بهترین زمان هرس درختان چه زمانی است؟

33

هرس کردن در زبان عامیانه به بریدن شاخه و برگ اضافی گیاه گفته می‌شود. در زمان هرس درختان، شما علاوه بر اینکه درختان را به رشد بیشتر تشویق می‌کنید، می‌توانید فرم دلخواه خود را نیز به آنها بدهید. به عنوان مثال، یکی از مراحل جدانشدنی مراقبت از درخت بونسای، هرس کردن آن است. کشاورزان طی این فرایند، فرم یک درخت کوچک را به این گیاه می‌دهند.

اما آیا زمان هرس درختان مشخص است یا هر زمان که دوست داشته باشیم، می‌توانیم دست به کار شویم؟ آیا زمان هرس درخت انگور با زمان هرس درخت توت یکی است؟ آیا زمان هرس درختان گردو، تابستان است یا زمستان؟ باید بدانید هرس کردن، انواع مختلفی دارد و هرکدام از آنها در یک زمان از سال انجام می‌شود.

دانستن زمان هرس درختان و استفاده از روش‌های مناسب، کلید اصلی دست‌یابی به محصولات پربار و سالم ماندن درختان خواهد بود. به همین دلیل تصمیم گرفته‌ایم در یک مقاله جامع، به سوالات شما پاسخ دهیم. پس اگر شما هم در حیاط خود باغچه‌ای دارید ولی نمی‌دانید بهترین زمان هرس درختان چه موقع است، این مقاله را تا پایان مطالعه نمایید.

سیب‌های سرخ رسیده که هنوز از درخت میوه چیده نشده‌اند
بهترین زمان هرس درخت سیب، اواخر فصل تابستان تا اوایل پاییز است. اما زمان هرس درختان در پاییز، نباید به ماه‌های آبان و آذر موکول شود.

برای سمپاشی کردن حرفه‌ای باغچه و فضای سبز خود، از استادکاران مجرب ما کمک بگیرید:

سمپاشی باغچه و فضای سبز

سمپاشی باغچه و فضای سبز

 • نابود کردن انواع آفت‌ها
 • قارچ‌ها و علف‌های هرز
 • ازبین بردن انواع حشرات، موریانه و...
دریافت این خدمت از استادکار

هرس درخت چیست و چه فوایدی دارد؟

به بریدن اصولی بخش‌هایی از گیاه شامل شاخه‌، جوانه‌، گل‌ و برگ‌ هرس می‌گویند. انواع هرس درختان برای بهبود وضعیت رشد و باروری آنها انجام می‌گردد. لازم است سالانه حدود یک‌سوم از قدیمی‌ترین شاخه‌های درخت بالغ از آن جدا شوند تا گیاه قوی و سالم بماند. قسمت‌های بریده شده، می‌توانند زنده یا خشک باشند.

هرس در درختچه‌های زینتی و گیاهان حائل موجب می‌شود ارتفاع مناسب آنها حفظ شود و بیش از اندازه رشد نکنند. اما هرس درختان میوه، باعث باروری بیشتر و سهولت در برداشت بار آنها می‌شود. هرس کردن گیاهان فواید دیگری نیز دارد که در زیر به آنها اشاره می‌شود:

 • حذف شاخه‌های شکسته، مزاحم، خشکیده یا آفت زده
 • باز شدن فضا برای ورود نور خورشید به قسمت‌های داخلی درخت
 • رشد میوه‌های بیشتر
 • بهبود گردش هوا بین قسمت‌های سالم گیاه
 • ایجاد فاصله متعادل بین ریشه و ساقه
 • بالا بردن کیفیت و اندازه محصولات با حذف شاخه‌های اضافه و رسیدن بهتر نور و آب به شاخه‌های اصلی
 • سهولت در اجرای فرایندهایی چون سمپاشی و هرس

در این زمینه بیشتر بدانید: آموزش هرس درختان ؛ راهنمای کامل رشد بیشتر آنها

فردی در زمان هرس درختان میوه در پاییز با استفاده از قیچی باغبانی
زمان هرس درختان اگر درست و به موقع انتخاب نشود، می‌تواند موجب ایجاد شوک و کندی رشد آن شود. گاهی هم این کار، میوه‌دهی درختان میوه را با اختلال مواجه می‌نماید.

