بهترین زمان هرس درخت چه زمانی است؟
بهترین زمان هرس درخت چه زمانی است؟

بهترین زمان هرس درخت چه زمانی است؟

روزهای پیش رو روزهایی است که درختان به تدریج از خواب زمستانی بیدار می شوند و جامه سبز به تن می‌کنند. شاید شما هم این روزها در شهر و خیابان محل زندگی خود ماموران شهرداری را دیده باشید که با ابزارهای خاص باغبانی مشغول هرس کردن درختان خشک هستند تا ضمن کمک به شکوفه دهی، با زیباسازی شهر به استقبال بهار بروند. زمان هرس درخت یکی از فاکتورهای مهم باغبانی برای باروری هر چه بهتر درخت و مراقبت صحیح و مداوم از آن است. اگر شما نیز در حیاط خود باغچه ای دارید که نمی‌دانید چه زمانی بهترین زمان هرس درختان آن است با مقاله زیر همراه باشید.

بهترین زمان هرس درخت چه زمانی است؟
هرس کردن به باروری بیشتر درختان میوه کمک می کند

هرس و فواید آن چیست؟

به طور کلی به بریدن اصولی قسمت یا اندامی از گیاه برای بهبود وضعیت رشد و باروری هرس گفته می‌شود. هرس درخت می تواند موجب رشد بیشتر آن شود. هرس در درختچه های زینتی و گیاهان حصاری موجب می‌شود که ارتفاع مناسبی داشته باشند و بیش از اندازه رشد نکنند. اما هرس درختان میوه موجب باروری بیشتر و سهولت در برداشت می شود. اما هرس کردن فواید دیگری نیز دارد که در زیر به آن اشاره می شود:

 • حذف شاخه های شکسته، مزاحم، خشکیده یا آفت زده
 • جوان سازی درختان پوست
 • جلوگیری از تناوب باردهی با حذف شاخه های بارده ( در صورت لزوم)
 • ایجاد فاصله متعادل بین ریشه و ساقه
 • بالا بردن کیفیت و اندازه محصولات با حذف شاخه های اضافه و رسیدن بهتر نور و آب به میوه و شاخه های اصلی
 • سهولت در اجرای فرایندهایی چون سمپاشی و هرس
بهترین زمان هرس درخت چه زمانی است؟
هرس درخت موجب رشد بیشتر می شود

بهترین زمان هرس درخت چه زمانی است؟

هرس درختان در زمان‌های مختلفی انجام می گیرد که در ادامه به آن اشاره می‌شود.

هرس زمستانه

یکی از بهترین و معروف ترین نوع هرس که ممکن است شما آن را همین روزها در خیابان های شهر ببینید، هرس زمستانه یا خشک است که هنگام خواب زمستانی گیاه انجام می گیرد. هرس زمستانه از این جهت که قبل از جوانه زنی صورت گرفته و به علت متوقف شدن شیره نباتی، گیاه کمتر آسیب می‌بیند بهترین زمان هرس است. گیاهان و درختان در زمستان دارای برگ و بار نیستند و دسترسی به شاخه‌ها و تصمیم گیری در مورد نوع شاخه های هرس کرده راحت تر است. در این فصل درختان وارد مرحله خواب شده‌اند و رشد آنها متوقف شده است. این عدم فعالیت همراه با کاهش درجه حرارت همراه است و یک زمان ایده آل برای هرس کردن است. هرس زمستانه موجب تقویت شاخه های رشد یافته در سال آینده می‌شود.

بهترین زمان هرس درخت چه زمانی است؟
متداول ترین زمان برای هرس درخت، هرس زمستانه است

هرس زمستانه شایع ترین نوع هرس است و موجب شکوفه دهی در بهار و باروری در تابستان می‌شود. البته برای این کار بهتر است صبر کنید تا سردترین قسمت زمستان سپری شود و این کار را اواخر بهمن و اسفند انجام دهید. معمولا برای رشد نهال و فرم دهی درخت، هرس زمستانه را انتخاب می‌کنند. هرس درختانی مانند گردو در مناطق سرد معمولا در اسفند ماه انجام می‌گیرد.

هرس تابستانه

برخی از گیاهان اوایل بهار تا اواخر تابستان هرس می شوند که به آن هرس تابستانه می گویند. معمولا هدف از چنین هرس هایی در فصول گرم، حذف شاخه های نابارور و گل‌ها و میوه های کوچک و خشک شده اضافی است. هرس درختان گیلاس معمولا از اواسط بهار تا اوایل تابستان انجام می گیرد.

همچنین ممکن است برخی برگ های بزرگ روی میوه های در حال رشد سایه انداخته و مانع رشد و تغییر رنگ آنها شوند. در این مواقع نیز هرس تابستانی به کمک کشاورزان آماده تا کیفیت بازارپسندی را روانه بازار کنند. هدف دیگری که در هرس تابستانه به عنوان زمان هرس درخت در نظر گرفته می شود اهداف اصلاحی برای حذف اندام های ضعیف تر گیاه یا اندام هایی است که زیر وزن برگ ها افتاده و شکسته اند. مقاله آموزش هرس درختان می تواند راهنمای کاملی برای شما در خصوص نحوه هرس کردن باشد.

بهترین زمان هرس درخت چه زمانی است؟
درختان گیلاس معمولا توسط در تابستان هرس می شوند

خوب است بدانید که پاییز، فصلی است که بهتر است هرس در آن انجام نداد. درختان میوه دار معمولا در بهار و تابستان هرس می شوند، اما لازم است بدانید تعدادی از درختان مانند توت ها و تمشک اواخر پاییز هرس می شوند.

هرس گیاهان گلدار

اگر هدف شما از هرس کردن افزایش گلدهی گیاه و درخت در راستای باغچه آرایی و گلکاری حیاط است:

 • برای درختانی که در بهار شکوفا می شوند، هنگامی که گل آنها افتاد، در فصول بهار و تابستان هرس شوند.
 • درختان و درختچه هایی که در اواسط تا اواخر تابستان گل در می‌آورند، باید در زمستان یا اوایل بهار هراس شوند.

اکنون که با بهترین زمان هرس درخت آشنا شدید، شما نیز دست به کار شوید و درختان حیاط یا جلوی درب منزل خود را هرس کنید تا در فصل بهار شاخه های به بار نشسته به روحتان طراوت بخشد.

منبع: arborday.org | blog.davey

سمپاشی باغچه و فضای سبز

سمپاشی باغچه و فضای سبز

 • نابود کردن انواع آفت‌ها
 • قارچ‌ها و علف‌های هرز
 • ازبین بردن انواع حشرات، موریانه و...
دریافت این خدمت از استادکار
هدی رضایی
هدی رضایی نویسنده تیم استادکار، علاقه مند به نویسندگی، ترجمه و تولید محتوا در زمینه‌های مختلف است. او بخشی از این توانایی را مدیون لیسانس مترجمی و ارشد MBA ‌خود است. هدی خبرنگار روزنامه و مجلات هم بوده و نوشتن یکی از علاقه‌مندی‌های اصلی زندگی‌اش است. او روحیه هنری دارد و به عکاسی و نواختن موسیقی علاقه‌مند و یکی از طرفداران پر و پاقرص ورزش، خصوصا فوتبال است. بن بست برای هدی معنی ندارد و خودش می‌گوید: روی هر دیواری که در مسیرش ببیند پنجره می‌کشد.