بام سبز یا روف گاردن چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

0

ما انسان‌ها هر روز صدمات زیادی به زمین وارد می‌کنیم، مصرف بالای برق، هدر رفتن انرژی، سوخت نامناسب اتومبیل، این‌ها فقط چند نمونه از آسیب‌هایی است که توسط انسان‌ها به زمین وارد می‌شود. از سوی دیگر راهکارهایی نیز وجود دارد که علاقه مندان به محیط زیست از آن برای کمک به محیط زیست استفاده می‌کنند. افرادی که دوست دارند تلاش بیشتری در راستای کمک به زمین انجام دهند. روف گاردن یا بام سبز یکی از آن‌هاست. با استادکار همراه باشید تا با روف گاردن و مزایا و معایبی که دارد بیشتر آشنا شوید.

روف گاردن یا بام سبز چیست؟

روف گاردن که آن را با اصطلاح بام سبز نیز می‌شناسند یک روش سازگار با محیط زیست است که به روی سقف خانه‌ها انجام می‎گیرد. همانطور که از نامش پیداست، در این روش، سقف خانه سبز می‌شود. معمولا به روی بام سبز گیاهانی می‌کارند به همین دلیل است که اصطلاح گاردن یا باغچه به آن داده شده است. این پوشش گیاهی سبز می‌تواند شامل گل، سبزیجات، سبزه، علف و گیاهان متنوع باشد. هرچند که کاشت گیاهان باید با توجه به شرایط آب و هوا صورت بگیرد. اما در حقیقت، بام سبز همیشه قرار نیست یک باغچه سنتی باشد که در آن انواع گیاهان کاشت و برداشت می‌شود، بلکه فقط می‌تواند سبز باشد. یعنی کاشت سبزه، علف یا هر چیزی که سطح بام را سبز  کند کافیست.

بام سبز یا روف گاردن چیست و چه مزایا و معایبی دارد
از روف گاردن یا ایجاد ساختمان‌هایی با سقف سبز بیشتر در ساخت هتل‌ها استفاده می‌شود. هتل‌های سبز طرفداران بسیاری پیدا می‌کنند چرا که اغلب محیطی سرزنده‌تر و زیباتر دارند. هتل پارک رویال سنگاپور یکی از سبزترین هتل‌های جهان به شمار می‌رود.

انواع بام سبز

بام سبز دو نوع متفاوت دارد که در ادامه به توضیح هر یک می‌پردازیم:

 • بام سبز متمرکز (Intensive Green Roof)

در حقیقت اصطلاح روف گاردن به این نوع بام سبز بیشتر نزدیک است چرا که این بام‌ها به یک باغچه تبدیل می‌شوند که شباهت بسیاری به باغچه‌های داخل حیاط خواهد داشت. این نوع بام‌ها می‌توانند از بوته‌ها، گیاهان، گل‌ها، علف و حتی برخی از درختان نیز پوشیده شوند. بدیهی است که برای ساخت این روف گاردن، سقف باید به اندازه کافی مستحکم باشد. این نوع بام سبز می‌تواند وزنی حدود ۲۰۰ کیلوگرم در هر مترمربع داشته باشد. از آنجایی که یک روف گاردن همانند باغچه معمولی خواهد بود، نیاز به نگهداری و مراقبت بیشتری خواهد داشت.

بام سبز یا روف گاردن چیست و چه مزایا و معایبی دارد
بام سبز متمرکز یا روف گاردن کاملا شبیه به یک باغچه می‌شود و فضایی برای تردد و آبیاری گیاهان در آن ایجاد می‌گردد.
 • بام سبز گسترده (Extensive Green Roof)

بام سبز گسترده اغلب توسط خزه، گیاهان رونده و پرآب یا بوته پوشیده می‌شود. گیاهانی که برای این سقف انتخاب می‌شوند نیاز به مراقبت خاص و پیچیده‌ای ندارند. این نوع بام سبز قابل راه رفتن نیست چرا که سرتاسر آن از گیاهان پوشیده می‌شود اما با اینحال نسبت به بام سبزی که به آن روف گاردن گفته می‌شود سبک‌تر و ارزان‌تر است.

