لباس‌‎هایی که باید حتما به خشکشویی بسپارید

0

روی برچسب خیلی از لباس‌ها نوشته شده «تنها به وسیله خشک‌شویی شسته شود» و خیلی از ما بدون توجه به این موضوع، اقدام به شستن لباس در خانه می‌کنیم! ما هزینه زیادی را صرف خریدن یک لباس گران‌قیمت می‌کنیم و بعد با روش شستشوی نادرست تنها در عرض چند دقیقه لباس‌مان خراب می‌شود. بسیاری از کارشناسان معتقد هستند اگر قرار نیست از یک لباس باارزش درست مراقبت شود، همان بهتر که آن را نخریم و یا یک لباس ارزان‌قیمت خریداری کنیم! اما آیا همه لباس‌هایی که روی آن‌ها نوشته شده «تنها به وسیله خشک‌شویی شسته شود» با شستن در خانه خراب می‌شوند؟

لباس‌ها بافت و پارچه‌های متفاوتی دارند و شستشوی خیلی از آن‌ها به دلیل نوع جنس و جزئیاتی که در لباس به کار رفته در خانه امکان‌پذیر نیست. در این مقاله با استادکار همراه باشید تا بدانید کدام لباس‌ها باید حتما برای شستشو به خشک‌شویی سپرده شوند.

آیا واقعا لازم است همه لباس‌ها خشک‌شویی شوند؟

اگر به برچسب مراقبت لباس‌هایتان توجه کنید، روی خیلی از آن‌ها عبارت Dry Clean Only نوشته شده و این موضوع به شما هشدار می‌دهد که این لباس باید توسط خشک‌شویی شسته شود. بهتر است در همین ابتدا این حقیقت را به ذهن بسپارید که شستن بسیاری از لباس‌هایی که روی آن نوشته شده «فقط خشک‌شویی» در خانه نیز امکان‌پذیر است. کافی است این لباس‌ها را با ملایمت به وسیله دست بشویید. امروزه استفاده از خشک‌شویی برای خیلی از افراد تبدیل به یک فرهنگ تجملاتی شده و مسلماً شستن لباس‌های کارتان در خانه اگر با دقت و مراقبت انجام شود، هیچ آسیبی به بافت آن وارد نمی‌کند.

راستی فراموش نکنید که برخی ماشین لباسشویی‌ها هم دارای تنظیماتی تحت عنوان hand wash هستند که در واقع مخصوص شستن لباس‌های بسیار ظریف است. می‌توانید به جای شستن لباس‌تان با دست، از این تنظیمات هم استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل آشنایی با کلمات روی ماشین لباسشویی

شستن لباس‌ها با دست چه مزایایی دارد؟
برای شستشوی ایمن خیلی از انواع لباس‌ها می‌توانید از روش شستن دستی استفاده کنید.

این موضوع یک حقیقت است که شما برای خیلی از لباس‌ها به خشک‌شویی نیاز ندارید و شستن آن‌ها با دست می‌تواند ایده بهتری باشد. اما با ماشینی شدن دنیای امروز و زیاد شدن کارها بسیاری از ما زمان کافی برای شستن لباس با دست را نداریم و از طرف دیگر شستن برخی از پارچه‌ها در لباسشویی می‌تواند به بافت و الیافت پارچه آسیب وارد کند. از همین رو لازم است چنین لباس‌هایی را برای شستشو به خشک‌شویی بسپارید.

چگونه لباس‌های حساس را بشوییم؟
شستن خیلی از لباس‌ها به وسیله لباسشویی می‌تواند به بافت پارچه لباس آسیب وارد کند.

به طور معمول بیشتر لباس‌های روزانه‌ای که ما استفاده می‌کنیم از جنس اکرلیک، نایلون، پلی‌استر و پارچه‌های مصنوعی هستند و شستن این لباس‌ها در خانه اگر به شیوه درستی انجام شود، هیچ آسیبی به بافت آن‌ها وارد نمی‌کند. برای شستن لباس‌های معمولی و روزمره می‌توانید بدون نگرانی با در نظر گرفتن دمای مورد نیاز برای شستشو از ماشین لباسشویی استفاده کنید.

قبل از شستن هر لباس مهم‌ترین کاری که لازم است انجام دهید، بررسی برچسب لباس و آگاه شدن از نحوه صحیح شستشوی لباس است. اگر لباس گران‌قیمتی دارید که با طریقه شستن آن آشنایی ندارید و یا می‌ترسید بعد از شستن آسیب ببیند، بهتر است آن را به یک خشک‌شویی مطمئن بسپارید.

راهنمای برچسب شستشوی لباس
قبل از شستشوی لباس بهتر است ابتدا برچسب روی آن را بررسی کنید و ببینید لازم است حین شستشوی لباس به چه نکاتی دقت کنید.

برای شستن کدام لباس‌ها حتما از خشک‌شویی استفاده کنید؟

بافت برخی از لباس‌ها مثل انواع لباس مجلسی و لباس عروس که در آن‌ها از انواع تور و حریر استفاده شده، بسیار حساس و شکننده است. شستن این لباس‌ها در خانه می‌تواند موجب پاره شدن و یا آسیب رسیدن به بافت لباس شود و یا چروک‌هایی زشت و نامرتب روی آن‌ها ایجاد کند. برای این لباس‌ها بهتر است حتما از خشک‌شویی استفاده شود.

