چگونه خانه خود را برای زمستان آماده کنیم؟

0

شروع هر فصل جدید علاوه بر زیبایی‌های طبیعی اش، جذابیت‌ها و اقدامات هیجان انگیزی هم برای آماده سازی نیاز دارد. زمستان هم از این قاعده مستثنی نیست. شاید بیشترین آماده سازی هم برای این فصل سرد صورت می گیرد. خانواده‌ها معمولا قبل از شروع زمستان، اقداماتی در داخل و خارج از منزل انجام می‌دهند و به انتظار فصل جدید می نشینند. اگر شما هم مشغول آماده شدن برای زمستانِ امسال هستید، اما مطمئن نیستید که تمامی اقدامات لازم را انجام داده‌اید یا خیر، با استادکار همراه باشید.

در ادامه لیستی از اقدامات آماده کردن خانه برای زمستان یعنی مواردی که باید قبل از شروع فصل زمستان بررسی، تعویض و یا تنظیم شوند را برایتان آماده کرده‌ایم.

راه اندازی سیستم‌های گرمایش برای زمستان

به خاطر داشته باشید که حتما قبل از شروع فصل سرد سیستم گرمایشی خانه خود، اعم از پکیج دیواری، بخاری، رادیاتور و … را توسط یک فرد متخصص بررسی و راه اندازی کنید تا در زمان سرما، مشکلی با روشن شدن آن‌ها نداشته باشید. اگر از زمانی که سیستم گرمایشی خود را تهیه کرده‌اید، زمان زیادی گذشته است، ممکن است نیاز به تعویض آن داشته باشید.

همچنین درصورت نیاز، فیلترهای هوای سیستم تهویه مطبوع خود را نیز تعویض کنید. در صورتی که منبع گرمایش منزل شما بخاری گازی است، از نصب صحیح دودکش آن اطمینان حاصل کنید. عدم نصب صحیح دودکش بخاری گازی، می‌تواند منجر به نشت گاز مونوکسید کربن و عواقب جبران ناپذیری شود.

حتما قبل از شروع فصل سرد، سیستم گرمایشی خانه خود را توسط یک فرد متخصص بررسی و راه اندازی کنید.
حتما قبل از شروع فصل سرد، سیستم گرمایشی خانه خود را توسط یک فرد متخصص بررسی و راه اندازی کنید.

عایق کاری ساختمان قبل از زمستان

اطمینان از عدم نفوذ رطوبت به ساختمان در فصل سرما، یکی از مهم‌ترین اقدامات آماده سازی خانه برای زمستان است. روش‌های مختلفی برای عایق کاری وجود دارند، از جمله اجرای قیرگونی، اجرای ایزوگام، اجرای عایق نانو و … . عایق کاری علاوه بر جلوگیری از ورود رطوبت به سقف یا سایر قسمت‌ها، باعث گرم‌تر ماندن خانه نیز می‌شود.

انجام عایق کاری به خصوص برای واحدهای طبقات آخر ساختمان‌ها اهمیت بسیاری دارد. زیرا این واحدها همانطور که در فصل تابستان در معرض گرمای بیشتری به علت تابیدن مستقیم نور به سقف قرار دارند، در زمستان هم در صورت عدم عایق کاری، رطوبت و سرمای بیشتری وارد آن‌ها می‌شود.

روش‌های مختلفی برای عایق کاری وجود دارند، از جمله اجرای قیرگونی، اجرای ایزوگام، اجرای عایق نانو و ...
روش‌های مختلفی برای عایق کاری وجود دارند، از جمله اجرای قیرگونی، اجرای ایزوگام، اجرای عایق نانو و …

تعویض پنجره‌ها برای زمستان

اگر پنجره‌های خانه شما قدیمی‌ و تک جداره هستند، علاوه بر اینکه به راحتی اجازه ورود سرما به خانه تان را می‌دهید، با هر بار روشن کردن سیستم گرمایشی‌تان نیز، بخش زیادی از پول‌تان را دور می‌ریزید. بنابراین تا حد امکان قبل از شروع فصل سرما، نسبت به تعویض پنجره‌هایتان به پنجره دو جداره، اقدام کنید. برای این کار، از پنجره اتاق‌هایی که به نسبت کمتر استفاده می‌شوند نیز غافل نشوید. اینکار در کوتاه مدت هزینه‌ای را برای شما به همراه دارد، اما در بلند مدت و در طی سال‌های آینده، حتما هزینه‌های شما را کاهش خواهد داد.

