نقش زئولیت در ماشین ظرفشویی چیست؟

0

نقش زئولیت در ماشین ظرفشویی چیست؟ فناوری جدید و منحصر به فرد ماشین‌های ظرفشویی ساخت کمپانی نام آشنای بوش، استفاده از سنگ زئولیت در ساختار این دستگاه‌ها است تا به واسطه ویژگی‌های خاص این سنگ، روند خشک شدن ظرف ها با سهولت و سرعت بیشتری انجام بگیرد.‌ بنابراین در این مقاله به بیان این موضوع می‌پردازیم که نقش زئولیت در ماشین ظرشویی چیست و اساسا چرا شرکت بوش برای فرآیند خشک کردن ظروف در ماشین‌های ظرفشویی خود، از قابلیت‌های این سنگ بهره گرفته است.

اما قبل از اینکه بدانیم نقش زئولیت در ماشین ظرفشویی چیست، بهتر است توضیحاتی را درباره سنگ زئولیت عنوان کنیم و به طور کلی به شرح ویژگی‌های این سنگ بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

ماشین ظرفشویی با سنگ زئولیت دارای قدرت تمیزکنندگی بالاتر و باکیفیت تر بوده و فرآیند خشک کردن در آن به شکلی بهینه اتفاق می افتد.
ماشین ظرفشویی با سنگ زئولیت دارای قدرت تمیزکنندگی بالاتر و باکیفیت تر بوده و فرآیند خشک کردن در آن به شکلی بهینه اتفاق می افتد.

سنگ زئولیت چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

اگر بخواهیم درباره معنای لغوی زئولیت صحبت کنیم، باید بگوییم که این واژه، واژه‌ای دو قسمتی است. قسمت اول این واژه یعنی Zeo به معنی “جوش” است و قسمت دوم یعنی lithos معنی “سنگ” می‌دهد. این لغت، یک لغت یونانی است و معنای کامل شده آن را می‌توان “سنگ جوش” دانست.
زئولیت‌های طبیعی انواع مختلفی دارند اما مطابق آمار، فقط ۹ نوع از زئولیت‌های طبیعی، در طبیعت به مقدار زیاد یافت می‌شوند. زئولیت‌ها ویژگی‌های شیمیایی و فیزیکی مختلفی دارند و مشابه هم نیستند، حتی زئولیت‌های طبیعی که از یک نوع هستند نیز ممکن است به لحاظ میزان ظرفیت جذب رطوبت، سایز منافذ، ابعاد بلور و میزان داد و ستد یون‌ها، با هم فرق‌هایی داشته باشند. زئولیت‌های طبیعی و زئولیت‌های مصنوعی، در ترکیب شیمیایی و ساختمان بلور با هم متفاوت هستند و همین تفاوت‌ها، نحوه استفاده از آن‌ها در فعالیت‌های صنعتی مختلف را تعیین می‌کند.

زئولیت را می‌توان ماده‌ای معدنی دانست که دسته آلومینوسیلیکات‌ها مهم‌ترین مواد تشکیل دهنده ساختار آن هستند. زئولیت را در صنایع مختلف به عنوان جذب کننده رطوبت و تولید کننده حرارت می‌شناسند و برای فعالیت‌های مختلف، از این ویژگی خاص زئولیت استفاده می‌کنند. به بیان دیگر، زئولیت رطوبت را به خود جذب می‌کند و بعد به واسطه فعل و انفعالاتی که در ساختمان درونی‌اش شکل می گیرد، قادر است این رطوبت را به حرارت تبدیل کند.

بیشتر بدانید ترفندهای مهم در شستن چادر مشکی و لباس‌های تیره

سنگ زئولیت در واقع یک سنگ معدنی است که قدرت جذب بالای رطوبتی داشته و به همین سبب در ماشین ظرفشویی ها به کار برده می شود.
سنگ زئولیت در واقع یک سنگ معدنی است که قدرت جذب بالای رطوبتی داشته و به همین سبب در ماشین ظرفشویی ها به کار برده می شود.