بیشتر لباس‌هایی که برای شستشو نیاز به خشک‌شویی دارند، در کنار بافت و جنس حساس، به طور معمول لباس‌هایی گران‌قیمت هستند و از این رو سپردن این لباس‌ها به خشک‌شویی می‌تواند انتخابی هوشمندانه باشد. در ادامه می‌توانید با لباس‌هایی که باید به وسیله خشک‌شویی شسته شوند، آشنا شوید.

شستشوی چه لباس‌هایی را باید به خشکشویی سپرد؟
شستن خیلی از لباس‌ها با بافت‌های حساس و طبیعی بهتر است به وسیله خشک‌شویی انجام شود.

لباس‌های کتان

لباس کتان از نخ‌هایی از جنس کتان تهیه شده و جنسی نازک و سبک دارد. به طور معمول جنس کتان روی برچسب لباس با نام انگلیسی Linen مشخص می‌شود. شستن لباس‌های کتانی و خشک کردن آن در خانه می‌تواند موجب از بین رفتن بافت پارچه و چروک شدن آن شود. اتوکشی این لباس‌ها می‌تواند خیلی سریع روی آن لکه‌هایی تیره ایجاد کند و از همین رو بهترین روش برای شستن لباس‌های کتان استفاده از خشک‌شویی است.

نکات دادن لباس کتان به خشک‌شویی
برای شستن لباس‌های کتان بهتر است از خشک‌شویی استفاده کنید.

لباس‌های ریون

شاید فکر کنید شستن یک لباس ریون باید با توجه به بافت مصنوعی که دارد، می‌تواند در خانه انجام شود و و آسیبی به تار و پود آن وارد نمی‌کند. اما بهتر است بدانید ریون بافتی نیمه سلولزی دارد و در تولید پارچه آن از الیاف طبیعی نیز استفاده شده است. اگر تجربه شستن یک لباس ریون در خانه را داشته باشید، به طور حتم در زمان شستشو با صحنه یک سینک رنگی مواجه شده‌اید! الیاف پارچه ریون توانایی نگهداری رنگ را در زمان شستشو ندارد و شستن آن در خانه می‌تواند موجب از بین رفتن رنگ و بافت پارچه شود. بهتر است برای لباس‌های ریونی از خشک‌شویی کمک بگیرید.

نکات مهم شستشو و خشکشویی لباس ریون
از آنجایی که لباس‌های ریون بافتی نیمه سلولوزی دارند، بهتر است شستشوی آن‌ها را به خشک‌شویی بسپارید.

لباس‌های ابریشم

لبا‌س‌های ابریشمی دوام و مقاومت بالایی دارند. الیاف طبیعی لباس‌های ابریشمی نمی‌تواند در زمان شستشو رنگ پارچه را در خود نگاه دارد و این موضوع می‌تواند موجب آسیب دیدن آن شود. خشک‌شویی لباس یکی از ایمن‌ترین روش‌ها برای حفظ بافت و رنگ پارچه‌های گران‌قیمت ابریشمی است.

روش صحیح شست‌وشو و لکه‌گیری لباس ابریشمی بدون آسیب به بافت و رنگ پارچه ابریشم
برای حفظ بافت و رنگ پارچه‌های ابریشمی بهتر است از خشک‌شویی استفاده کنید.

لباس‌های پشم

لباس‌های پشمی تا زمانی که در آب غوطه‌ور نشوند، دوام زیادی دارند. نحوه چیدمان مولکول‌های الیاف پشم با قرار گرفتن در آب تغییر می‌کند و خیلی سریع جمع می‌شوند. شستن لباس‌های پشمی چه با آب گرم چه آب سرد به روش دستی می‌تواند به بافت آن آسیب وارد کند. از طرف دیگر خیلی از این لباس‌ها دارای آستر هستند که بعد از شستشو با آب ممکن است آسیب ببینند و از پارچه جدا شوند. از همین رو شستن انواع کت و شلوار، پالتو و لباس‌های آستردار پشمی بهتر است به وسیله خشک‌شویی انجام شود.

شستشو و خشکشویی لباس بافت و پشمی چگونه است؟
شستن لباس‌های پشمی با آب می‌تواند نحوه چیدمان مولکولی الیاف پشم را تغییر دهد و پارچه را کوچک کند. بهتر است برای شستن لباس‌های پشمی از خشک‌شویی کمک بگیرید.

لباس‌های مخمل

لباس‌های مخمل به نرمی و بافت براق و یکدستی که دارند، بسیار معروف هستند. به طور معمولا پارچه مخمل بعد از خیس شدن و شستشو در خانه، نرمی و لطافت خود را از دست می‌دهد و زبر می‌شود. از این رو بهتر است برای شستن انواع لباس مخمل از یک خشک‌شویی مطمئن کمک بگیرید.