در صورتی که امکان تعویض پنجره را ندارید، می‌توانید از نوار و چسب‌های مخصوص به عنوان راه حلی موقت برای جلوگیری از ورود سرما از درزهای پنجره به ساختمان جلوگیری کنید.

تا حد امکان قبل از شروع فصل سرما، نسبت به تعویض پنجره‌هایتان به پنجره دو جداره، اقدام کنید.
تا حد امکان قبل از شروع فصل سرما، نسبت به تعویض پنجره‌هایتان به پنجره دو جداره، اقدام کنید.

آماده کردن لوله کشی‌ها برای زمستان

رسیدگی به لوله کشی‌های ساختمان و کنتور برای جلوگیری از یخ زدگی آن‌ها در فصل سرما بسیار ضروری است، زیرا می‌تواند هزینه‌های بسیاری را به خانواده تحمیل کند. شما می‌توانید لوله‌های آب و کنتور آب ساختمان خود را با پشم شیشه عایق بندی کنید. درصورتیکه در واحد مورد نظرتان کسی ساکن نیست، حتما قبل از شروع زمستان آب گرم و سرد لوله کشی را کاملا قطع کنید.

رسیدگی به لوله کشی‌های ساختمان و کنتور برای جلوگیری از یخ زدگی آن‌ها در فصل سرما بسیار ضروری است.
رسیدگی به لوله کشی‌های ساختمان و کنتور برای جلوگیری از یخ زدگی آن‌ها در فصل سرما بسیار ضروری است.

آماده کردن شومینه‌ها برای زمستان

قبل از اینکه اولین آتش زمستانی شومینه خود را روشن کنید، شومینه را از خاکستر سال قبل پاکسازی کرده و داخل آن را کاملا بررسی کنید. ممکن است برخی آجرهای درون آن ترک خورده باشند و یا موردی نیاز به تعمیر داشته باشد. همچنین حتما از باز بودن مسیر خروج دود از دودکش و سالم بودن کلاهک دودکش مطمئن شوید. ممکن است دودکش نیاز به پاکسازی داشته باشد. برای اینکار می‌توانید از شرکت‌های متخصص هم کمک بگیرید.

قبل از شروع زمستان و اولین استفاده از شومینه، آن را حتما پاکسازی و بررسی کنید.
قبل از شروع زمستان و اولین استفاده از شومینه، آن را حتما پاکسازی و بررسی کنید.

بررسی کردن حسگر دود و مونوکسید کربن قبل از شروع زمستان

در فصل زمستان، به علت استفاده از وسایل گرمایشی و یا استفاده از شومینه‌ها، آتش سوزی‌های متعددی اتفاق می افتد. بنابراین از صحت کارکرد حسگرهای اضطراری دود منزل خود مطمئن شوید. حسگرهای مخصوص دود، آن را به عنوان یک نشانگر اصلی آتش‌سوزی نشان می‌دهند. در صورتیکه این حسگرها متوجه حضور دود در فضا شوند، زنگ خطر یا آژیر مخصوص را در ساختمان فعال می‌کنند.

همچنین حسگرهای مونوکسید کربن منزل خود را بررسی کنید. حسگر یا هشدار دهنده نشت گاز مونوکسیدکربن که به آن آشکار ساز گاز مونوکسیدکربن هم می‌گویند، یک دستگاه الکترونیکی برای اعلام هشدار نسبت به نشت گاز‌های خطرناک است.

این حسگر نسبت به گاز‌ مونوکسید کربن و گاز شهری حساس بوده و در صورت وجود این گاز‌ها در محیط، توسط هشداردهنده‌های صوتی و نوری به ساکنین خبر می‌دهد. از آنجاییکه در زمستان، فضای منزل به منظور جلوگیری از ورود سرما، بسته‌تر و امکان تجمع گاز مونوکسید کربن بیشتر است،در صورتیکه منزل‌تان به حسگر مونوکسید کربن مجهز نیست، به تهیه یک حسگر مخصوص فکر کنید، به خصوص اگر از بخاری گازی در منزل خود استفاده می‌کنید.

از صحت کارکرد حسگرهای اضطراری دود و مونوکسید کربن در منزل خود مطمئن شوید.
از صحت کارکرد حسگرهای اضطراری دود و مونوکسید کربن در منزل خود مطمئن شوید.

