را بکنید، بهترین گزینه خدمات خشکشویی است.

بهترین راه شستن لباس‌های جین با دست یا خشکشویی
بهترین راه شستن لباس‌های جین شست‌وشو با دست یا خشکشویی است که از فرسایش پارچه جین جلوگیری می‌کند.

روش شستن لباس جین در ماشین لباسشویی

اگر برای شستن لباس جین خود تصمیم دارید از ماشین لباسشویی استفاده کنید مراحل زیر را دنبال کنید.

1. لباس جین را لکه‌زدایی کنید

در مرحله اول سعی کنید هر گونه لکه را با ترکیب آب و سرکه و یا انواع لکه‌برهای موجود در بازار از بین ببرید. لکه‌زدایی در شستن لباس جین به خصوص شستن شلوار جین با لباسشویی بسیار مهم است، زیرا از تثبیت لکه روی لباس جلوگیری می‌کند. البته لکه‌زدایی با توجه به نوع لکه روی پارچه جین متفاوت است. بنابراین برای اطلاعات کافی می‌توانید بهترین روش‌ها برای از بین بردن لکه چربی و روغن از روی لباس و پارچه را مطالعه کنید.

2. لباس جین را پشت و رو کنید

برای اینکه لباس جین شما رنگ و کیفیت خود را از دست ندهد، بهتر است قبل از شستن شلوار جین با لباسشویی، زیپ‌ها و تمامی دکمه‌های لباس را ببندید، آن را پشت رو کنید و سپس داخل ماشین لباسشویی قرار دهید. این کار از آسیب دیدن پارچه جین در اثر گیر کردن به زیپ و دکمه جلوگیری کرده و همچنین پشت و رو کردن آن به حفظ رنگ کمک می‌کند.

3. مایع شست و شوی لباس جین را انتخاب کنید

بهترین ماده برای شست شوی شلوار جین شما مایعی است که حاوی مواد سفیدکننده نباشد. همچنین می‌توانید برای حفظ رنگ حین شستن شلوار جین با لباسشویی، از مواد شوینده مخصوص لباس‌های تیره استفاده کنید. همچنین می‌توانید به جای مواد شوینده، از نصف فنجان سرکه سفید استفاده کنید. سرکه علاوه بر خنثی کردن بو، از رنگ پارچه جین نیز محافظت می‌کند.

توجه داشته باشد که هر گونه ماده شوینده حاوی مواد نرم‌کننده به کشش پارچه جین آسیب می‌زند، بنابراین از مصرف آن‌ها صرف نظر کنید.

از آنجا که پارچه جین سنگین است و آب را در خود نگه می‌دارد، از شستن بیش از دو جفت شلوار جین با هم در لباسشویی خودداری کنید.

4. ماشین لباسشویی را برای شستن شلوار جین تنظیم کنید

ماشین لباسشویی خود را روی چرخه آرام تنظیم کرده و گزینه سردترین آب را انتخاب کنید؛ زیرا آب گرم باعث شل شدن کش پارچه جین می‌شود. برای اطلاعات کافی از نحوه استفاده از امکانات ماشین لباسشویی مقاله راهنمای کامل آشنایی با کلمات روی ماشین لباسشویی را مطالعه کنید.

نکات مهم شستن شلوار جین با لباسشویی
ماشین لباسشویی را روی دمای آب سرد و چرخش آرام تنظیم کنید تا سایش لباس جین حین شست‌وشو کاهش یابد.

روش شستن لباس جین با دست

شستن لباس جین به خصوص لباس جینی که دارای گلدوزی و طرح باشد، بدون ماشین و با دست بهترین راه است. زیرا سایش لباس در شست‌وشو با دست، به نسبت ماشین کمتر است و از محو شدن رنگ به خصوص در جین‌های تیره جلوگیری می‌کند؛ بنابراین بهتر است در صورت داشتن زمان و مکانی برای خشک کردن لباس، روش شست‌وشو با دست را انتخاب کنید. در ادامه مقاله به نحوه شست‌و‌شوی لباس جین با دست می‌پردازیم.

