دیگر این اشتباهات استفاده از مایکروفر را تکرار نکنید!

اگر در زمان استفاده از مایکروفر از آن مراقبت کنید، می‌تواند 10 سال یا حتی بیشتر دوام بیاورد. اما اگر در استفاده از مایکروفر و نگهداری از آن دقت نداشته باشید ممکن است به‌زودی مجبور به تعویض آن شوید. در این مطلب از استادکار می‌خواهیم اشتباهات استفاده از مایکروفر را که بسیاری از افراد مرتکب می‌شوند را بیان کنیم. یادتان باشد رعایت این نکات است که می‌تواند بهره‌وری و طول عمر مایکروفر را افزایش دهد.

اشتباهات استفاده از مایکروفر را بشناسید

به‌ احتمال‌ زیاد شما طرفدار بزرگ مایکروویو و استفاده از آن هستید. به کمک آن می‌توانید غذاهای سریع و همچنین یک ظرف ذرت بوداده برای آخر شب درست کنید. کوچک‌ترین کاری که می‌توانید برای این وسیله آشپزی انجام دهید این است که به‌ خوبی با آن برخورد کنید تا بتواند تاحد ممکن برای شما کار کند. با اجتناب از این اقدامات خطرناک می‌توانید از مایکروویو خود برای استفاده در سال‌های آینده نگهداری کنید.

پگونه از ماکروویو استفاده کنیم؟ راهنمای طرز استفاده از مایکروفر
قبل از استفاده دفترچه راهنما را برای یادگیری طرز استفاده از مایکروویو مطالعه کنید.

کوتاهی در تمیز کردن مایکروویو

آن‌طور که گفته شده طول عمر مایکروویو حدود 9 تا 10 سال است. اما این میزان کارکرد زمانی محقق می‌شود که در زمان استفاده از مایکروفر به آن آسیب نرسانده باشید. یکی از ساده‌ترین (اما شاید آزاردهنده‌ترین) نکات برای حفظ مایکروویو در تمیز نگه‌ داشتن آن خلاصه می‌شود. یکی از متخصصین این زمینه می‌گوید: شاید شما فقط وقتی آن را تمیز کنید که بیش از حد کثیف و به‌هم‌ریخته باشد، اما نباید لکه‌های کوچک و روزمره را به حال خود رها کنید.

غذایی که در دیواره‌های دستگاه باقی می‌ماند، در آینده به جذب انرژی ادامه خواهد داد و در نهایت می‌سوزد. اگر بعد از استفاده از مایکروفر آن را تمیز نکنید، برای گرم کردن باقی‌مانده وعده‌های غذایی تلاشی غیرضروری از طرف دستگاه به هدر می‌رود. این اتلاف انرژی در نهایت بر اجزای داخلی مایکروویو تأثیر می‌گذارد و طول عمر دستگاه را کوتاه می‌کند. بنابراین پس از هر بار استفاده، دستگاه را تمیز کنید. وی همچنین توصیه می‌کند ماهی یک‌بار با دقت بیشتر تمام نقاط مایکروفر شامل قسمت بیرونی و داخلی را پاک کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین روش برای تمیز کردن و چربی زدایی مایکروفر و مایکروویو

بهترین روش تمیز کردن و چربی‌زدایی مایکروفر و مایکروویو آشپزخانه
یکی از اشتباهات استفاده از مایکروفر تمیز نکردن فضای داخلی و خارجی دستگاه است.
خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

 • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
 • شستن و تی کشیدن کف
 • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
 • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار

پخت برخی غذاهای خاص

یک نکته ضروری که هر آشپزی برای استفاده از مایکروفر باید بداند، خوراکی‌هایی هستند که هرگز نباید در مایکروویو قرار گیرند. مثلا برای پخت برخی از مواد غذایی مانند سیب‌زمینی یا تخم‌ مرغ به مایکروفر فشار بیشتری وارد می‌شود و حتی ممکن است با این امواج مخرب، به دستگاه شوک وارد شود. پس باید از پخت تخم‌مرغ در مایکروویو خودداری کنید، زیرا رطوبت موجود در تخم مرغ گرم می‌شود. ولی سیب زمینی را می‌توانید با خیال راحت‌تری در مایکروویو بپزید. فقط یادتان باشد قبل روشن کردن دستگاه، با چنگال چند سوراخ در سیب زمینی ایجاد کنید تا بخار تولید شده در آن را خروج داشته باشند.