ماشین ظرفشویی زئولیت‌دار یعنی چه؟

با توجه به توضیحات فوق، ویژگی چشمگیر سنگ زئولیت که آن را برای استفاده در ماشین ظرفشویی مناسب می‌کند، توان جذب بالای این سنگ است که رطوبت ظرف ها را می‌گیرد و این رطوبت را به حرارت و گرما تبدیل می‌کند تا مرحله خشک کردن ظروف سریع‌تر انجام شود. استفاده از این سنگ در سیستم ماشین ظرفشویی بوش، در کنار اینکه شما را از خشک شدن کامل ظرف‌هایتان مطمئن می‌کند، هیچ گونه لکه یا اثری از آلودگی بر روی ظروف باقی نمی‌گذارد و همه آن‌ها را پاکسازی می‌نماید. به عبارت دیگر سنگ زئولیت نه تنها در روند خشک کردن ظرف‌ها نقش موثر دارد، بلکه در پاکسازی آن‌ها نیز بسیار اثرگذار است. با استناد به اندازه‌گیری‌های انجام شده، کاربرد این سنگ در ماشین ظرفشویی به نحوی است که می‌تواند ۱۰ تا ۱۵ درصد در مصرف انرژی و برق صرفه جویی به عمل آورد و استفاده از این تکنولوژی را بهینه‌تر کند. مدت زمان شستشوی ظروف نیز به سبب خشک کردن و لکه‌زدایی منحصر به فرد این سنگ کمتر خواهد بود.

مواد شیمیایی تشکیل دهنده زئولیت از چنان توانی برای خشک کردن ظرف‌ها برخوردار هستند که کمپانی بوش با اطمینان از عملکرد این سنگ، المنت و سیستم خشک کردن ماشین ظرفشویی را از سری جدید ماشین های ظرفشویی خود حذف کرده است و دستگاه ماشین ظرفشویی، برای خشک کردن ظرف‌ها از زئولیت استفاده می کند. لازم به ذکر است که همه انواع ظروف مانند ظرف های پلاستیکی و چوبی و شیشه‌ای به واسطه سنگ زئولیت خشک خواهند شد و با وجود این سیستم در دستگاه های ماشین ظرفشویی خود، برای خشک کردن ظروف دچار مشکل نخواهید شد.

با استفاده از سنگ زئولیت در ماشین های ظرفشویی، تحولی قابل توجه در سیستم خشک شدن ظروف ایجاد شده است و این اتفاق با سرعت و کیفیت بالاتری رخ می دهد.
با استفاده از سنگ زئولیت در ماشین های ظرفشویی، تحولی قابل توجه در سیستم خشک شدن ظروف ایجاد شده است و این اتفاق با سرعت و کیفیت بالاتری رخ می دهد.

سنگ‌های زئولیت در ماشین ظرفشویی چه کاربردهای دیگری دارند؟

سنگ زئولیت علاوه بر ماشین‌های ظرفشویی بوش در صنایع مختلف مثل تصفیه آب، صنعت کشاورزی، تولید داروهای آنتی ویروس و ضد سرطان، پرورش گیاهان مختلف و تولید غذاهای دام‌ها و پرندگان، نقش موثر و کاربردی دارد. همچنین ردپای این سنگ را می‌توان در تولید مواد پاک‌کننده البسه نیز مشاهده کرد.

مزایای استفاده از سنگ زئولیت در ماشین‌های ظرفشویی بوش

زئولیت در ماشین ظرفشویی مزایای بسیاری دارد که جسته و گریخته به آن اشاره کردیم؛ اما حالا بهتر است به شکلی دقیق‌تر مزایای استفاده از این ماده معدنی را در سیستم ماشین ظرفشویی عنوان کنیم.