  1. تشت یا سینک ظرفشویی را با آب سرد پر کنید.
  2. مواد شوینده را به آب اضافه کنید و شلوار یا لباس جین خود را درون تشت قرار دهید.

فراموش نکنید که برای حفظ رنگ و کیفیت حین شستن شلوار جین با دست، هرگز از مواد شوینده دارای سفیدکننده یا نرم‌کننده استفاده نکنید.

  1. هنگام شستن شلوار جین با دست اجازه دهید لباس حدود 10 دقیقه خیس بخورد.
  2. سپس آن را با دست به مدت 15-30 دقیقه زیر آب بشویید. می‌توانید در این مدت دو بار آب کثیف را خالی و دوباره پر کنید.
  3. لباس جین خود را از آب برداشته و لوله کنید تا کاملا آب را از پارچه گرفته باشید.
  4. در مرحله آخر لباس جین خود را آویزان کنید تا به حالت طبیعی خشک شود.
نکات مهم شستشوی لباس جین در خانه
آویزان کردن لباس خیس و قرار دادن آن در معرض نور آفتاب بهترین راه خشک کردن شلوار جین و یا لباس‌های جین است.

سوالات متداول درباره شستن لباس جین

اگر هنوز درباره نحوه شستن لباس جین خود مطمئن نیستید، سوال‌ها و پاسخ‌های زیر را هم بخوانید:

بهترین ماده شوینده برای شستن لباس‌های جین کدام است؟

مایع شوینده مخصوص لباس‌های تیره، بهترین ماده شوینده برای شستن لباس‌های جین است.

روش ثابت نگه داشتن رنگ شلوار لی چیست؟

کم کردن تعداد دفعات شست‌وشوی شلوار و عدم استفاده از ماده سفیدکننده، بهترین راه حفظ رنگ شلوار لی است.

آیا شستن شلوار جین با سرکه درست است؟

سرکه خاصیت ضدعفونی‌کننده دارد و به حفظ رنگ پارچه جین کمک می‌کند؛ بنابراین گزینه مناسبی برای شست‌و‌شوی شلوار جین است.

آیا می‌توانم شلوار جین را اتو کنم؟

گرما باعث از بین رفتن خاصیت کششی شلوار جین و گشادی و نافرم شدن شلوار می‌شود. بهتر است تا حد ممکن شلوار جین را برای خشک شدن منظم پهن کنید، تا نیازی به اتوکشی نداشته باشد.

لباس جین را چطور باید خشک کرد؟

بهترین راه برای خشک کردن لباس جین، آویزان کردن آن روی طناب لباس در فضای آزاد است.

سخن آخر

شست‌و‌شوی بیش از حد جین، عمر لباس جین محبوب شما را کم می‌کند و باعث ساییدگی آن می‌شود؛ بنابراین بهتر است این کار را در فاصله زمانی طولانی انجام دهید. می‌توانید برای رفع بو و یا از بین بردن باکتری‌های زنده شلوار، آن را به مدت 24 ساعت در فضای آزاد قرار دهید.

پیشنهاد می‌کنیم برای شستن لباس‌ها جین محبوب و گران‌قیمت‌تان از خدمات خشکشویی استادکار استفاده کنید. با ثبت سفارش در اپلیکیشن استادکار از طریق لینک زیر، می‌توانید قیمت خدمات خشکشویی و نظرات کاربران قبلی را هم ببینید و انتخابی مطمئن داشته باشید.

خدمات خشکشویی لباس و اتوشویی

خشکشویی لباس و اتوشویی

  • خشکشویی لباس مجلسی، عروس، نامزدی و لباس شب
  • خشکشویی مانتو، چادر، شال و روسری
  • خشکشویی و اتوکشی کت و شلوار، پالتو، کاپشن و لباس های زمستانی و...
دریافت این خدمت از استادکار

منابع: wikihow.life | masterclass

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 2 =