اگر تاکنون موفق به استفاده از خدمات متنوع استادکار نشده‌اید، همین حالا اپلیکیشن ما را دانلود نمایید:

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

بهترین زمان هرس درختان چه زمانی است؟

زمان مناسب برای هرس هر گیاه، به گونه گیاهی و هدف از انجام هرس بستگی دارد. در نتیجه ممکن است زمان هرس درخت انگور با زمان هرس درختان گردو یا زمان هرس درخت توت، متفاوت باشد. به طور کلی، زمان هرس درختان میوه، به نوع درخت و فصل باردهی آن بر می‌گردد. این هرس به طور معمول، یک تا دو ماه قبل از شروع زمان باردهی انجام می‌شود.

معمولا فصل‌های تابستان و زمستان، بهترین زمان هرس درختان هستند.، ولی دلایل هرس در هر فصل، متفاوت است.

خواندن این مطلب هم بسیار مفید است: آموزش نحوه هرس ریشه گیاهان آپارتمانی

 • هرس زمستانه

یکی از بهترین و معروف‌ترین نوع هرس، هرس زمستانه یا هرس خشک است. این عمل در هنگام خواب زمستانی گیاه انجام می‌گیرد. در زمان هرس درخت در زمستان، باید شاخه‌های خشکیده و اضافی را از درخت جدا کرد. هرس زمستانه از این جهت که قبل از جوانه‌زنی صورت می‌گیرد، باعث متوقف شدن شیره نباتی گیاه نمی‌شود. به همین دلیل، گیاه کمترین آسیب را می‌بیند. از آنجایی‌که گیاهان و درختان در زمستان دارای برگ و بار نیستند، دسترسی به شاخه‌ها و تصمیم‌گیری در مورد هرس کردن آنها راحت‌تر است.

زمستان زمان عدم فعالیت گیاه بوده که با کاهش درجه حرارت هوا هم همراه است. به همین خاطر این فصل، زمان ایده‌آلی برای انواع هرس درختان به شمار می‌رود. هرس گیاه در این فصل موجب تقویت شاخه‌های دیگر در سال آینده می‌شود. این بدان معنی است که در بهار، درخت انرژی خود را برای رشد شاخه‌های بی‌کیفیت هدر نمی‌دهد. به این ترتیب، توان گیاه برای رشد شاخه‌های سالم متمرکز می‌ماند.

جهت کمک به بهبود رشد گیاهان، بیشتر بخوانید: بهترین زمان کود‌دهی به گیاهان آپارتمانی چه فصلی است؟

یک قیچی باغبانی در حال هرس کردن درختان در پاییز و زمستان
هرس زمستانه که متداول‌ترین نوع هرس است، موجب شکوفه‌دهی درختان در بهار و باروری بیشتر آنها در تابستان می‌شود.

البته بهتر است برای این منظور صبر کنید تا سردترین روزهای زمستان سپری شوند. در واقع بهترین زمان هرس درختان در زمستان، اواخر بهمن و طی ماه اسفند است. معمولا کارشناسان کشاورزی، برای رشد نهال و فرم‌دهی به درخت، هرس زمستانه را انتخاب می‌کنند.

به عنوان مثال، زمان هرس درختان گردو برای باردهی بهتر، به صورت عمومی در اواخر زمستان انجام می‌شود. معمولا این نوع هرس برای درخت گردو، هر ساله انجام می‌شود تا درخت با انرژی بیشتری به فصل باردهی خود ورود کند. همچنین بهترین زمان هرس درخت انگور معمولا در زمستان و زمانیست که این درخت هیچ برگی ندارند. چراکه به دلیل تراکم بسیار زیاد شاخ و برگ‌های این درخت، هرس آن در فصول دیگر با دشواری همراه است.

این مقاله هم اطلاعات مفیدی در بر دارد: نجات گیاهان آپارتمانی مرده با این ۲۰ روش‌ ممکن است!

 • هرس تابستانه

برخی از گیاهان باید اواسط بهار تا اواخر تابستان هرس شوند که به آن هرس تابستانه یا هرس سبز می‌گویند. معمولا هدف از انواع هرس درختان در فصول گرم، حذف شاخه‌های نابارور و گل‌ها و میوه‌های کوچک و خشکیده درخت است. مهم‌ترین فایده هرس تابستانه، نفوذ نور خورشید به بدنه، لایه‌های زیرین و ریشه درخت است. گاهی اوقات هرس درخت باید طوری انجام شود که نور خورشید به سطح زمین برسد. چون در این شرایط است که املاح مورد نیاز از طریق خاک به ریشه درخت انتقال داده می‌شوند.