مواد غذایی که نباید در مایکروفر بگذارید | آبپز کردن تخم مرغ در اجاق مایکروویو
برای آسیب نرسیدن به مایکروویو در داخل دستگاه مواد غذایی را قرار دهید که قابلیت پخت در مایکروویو را داشته باشند.

گرم کردن مواد غذایی که برای مایکروویو ایمن نیستند

همان‌طور که می‌دانید در زمان استفاده از مایکروفر، غذا به‌تنهایی در آن قرار نمی‌گیرد. مطمئن شوید ظرف یا نگهدارنده آن مشکلی ایجاد نخواهد کرد. احتمالاً می‌دانید که نباید از فلز استفاده کنید، اما به جز آن موارد دیگری هم وجود دارند که می‌توانند به مایکروویو شما آسیب برسانند، به‌ویژه پلاستیک کخ می‌تواند مشکل‌ساز باشد. هر پلاستیکی که قابلیت استفاده در مایکروویو را نداشته باشد، ذوب می‌شود و حتی تکه‌های کوچک پلاستیک ذوب‌شده می‌تواند در داخل مایکروویو باعث ایجاد مشکل شود. اطمینان حاصل کنید که ظرف غذایی که در مایکروویو قرار می‌دهید، حاوی تکه‌های فلزی نباشد.

بیشتر بخوانید: ۱۰ کاربرد جالب فویل آلومینیوم در خانه

آیا قرار دادن ظروف پلاستیکی در اجاق مایکروفر خطرناک است؟ ظروف مناسب ماکروویو کدامند؟
در زمان خرید ظرف برای مایکروویو دقت داشته باشید که بر روی ظرف علامت استفاده در مایکروویو حک شده باشد تا با خیال راحت از آن استفاده کنید.

محکم کوبیدن درب

لوازم‌ خانگی اجسامی بی‌جان هستند، بنابراین ممکن است فکر کنید نیاز نیست با ملایمت با آن‌ها رفتار کنید! اما این نوع استفاده به‌مرور زمان به آن‌ها آسیب می‌رساند. در زمان استفاده از مایکروفر وقتی چیزی را از مایکروویو بیرون می‌آورید می‌کنید، از آرنجتان برای بستن درب آن کمک نگیرید. در اکثر درب‌های مایکروویو، مکانیسم‌ ظریفی برای باز و بسته کردن وجود دارد تا بتوانند به‌درستی انرژی را در داخل خود نگه‌ دارند. اگر درب را محکم ببندید فقط عمر مایکروویوتان کوتاه نمی‌شود، بلکه می‌تواند خطرناک هم باشد. اگر درب آسیب ببیند ممکن است دیگر برای نگه‌ داشتن انرژی کارایی نداشته باشد و مشکلی برای سیستم ایمنی به وجود آورد.

اشتباهات رایج استفاده از مایکروفر | نحوه بستن درب اجاق مایکروویو
برای بستن درب مایکروویو به نیروی زیادی نیاز ندارید، چون باید آن را به آرامی باز و بسته کنید تا تجهیزات به‌کاررفته در داخل درب آسیب نبیند.