بام سبز یا روف گاردن چیست و چه مزایا و معایبی دارد
به روی بام سبز گسترده گیاهان سبک‌تری کاشت می‌شود و اغلب فضایی برای تردد و قدم زدن در آن وجود ندارد.

مزایای بام سبز

 1. عایق طبیعی

بزرگترین مزیت بام‌های سبز را در قبض برق خانه خواهید دید چرا که بام سبز همانند یک عایق طبیعی عمل می‌کند که موجب می‌شود گرما در فصل تابستان خانه را گرم نکند و همچنین گرمای داخل خانه در فصل زمستان خارج نشود. در نتیجه، انرژی کمتری برای خنک نگه داشتن یا گرم کردن خانه مصرف می‌شود که در هزینه‌های برق خانه مشهود خواهد بود.

 1. راحتی طبیعی

معمولا اتاق‌هایی که در یک خانه در بالاترین طبقه قرار دارد بیشتر گرما و سرما را احساس خواهد کرد. اما روف گاردن می‌تواند کاری کند که این اتاق‌ها نیز دیگر تفاوت مشهودی در دما احساس نکنند. گیاهان و علف‌های روی سقف بهترین تنظیم کننده دمای هوا هستند بنابراین می‌توانند راحتی بیشتری برای فضای داخل خانه یا دفتر کار شما ایجاد کنند.

بام سبز یا روف گاردن چیست و چه مزایا و معایبی دارد
فضای روف گاردن را می‌توانید به محیطی آرامشبخش برای نشستن و لذت بردن از فضا تبدیل کنید. چند صندلی در پشت بام بچینید و گاهی با دوستانتان اوقاتتان را در چنین محیطی سپری کنید.
 1. تولید سبزیجات خانگی

اگر بام سبز از نوع باغچه را انتخاب کرده باشید می‌توانید گیاهان متنوعی را به روی آن کاشت کرده و با رسیدگی و نگهداری مناسب، آن‌ها را به مرحله برداشت برسانید. انواع میوه و سبزیجات را می‌توانید در روف گاردن پرورش دهید حتی گیاهان طبی که می‌توانند برای بسیاری از درمان‌های خانگی مفید باشند.

 1. جلوگیری از سر و صدا

نه آسفالت، نه فلز و نه کاشی، هیچیک از این‌ها نمی‌توانند کاملا سر و صدا را از بین ببرند. محیط شهری بسیار پر سر و صدا است بخصوص اگر در نزدیکی یک خیابان پرتردد باشید که در طول روز هزاران ماشین از آن می‌گذرند. چنین مکانی می‌تواند بسیار شلوغ و پرسر و صدا و همچنین آلوده باشد. بام سبز شاید نتواند همانند یک عایق عمل کند اما نسبت به یک سقف معمولی بیشتر می‌تواند جلوی سر و صدا را از ورود به خانه بگیرد. وقتی از بام سبز استفاده کنید متوجه آرامش و سکوت بیشتری در فضای داخل خانه خواهید شد.

 1. محیط زندگی سالم‌تر

همانطور که در ابتدا به آن اشاره شد، بخش عظیمی از انتخاب روف گاردن به کمک به محیط زیست باز می‌گردد. بام سبز یک فضای سبز بزرگتر و بیشتری در محیط زندگی شما ایجاد می‌کند. گیاهان دی اکسید کربن را جذب می‌کنند، بنابراین می‌توانید اکسیژن بیشتری برای تنفس در هوای آزاد و همچنین داخل خانه خود احساس کنید. گیاهان همچنین آلودگی هوا را نیز جذب می‌کنند و هوای محیط اطراف شما را پاکیزه‌تر خواهند کرد. تصور کنید اگر در یک محله همه خانه‌ها بام سبز داشته باشند چه تغییری در هوای آن محیط ایجاد خواهد شد.

