بهترین زمان هرس درخت چه زمانی است؟
بهترین زمان هرس درخت چه زمانی است؟

هرس کردن در زبان عامیانه به بریدن شاخه و برگ اضافی گیاه گفته می‌شود. در زمان هرس درختان، شما علاوه بر اینکه درختان را به رشد بیشتر تشویق می‌کنید، می‌توانید فرم دلخواه خود را نیز به آنها بدهید. به عنوان مثال، یکی از مراحل جدانشدنی مراقبت از درخت بونسای، هرس کردن آن است. کشاورزان طی این فرایند، فرم یک درخت کوچک را به این گیاه می‌دهند.

اما آیا زمان هرس درختان مشخص است یا هر زمان که دوست داشته باشیم، می‌توانیم دست به کار شویم؟ آیا زمان هرس درخت انگور با زمان هرس درخت توت یکی است؟ آیا زمان هرس درختان گردو، تابستان است یا زمستان؟ باید بدانید هرس کردن، انواع مختلفی دارد و هرکدام از آنها در یک زمان از سال انجام می‌شود.

دانستن زمان هرس درختان و استفاده از روش‌های مناسب، کلید اصلی دست‌یابی به محصولات پربار و سالم ماندن درختان خواهد بود. به همین دلیل تصمیم گرفته‌ایم در یک مقاله جامع، به سوالات شما پاسخ دهیم. پس اگر شما هم در حیاط خود باغچه‌ای دارید ولی نمی‌دانید بهترین زمان هرس درختان چه موقع است، این مقاله را تا پایان مطالعه نمایید.

بهترین زمان هرس درخت چه زمانی است؟
هرس کردن به باروری بیشتر درختان میوه کمک می کند

برای سمپاشی کردن حرفه‌ای باغچه و فضای سبز خود، از استادکاران مجرب ما کمک بگیرید:

سمپاشی باغچه و فضای سبز

سمپاشی باغچه و فضای سبز

 • نابود کردن انواع آفت‌ها
 • قارچ‌ها و علف‌های هرز
 • ازبین بردن انواع حشرات، موریانه و...
دریافت این خدمت از استادکار

هرس درخت چیست و چه فوایدی دارد؟

به بریدن اصولی بخش‌هایی از گیاه شامل شاخه‌، جوانه‌، گل‌ و برگ‌ هرس می‌گویند. انواع هرس درختان برای بهبود وضعیت رشد و باروری آنها انجام می‌گردد. لازم است سالانه حدود یک‌سوم از قدیمی‌ترین شاخه‌های درخت بالغ از آن جدا شوند تا گیاه قوی و سالم بماند. قسمت‌های بریده شده، می‌توانند زنده یا خشک باشند.

هرس در درختچه‌های زینتی و گیاهان حائل موجب می‌شود ارتفاع مناسب آنها حفظ شود و بیش از اندازه رشد نکنند. اما هرس درختان میوه، باعث باروری بیشتر و سهولت در برداشت بار آنها می‌شود. هرس کردن گیاهان فواید دیگری نیز دارد که در زیر به آنها اشاره می‌شود:

 • حذف شاخه‌های شکسته، مزاحم، خشکیده یا آفت زده
 • باز شدن فضا برای ورود نور خورشید به قسمت‌های داخلی درخت
 • رشد میوه‌های بیشتر
 • بهبود گردش هوا بین قسمت‌های سالم گیاه
 • ایجاد فاصله متعادل بین ریشه و ساقه
 • بالا بردن کیفیت و اندازه محصولات با حذف شاخه‌های اضافه و رسیدن بهتر نور و آب به شاخه‌های اصلی
 • سهولت در اجرای فرایندهایی چون سمپاشی و هرس

در این زمینه بیشتر بدانید: آموزش هرس درختان ؛ راهنمای کامل رشد بیشتر آنها

بهترین زمان هرس درخت چه زمانی است؟
هرس درخت موجب رشد بیشتر می شود

اگر تاکنون موفق به استفاده از خدمات متنوع استادکار نشده‌اید، همین حالا اپلیکیشن ما را دانلود نمایید:

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

بهترین زمان هرس درختان چه زمانی است؟

زمان مناسب برای هرس هر گیاه، به گونه گیاهی و هدف از انجام هرس بستگی دارد. در نتیجه ممکن است زمان هرس درخت انگور با زمان هرس درختان گردو یا زمان هرس درخت توت، متفاوت باشد. به طور کلی، زمان هرس درختان میوه، به نوع درخت و فصل باردهی آن بر می‌گردد. این هرس به طور معمول، یک تا دو ماه قبل از شروع زمان باردهی انجام می‌شود.