استفاده از مایکروفر در صورت خالی بودن

شاید چند ثانیه از فعالیت قبلی در زمان استفاده از مایکروفر باقی‌مانده باشد و شما به‌جای تنظیم مجدد، آن را ادامه بدهید. اگر در زمانی‌که مایکروویو خالی است به‌طور اتفاقی آن را روشن کنید، ممکن است به آن آسیب برسانید. در این شرایط باید به‌ سرعت جلوی کار کردن دستگاه را بگیرید و آن را متوقف کنید. مایکروویو خالی تنها کاری که می‌تواند انجام بدهد، جذب انرژی خودش است. حتی مشاهده شده که با روشن بودن مایکروفر خالی از مواد غذایی، بعد از ۱۰ ثانیه دستگاه سوخته است.

روشن کردن مایکروفر خالی بدون مواد غذایی | یادگیری طرز کار مایکروویو
یکی از اشتباهات استفاده از مایکروفر روشن کردن آن بدون هیچ‌گونه مواد غذایی است. این کار می‌تواند موجب خراب شدن سریع دستگاه یا آتش‌سوزی بشود.

مدار اشتباه برق برای استفاده از مایکروفر

بهتر است انتخاب پریز برق مناسب برای استفاده از مایکروفر را به عهده برق‌کار بگذارید. اما آنچه باید بدانید این است که نباید از یک پریز برق مشترک برای تأمین برق مایکروویو استفاده کنید. طبق قانون ۲۰۲۰NEC برق، لوازم بزرگ آشپزخانه باید توسط چندین مدار تأمین شوند. چراکه وسایل خانگی، به‌ویژه وسایل آشپزخانه در طول سال‌ها بزرگ و بزرگتر شده‌اند. به همین دلیل استفاده از یک پریز برای تأمین برق چند وسیله که مصرف برق متفاوتی دارند، درست نیست و می‌تواند موجب خرابی یا از کار افتادگی وسایل شود. پس یادتان باشد این نکته را در ذهن خود نگه دارید. این مسئله می‌تواند به‌طور خاص در خانه‌های قدیمی که مدارهای کمتری دارند، مشکل‌ساز شود.

انتخاب پریز برق مناسب برای استفاده از مایکروفر در آشپزخانه
به دلیل اینکه مایکروویو برای کار کردن برق زیادی مصرف می‌کند، نباید آن را به چندراهی برق متصل کنید، بلکه باید برق آن را مستقیم از پریز برق تأمین کنید.
سیم کشی و برق کاری

سیم‌کشی و برق‌کاری

 • سیم‌کشی رو‌کار و تو‌کار
 • سیم کشی برق سه فاز و تک فاز
 • خدمات برقکاری و سیم کشی برق خانگی و صنعتی
 • تعویض و نصب کلید و پریز برق
دریافت این خدمت از استادکار

استفاده از مواد غذایی با وزن بیش‌ازحد

آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که برای استفاده از مایکروفر محدودیت وزنی وجود دارد یا خیر؟ بسیاری از مواد غذایی وزنی بسیار کمتر از ظرفیت مایکروویو دارند، به همین دلیل در زمان استفاده از مایکروفر دلیلی به دانستن محدودیت وزن آن‌ دیده نمی‌شود. با این حال، مراقب غذاهای سنگین‌تر و مواد یخ‌زده بزرگ باشید. قرار دادن مواد سنگین‌تر از محدوده وزنی در مایکروفر می‌تواند دستگاه را تحت‌ فشار قرار دهد و به صفحه چرخان، موتور و حتی مگنترون آسیب رساند.

ولی از کجا می‌توان محدودیت وزن ماکروویو را پیدا کرد؟ معمولاً این اعداد روی درب مایکروویو چاپ می‌شوند یا می‌توان آن‌ها را در کتابچه راهنمای دستگاه مطالعه کرد.

توجه به ظرفیت داخلی مایکروویو برای جلوگیری از اشتباهات استفاده از مایکروفر
هر مایکروویو بسته به توان خود وزن و حجم محدودی را می‌تواند در خود جای دهد و فرایند پخت را اجرا کند، به همین منظور حجم و وزن مناسب مایکروویو خود را در داخل دفترچه راهنما ببینید.