تهیه دستگاه تصفیه هوا و یا فیلتر هوا برای زمستان

حتما شما هم عبارت وارونگی هوا را در سال‌های اخیر زیاد شنیده اید. در شهرهای ایران، به خصوص در کلان شهرها، فصل زمستان فصل تشدیدِ معضل آلودگی هوا است. این آلودگی در وهله اول، به علت ترافیک حاصل از بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها ایجاد می‌شود. اما تراکم بیش از حد آن در اثر وارونگی هوا، یعنی پایین ماندن آلودگی‌ها در سطح شهر به علت سنگین بودن‌شان در مقایسه با هوای سردِ سبک‌تر است.

بنابراین پیشنهاد می‌کنیم در صورت امکان، قبل از شروع فصل سرما، یک دستگاه تصفیه هوای استاندارد برای منزل خود تهیه کنید و یا فیلترهای هوایی مناسب را در کانال هواساز سیستم تهویه مطبوع خود نصب کنید. البته ممکن است تمامی ‌هواسازهای منازل قابلیت نصب فیلتر را نداشته باشند.

قبل از شروع فصل سرما، یک دستگاه تصفیه هوای استاندارد و یا  فیلتر هوا برای کانال هواساز خود تهیه کنید.
قبل از شروع فصل سرما، یک دستگاه تصفیه هوای استاندارد و یا  فیلتر هوا برای کانال هواساز خود تهیه کنید.

آماده کردن حیاط و بالکن برای زمستان

یکی از آسیب پذیرترین قسمت‌های خانه در برابر سرمای فصل زمستان، بالکن و حیاط آن هستند و آماده سازی آن‌ها برای زمستان بسیار مهم است. مبلمان مخصوص بالکن و حیاط خود را قبل از شروع بارش‌ها حتما جمع آوری کنید و یا روی آن‌ها را به خوبی بپوشانید.

در صورتیکه در حیاط خود حوض یا استخری دارید، حتما روی آن را به خوبی بپوشانید یا آب آن را به کلی خالی کنید، زیرا یخ زدن آب استخر و حوض می‌تواند منجر به ترک خوردن و شکستن کاشی‌های آن شود. یک راهکار قدیمی‌ هم برای جلوگیری از یخ زدن آب، انداختن یک تکه چوب یا یک توپ در آن است.

در آماده سازی حیاط و بالکن برای زمستان، گیاهان خود را هم فراموش نکنید. شما می‌توانید برای محافظت از ریشه گیاهان خود در برابر یخ زدگی، از خاک مقاوم مالچ استفاده کنید. مالچ درواقع نوعی خاک تشکیل شده از از خرده چوب، برگ درختان، کاه و بقایای گیاهان است که آن را اطراف ساقه گیاهان می‌ریزند تا از یخ زدگی جلوگیری کند.

یکی از آسیب پذیرترین قسمت‌های خانه در برابر سرمای فصل زمستان، بالکن و حیاط آن هستند.
یکی از آسیب پذیرترین قسمت‌های خانه در برابر سرمای فصل زمستان، بالکن و حیاط آن هستند.

بیرون آوردن لباس‌های زمستانی

بیرون آوردن لباس‌های زمستانی از کمد و انباری‌ها، یکی از مهم‌ترین موارد آماده سازی برای زمستان است. به احتمال زیاد زمانی که لباس‌های زمستانی خود را جمع آوری کرده‌اید، برای جلوگیری از خورده شدن لباس‌ها توسط بید، دانه یا ورقه‌های نفتالین را میان آن‌ها قرار داده‌اید، در این صورت، پس از بیرون آوردن لباس‌ها، آن‌ها را در فضای باز حیاط یا بالکن خود و ترجیحا زیر آفتاب قرار دهید تا بوی نفتالین کاملا از آن‌ها خارج شود.

پس از بیرون آوردن لباس‌های زمستانی، آن‌ها را در فضای باز قرار دهید تا بوی نفتالین کاملا از آن‌ها خارج شود.
پس از بیرون آوردن لباس‌های زمستانی، آن‌ها را در فضای باز قرار دهید تا بوی نفتالین کاملا از آن‌ها خارج شود.

جمع‌بندی

اقداماتی که در این مقاله ذکر شدند، برخی از موارد مهم برای آماده سازی خانه برای فصل زمستان هستند. اگر شما هم کارهای خاصی را قبل از شروع فصل سرما برای آماده سازی خانه انجام می‌دهید، حتما آن را با ما در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 − هفت =