هرس تابستانه درختان برای بهتر به عمل آمدن میوه‌ها هم لازم است. چون در صورت هرس نکردن، ممکن است برخی برگ‌های بزرگ، روی میوه‌های در حال رشد سایه انداخته و مانع رشد و تغییر رنگ آنها شوند. هدف دیگری که در هرس تابستانه به عنوان زمان هرس درخت در نظر گرفته می‌شود، اهداف اصلاحی است. در چنین مواقعی با حذف اندام‌های ضعیف‌تر یا اندام‌هایی که زیر وزن برگ‌ها و شکسته‌اند، غذارسانی بهتری به اندام‌های سالم گیاه انجام می‌شود.

باید اشاره کنیم که بهترین زمان هرس درختان گیلاس اواسط تابستان و بهترین زمان هرس درخت هلو و درخت زردآلو نیز اواخر تابستان است.

بیشتر بدانید: بهترین زمان سمپاشی درختان میوه و باغچه چه زمانی است؟

یک قیچی باغبانی در دستان باغبان در حال هرس درختان میوه در تابستان
در زمان هرس درخت در تابستان، می‌توانید تعدادی از شاخه‌های بدون میوه را قطع کنید. اما به یاد داشته باشید که هرس شدید تابستانه درختان، آسیب‌زننده است و گاهی از بارور شدن آنها جلوگیری می‌کند.

هرس گیاهان گلدار

شاید هدف شما از هرس کردن گیاه، افزایش گل‌دهی در راستای باغچه آرایی یا گل‌کاری حیاط باشد. در این‌صورت باید بدانید که:

 • درختانی که در بهار شکوفا می‌شوند، باید بعد از افتادن گل و در فصول بهار و تابستان هرس شوند.
 • زمان هرس درختان و درختچه‌هایی که در تابستان گل می‌دهند، اواخر زمستان یا اوایل بهار است.

خواندن این مقاله هم توصیه می‌شود: فنگ شویی با استفاده از گل و گیاه و جذب انرژی به وسیله آنها

بهترین زمان هرس درختان غیر مثمر

لازم است درختان غیر مثمر را هم برای سالم ماندن، دو بار در سال هرس کرد. بهترین زمان هرس درختان غیر مثمر نیز تابستان و زمستان است.

 • هرس تابستانه درختان غیر مثمر، برای حذف شاخه‌های اضافی و فرم دادن به شکل ظاهری آنها انجام می‌شود. چون اگر درختان دارای شاخه‌های متراکم بشوند، نور خورشید به شاخه‌های درونی آنها نمی‌رسد. همچنین در این هرس، برگ‌های اضافی درختان هم از شاخه‌ها حذف می‌گردند.
 • هرس زمستانه نیز در زمستان که درختان فاقد برگ هستند، انجام می‌شود. زیرا در این فصل، تمام شاخه‌ها قابل مشاهده هستند. در این هرس، شاخه‌های آفت‌زده درختان باید حذف شوند.

این مطلب نیز جالب است: علت ریزش برگ گیاهان خانگی چیست و چه باید کرد؟

سخن پایانی

اکنون که با بهترین زمان هرس درخت آشنا شدید، لازم است این زمان‌ها را به درستی به خاطر بسپارید. چون اگر هرس درختان در زمان صحیحی انجام نشود، می‌تواند اثر معکوسی بر سلامت و شادابی گیاه بگذارد. همچنین لازم است بدانید کدام فصل برای انواع هرس درختان مناسب‌تر است تا به هدف خود از هرس، دست پیدا کنید.

علاوه بر این، یادتان باشد چه درختانی را نباید هرس کرد. مثلا درختان همیشه‌سبز مانند کاج و سرو، از جمله درختانی هستند که هر ساله نیاز به هرس ندارند. همچنین آگاه باشید زمان هرس درختان میوه در پاییز نیست. چراکه باردهی آنها را در تابستان با اختلال مواجه می‌کند.