خدمات قابل ارائه در سرویس مایکروویو استادکار

 • تعمیر و سرویس مایکروفر و مایکروویو و سولاردام
 • راه‌اندازی و نصب مایکروفر و مایکروویو توکار، روکار و رومیزی
 • تعمیر و تعویض قطعات مایکروویو و مایکروفر
 • عیب‌یابی و تعویض قطعات، شیشه، فیلتر و متعلقات مایکروفر
 • تعمیر و تعویض برد، لامپ و المنت مایکروویو
 • تعمیر و تعویض موتور صفحه گردون مایکروویو
 • تعمیر و مایکروویو مایکروفر آل جی، سامسونگ، بوش، پاناسونیک، دوو، فلر

قرار دادن اسکاچ در مایکروفر

اگر با وسایل آشپزخانه سر و کار دارید، می‌دانید که با استفاده از اسفنج و اسکاچ آشپزخانه می‌توان مایکروویو کثیف را در مدت 1 یا 2 دقیقه به‌خوبی تمیز کنید. اما باید مطمئن شوید که قبل از استفاده از مایکروفر آن را تمیز کرده‌اید و باعث کثیفی بیشتر آن نمی‌شوید. ممکن است اسکاچ بعد از چند روز به باکتری‌های سالمونلا، استافیلوکوکوس و دیگر انواع آلوده شود. با وجودی که باکتری روی ظروف شسته‌شده با اسکاچ بعد از خشک شدن از بین می‌روند، ولی در مورد مایکروویو نمی‌توان چنین چیزی گفت.

به دلیل آنکه در فضای داخلی دستگاه همیشه رطوبت و گرما وجود دارد، می‌تواند مكان مناسبی برای پرورش انواع بیماری‌ها باشد. استفاده از اسفنج یا اسکاچ آشپزخانه برای شستن مایکروویو می‌تواند موجب بیماری اعضای خانواده و مهمان‌ها شود. ولی به این معنی نیست که نمی‌توانید از آن برای تمیز کردن مایکروویو استفاده کنید، بلکه باید مطمئن شوید که مایکروویو تمیز شده باشد. بهتر است داخل مایکروویو را با استفاده از دستمال‌های یک‌بارمصرف تمیز کنید.

بیشتر بخوانید: نظافت آشپزخانه باید چگونه انجام شود؟ روش‌های تمیزکردن وسایل آشپزخانه

روش تمیز کردن مایکروفر با اسکاچ و اسفنج ظرفشویی
به‌وسیله اسفنج می‌توانید به سرعت مایکروویو را تمیز کنید.

نبود فضای کافی در اطراف دستگاه

این نکته برای افرادی که آشپزخانه کوچکی دارند و از مایکروفر استفاده می‌کنند، اهمیت پیدا می‌کند. اگر مایکروویو را در داخل محفظه مخصوص خود در کابینت قرار می‌دهید، ممکن است از جریان هوا جلوگیری شده و به‌ مرور باعث آسیب دستگاه شود. اگر مایکروویو و دریچه‌های تهویه هوا خیلی نزدیک به دیوار یا دیواره کابینت واقع‌ شده باشند و جریان هوا محدود شود، قطعات الکترونیکی در طولانی‌مدت بسیار گرم شده و باعث خرابی زودرس می‌شود. پس باید از گذاشتن وسایل دیگر در بالای آن نیز خودداری کنید. به همین ترتیب، نباید دستگاه را خیلی نزدیک به اجاق‌ گاز یا هر منبع گرمایی دیگری قرار دهید، چون می‌تواند باعث گرم شدن بیش‌ازحد آن شود.