معمولا فصل‌های تابستان و زمستان، بهترین زمان هرس درختان هستند.، ولی دلایل هرس در هر فصل، متفاوت است.

خواندن این مطلب هم بسیار مفید است: آموزش نحوه هرس ریشه گیاهان آپارتمانی

 • هرس زمستانه

یکی از بهترین و معروف‌ترین نوع هرس، هرس زمستانه یا هرس خشک است. این عمل در هنگام خواب زمستانی گیاه انجام می‌گیرد. در زمان هرس درخت در زمستان، باید شاخه‌های خشکیده و اضافی را از درخت جدا کرد. هرس زمستانه از این جهت که قبل از جوانه‌زنی صورت می‌گیرد، باعث متوقف شدن شیره نباتی گیاه نمی‌شود. به همین دلیل، گیاه کمترین آسیب را می‌بیند. از آنجایی‌که گیاهان و درختان در زمستان دارای برگ و بار نیستند، دسترسی به شاخه‌ها و تصمیم‌گیری در مورد هرس کردن آنها راحت‌تر است.

زمستان زمان عدم فعالیت گیاه بوده که با کاهش درجه حرارت هوا هم همراه است. به همین خاطر این فصل، زمان ایده‌آلی برای انواع هرس درختان به شمار می‌رود. هرس گیاه در این فصل موجب تقویت شاخه‌های دیگر در سال آینده می‌شود. این بدان معنی است که در بهار، درخت انرژی خود را برای رشد شاخه‌های بی‌کیفیت هدر نمی‌دهد. به این ترتیب، توان گیاه برای رشد شاخه‌های سالم متمرکز می‌ماند.

جهت کمک به بهبود رشد گیاهان، بیشتر بخوانید: بهترین زمان کود‌دهی به گیاهان آپارتمانی چه فصلی است؟

بهترین زمان هرس درخت چه زمانی است؟
متداول ترین زمان برای هرس درخت، هرس زمستانه است

البته بهتر است برای این منظور صبر کنید تا سردترین روزهای زمستان سپری شوند. در واقع بهترین زمان هرس درختان در زمستان، اواخر بهمن و طی ماه اسفند است. معمولا کارشناسان کشاورزی، برای رشد نهال و فرم‌دهی به درخت، هرس زمستانه را انتخاب می‌کنند.

به عنوان مثال، زمان هرس درختان گردو برای باردهی بهتر، به صورت عمومی در اواخر زمستان انجام می‌شود. معمولا این نوع هرس برای درخت گردو، هر ساله انجام می‌شود تا درخت با انرژی بیشتری به فصل باردهی خود ورود کند. همچنین بهترین زمان هرس درخت انگور معمولا در زمستان و زمانیست که این درخت هیچ برگی ندارند. چراکه به دلیل تراکم بسیار زیاد شاخ و برگ‌های این درخت، هرس آن در فصول دیگر با دشواری همراه است.

این مقاله هم اطلاعات مفیدی در بر دارد: نجات گیاهان آپارتمانی مرده با این ۲۰ روش‌ ممکن است!

 • هرس تابستانه

برخی از گیاهان باید اواسط بهار تا اواخر تابستان هرس شوند که به آن هرس تابستانه یا هرس سبز می‌گویند. معمولا هدف از انواع هرس درختان در فصول گرم، حذف شاخه‌های نابارور و گل‌ها و میوه‌های کوچک و خشکیده درخت است. مهم‌ترین فایده هرس تابستانه، نفوذ نور خورشید به بدنه، لایه‌های زیرین و ریشه درخت است. گاهی اوقات هرس درخت باید طوری انجام شود که نور خورشید به سطح زمین برسد. چون در این شرایط است که املاح مورد نیاز از طریق خاک به ریشه درخت انتقال داده می‌شوند.