این مقاله آموزش تصویری هرس درختان میوه را هم در اختیارتان قرار داد تا بتوانید در زمان هرس درخت، به شیوه بهینه عمل نمایید. اما اگر در امور باغبانی یا سمپاشی تبحر کافی ندارید، می‌توانید از تجربه همکاران کارآزموده ما در استادکار بهره بگیرید:

سمپاشی باغچه و فضای سبز

سمپاشی باغچه و فضای سبز

 • نابود کردن انواع آفت‌ها
 • قارچ‌ها و علف‌های هرز
 • ازبین بردن انواع حشرات، موریانه و...
دریافت این خدمت از استادکار

منابع: arborday.org | blog.davey

33 نظرات
 1. رضا می گوید

  سلام ممنون از اطلاعات خوبتون
  درخت انگور و آلبالو رو چه موقع میتونیم هرس کنیم؟

  سپاس

  1. هدی رضایی می گوید

   بهترین زمان هرس درخت انگور زمانی است که درخت به خواب رفته باشد.
   هرس انگور می تواند از اواخر پاییز (بعد از ریختن برگ ها) تا بهار (قبل از ظهور برگ های جدید) انجام شود.
   در مورد درخت آلبالو نیز هرس در آلبالوهای بارور مطرح نیست و به غیر از شاخه های شکسته شده و یا بیمار بقیه حفظ میگردد.

 2. علیرضا می گوید

  سلام و خسته نباشید خدمت شما،
  از راهنماییهای بی نظیر شما کمال تشکر را دارم و اینکه یه سؤال داشتم:
  ببخشید شاخه های خشک درختان (از هر نوع درختی) رو میشه تابستان هرس کرد یا باید هرس زمستانه شوند؟

  1. هدی رضایی می گوید

   زمان هرس درختان بستگی به نوع درخت، نوع هرس و آب و هوای منطقه دارد که در مورد هریک از درختان باید جداگانه بحث شود. بیشتر درختان خزان پذیر را در هنگام به خواب رفتن آنها از اواخر پاییز تا اوایل بهار هرس می کنند ولی منطقی تر آن است که درخت را پس از مدت زمان کوتاهی که از خواب بیدار شده باشد هرس کنید تا به ترمیم زخم خود قادر گردد. به طور کلی، از هرس کردن هر گونه بوته گلده در اواخر تابستان یا پاییز بپرهیزید، زیرا این مساله می‌تواند باعث رویش جوانه‌های ظریفی شده که در سرما آسیب می‌بینند.

 3. غفار دیندار می گوید

  درود بر شما!
  در پاییز درختان و گل ها و زمین معمولا به چه مراقبت ها ویا کارهایی نیاز دارند؟
  لطفا پاسخ بدهید.
  با سپاس

  1. هدی رضایی می گوید

   سپاس از سوال خوب شما غفار جان
   – یکی از اقداماتی که در راستای مراقبت از گیاهان در فصل پاییز باید انجام شود، کنترل علف های هرز در پاییز و قبل از آمدن زمستان است.
   – دوم اینکه کوددهی در پاییز را فراموش نکنیدگیاه باید قبل از ورود به فصل زمستان، ذخیره غذای کافی داشته باشد تا بتواند سرمای زمستان را تحمل کرده و زنده بماند.
   – در پاییز بسته به نوع گیاه، در بازه های زمانی منظم و تا قبل از شروع سرمای زمستانه، گیاهان را آبیاری کنید. چرا که در فصل زمستان به هیچ عنوان نباید گیاهان را آبیاری کنید چون آب در اطراف ریشه یخ زده و ریشه گیاه از بین می رود.
   – برای گیاهان جوان تر قیم تهیه کنید و با توجه به نوع گیاه خود آن را هرس کنید.
   – سطح خاکتان را از سرما حفظ کنید. با پوشاندن سطح خاک از یخ‌زدگی ریشه گیاهان جلوگیری خواهید کرد.
   – توجه داشته باشید که برای درختانی که در پاییز کشت می شوند، قبل از شروع بارندگی پاییزه باید خاک را شخم زده و یا با چنگ، زیر و رو کنید تا هوادهی به خوبی انجام شده و زهکش مناسبی داشته باشد

 4. سیما می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  هرس درخت انار رو چه زمانی میشه انجام داد؟