  • سنگ زئولیت همه ظروف را خشک کرده و بدون لکه تحویل می‌دهد: خشک شدن ظروف پلاستیکی به دلیل اینکه پلاستیک به مقدار لازم توان جذب گرما را ندارد، همواره با مشکل همراه بود. این ظروف معمولا دیر خشک می‌شدند و بعد از خشک شدن هم لکه‌هایی از آب و رطوبت روی آن‌ها باقی می‌ماند. استفاده از سنگ زئولیت که در محفظه‌ای مخصوص در ماشین ظرفشویی بوش تعبیه شده است، علاوه بر خشک کردن کامل ظروف پلاستیکی، هرگونه لکه‌ای را از روی آن ها پاک می‌کند و باعث می‌شود که ظرف‌های پلاستیکی نیز مانند دیگر ظرف‌ها به خوبی خشک شوند و اثری از لکه‌ها بر روی آن‌ها باقی نماند.
  • سنگ زئولیت تا مدت‌ها قابل استفاده است: سنگ‌های زئولیت برخلاف قرص‌های مخصوص شستشوی ظروف، یا دیگر مواد شوینده ماشین‌های ظرفشویی، به همین زودی‌ها تمام نمی‌شوند و لازم نیست که نگران تعویض آن‌ها باشید. طول عمر مفید این سنگ‌ها حدود ۵۰ سال برآورد شده است و به همین دلیل است که می‌توان زئولیت‌های ماشین طرفشویی را دائمی و همیشگی دانست.
  • سنگ زئولیت سبب استفاده بهینه از انرژی و صرفه جویی در مصرف می‌شود: همانطور که گفته شد، وجود سنگ زئولیت باعث شده که المنت های خشک کننده ظروف، از سیستم ماشین ظرفشویی بوش کنار بروند. همین موضوع به این منجر می‌شود که حرارت لازم جهت خشک کردن ظرف‌ها به وسیله این سنگ تامین شود. از آن جا که خشک کردن ظروف بدون وجود سنگ زئولیت و در صورت استفاده از سیستم خشک کننده نیازمند مصرف مقادیر زیادی از نیروی الکتریکی و جریان برق است، بنابراین با وجود سنگ زئولیت در مصرف انرژی صرفه جویی به عمل می‌آید.
  • سنگ زئولیت دمای ظروف خارج شده را کنترل می‌کند: بهره‌گیری از سنگ زئولیت در ماشین‌های ظرفشویی باعث می‌شود که ظرف‌ها بعد از خارج شدن از ماشین ظرفشویی در اثر حرارتی که برای خشک کردن آن‌ها به کار گرفته شده، داغ نباشند و ظرف‌ها بعد از خارج شدن از دستگاه خشک شده و قابل استفاده باشند.
  • سنگ زئولیت مقدار بخار خروجی از ماشین ظرفشویی را کنترل می‌کند: معمولا بعد از اینکه روند شستشو و خشک شدن ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی طی می‌شود، با باز کردن درب دستگاه حجم زیادی از بخار را در ماشین ظرفشویی مشاهده می‌کنید. زئولیت کمک می‌کند رخ دادن این اتفاق کمتر شود و خشک کردن ظروف بهتر صورت بگیرد.
سنگ زئولیت در ماشین ظرفشویی باعث می شود که بخار جمع شود و میزان آن در ماشین کاهش پیدا کرده و دمای ظروف شسته شده نیز متعادل سازی شود.
سنگ زئولیت در ماشین ظرفشویی باعث می شود که بخار جمع شود و میزان آن در ماشین کاهش پیدا کرده و دمای ظروف شسته شده نیز متعادل سازی شود.

سخن پایانی

با این حساب نقش زئولیت در ماشین ظرفشویی بسیار پررنگ به نظر می‌رسد و باید این نوع را از مدرن‌ترین تکنولوژی‌ها بدانیم. مضرات زئولیت در ماشین ظرفشویی تقریبا به صفر میل می‌کند. آیا شما تجربه استفاده از این نوع ماشین ظرفشویی را پیش از این داشته‌اید؟ تجربه شما در استفاده از آن چطور بوده است؟

منبع: mihankala

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 − 1 =