نکات مراقبت و شستشوی لباس مخمل
برای حفظ زیبایی و بافت نرم لباس‌های مخمل، بهتر است شستن آن‌ها را به خشک‌شویی واگذار کنید.

سایر جنس‌‌ها

برای شستن خیلی از لباس‌های دیگر مثل کاپشن، لباس‌های خزدار طبیعی یا مصنوعی، انواع شال و روسری پشمی و ابریشمی و حساس، لباس‌های توری و مجلسی زنانه و انواع سوئیشرت بهتر است از خشک‌شویی استفاده کنید تا بافت لباس آسیب نبیند و ظاهر آن بعد از شستشو حفظ شود.

خشک‌شویی لباس عروس و پوشاک مجلسی توری
برای شستن انواع لباس‌های توری و مجلسی بهتر است از خشک‌شویی استفاده کنید.

با خدمات خشک‌شویی استادکار آشنا شوید

در دنیای امروز استفاده از خدمات خشک‌شویی به یکی از نیازهای ضروری ما تبدیل شده است. برای شستن لباس‌هایی که امکان شستشوی آن‌ها به وسیله ماشین لباسشویی وجود ندارد و یا لکه‌هایی زشت و سرسخت روی آن ایجاد شده، هیچ راهکاری بهتر از خشک‌شویی نیست. از طرف دیگر خیلی از افراد به دلیل مشغله زیاد زمان کافی برای شستن و اتوکشی لباس‌ها را ندارند و از همین رو می‌توانند از خدمات خشک‌شویی استفاده کنند.

شما می‌توانید با ثبت سفارش خودتان در استادکار به صورت آنلاین و غیرحضوری، برای دریافت خدماتی مثل خشک‌شویی و اتوکشی، خیاطی و رفوگری و یا رنگرزی لباس درخواست دهید و بعد از تحویل لباس‌ها به مأمور حمل و نقل در کمترین زمان ممکن، لباس‌های تمیز و اتوکشی شده خودتان را تحویل بگیرید.

خدمات خشک‌شویی و اتوشویی آنلاین استادکار
اگر به دلیل مشغله زیاد و حساس بودن روی ظاهر لباس‌هایتان به یک خشک‌شویی مطمئن نیاز دارید، می‌توانید سفارش خودتان را در استادکار ثبت کنید.

قیمت خشک‌شویی استادکار

قیمت خدمات خشک‌شویی به طور معمول به عوامل متعددی مثل جنس لباس، ابعاد و نوع آن وابسته است. شما می‌توانید قبل از ثبت سفارش، کلیه هزینه‌های مربوط به شستشوی لباس را در داخل سایت استادکار مشاهده کنید و بعد با خیال راحت از خدمات خشک‌شویی استادکار استفاده کنید. در ادامه می‌توانید جدول هزینه‌های خشک‌شویی استادکار را ملاحظه کنید.

شرح خدمات خشکشویی قیمت واحد (تومان)
شستشو و اتو پیراهن و شلوار 12,000
اتوکشی پیراهن و شلوار 7,000
شستشو و اتو بلوز و تی‌شرت 20,000
اتوکشی بلوز و تی‌شرت 8,000
شستشو و اتو شال و روسری 8,000
اتوکشی شال و روسری 6,000
شستشو و اتو لباس زیر 10,000
اتوکشی لباس زیر 6,000
شستشو و اتو مانتو 35,000
اتوکشی مانتو 17,500
شستشو و اتو چادر 18,000
اتوکشی چادر 11,000
خشک‌شویی لباس ‌گرم و کاپشن 27,500
اتوکشی لباس گرم و کاپشن 15,000
شستشو و اتو کت 20,000
اتوکشی کت 11,000
خشک‌شویی کت و شلوار 35,000
اتوکشی کت و شلوار 18,000
خشک‌شویی کت چرم و جیر 110,000
اتوکشی کت چرم و جیر 50,000
خشک‌شویی کفش 35,000

کلام آخر

با توجه به ماشینی شدن دنیای امروز و کمبود وقت خیلی از ما ترجیح می‌دهیم، امور مربوط به شستشو و اتوکشی لباس‌هایمان را به خشک‌شویی واگذار کنیم. این کار موجب می‌شود با هزینه‌ای محدود دیگر نگران آسیب دیدن لباس‌هایمان نباشیم و همیشه ظاهری مرتب و تمیز داشته باشیم. اگر شما هم برای شستشو و اتوکشی لباس‌های خودتان به خدمات خشک‌شویی نیاز دارید، بهتر است همین حالا در وب‌سایت استادکار ثبت‌نام و سفارش خودتان را به صورت آنلاین ثبت کنید.

خدمات خشکشویی لباس و اتوشویی

خشکشویی لباس و اتوشویی

  • خشکشویی لباس مجلسی، عروس، نامزدی و لباس شب
  • خشکشویی مانتو، چادر، شال و روسری
  • خشکشویی و اتوکشی کت و شلوار، پالتو، کاپشن و لباس های زمستانی و...
دریافت این خدمت از استادکار

منابع:

alarnahope.com.au wayzatahomelaundry.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده + 12 =