  1. هدی رضایی می گوید

   سلام سیما جان
   هرس درخت انار با توجه به هدف فرد به دو صورت انجام می گیرد:
   هرس خشك: هرس خشك در اواخر زمان خواب درختان انار يعني ماههاي بهمن و اسفند و قبل از بيدارشدن درختان انجام مي‌گيرد كه شامل حذف شاخه‌هاي اضافي، خشك و سرمازده است.
   هرس سبز: هرس سبز تقريباً‌ در تمامي ماه‌هاي رشد درخت، جز زماني كه شدت تابش آفتاب شديد است (خرداد ، تير و مرداد) انجام مي‌گيرد و شامل حذف شاخه‌هاي مزاحم، نركها و پاجوشها است.
   حذف پاجوشها و نرك ها در ماه‌هاي شهريور و اوايل مهر نيز به دليل رقابت با ميوه در جذب مواد غذايي، جهت افزايش وزن ميوه در سال جاري اهميت زيادي دارد.

 5. محمد می گوید

  سلام باتشکر ازشما
  میخاستم بپرسم میتونم از اوایل پاییز شروع به هرس بکنم

  1. هدی رضایی می گوید

   محمد جان باید با توجه به نوع درخت خود اقدام به این کار کنید. برای مثال همانطور که در متن گفته شد تعدادی از درختان مانند توت ها و تمشک اواخر پاییز هرس می شوند.

 6. غلام حسین می گوید

  سلام مطالب بسیار خوب است من تعدادی درخت سیب دارم که خیلی کم میوه میدهند 3یا4عدد هر درخت وبعضی ها اصلا میوه نمیدهند باید چکار کنم منطقه گیلاوند هستم ارادتمند شما سهیلی نیا

  1. هدی رضایی می گوید

   دوست عزیز احتمالا با خواندن کامنت ها بتوانید تا حدودی پاسخ خود را پیدا کنید. به جز هرس کردن در زمان مناسب، از کوددهی، آبیاری و سایر مراقبت های مرتبط غافل نشوید. سپاس

 7. انور می گوید

  سلام نظر دارم درخت سیب هرس نکنم چون میوه آن بزرگ و کم محصوله نظر شما چیست

 8. ربانی می گوید

  سلام خسته نباشید آیا درختهای گردو که قد بلندی دارند نیاز به هرس دارند هر چند به خاطر ارتفاع زیاد شاخه ها هرس کردن سخت است

 9. حامد می گوید

  عالی تشکر از سایت خوبتون

 10. ژينا می گوید

  سلام
  ببخشيد من با خوندن مقاله تون خيلي نگران شدم
  درختاي حياط ما يكسالشونه
  ديروز يعني ٦ آبان اومده درختاي مارو هرس كرده
  آب و هواي اينجا هم خيلي سرده
  چكار كنم؟ درختامون خراب نميشن؟

 11. حمید می گوید

  سلام علت اینکه انگور قبل از اینکه کامل برسه کپک میزنه چی

 12. ایرج می گوید

  با سلام درخت سیب بسیار شاخه داده، و شاخه های ان راست و مستقیم رو به بالا رفته است و یا الو هم به همین صورت کدام شاخه ها را باید بزنم اگر عکس را بفرستم متوجه خواهی شد

 13. مهدی می گوید

  سلام و خسته نباشید خدمت شما.
  میخواستم بدونم درخت انگور رو من در چ ماهی از زمستان حرص کنم منطقه ما طوری هست که اکثرا بعد عید سرمای شدیدی ایجاد شده و بر روی درختان انگور ما اثر میگذارند ایا من در اسفند ماه حرص کنم درخت های من اسیب جدی نخواهند دید یا حرص زمستانه رو بیخیال بشم کلا

  ایدی تلگرامم
  MmL0028@
  به شددت نیاز به پاسخ دارم

 14. علی میرزایی می گوید

  سلام و خدا قوت خدمت شما.
  و تشکر از مطالب مفیدتان
  بنظر شما بهترین زمان هرس کردن درختان (مانند لیمو، کنار، گارم زنگی و …) در مناطق گرمسیری مانند بندرعباس که درختان خزان ندارند کی می باشد؟
  با تشکر
  علی

 15. احمد می گوید

  با سلام لطفا بفرمایید مشکل درختان سیب که میوه های ان قبل از رسیدن میریزند چیست . ضمنا درختانی که رشد انها کم بوده و کوچک مانده اند چه میتواند باشد . باتشکر