چیدمان صحیح و انتخاب بهترین جا برای قرار دادن مایکروویو و فر در آشپزخانه
مایکروویو باید فضای کافی برای تهویه هوا داشته باشد.
خدمات کابینت سازی استادکار

کابینت‌سازی

 • طراحی و ساخت کابینت آپارتمان، فروشگاهی و دکوری
 • طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه مدرن و کلاسیک
 • ساخت کابینت ام دی اف، های گلاس، ترموود، چوبی و فلزی
 • تعمیر و نصب کابینت دیواری و زمینی
دریافت این خدمت از استادکار

پیروی نکردن از دستورالعمل برای استفاده از مایکروفر

اشتباه دیگری که به محل قرارگیری و شرایط استفاده از مایکروفر مربوط می‌شود، بی‌توجهی و دنبال نکردن دستورالعمل‌های مخصوص دستگاه است. این امر معمولاً در مورد امواج ماکروویو بیشتر از اجاق گاز صادق است. نصب مایکروویو طبق دستورالعمل‌ سازنده بسیار مهم است زیرا باید مطمئن شوید که سرپوش دریچه‌ها و هرگونه عایق‌بندی آن به‌درستی از کوره مایکروویو محافظت می‌کند و تهویه هوا در زمان استفاده از مایکروفر به‌درستی انجام می‌شود. اگر می‌خواهید مایکروویو به صورت کاملا ایمن نصب شود، از دستورالعمل پیروی کنید.

آشنایی با طرز کار مایکروویو و علامت کانوکشن در مایکروفر
قبل از نصب مایکروویو دستورالعمل و روش نصب را مطالعه کنید.

قرار دادن لیوان‌های استیل ضد زنگ در مایکروویو

لیوان‌های مسافرتی واقعاً می‌توانند در زمان استفاده از مایکروفر به آن آسیب برسانند. استیل ضد زنگ به‌جای اینکه اجازه بدهد قهوه امواج را جذب کند، آن‌ها را منعکس می‌کند. امواج بین لیوان شما و سطح مایکروویو حرکت می‌کنند و به مایکروویو آسیب می‌رسانند. بنابراین این امواج نه تنها محتویات لیوان را گرم نمی‌کنند، بلکه موجب کوتاه شدن عمر مایکروویو نیز می‌شوند. به جای ماگ‌های استیل از فنجان‌های مخصوص استفاده کنید. یادتان باشد قبل از به کار بردن لیوان پلاستیکی، ببینید که آیا مناسب امواج مایکروویو هست یا خیر.

اشتباه در استفاده از مایکروفر | قرار دادن ظروف استیل در اجاق مایکروویو
لیوان و ظروف استیل به دلیل اینکه امواج را از خود عبور نمی‌دهند می‌توانند به مایکروویو صدمه بزنند.

نکته: علامت کانوکشن در مایکروفر نشان‌ می‌دهد مایکروفر قابلیت هدایت گرما به‌طور یکنواخت در اطراف غذا را دارد که موجب پخت سریع‌تر آن می‌شود. با این قابلیت می‌توانید با مایکروویو کیک هم بپزید.

سخن آخر

مایکروویو یک وسیله آشپزی بسیار کاربردی برای پخت غذا است و به کمک آن می‌توانید به‌سرعت غذا بپزید. برای استفاده از مایکروفر نیاز دارید تا نکاتی مانند روش تأمین برق، روش نظافت و نگهداری، استفاده از ظرف مناسب و نکات دیگری که قبلاً گفتیم را بدانید تا دستگاه شما بتواند مدت‌زمان زیادی عمر داشته باشد و استهلاک آن کم شود.

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

منبع: readersdigest

مهدی صاحبی
مهدی صاحبی نویسنده تیم استادکار، علاقه مند به نویسندگی و تولید محتوا در زمینه‌های مختلف است. او در رشته‌های طراحی صنعتی و عمران تحصیلات دانشگاهی خود را به پایان رسانده. مهدی مشغول به کارهای ساختمانی است و نوشتن یکی از دل‌مشغولی‌های زندگی‌ او محسوب می‌شود. از علاقه‌مندی‌های او میتوان به موسیقی، ورزش و تکنولوژی اشاره کرد.