هرس تابستانه درختان برای بهتر به عمل آمدن میوه‌ها هم لازم است. چون در صورت هرس نکردن، ممکن است برخی برگ‌های بزرگ، روی میوه‌های در حال رشد سایه انداخته و مانع رشد و تغییر رنگ آنها شوند. هدف دیگری که در هرس تابستانه به عنوان زمان هرس درخت در نظر گرفته می‌شود، اهداف اصلاحی است. در چنین مواقعی با حذف اندام‌های ضعیف‌تر یا اندام‌هایی که زیر وزن برگ‌ها و شکسته‌اند، غذارسانی بهتری به اندام‌های سالم گیاه انجام می‌شود.

باید اشاره کنیم که بهترین زمان هرس درختان گیلاس اواسط تابستان و بهترین زمان هرس درخت هلو و درخت زردآلو نیز اواخر تابستان است.

بیشتر بدانید: بهترین زمان سمپاشی درختان میوه و باغچه چه زمانی است؟

بهترین زمان هرس درخت چه زمانی است؟
درختان گیلاس معمولا توسط در تابستان هرس می شوند

هرس گیاهان گلدار

شاید هدف شما از هرس کردن گیاه، افزایش گل‌دهی در راستای باغچه آرایی یا گل‌کاری حیاط باشد. در این‌صورت باید بدانید که:

 • درختانی که در بهار شکوفا می‌شوند، باید بعد از افتادن گل و در فصول بهار و تابستان هرس شوند.
 • زمان هرس درختان و درختچه‌هایی که در تابستان گل می‌دهند، اواخر زمستان یا اوایل بهار است.

خواندن این مقاله هم توصیه می‌شود: فنگ شویی با استفاده از گل و گیاه و جذب انرژی به وسیله آنها

بهترین زمان هرس درختان غیر مثمر

لازم است درختان غیر مثمر را هم برای سالم ماندن، دو بار در سال هرس کرد. بهترین زمان هرس درختان غیر مثمر نیز تابستان و زمستان است.

 • هرس تابستانه درختان غیر مثمر، برای حذف شاخه‌های اضافی و فرم دادن به شکل ظاهری آنها انجام می‌شود. چون اگر درختان دارای شاخه‌های متراکم بشوند، نور خورشید به شاخه‌های درونی آنها نمی‌رسد. همچنین در این هرس، برگ‌های اضافی درختان هم از شاخه‌ها حذف می‌گردند.
 • هرس زمستانه نیز در زمستان که درختان فاقد برگ هستند، انجام می‌شود. زیرا در این فصل، تمام شاخه‌ها قابل مشاهده هستند. در این هرس، شاخه‌های آفت‌زده درختان باید حذف شوند.

این مطلب نیز جالب است: علت ریزش برگ گیاهان خانگی چیست و چه باید کرد؟

سخن پایانی

اکنون که با بهترین زمان هرس درخت آشنا شدید، لازم است این زمان‌ها را به درستی به خاطر بسپارید. چون اگر هرس درختان در زمان صحیحی انجام نشود، می‌تواند اثر معکوسی بر سلامت و شادابی گیاه بگذارد. همچنین لازم است بدانید کدام فصل برای انواع هرس درختان مناسب‌تر است تا به هدف خود از هرس، دست پیدا کنید.

علاوه بر این، یادتان باشد چه درختانی را نباید هرس کرد. مثلا درختان همیشه‌سبز مانند کاج و سرو، از جمله درختانی هستند که هر ساله نیاز به هرس ندارند. همچنین آگاه باشید زمان هرس درختان میوه در پاییز نیست. چراکه باردهی آنها را در تابستان با اختلال مواجه می‌کند.

این مقاله آموزش تصویری هرس درختان میوه را هم در اختیارتان قرار داد تا بتوانید در زمان هرس درخت، به شیوه بهینه عمل نمایید. اما اگر در امور باغبانی یا سمپاشی تبحر کافی ندارید، می‌توانید از تجربه همکاران کارآزموده ما در استادکار بهره بگیرید:

سمپاشی باغچه و فضای سبز

سمپاشی باغچه و فضای سبز

 • نابود کردن انواع آفت‌ها
 • قارچ‌ها و علف‌های هرز
 • ازبین بردن انواع حشرات، موریانه و...
دریافت این خدمت از استادکار

 

منابع: arborday.org | blog.davey