 16. حسین می گوید

  دروددوستان،مطالب ارزشمندی گذاشته بودید،حدودهفتادبوته به دارم ازاواخربهاربرگهایشان شروع به زردشدن میشود،دوستان کارشناس هرکدام دستوری دادندوبنده اجرا کردم،مثلا پودرآهن،کودپتاس،یاکلات آهن دادم هیچ تاثیری نگذاشت،لطفا راهنماییم کنید باسپاس،واتساپم۹۱۳۳۹۳۷۸۲۱

 17. محمد می گوید

  درود بر شما خانم رضایی با اطلاعاتی که در اختیار عموم رساندید درخت گوجه سبز چه زمانی باید هرس شود؟؟؟ ممنون

 18. Mehran می گوید

  سلام و خسته نباشید خدمت شما سرکار خانوم
  من درخت سیب قرمز تو سرخ دم در کاشتم توی همین تابستان کود سفید زیاد دادم ک دیدم درخت کامل خشک شد آیا درختم دوباره سبز میشه؟؟ممنون میشم راهنماییم کنی

 19. سام می گوید

  چرا بدون مطالعه کود سفید زیاد به درخت دادی خب نتیجش خودت گفتی درخت سیب کاملا خشک شده مرده دیگه زنده نمیشه یه درخت جدید اوایل فروردین بجاش بکار

 20. سام می گوید

  چرا بدون مطالعه کود سفید زیاد به درخت دادی خب نتیجش خودت گفتی درخت سیب کاملا خشک شده مرده دیگه زنده نمی۵شه یه درخت جدید اوایل فروردین بجاش بکار

  چرا سیستم شما میزنه دیدگاه تکراری
  من اولین باره نطر میدم
  سیستم شما وصعش خرابه😁😁😁

 21. ایرج می گوید

  سلام بهترین کود برای درخت انگور چه کودی هست ؟آبیاری درخت انگور چطور باشه فاصله زمانیش منظورمه؟از چه زمانی هرس کنیم.باتشکر

 22. اسمعیل می گوید

  سلام ممنون از اطلاعات با ارزش باغبانی
  هفته گذشته حدود 30 اصله نهال ٢ ساله میوه شامل هلو، بادام، گلابی و زردآلو کاشتیم آیا الان باید سرآنها را برداریم یا اواخر بهمن؟

 23. نادر محمودی می گوید

  سلام
  ما توی حیاط منزلمان در شهر تهران دو تا درخت نارنج داریم که ارتفاع شاخه های آنها خیلی کم هست و هنگام رفت و آمد باید دولا بشیم و به سختی از زیر شاخه ها رد بشیم ،میخواستم ببینم بهترین زمان برای هرس و بریدن شاخه های مزاحم چه زمانی میباشد. با تشکر

 24. نادر محمودی می گوید

  سلام
  ما توی حیاط منزلمان در شهر تهران دو تا درخت نارنج داریم که ارتفاع شاخه های آنها خیلی کم هست و هنگام رفت و آمد باید دولا بشیم و به سختی از زیر شاخه ها رد بشیم ،میخواستم ببینم بهترین زمان برای هرس و بریدن شاخه های مزاحم چه زمانی میباشد. با تشکر

 25. صمد می گوید

  سلام درخت آلبالو حیاط ما خیلی خوب گل میدهد ولی به از مدتی حدود ۳ چهارم گل ها می ریزد دلیل آن چیست؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

 26. صمد می گوید

  سلام درخت آلبالو حیاط ما خیلی خوب گل میدهد ولی به از مدتی حدود ۳ چهارم گل ها می ریزد دلیل آن چیست؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

 27. سيد جواد نجفي می گوید

  با سلام
  من بتازگي وارد فعاليتهاي باغداري شدم و باغ جواني دارم با صدها سوال و ابهاماتي كه بعضا پاسخ درستي براي آن پيدا نكرده ام يا اينكه نظرات كارشناسانه متناقضي براي آن دريافت كردم. آيا مي توانم با واتس آپ بصورت موردي در پي وي سوالاتم را مطرح كنم. چونكه پيگيري پاسخ سوالات از طريق اين سايت برايم كمي دشوار است و الان همه سوالات يمجا به ذهنم خطور نمي كند و بسته به مورد پيش آمده آنها را مطرح خواهم كرد.
  آيا اين امكان وجود دارد؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 4 =