راهکارهای از بین بردن شته از گیاهان خانگی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که یک روز بعد ازظهر، درحال آب دادن به گلدان عزیزتان، چشمتان به گروهی جانور بیفتد که دارند گیاه بیچاره را احاطه می کنند. نام این جانوران شته است. شته ها حشرات کوچک و مزاحمی هستند که عاشق خوردن سبزیجات و گیاهانند. با وجود این موجودات داشتن گلدان های سبز و سالم سخت به نظر می رسد. اما در این مطلب به ارائه راهکارهایی خواهم پرداخت که به سادگی و بدون نگرانی بتوانید از شر این آفات خلاص شوید و از بین بردن شته ها دیگر برایتان مقوله وحشت آوری نباشد.

شته چیست؟ چگونه به وجود می آید و چکار می کند؟

شته ها حشراتی هستند که از مکیدن شیره گیاهان تغذیه می کنند. معمولا توسط یک شته بی بال ماده ۴ الی ۵ تخم شته متولد می شود بدون آنکه به شته نر نیازی باشد. البته روزی ۴ یا ۵ تخم و تا سی روز دوره تخم گذاری ادامه دارد. اما این پایان ماجرا نیست! بعد از آن نوزادان ماده شته نیز در هفته اول زندگی خود شروع به همین شیوه تخم گذاری می کنند و وقتی گیاه به قدر کافی ضعیف و بی جان شد سراغ گیان جدیدی می روند!! احتمالا به همین خاطر است که شته ها به عنوان مخرب ترین و بزرگترین دشمن گیاهان شناخته می شوند. البته برای گیاهان انواع مختلفی از آفات وجود دارد که شته یکی از آن هاست و مثال دیگر مگس سفید است.

بیشتر بدانید روش‌های از بین بردن موش در ساختمان چیست؟

راهکارهای از بین بردن شته از گیاهان خانگی - شته چیست
شته‌ها حشرات ریزی هستند که از شیره گیاهان تغذیه می‌کنند.

راه های از بین بردن شته ها

با اینکه شته ها بسیار خطرناک و فراگیر هستند اما راه های زیادی برای دفعشان وجود دارد که ما به طور جامع و کامل به تمام آن ها پرداخته ایم. پس نگران نباشید و با خونسردی دستورالعمل ها را اجرا کنید. در مسیر مراقبت از گیاهان ما همراه شما هستیم.

روش های خانگی از بین بردن شته

  1. گیاه بیمار را با جریان قوی آب اسپری کنید. با استفاده از یک شلنگ دمای آب را روی میزان سرد تنظیم کنید و مراقب باشید تا فشار زیاد از حد به گیاه آسیب نزند. هرگاه دوباره سرو کله شته ها پیدا شد این کار را تکرار کنید.
  2. شته ها را با دست بکنید و داخل سطلی از آب و صابون بریزید تا از بین بروند و متوقف شوند. اگر بخشی از ساقه یا برگ را آلوده کردند باید آن را قیچی کنید. دستکش فراموش نشود (دور انداختن کافی نیست)
  3. یک فنجان آرد بردارید و محل هجوم شته ها را با آرد بپوشانید (کل گیاه لازم نیست). دست های آردی خود را مرتب روی محل شته ها بمالید. با جذب آرد شته ها متوقف می شوند.
  4. محلولی از آب خنک و صابون درست کنید و یک حوله یا پارچه را به آن آغشته کرده و به آرامی روی بخش بخش گیاه بکشید و سطح آن را از شته ها پاک کنید.
راهکارهای از بین بردن شته از گیاهان خانگی
آب خنک و صابون می‌تواند به از بین رفتن شته‌ها کمک کند.

استفاده از شکارچیان و تله برای از بین بردن شته

  1. اگر تعداد گیاهان آفت زده شما زیاد است و از آن ها در فضای نسبتا بازی نگهداری می کنید می توانید از جانورانی استفاده کنید که شته ها را میخورند. مثل کفشدوزک و توری ها که نوعی حشرات بالدار خاص هستند که شته می خورند و قابل خریداری هستند ( درمورد نحوه خریدشان می توانید از کشاورزان و باغداران سوال کنید).
  2. جلوی مورچه ها را بگیرید. مورچه ها و شته ها نوعی رابطه همزیستی دارند و به رشد هم کمک می کنند. مورچه ها از شیره ای که شته ها از خود بجای می گذارند تغذیه می کنند و شته ها مورچه ها را می خورند. پس اگر در اطراف گیاه خود مورچه دیدید به فکر از بین بردن آن باشید. می توانید از چسب زدن روی گیاه خود به عنوان تله استفاده کنید.
  3. خرید یک تله چسبنده برای گرفتن شته ها. این تله های زرد با استفاده از سطح چسبنده خود شته ها را می گیرند. فقط آن ها را در یک شاخه یا در کنار گیاهان خود قرار دهید. شما می توانید تله های چسبنده از فروشگاه ها و باغداران و همچنین آنلاین خریداری کنید.

درست کردن سم های خانگی

  1. روغن های اصل کاری که برای این سم نیاز داریم عبارتند از: نعناع، رزماری، آویشن و گل میخک؛ از هرکدام ۴-۵ قطره در یک بطری و نهایتا مقداری آب به آن اضافه کنید و روز قسمت های آسیب دیده گیاه که شته زده اسپری کنید. (بهتر است برای اینکار ی بطری ثابت را کنار بگذارید زیرا اثر روغن روی پلاستیک نفوذ می کند و ممکن است نتوانید از آن برای کارهای دیگری بهره ببرید)
  2. چند حبه سیر را در آب و یک روغن طبیعی بندازید و بگذارید تا ۲۴ ساعت بماند. میتوانید کمی صابون و زردچوبه و آب گوجه فرنگی هم به آن اضافه کنید و سپس روی شته ها بپاشید.
  3. مورد سومی که می توانید از آن برای از بین بردن شته ها کمک بگیرید صابون های حشره کش هستند. این صابون ها اختصاصا برای دفع آفات گیاهان طراحی شده اند و نسبت به حشره کش های شیمیایی ضرر کمتری برای گیاهان دارند. دستورالعمل آن را خوب مطالعه کنید تا دریابید که باید با چه میزان آب مخلوط شده و چگونه مصرف شوند.
راهکارهای از بین بردن شته از گیاهان خانگی
با استفاده از روغن‌هایی نظیر رزماری، آویشن و میخک می‌توانید یک سم خانگی برای از بین بردن شته‌ها تهیه کنید.
راهکارهای از بین بردن شته از گیاهان خانگی
سیر می‌تواند به از بین رفتن شته‌ها از روی گل و گیاهان خانگی کمک کند.
راهکارهای از بین بردن شته از گیاهان خانگی
محلول‌های آماده برای از بین بردن شته‌ها در بازار موجود هستند که باید طبق دستورالعملشان از آن‌ها استفاده کنید.

پایان بندی

ما در این مطلب سعی کردیم یک دید کلی نسبت به عملکرد شته ها و انواع راه های مقابله با آن ها به شما عزیزان ارائه دهیم تا در آرامش از سبزی و طراوت گیاهان خود لذت ببرید. اگر سوال یا راهکار دیگری در این رابطه دارید با استادکار به اشتراک بگذارید.

منبع: {wikihow}