بام سبز یا روف گاردن چیست و چه مزایا و معایبی دارد
بام سبز به طور طبیعی آلودگی‌ها را از بین می‌برد و هوای تصفیه شده‌ای برای تنفس به شما تحویل می‌دهد.
 1. زیبایی

زیبایی که یک بام سبز برای یک خانه ایجاد می‌کند یک مزیت جدا نشدنی آن است. در واقع اگر بخواهیم به مزایای سلامتی و طبیعی این نوع بام بی توجهی کنیم، زیبایی بصری که چنین بامی برای یک خانه ایجاد می‌کند انکار ناپذیر است. روف گاردن به خانه شما چشم اندازی طبیعی می‌بخشد که با تغییر فصل رنگ آن نیز به طور طبیعی تغییر خواهد کرد.

بام سبز یا روف گاردن چیست و چه مزایا و معایبی دارد
روف گاردن نه تنها فضایی زیبا و چشم نواز در پشت بام شما ایجاد می‌کند بلکه این زیبایی برای همسایگانتان نیز مشهود خواهد بود.

معایب بام سبز

 1. هزینه بالای اجرا

ساخت و نگهداری بام سبز کار ساده‌ای نیست. به همین دلیل اجرای چنین سقفی به مراتب نسبت به یک سقف معمولی هزینه‌برتر است. همانطور که گفته شد، سقف خانه باید شرایط ایده آلی داشته باشد، خاک مناسب لازم است و ید همه چیز با اصول و تکنیک‌های خاصی پیش برود تا یک روف گاردن متولد شود. هرچند مطمئنن هزینه بالای این نوع سقف با کم شدن هزینه‌ قبض‌ها در طول سال جبران خواهد شد.

 1. نگهداری از بام سبز

اگرچه گفته شد بام سبز گسترده نیاز به نگهداری زیادی ندارد، اما در هر حال یک روف گاردن یا بام سبز نیاز به نگهداری و مراقبت دارد. بنابراین افرادی که مدت زمان زیادی برای رسیدگی به این بام ندارند برایشان داشتن یک بام سبز دشوار خواهد بود. هرچند، این مشکل نیز راه حلی دارد چرا که همانند یک باغچه طبیعی در حیاط خانه، می‌توانید از یک باغبان آشنا به این نوع باغچه کمک بگیرید.

سمپاشی باغچه و فضای سبز

سمپاشی باغچه و فضای سبز

 • نابود کردن انواع آفت‌ها
 • قارچ‌ها و علف‌های هرز
 • ازبین بردن انواع حشرات، موریانه و...
دریافت این خدمت از استادکار
 1. عیب یابی سقف

شاید یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که ممکن است یک روف گاردن بهمراه داشته باشد، دشواری پیدا کردن مشکلاتی نظیر نم سقف است. هرچند پیش از اینکه بخواهید یک روف گاردن به روی بام خانه راه اندازی کنید باید حتما نسبت به اینکه سقف خانه در برابر آب و رطوبت آسیب پذیر نباشد اطمینان حاصل کنید. همچنین می‌توانید از روش‌های از بین بردن رطوبت خانه نیز کمک بگیرید.

بام سبز یا روف گاردن چیست و چه مزایا و معایبی دارد
در برخی از ساختمان‌ها علاوه بر بام سبز از دیوار سبز نیز برای کمک بیشتر به محیط زیست استفاده می‌شود. دیوار سبز هم در داخل خانه هم در خارج از خانه قابل اجرا است.

سخن پایانی

روف گاردن یا بام سبز شاید چیزی نباشد که خیلی در زندگی شهری دیده باشید، اما شاید چیزی باشد که باید بیش از این‌ها در محیط‌های شهری دیده شود. مزایایی که این نوع بام برای خانه و محیط خانه دارد موجب می‌شود بام سبز خیلی زود به یک انتخاب برای بسیاری از افراد تبدیل شود. شما فکر می‌کنید مزایایی که روف گاردن دارد به دشواری‌های نصب و نگهداری از آن می‌ارزد؟

منابع: greengarageblog ، roof-info.co

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + 14 =